PDA

مشاهده نسخه کامل : اصطلاحاتamd

Wink
20-07-07, 17:52
اصطلاحات AMDدر مورد مدل cpu هاي اتلون اين توضيح رو بدم كه عددي كه مقابل Athlon XP به صورت(+ ----) نوشته ميشه, نشان دهنده سرعت كاري واقعي CPU نيست.چون AMD بر خلاف Intel عقيده داره كه كارايي يك پردازنده تنها به سرعت اون در مقياس MHZ وابسته نيست و به تعداد اعمالي كه CPUدر اون فركانس انجام ميده هم وابسته ست.به عبارت ديگر در + Athlon XP 2200 معنيش اينه كه اين پردازنده معادل يك Pentium 2.2 Mhz كارايي داره.در واقع اين عدد + 2200 براي اينه كه به كاربران عادي كه فقط به FSB Clock پردازنده توجه ميكنند كارايي معادل پنتيوم رو نشون بده.
CPU شما باهسته Thorughbird و FSB=266 و L2 cash 256 KB با سرعت 1800 Mhz كار ميكنه و از اين بابت نگران نباشيد

اكثر مادربرد هاي جديد مثل مدلهاي MSI و ASUS و ... كه AMD Support هستند به طور پيش فرضFSB Frequency رو روي 100MHZ انتخاب ميكنن و به همين دليل مدل CPU درست تشخيص داده نميشه. من خودم تجربه كار باMSI KT6 Delta رو دارم و مشكلات مشابه Mehshad رو تجربه كردم.اگه يه سر به سايت AMD بزنيد متوجه ميشيد كه بيشترين سوالها در مورد درست شناخته نشدن CPU شده .
براي تنظيم FSB مادر برد وارد BIOS بشيد و ابتدا در گزينه Frequency /VoltageControl مورد
Spread Spectrum رو Disabled كنيد.سپس بر اساس مدل CPU گزينه CPU FSB Clock رو بر اساس فركانس كاري سي پي يو ,عدد 133 يا 166 يا 200 انتخاب كنيد.تا مدلهاي +2400 ويك مدل از +2600 كه هسته سي پي يو Thoruhgbirdهست فركانس كاري سي پي يو 266MHZ بوده و CPU FSB Clock رو بايد 133MHZ بذاريد.
در مدلهاي +2500 و+2700 و+2800 و برخي مدلهاي +2600 كه هسته شونBARTON هست فركانس كاري سي پي يو 333MHZ بوده و بايدCPU FSB Clock رو 166MHZ تنظيم كنيد .
بعد از اين مرحله CPU Ratio رو بر اساس عدد Multiplier سي پي يو كه مثلادر2600+ با هسته BARTON مساوي 11.5 و در مدل CPU مهشاد عزيز مساوي 13.5 بذاريد.
البته ميتونيد اين مرحله اخر رو روي AUTO گذاشته و در صورتيكه CPU درست شناخته نشد دستكاري كنيد .
توجه شما رو به فرمول زير جلب ميكنم ( Multiplier ضرب در CPU FSB Clock = فركانس كاري CPU ). بنابراين اگر اين اعداد رو بدون دقت تنظيم كنيد و فركانس CPU رو خيلي بالا ببريد ممكنه كه سيستم درحين كار Crash بكنه و يا اصلا نتونه Boot بشه كه مجبور يد اون موقع Bios رو RESET كنيد تا همه چيز به حالت پيش فرض برگرده.در واقع با بالا بردن اين دو عدد و ولتاژ CPU , افرادي كه به اونا اصطلاحا Overclocker ميگن فركانس كاري سي پي يو شون رو بالا ميبرن و كاري ميكنن كه مثلا اتلون + 2600 مثل يك 3200 كار بكنه و به اين كار هم Overclock كردن ميگن كه اگه دوست داشته باشيد اصول كلي اين كار و نرم افزارهايي كه Stablity سي پي يو
رو بعد از overclock كردن تست ميكنن ( مثل Prime 95 ) رو بعدا توضيح ميدم.
يك نكته خيلي ريز در CPU هاي اتلون اينه كه بهتره فركانس RAM و سي پي يو رو همزمان ( Synchronus) كنيد. براي اينكار در گزينه DRAM Timing وارد بشيد و گزينه Configure SDRAM Timing رو رو ي USER انتخاب كرده و SDRAM Frequency رو 2 برابر FSB Clock تنظيم كنيد .
در CPU هاي Athlon بر خلاف Intel اين كار عملكرد پردازنده رو بهتر ميكنه كه خيلي از متخصصين رو اين موضوع تاكيد ميكنند .
در صورتيكه RAM شما از مدلهاي مرغوب و اريجينال باشه ميتونيد Timing رم ( Cas latency ) رو هم كمتر كنيد ( 2.5 وحتي 2 ) كه سرعت Ram تون هم بيشتر بشه .من خودم با رمDDR 400 Twinmos تونستم به نتايج خوبي برسم كه با RAM هاي حرفه اي مثل CORSAIR قابل رقابت بود . در ضمن اگه كسي تونست تو ايران CORSIAR گير بياره سلام منو بهش برسونه .
در خاتمه دوباره به مهشاد تاكيد ميكنم كه تنظيماتي رو كه گفتم اگه درست انجام بدي و ميخاهي كه مطمءن بشي برو رو MY Computer راست كليك كن . اگه ديدي Athlon xp 2200+ و زيرش هم نوشته بود 1.8 GHZ , بدون درست عمل كردي . چون همون طور كه قبلا گفتم + Athlon 2200 با سرعت 1800MHZ كار ميكنه , نه روي 2200MHZ . منبع: کامپیوتر حرفه ای :11()::1. (10):