PDA

مشاهده نسخه کامل : خنک سازی بکمک نیمه هادی های TEC

Haswell
18-12-15, 06:07
Only the registered members can see the link

بیش از یک دهه هست که عناصر نیمه هادی خنک کننده در بازار حضور دارند اما باوجود توانایی فوق العاده در خنک سازی، چندان کاربردی در دنیای کامپیوترها پیدا نکردند
اگر دوستان در این زمینه اطلاعات و یا تجربیاتی دارند بگن دلایل این عدم رویکرد رو چه می دونند

AMD>INTEL
18-12-15, 13:00
یکی از معایب پلیت های خنک کننده . یک طرف به شدت خنک میشه و در طرف دیگه به شدت گرم میشه . برای جلوگیری از خرابی این المان باید حرارت طرفی که داغ میکنه رو کنترل کرد .

Haswell
18-12-15, 14:19
بله در توانهای بالا همینطوره اما فرض کنین اگر در کامپیوترهای رومیزی و یا همراه بسته به توان مصرفی و گرمای تولیدی از خنک کننده ی متناسب و تحت نظارت یک کنترلر استفاده بشه خنک سازی خیلی موثرتری بعمل میاد و ای بسا رو آوردن به کولرهای رایج و بزرگ و همچنین واترکولینگ دیگه نیاز نباشه (Impossible Is Possible)

AMD>INTEL
18-12-15, 14:32
احتمالا مشکلاتی هست که شرکتها تمایلی به استفاده از المان سرد کننده ندارند . خنک کننده V10 کولر مستر اولین کولری بود که دارای TEC بود .

amirpcp30
18-12-15, 15:33
احتمالا مشکلاتی هست که شرکتها تمایلی به استفاده از المان سرد کننده ندارند . خنک کننده V10 کولر مستر اولین کولری بود که دارای TEC بود .
سلام بله اتفاقا بنده همین مدل رو دارم به نظر خودم 70 وات مصرف ارزش 5-6 درجه خنک کنندگی رو نداره چون زمانی که غیر فعاله همین حدود گرمتر میشه ، البته این مورد در بنچ مارک دیدم خودم تست نکردم دقیق بگم
Only the registered members can see the link

AMD>INTEL
18-12-15, 15:48
مشکل اساسی دفع کردن حرارت پلیت اصلی و امکان بستن یخ زدگی در جاهای رطوبت بالاست . مصرفی که شما هم اشاره کردید یکی از دلیل دیگه است .