PDA

مشاهده نسخه کامل : نصب 3 فن بر روی درب کیس

yavarahmad
07-07-15, 14:40
سلام دوستان
من امروز 3 تا فن روی درب کیس نصب کردم.
دوتا خروجی و یه دونه ورودی.
یکی از خروجی ها رو پشت کیس نصب کردم و یکی رو بغل کیس.
یه دونه ورودی رو هم بغل کیس و مقابل چیپست کمکی مادر بورد نصب کردم.
آیا کارم درست بوده؟؟؟
آیا با این طریقه نصب, تهویه داخل سیستم خوب میشه یا فقط دوتا ورودی باشه و یه دونه خروجی رو حذف کنم؟
لطفا راهنمایی کنین....

Only the registered members can see the link (Only the registered members can see the link)

Only the registered members can see the link (Only the registered members can see the link)

SOHR@B
07-07-15, 15:17
دوست نصب فن باید به صورتی باشه که هوا جریان داشته باشه و نه اینکه اختلال هوا فقط به وجود بیاره
اون فن روی در روبروی سی پی یو کارش دمیدن هوای تازه به روی سی پی یو هست
بهتره یه فن جلوی کیس بذارید شما که هوای تازه رو بدمه که هم هاردها رو خنک میکنه و میاد تو کیس و یه فن هم پشت کیس بذارید که هوای گرم رو بده بیرون

AMD>INTEL
07-07-15, 15:43
معمولا فنهای روی دور باید تو حالت باد زذن باشند . این که یکیشیون رو گذاشتی تخلیه و دیگری باد میزنه صحیح نیست .

yavarahmad
07-07-15, 17:14
دوست نصب فن باید به صورتی باشه که هوا جریان داشته باشه و نه اینکه اختلال هوا فقط به وجود بیاره
اون فن روی در روبروی سی پی یو کارش دمیدن هوای تازه به روی سی پی یو هست
بهتره یه فن جلوی کیس بذارید شما که هوای تازه رو بدمه که هم هاردها رو خنک میکنه و میاد تو کیس و یه فن هم پشت کیس بذارید که هوای گرم رو بده بیرون

جلوی کیس جایی واسه نصب فن نیست!
فقط بغل و پشت...

yavarahmad
07-07-15, 17:17
معمولا فنهای روی دور باید تو حالت باد زذن باشند . این که یکیشیون رو گذاشتی تخلیه و دیگری باد میزنه صحیح نیست .

منظورتون اینه که فن باید طوری نصب بشه تا باد رو بده داخل کیس؟؟؟
هر چند تا فن نصب کنم باید همشون بادو بزنن داخل؟

خبات کریمی
07-07-15, 17:20
درود
فن جلو و بغل باید هوا رو بده داخل، پشت و بالا بده بیرون
الان این فن رو پردازنده اثر منفی داره
ضمنانً باید تعداد فن هایی که هوا رو میدن داخل از خروجی ها بیشتر باشه(هوای مثبت) پس یک فن خروجی هم کافیه+پاور که اونم هوا رو میده بیرون

AMD>INTEL
07-07-15, 17:21
منظورتون اینه که فن باید طوری نصب بشه تا باد رو بده داخل کیس؟؟؟
هر چند تا فن نصب کنم باید همشون بادو بزنن داخل؟

خیر . در پشت کیس یا سقف کیس بصورت تخلیه باشه . در جلوی کیس و در کیس روی حالت باد زدن

yavarahmad
07-07-15, 18:36
درود
فن جلو و بغل باید هوا رو بده داخل، پشت و بالا بده بیرون
الان این فن رو پردازنده اثر منفی داره
ضمنانً باید تعداد فن هایی که هوا رو میدن داخل از خروجی ها بیشتر باشه(هوای مثبت) پس یک فن خروجی هم کافیه+پاور که اونم هوا رو میده بیرون

خب پس باید هردو فن بغل رو بادبزن نصب کنم و فن پشتی هم که تخلیه هستش.
یعنی دوتا بادبزن در بغل+یه دونه خروجی در پشت!
درسته؟؟؟

ضمنا خبات جان: پاور من فنش رو به داخل هستش :Green GP750B-OC+ Platinum
و حالت بدون فن داره. یعنی اگه کمتر از 30 درصد توان پاور ازش کار بکشی فن بدون حرکت باقی میمونه و اگه بیشتر از 30 درصد توان پاور از پاور کار بکشی فن کار خواهد کرد!
چند روز اولی که پاورو نصب کردم در کیس رو جدا کرده بودم و هرکاری با سیستم کردم نتونستم فنشو را بندازم و ببینم واقعا بیصداست یا نه!
البته فنش اتوماتیک بعد از خاموش شدن سیستم به مدت 90 ثانیه کار میکنه.
با این اوصاف کارمون خراب نشه از بابت فن های کیسمون؟؟؟؟

yavarahmad
07-07-15, 18:40
خیر . در پشت کیس یا سقف کیس بصورت تخلیه باشه . در جلوی کیس و در کیس روی حالت باد زدن

