PDA

مشاهده نسخه کامل : cpu base clock

alone32-1
03-05-15, 20:21
سلام
ببخشید میشه بگید این گزینه تو بایوس سیستم برای چی هستش؟؟
cpu base clock
وقتی افزایشش دادم فراکنس سی پی یوم زیاد شد

AMD>INTEL
03-05-15, 20:26
سلام
ببخشید میشه بگید این گزینه تو بایوس سیستم برای چی هستش؟؟
cpu base clock
وقتی افزایشش دادم فراکنس سی پی یوم زیاد شد

همون cpu bus هست .
که با عدد مولتی یا همون ضریب ضرب میشه فرکانس پردازنده رو میسازه
شمابا زیاد کردن cpu bus باعث اورکلاک سیستم شدید .

M3RS4D 50062
03-05-15, 20:35
توصیه میکنم اگه قصد اورکلاک سیستمتون رو ندارید به حالت دیفالت برگردونید مگر اینکه با اورکلاک و نحوه اورکلاک اشنایی داشته باشین.

alone32-1
04-05-15, 17:28
همون cpu bus هست .
که با عدد مولتی یا همون ضریب ضرب میشه فرکانس پردازنده رو میسازه
شمابا زیاد کردن cpu bus باعث اورکلاک سیستم شدید .

الان مشخصات سیستم من اینه:
cpu:i7 4790
min:ga-z97-d3h
vga:r9 280x
power:1050b oc green
ram:4 gig 1600
حالا من این باس سی پی یو رو مقداری خیلی کم افزایش دادم ک سی پی یوم رفت رو4.2ghz و تونستم رم رو بزارم رو 2200!!!
سوالم اینه من تا چه حدی میتونم این کار رو انجام بدم؟؟
میخام رمم رو 2400کار کنه دیگه جرات نکردم این مقدار رو افزایش بدم اگ میشه کمکم کنید!!!
و سوال دیگه ای هم که دارم من یه باز تنظیمات رو به حالت دیفالت برگردوندم و بعدش همین bus cpu رو زیاد کردم ولی تغییری تو مقدار سی پی یو نداد!!شاید قبلا یه چیزی رو تغییر داده بودم ک باعث شده با تغییر cpu bus مقدار سی پی یوم افزایش پیدا بکنه؟؟؟

AMD>INTEL
04-05-15, 17:34
الان مشخصات سیستم من اینه:
cpu:i7 4790
min:ga-z97-d3h
vga:r9 280x
power:1050b oc green
ram:4 gig 1600
حالا من این باس سی پی یو رو مقداری خیلی کم افزایش دادم ک سی پی یوم رفت رو4.2ghz و تونستم رم رو بزارم رو 2200!!!
میخام رمم رو 2400کار کنه دیگه جرات نکردم این مقدار رو افزایش بدم اگ میشه کمکم کنید!!!
و سوال دیگه ای هم که دارم من یه باز تنظیمات رو به حالت دیفالت برگردوندم و بعدش همین bus cpu رو زیاد کردم ولی تغییری تو مقدار سی پی یو نداد!!شاید قبلا یه چیزی رو تغییر داده بودم ک باعث شده با تغییر cpu bus مقدار سی پی یوم افزایش پیدا بکنه؟؟؟

خوب این موارد و پارامترها مستقیما با هم در ارتباط هستند .
اگر قصد اورکلاک تا حد بسیار کم دارید از برنامه اورکلاک گیگابایت EASY TUNE استفاده کنید .
برای اثر کردن بالا بردن BCLK حتما EIST رو غیر فعال کنید .همچنین VCORE روی حالت اتو باشه .
HOST/PCIE CLOCK'
باید روی manual باشه

alone32-1
04-05-15, 18:41
خوب این موارد و پارامترها مستقیما با هم در ارتباط هستند .
اگر قصد اورکلاک تا حد بسیار کم دارید از برنامه اورکلاک گیگابایت EASY TUNE استفاده کنید .
برای اثر کردن بالا بردن BCLK حتما EIST رو غیر فعال کنید .همچنین VCORE روی حالت اتو باشه .
HOST/PCIE CLOCK'
باید روی manual باشه

