PDA

مشاهده نسخه کامل : پرسشی در ارتباط با میزان سرعت در ADSL

iranch
06-11-15, 19:16
با درود
این رو در بخش برق مطرح کردم چون فکر کنم بیشتر به متخصصان این امور مربوط میشه.
یک بنده خدایی یک سری صحبت میکردم باهاش. میگفت فلان مشترک ADSL از مرکز مقداری دور بوده(خوب همان طور که میدانیم ، یک فاصله ای باید رعایت بشه و گرنه امکان دادن سرویس ای دی اس ال برای مشترک نیست)
میگفت سرعت بالا اگر بهش داده بشه، باعث نوسان بر روی سرویس و افت اون میشه. میخواهم ببنیم چنین چیزی علمی هست؟ اگر هست میشه توضیح دهید؟ چون اطلاعی ندارم راستش.
میگفت ما اگر سرعت این رو حتی کمتر ببندیم مقداری،به نفعش هم هست!

ravegoat
07-11-15, 10:41
با درود
این رو در بخش برق مطرح کردم چون فکر کنم بیشتر به متخصصان این امور مربوط میشه.
یک بنده خدایی یک سری صحبت میکردم باهاش. میگفت فلان مشترک ADSL از مرکز مقداری دور بوده(خوب همان طور که میدانیم ، یک فاصله ای باید رعایت بشه و گرنه امکان دادن سرویس ای دی اس ال برای مشترک نیست)
میگفت سرعت بالا اگر بهش داده بشه، باعث نوسان بر روی سرویس و افت اون میشه. میخواهم ببنیم چنین چیزی علمی هست؟ اگر هست میشه توضیح دهید؟ چون اطلاعی ندارم راستش.
میگفت ما اگر سرعت این رو حتی کمتر ببندیم مقداری،به نفعش هم هست!
با سلام!

سخنی که دوستون مطرح فرمودند کاملا درست و علمی هستش. هر چه سرعت تبادل داده بالاتر باشه امکان بروز خطا در تبادل هم بالا تر میره البته به شکل غیر خطی. در کل در بستر ارتباطی ADSL اگر شما سرعت رو از یک حدی بالا تر ببرید، ارتباط تون ناپایدار میشه. برای همین بین سرعت و پایداری ارتباط تون باید یک مصالحه برقرار کنید. متاسفانه برقراری این مصالحه کار آسونی نیستش و نیاز به دونستن پارامتر های مختلف داره. برای اطلاعات بیش تر حتما پیوند زیر رو مطالعه بفرمایید:
Internode Blog » Optimising ADSL2+ service performance (Only the registered members can see the link)

iranch
07-11-15, 14:07
با سلام!

سخنی که دوستون مطرح فرمودند کاملا درست و علمی هستش. هر چه سرعت تبادل داده بالاتر باشه امکان بروز خطا در تبادل هم بالا تر میره البته به شکل غیر خطی. در کل در بستر ارتباطی ADSL اگر شما سرعت رو از یک حدی بالا تر ببرید، ارتباط تون ناپایدار میشه. برای همین بین سرعت و پایداری ارتباط تون باید یک مصالحه برقرار کنید. متاسفانه برقراری این مصالحه کار آسونی نیستش و نیاز به دونستن پارامتر های مختلف داره. برای اطلاعات بیش تر حتما پیوند زیر رو مطالعه بفرمایید:
Internode Blog » Optimising ADSL2+ service performance (Only the registered members can see the link)

ممنون ازتون
راستش لینک که فرستاید جالب بود. اما گفته این طوری میشه! اما نگفته چرا؟ یعنی نگفته پشت صحنه ، به خاطر چی هست..که وقتی نرخ تبادل بالا میره این طوری میشه!
منظورم از بعد مخابراتی قضیه هست...

ravegoat
07-11-15, 16:02
مفهومی وجود داره تحت عنوان احتمال خطا در بسته های داده (Pp) که به شکل زیر تعریف میشه:
Pp = 1 - (1 - Pe)N
که در اون N حجم بسته و Pe امید ریاضی نسبت خطای بیت (BER) هستش. حالا اگر Pe کوچک باشه رابطه به شکل تقریبی زیر در میاد:

Pp = Pe x N
همون طور که مشاهده میشه اگر نرخ تبادل داده بالاتر بره، بسته ها باید حجیم تر بشن. در نتیجه N بالا تر میره و پیرو اون احتمال رخ دادن خطا در کل بسته افزایش پیدا می کنه.