اگه اون دوتا فنی رو که روی در کیس کنار هم هستن هردوتاشونو بادبزن انتخاب کنم و پشتی هم تخلیه, مشکل حله؟؟؟؟
آخه خبات هم فرمودن باید فن های بادبزن بیشتر از خروجی باشه!
پس دوتا کنار هم و بادبزن مشکلی نداره؟

خبات کریمی
07-07-15, 18:41
خب پس باید هردو فن بغل رو بادبزن نصب کنم و فن پشتی هم که تخلیه هستش.
یعنی دوتا بادبزن در بغل+یه دونه خروجی در پشت!
درسته؟؟؟

همونطور که جناب امید عزیز کامل توضیح دادن بله، باید مقدارهوایی که وارد میشه از خروجی بیشتر باشه (جریان هوای مثبت) یک فن برای خروجی کافی هست(البته اندازه اش هم مهمه) فن پاور هم همین کار رو میکنه

yavarahmad
07-07-15, 18:52
همونطور که جناب امید عزیز کامل توضیح دادن بله، باید مقدارهوایی که وارد میشه از خروجی بیشتر باشه (جریان هوای مثبت) یک فن برای خروجی کافی هست(البته اندازه اش هم مهمه) فن پاور هم همین کار رو میکنه

هر سه فن هم اندازه هستن.
پاور رو هم که عرض کردم خدمتتون....

AMD>INTEL
07-07-15, 19:05
اگه اون دوتا فنی رو که روی در کیس کنار هم هستن هردوتاشونو بادبزن انتخاب کنم و پشتی هم تخلیه, مشکل حله؟؟؟؟
آخه خبات هم فرمودن باید فن های بادبزن بیشتر از خروجی باشه!
پس دوتا کنار هم و بادبزن مشکلی نداره؟

خیرمشکلی نیست .

yavarahmad
07-07-15, 19:24
خیرمشکلی نیست .

همونطوری که گفتم نصبش کردم.
راستی , بازم دمای پردازنده رو 255 درجه نشون میده!!!!!
مشکل از کجاست که hwmonitor داره آمار اشتباهی میده ؟؟؟

- - - Updated - - -

خیرمشکلی نیست .

یادم رفت بگم- مطالبی رو که درباره پاور به خبات کریمی نوشته بودم خوندین؟؟؟
مشکلی که پیش نمیاد؟؟؟

AMD>INTEL
07-07-15, 19:27
همونطوری که گفتم نصبش کردم.
راستی , بازم دمای پردازنده رو 255 درجه نشون میده!!!!!
مشکل از کجاست که hwmonitor داره آمار اشتباهی میده ؟؟؟

- - - Updated - - -

یادم رفت بگم- مطالبی رو که درباره پاور به خبات کریمی نوشته بودم خوندین؟؟؟
مشکلی که پیش نمیاد؟؟؟

این دما که نشون میده خطا در خواندن سنسور هست .

yavarahmad
07-07-15, 19:29
این دما که نشون میده خطا در خواندن سنسور هست .

ممنون
و نظرتون در مورد پاور؟؟؟؟؟؟

AMD>INTEL
07-07-15, 19:45
ممنون
و نظرتون در مورد پاور؟؟؟؟؟؟

درجه حرارت پاور به حدی برسه فنش روشن میشه . پس جای نگرانی نیست .

yavarahmad
07-07-15, 20:09
درجه حرارت پاور به حدی برسه فنش روشن میشه . پس جای نگرانی نیست .

آخه توی راهنماش راجع به درجه حرارتش چیزی ننوشته.
فقط راجع به درصد کاری که ازش میکشی نوشته. تا 30 درصد کار نمیکنه و بیشتر ازون کار میکنه.

AMD>INTEL
07-07-15, 20:12
آخه توی راهنماش راجع به درجه حرارتش چیزی ننوشته.
فقط راجع به درصد کاری که ازش میکشی نوشته. تا 30 درصد کار نمیکنه و بیشتر ازون کار میکنه.

خوب مصرف سیستم شما در حال حاضر زیر 300 وات باید باشه . به خاطر همین فشاری به پاور نمیاد که فنها روشن بشه .

david-ebi
07-07-15, 21:19

جناب کریمی عزیز سوالی برای من پیش اومده. تا اونجایی که من شنیدم همیشه گفته شده بهتره جریان هوای منفی در کیس به وجود بیاریم و نه مثبت.به عنوان مثال می تونید به این لینک (Only the registered members can see the link) و این لینک (Only the registered members can see the link) از سایت سخت افزار و وبلاگ ایران پی سی مراجعه کنید.