دوست عزیز خیلی ممنونم!!
ولی میشه خواهش کنم به اون سوالایی هم ک پرسیدم جواب بدید

AMD>INTEL
04-05-15, 19:04
بستگی به پردازنده شما دارد . شما از cpu-z و از برنامه hwmonitor شات بگذارید تا دقیق بهتون بگم
رم هم باید مشخصات دقیق با شات cpu-z قسمت مموری و spd بهم بدید .
این هم جواب دادم خدمتتون پست قبل

alone32-1
04-05-15, 19:49
بستگی به پردازنده شما دارد . شما از cpu-z و از برنامه hwmonitor شات بگذارید تا دقیق بهتون بگم
رم هم باید مشخصات دقیق با شات cpu-z قسمت مموری و spd بهم بدید .
این هم جواب دادم خدمتتون پست قبل

دوست عزیز سوال اخری ک گفتید تو پست قبل جواب دادی منظورتون این قسمته؟؟HOST/PCIE CLOCK'باید روی manual باشه
این هم عکس ها!!
البته هنوز من پاور و کارت گرافیک رو متصل نکردم ولی شما فرض کنید وصل کردم!
Only the registered members can see the link

AMD>INTEL
04-05-15, 19:53
eist رو هم دیسیبل کنید بله اون باید رو منوال باشه

alone32-1
04-05-15, 20:02
eist رو هم دیسیبل کنید بله اون باید رو منوال باشه

خب دوست عزیز قرار بود جوابی بدید با این عکس ها!!

AMD>INTEL
04-05-15, 20:07
خب دوست عزیز قرار بود جوابی بدید با این عکس ها!!

شما اون مواردی که گفتم رو اعمال کن . بعد easy tune رو نصب کن و تو ویندوز با برنامه گیگابایت میتونی bclk رو بالا ببری .رمت روی 1600 ست شده ؟
xmp اکتیو نیست .

alone32-1
04-05-15, 20:10
شما اون مواردی که گفتم رو اعمال کن . بعد easy tune رو نصب کن و تو ویندوز با برنامه گیگابایت میتونی bclk رو بالا ببری .رمت روی 1600 ست شده ؟
xmp اکتیو نیست .

xmp تو بایوس هم اکتیونیست
باید اکتیو باشه؟

AMD>INTEL
04-05-15, 20:12
xmp تو بایوس هم اکتیونیست
باید اکتیو باشه؟

اگر رمت xmp پشتیبانی میکند بله باید فعال بشه .

alone32-1
04-05-15, 20:27
اگر رمت xmp پشتیبانی میکند بله باید فعال بشه .

دوست عزیز eist رو تو بایوس پیدا کردم ولیHOST/PCIE CLOCKرو پیدا نکردم!!!
از کجا باید تنظیمش کنم؟؟
اسم دیگه هم داره؟

AMD>INTEL
04-05-15, 20:29
دوست عزیز eist رو تو بایوس پیدا کردم ولیHOST/PCIE CLOCKرو پیدا نکردم!!!
از کجا باید تنظیمش کنم؟؟
اسم دیگه هم داره؟

