PDA

مشاهده نسخه کامل : درون پل شمال(چیپ ست مادربرد)چه چیزهایی قراردارد وچه کارهایی انجام میدهند ؟!

MohamaD.MsgH
22-06-15, 17:51
میخوام بدونم خود north bridge پل شمال شامل چه چیزهایی میشه ؟!
و اگه میشه نحوه کار اونها رو توضیح بدین ؟!
همچنین میخوام تغییرش توی مادربردهای AMD رو بدونم ، مرسی .

AMD>INTEL
22-06-15, 17:58
قاعده کلی برای تمام چیپست ها وجود ندارد . بستگی به سازنده چیپست و نسل اون دارد . از نظر فنی چیپ شمالی فقط برای بردهای AMD باقی مونده که به جز APU ها دارای قسمت IGP مادربرد بود . ولی در سالهای گذشته و قبل از انتقال مموری کنترلر به داخل پردازنده این قسمت هم جزو وظایف چیپ شمالی مادربرد بود .
شماتیک چیپ 790GX
Only the registered members can see the link (Only the registered members can see the link)

MohamaD.MsgH
22-06-15, 18:06
من جایی شنیدم که درون پل شمالی چیزایی مثله Controller ، حفاظ ، و ... ( پنج تا چیز بود ) وجود داره

این مطلب درسته ؟!

AMD>INTEL
22-06-15, 18:11
من جایی شنیدم که درون پل شمالی چیزایی مثله Controller ، حفاظ ، و ... ( پنج تا چیز بود ) وجود داره

این مطلب درسته ؟!

تو چیپست های قدیمی بله موارد دیگه مثل مموری کنترلر هم بود . ولی این وظیفه در سیستم های امروزی به پردازنده منتقل شده است و اکثرا مادربردها تک چیپ شدند و معماری دو پل تقریبا منسوخ شده .
این هم G41 اینتل
که IGP و مموری کنترلر درون چیپ شمالی هستند .
Only the registered members can see the link (Only the registered members can see the link)

MohamaD.MsgH
22-06-15, 18:15
تو چیپست های قدیمی بله موارد دیگه مثل مموری کنترلر هم بود . ولی این وظیفه در سیستم های امروزی به پردازنده منتقل شده است و اکثرا مادربردها تک چیپ شدند و معماری دو پل تقریبا منسوخ شده .

میشه راجب اجزای چیپست های قدیمی و نحوه کارشون یه توضیح بدین ؟! (خیلی بهش نیاز دارم)

AMD>INTEL
22-06-15, 18:18
میشه راجب اجزای چیپست های قدیمی و نحوه کارشون یه توضیح بدین ؟! (خیلی بهش نیاز دارم)

مطلب زیاده درباره چیپ شمالی کافیه تو گوگل سرچ کنید .

AMD>INTEL
22-06-15, 18:22
مطلب انگلیسی سایت ویکی پدیا هم به زبان ساده توضیح داده است
Only the registered members can see the link