خبات کریمی
07-07-15, 21:21
جناب کریمی عزیز سوالی برای من پیش اومده. تا اونجایی که من شنیدم همیشه گفته شده بهتره جریان هوای منفی در کیس به وجود بیاریم و نه مثبت.به عنوان مثال می تونید به این لینک (Only the registered members can see the link) از سایت سخت افزار مراجعه کنید.

باید فشار هوای ورودی بیشتر از خروجی باشه تا بیشتر با قطعات و اجزای داخل کیس در تماس باشه و گرما رو جذب کنه، البته این مسئله در مورد همه کیس ها و با هر تعداد فن صدق نمیکنه اما بصورت کلی بهتر هست که تعداد فنهای ورودی بیشتر از خروجی باشه
این مسئله با ورود پارامترهای دیگه ای از جمله صدا و گرد و غبار متفاوت هست

nima_hl
07-07-15, 23:12
باید فشار هوای ورودی بیشتر از خروجی باشه تا بیشتر با قطعات و اجزای داخل کیس در تماس باشه و گرما رو جذب کنه، البته این مسئله در مورد همه کیس ها و با هر تعداد فن صدق نمیکنه اما بصورت کلی بهتر هست که تعداد فنهای ورودی بیشتر از خروجی باشه
این مسئله با ورود پارامترهای دیگه ای از جمله صدا و گرد و غبار متفاوت هست

خبات جان این لینک (Only the registered members can see the link) دستت رو میبوسه

بیزحمت یه ترجمه بزن :give_rose:

خبات کریمی
07-07-15, 23:51

درود بر آقا نیمای عزیز

من این مطلب و مشابه اون رو خیلی وقت پیش خونده بودم،
مثبت:
مزایا:

خنک سازی همه قطعات دداخل کیس از جمله هارد دیسک(اگه فن جلو کیس نباشه)
خنک سازی بهتر برای کارت گرافیک هایی که هوای گرم رو وارد خود کیس می کنن
گرد غبار کمتر بر روی فن ها و قطعات

فشار هوای منفی:

خنک سازی بهتر اما بیشتر در کیس های دارای فن های متعدد
گردش هوای بیشتر در کیس
صدای کمتر فن ها

منفی:

گرد و خاک

کارایی این دو در کیس ها و چیدمان مختلف فن ها متفاوت هست

معمولا تاکید همه روی فشار منفی هست اما ایک حالت همیشه نمی تونه در هر کیسی و با هر تعداد فن مناسب باشه
اگر کیس در بخش های مختلفش فن نباشه فشار منفی کارایی خوبی نداره
اگر تعداد فن ها هم کم باشه باز کارایی خوبی ارائه نمی کنه

حالت سومی هست که بالانس باشن که ایجادش خیلی مشکله، در حالت بالانس اگر تعداد فن ها کم باشه و بخش های مختلف رو پوشش نده، کارایی بسیار ضعیف خواهد بود، مثل اینه که از یک طرف اتاق هوا وارد بشه از طرف دیگه سریعا خارج بشه، اینطوری چیزی رو خنک نمیکنه

حالت مثبت برای کیس هایی که فن کمی دارن مناسبت تره، به این صورت که فاصله بین فن ها زیاد باشه فرضا از جلو و بغل وارد بشه بعد از پشت یا سقف خارج بشه (2 فن به یکی)
اگر در حالت منفی میزان هوای وروذی خیلی هم کم باشه، هوای داخل کیس بالا میره، بیشتر برا کیس های با فن ها و حفره های بالا مناسبه.
برای کیس هایی که قطعات زیادی دارن و فضا کمه بازم مثبت مناسبه
اگر کیس حفره و توری زیادی نداره، مثبت کارایی بهتری داره.
کلا این بحث برای هر کیس و با هر چیدمان و تعداد فنی باید متفاوت باشه تا بهترین کارایی رو داشته باشه و کلی گویی کار حرفه ای نیست.:give_rose:

david-ebi
08-07-15, 00:13

متاسفانه انگلیسی خیلی بدی دارم و منتظر ترجمه جناب کریمی هستم.اما اونقدر که از متن مقاله فهمیدم عملکرد و پرفورمنس در حالت فشار منفی بهتر از فشار مثبت است.فقط در فشار منفی ما ورود گرد و غبار بیشتری نسبت به فشار مثبت داریم.
در عوض فشار مثبت روی عملکرد کولر پردازنده اثر منفی می گذارد.
امیدوارم که اینها رو درست از متن مقاله فهمیده باشم:1. (29):

خوب قبل از ارسال پستم جناب کریمی دست به کار شدند.:1. (23):
دقیقا همینطور که ایشون فرمودند اصلا نمیشه یک حکم کلی داد و بسته به شرایط داخل کیس قضیه فشار فرق میکنه.

AMD>INTEL
08-07-15, 00:52
این اپشن و نحوه چینش گردش هوا بستگی به کیس و نوع خنک کننده پردازنده هم دارد . در کیس های گیمینگ معمولا این چینش فن توسط شرکت سازنده به بهترین شکل انجام میشه .