تو قسمت MIT
ADVANCE FREQ SETTINGS

atisoc0936
04-05-15, 20:33
دوسته عزیز
اورکلاک از روی بیس اون هم برای طولانی مدت بالاتر از 105 توصیه نمیشه
برای تست کوتاه در حد 1 ساعت هم با خنک کننده خوب تا 107 میشه ست کرد
بالاتر از این مقدار رو هر سیپیو یی نمیتونه بره و خیلی شانسی هست
شما با این که مادربورد z خریدید و سیپیو 4790 چرا رم ها رو 1600 برداشتید
اینتل به فرکانس و تایمینگ رم خیلی حساس هست و کارایی تفاوت چشمگیری داره
زیاد هم رو اور رم حساب باز نکنید
چرا که رم ها برای استفاده طولانی و 24/7 اور نمیشن چون موقع اور رم شما با صفحه آبی و فریز شدن مواجه میشید و برای کسانی که با سیستم کار دارن اصلا جالب نیست که وسطه کار سیستم ریست بده یا فریز شه
:11():

alone32-1
04-05-15, 20:40
تو قسمت MIT
ADVANCE FREQ SETTINGS

دوست عزیز تو این قسمت من همچین گزینه ای ندارم
به عکس نگاه بندازید!!
ولی cpu base clock رو میشه رو حالت manual گذاشت!!
چیکار کنم حالا؟

AMD>INTEL
04-05-15, 20:43
دوست عزیز تو این قسمت من همچین گزینه ای ندارم
به عکس نگاه بندازید!!
ولی cpu base clock رو میشه رو حالت manual گذاشت!!
چیکار کنم حالا؟

وقتی PERFORMANCE UPGRADE و CPU BASE CLOCK رو MANUAL بگذارید اون هم نمایش داده میشه . عکستون LOAD نمیشه

alone32-1
04-05-15, 20:43
دوسته عزیز
اورکلاک از روی بیس اون هم برای طولانی مدت بالاتر از 105 توصیه نمیشه
برای تست کوتاه در حد 1 ساعت هم با خنک کننده خوب تا 107 میشه ست کرد
بالاتر از این مقدار رو هر سیپیو یی نمیتونه بره و خیلی شانسی هست
شما با این که مادربورد z خریدید و سیپیو 4790 چرا رم ها رو 1600 برداشتید
اینتل به فرکانس و تایمینگ رم خیلی حساس هست و کارایی تفاوت چشمگیری داره
زیاد هم رو اور رم حساب باز نکنید
چرا که رم ها برای استفاده طولانی و 24/7 اور نمیشن چون موقع اور رم شما با صفحه آبی و فریز شدن مواجه میشید و برای کسانی که با سیستم کار دارن اصلا جالب نیست که وسطه کار سیستم ریست بده یا فریز شه
:11():

من زیاد درمورد اور نمی دونم و تازه ابتدای کارم
بیشتر این چیزایی هم ک گفتید درمورد فریز و مدت 105و اینا سر درنمیارم اگ میشه یه کمی توضیح بدید ممنون میشم!!و بگید چرا از طریق بیس پیشنهاد نمیشه؟؟
ولی رم ها رو قراره عوض کنم و 2400بردارم!!
و من خودم تونستم این رم ها رو تا 2200اور کنم از طریق زیاد کردن بیس!!!

alone32-1
04-05-15, 21:00
وقتی PERFORMANCE UPGRADE و CPU BASE CLOCK رو MANUAL بگذارید اون هم نمایش داده میشه . عکستون LOAD نمیشه

من این قسمت رو هم ندارمPERFORMANCE UPGRADE

AMD>INTEL
04-05-15, 21:02
من این قسمت رو هم ندارمPERFORMANCE UPGRADE

عکستون لود نمیشه از اپلود سنتر شهر سخت افزار استفاده کنید .

alone32-1
04-05-15, 21:16

AMD>INTEL
04-05-15, 21:29

این عکس الان برای شما باز میشه ؟

alone32-1
04-05-15, 21:31
این عکس الان برای شما باز میشه ؟

بله دوست عزیز
میشه ایمیلتون رو برام بفرستید تا از اونجا براتون بفرستم!!

AMD>INTEL
04-05-15, 21:33
بله دوست عزیز
میشه ایمیلتون رو برام بفرستید تا از اونجا براتون بفرستم!!

