PDA

مشاهده نسخه کامل : ساخت کولر برای مودم با هزینه کم و کاربردی

AMD>NVIDIA
12-06-15, 12:06
سلام دوستان از اونجایی که فصل تابستون داره میرسه و گرمای هوا بیشتر میشه باعث میشه حرارت برد مودمتون هم بیشتر بشه که اگر قدیمی باشه مثل  ممکنه با هیت سینک جواب نده و خوب کار نده و در دراز مدت چیپش بسوزه از اونجایی که خیلی حساسم روی این چیزا یک AIR COOLING خیلی ساده با هزینه 6 هزار تومن درست کردم عکس هاش رو میزارم فکر نکنم به توضیح خاصی احتیاج باشه اگر متوجه نشدید میتونید بپرسید در ضمن هیچ نوع نویز الکتریکی هم روی مودم نمیدازه کاملا تست شده هستش یه توضیح مختصری میدم:

قالب کار از فیبر های ماکت سازی نازک هست که اسم دقیقش رو نمیدونم.شما از هر چیزی میتونین استفاده کنین اون قسمت فیبر های سفید رنگ هم برای ماکت سازی هست من برای اینکنه فکر میکردم میخوام داخلش ظرف یخ بزارم این رو گذاشتم که نیازی نیست اصلا این رو اضافه کنین
شما با یک فن 5 هزار تومنی 12 سانتی معمولی کاملا جواب میگیرین من هم از اون استفاده کردم
با استفاده از میخ ریز قسمت های فیبر ماکت سازی رو به هم متصل کردم البته از چسب برق هم برای محکم کاری استفاده کردم
ارتفاع اون تاوری که روش مودم قرار گرفته 25 سانته (برای دوری از منبع تولید نویز که سیم پیچی داخل فن هست) از یه فویل آلومینیومی در دو طرف سقف کار که فن قرار میگیره استفاده کردم که به نظرم نویز رو کاهش میده
سعی کنین کابل ADSL رو با فاصبه 20 سانت از فن داخل کولر قرار بدین همنطور هست برای سیم خط تلفن و اسپلیترتون از یک آداپتور 12 ولت جدا برای تامین برق فن استفاده کردم ولی فکر کنم بتونین از همون آداپتور خود مودم یه شاخه بگیرین برای فن اگر هزینه آداپتور رو حساب کنیم که از 7 تا 15 هزار تومن میتونین تهیه کنین یکم بیشتر میشه

من برای اینکه قشنگ جواب بگیرم هیتسینک روی چیپ رو عوض کردم و یه هیتسینک سه برابر اون چیزی که خودش بود گذاشتم.هیتسینک با چسب سیلیکون (خمیر با چسب فرق داره) چسبیده بود بهش با ظرافت خاصی باید با تیغ موکت بری از کنار کم کم ببرین چسب رو که به چیپس آسیب نرسه بعد اون قسمت ها هیت سینکی که میخواین به جاش بزارین و بزرگ هست اگر به چیپ های دیگه و یا خازن یا هر قسمتی از بورد تماس داره رو با یه چسب برق بچسبونید که رسانا نباشه و بعد کل سطح هیتسینک رو خمیر سیلیکیون بزنید و بزارید روی چیپ.ازش کنده نمیشه ولی روش لیز میخوره اگر بهش زاویه بدید ....مشکلی نداره فقط در یکجا ساکن و به صورت صاف قرار بدین
من چون گارانتی مودمم تموم شده قسمت زیرش رو که پلاستیکی هست به ابعاد 5*7 با تیغ موکت بری بریدم و هوا مستقیم وارد بورد میشه و از سوراخ های کنار مودم خارج میشه و قشگ گردش هوا ایجاد میشه
شما نیازی ندارید اینکارو بکنید یه چیز اضافه است همون سوراخ های کف مودم کفایت میکنه
من دو ماهیه دارم استفاده میکنم مشکلی که ندارم هیچ روی پینگ و سرعت پاسوخگویی مودمم یه تاثیر خوبیم گذاشته
Only the registered members can see the link>

david-ebi
12-06-15, 13:03
بسیار عالی بود.دستتون درد نکنه.امیدوارم هر کس از اینگونه ابتکارات داره بیاد و بگه.موفق باشید:11():

خبات کریمی
12-06-15, 13:38
درود
ممنون از اینکه به اشتراک گذاشتین اما به نظر من کار کاملا غیر ضروری هست، مودم توی دمای عادی مشکلی نخواهد داشت و نمیسوزه ، یه مقدار اینها حساسیت بیش از حد هست که مانع از لذت بردن از وسائل مون میشه

البته خود من یه مودم داشتم که به محض اینکه کمی داغ میشد Reset می کرد(firmware مشکل داشت بعدا براش فیکس اومد) که یه حرارت گیر براش گذاشتم حل شد اما مودمهای امروزی مشکلی ندارن:11():

AMD>NVIDIA
12-06-15, 15:11
درود
ممنون از اینکه به اشتراک گذاشتین اما به نظر من کار کاملا غیر ضروری هست، مودم توی دمای عادی مشکلی نخواهد داشت و نمیسوزه ، یه مقدار اینها حساسیت بیش از حد هست که مانع از لذت بردن از وسائل مون میشه

البته خود من یه مودم داشتم که به محض اینکه کمی داغ میشد Reset می کرد(firmware مشکل داشت بعدا براش فیکس اومد) که یه حرارت گیر براش گذاشتم حل شد اما مودمهای امروزی مشکلی ندارن:11():

مودم های امروزی نیازی نداره ولی این کار مثل یه اورکلاک کوچیک میمونه برای مودم.
قبل از اینکه کولر بزارم براش وقتی میخواستم قسما کانفیگ خودش رو باز کنم یه دیلی کوچیکی احساس میشد و لگ داشت ولی بعد از این دو کاری که انجام دادم هم دیگه داغ نمیکنه هم بر طرف شده این مشکلاتش
با این کار عمر قطعات بالا میره چون تو حرارت کار نمیکنن
حرارت دشمن اصلی قطعات الکترونیکی
وقتی تراشه میبینه حرارتش بالاست خودش بازدهیش رو کمتر میکنه که بیش از حد داغ نکنه که بسوزه