اگر درست اپلود بشه همینجا مشخص میشه . عکس شما درست اپلود نشده . اگر درست اپلود بشه با انتخاب نمایش در فروم قابل رویت میشه در تاپیک .

alone32-1
04-05-15, 21:41
اگر درست اپلود بشه همینجا مشخص میشه . عکس شما درست اپلود نشده . اگر درست اپلود بشه با انتخاب نمایش در فروم قابل رویت میشه در تاپیک .

خیلی خب
بعدا یه امتحانی بکنید
من از سه تا سرور براتون اپلود کردم و فرستادم!!
ممنون از کمکتون هر موقع موفق به باز شدن شدید خبر کنید

AMD>INTEL
04-05-15, 21:54
SPREAD SPEC control رو فعال کنید . الان میتونید bclk رو بالا ببرید .

alone32-1
04-05-15, 22:22
SPREAD SPEC control رو فعال کنید . الان میتونید bclk رو بالا ببرید .

وقتی بیس رو میزارم رو manual خودش فعال میشه!!
باید رو اتو بزارمش یا رو درصد خاصی؟؟

AMD>INTEL
04-05-15, 23:01
خوب درسته دیگه . حالا میتونید bclk رو تغییر بدید

atisoc0936
05-05-15, 09:30
من زیاد درمورد اور نمی دونم و تازه ابتدای کارم
بیشتر این چیزایی هم ک گفتید درمورد فریز و مدت 105و اینا سر درنمیارم اگ میشه یه کمی توضیح بدید ممنون میشم!!و بگید چرا از طریق بیس پیشنهاد نمیشه؟؟
ولی رم ها رو قراره عوض کنم و 2400بردارم!!
و من خودم تونستم این رم ها رو تا 2200اور کنم از طریق زیاد کردن بیس!!!
با این کار میتونید به سخت افزاره خودتون آسیب برسونید
برای اور از روی بیس همون عدد 100
وقتی شما بکنی 105 فرکانس PCIEX هم زیاد میشه که این فرکانس برای هارد و گرافیک کارت زیان داره (برای استفاده مداوم گفتم بالای 105 ندید)
شما برای اورکلاک رم نیاز به اور سیپیو ندارید
فقط فرکانس رم رو دستی بالا ببرید و ولتازست کنید
و اگر اطلاعات ندارید تایپیک های مربوطه رو بخونید
برای این که به فرکانس بالا برسید
بالاید بیس رو روی منوال بزارید و از عدد 100 برید بالا
و هم چنین CPU Clock ratio رو هم باید دستی روی 40 ست کنید
تا فرکانس تو بیس 105 بشه این
105 * 40 = 4.2 گیگاهرتز

alone32-1
06-05-15, 18:56
سلام دوستان
من این کارایی رو که شما گفتید انجام دادم ولی وقتی بیس رو روی 104گذاشتم و رم رو روی2400گذاشتم بعد از ریست کردن سیستمم دیگه بالا نمیومد همون اول کار هنگ میکرد و نمیذاشت رمز رو وارد کنم!!!
و وقتی هم تو منوی بایوس میرفتم هم هنگ میکرد
باتری مین رو کشیدم بیرون چند دقیقه ای تا به حالت دیفالت بتونم برش گردونم!!!
براچی اینجوری شد؟؟

AMD>INTEL
06-05-15, 19:02
سلام دوستان
من این کارایی رو که شما گفتید انجام دادم ولی وقتی بیس رو روی 104گذاشتم و رم رو روی2400گذاشتم بعد از ریست کردن سیستمم دیگه بالا نمیومد همون اول کار هنگ میکرد و نمیذاشت رمز رو وارد کنم!!!
و وقتی هم تو منوی بایوس میرفتم هم هنگ میکرد
باتری مین رو کشیدم بیرون چند دقیقه ای تا به حالت دیفالت بتونم برش گردونم!!!
براچی اینجوری شد؟؟

خیلی زیاد بالا بردید . پله به ژله باید بالا ببرید . رم رو خیلی بالا بردید . به خاطر همین هنگ داشتید در بایوس

alone32-1
07-05-15, 16:35
با این کار میتونید به سخت افزاره خودتون آسیب برسونید
برای اور از روی بیس همون عدد 100
وقتی شما بکنی 105 فرکانس PCIEX هم زیاد میشه که این فرکانس برای هارد و گرافیک کارت زیان داره (برای استفاده مداوم گفتم بالای 105 ندید)
شما برای اورکلاک رم نیاز به اور سیپیو ندارید
فقط فرکانس رم رو دستی بالا ببرید و ولتازست کنید
و اگر اطلاعات ندارید تایپیک های مربوطه رو بخونید
برای این که به فرکانس بالا برسید
بالاید بیس رو روی منوال بزارید و از عدد 100 برید بالا
و هم چنین CPU Clock ratio رو هم باید دستی روی 40 ست کنید
تا فرکانس تو بیس 105 بشه این
105 * 40 = 4.2 گیگاهرتز

دوست عزیز این که شما گفتید برای اور رم نیاز به افزایش فراکنس سی پی یو ندارید درسته؟؟
اخه من به صورت عادی میتونم فرکانس رم رو روی2133بزارم ولی بالا تراز این به صورت عادی نمیشه ولی وقتی به وسیله بیس فرکانس سی پی یو رو روی4.08میزارم میتونم رو 2200هم ست کنم!!!
و یه چیز ایا تو برنامه easy toune وقتی bclk رو افزایش میدیم ولتاژ رو هم خودش تنظیم میکنه یان؟؟
اگ ن پس به چ دلیل میگید ک بهتره از این برنامه به جای تغییر بیس در بایوس استفاده کنم؟؟

- - - Updated - - -

خیلی زیاد بالا بردید . پله به ژله باید بالا ببرید . رم رو خیلی بالا بردید . به خاطر همین هنگ داشتید در بایوس

ولی وقتی بیس رواز بایوس تنظیم می کنم هنگی ندارما!!!
و یه چیز دیگه اینکه به غیر از تغییر بیس با تغییر ولتاژ هم میتونم این کار رو بکنم دیگه؟؟
میشه بگید این کار رو از کجای بایوس باید انجام بدم!!
و اینکه حداقل و حداکثر ولتاژ باید چقدر باشه!!
مرسی

AMD>INTEL
07-05-15, 16:48
دوست عزیز این که شما گفتید برای اور رم نیاز به افزایش فراکنس سی پی یو ندارید درسته؟؟
اخه من به صورت عادی میتونم فرکانس رم رو روی2133بزارم ولی بالا تراز این به صورت عادی نمیشه ولی وقتی به وسیله بیس فرکانس سی پی یو رو روی4.08میزارم میتونم رو 2200هم ست کنم!!!
و یه چیز ایا تو برنامه easy toune وقتی bclk رو افزایش میدیم ولتاژ رو هم خودش تنظیم میکنه یان؟؟
اگ ن پس به چ دلیل میگید ک بهتره از این برنامه به جای تغییر بیس در بایوس استفاده کنم؟؟

- - - Updated - - -

و یه چیز دیگه اینکه به غیر از تغییر بیس با تغییر ولتاژ هم میتونم این کار رو بکنم دیگه؟؟
مرسی

رم شما روی فرکانس 2200 هم ست کنید . احتمالش زیر 40% هست که استرس تست رو رد کنه . شما رم باس 2400 بگیرید .

atisoc0936
07-05-15, 18:26

- - - Updated - - -

مرسی
عموما اور تحت ویندوز رو برای این پیشنهاد میدن که شما سریع بفهمی سیپیوتون چقدر کشش داره
تو این حالت شما بیس رو از بایوس میازرید روی 106 مثثلا بعد از تو ویندوز 1 عدد 1 عدد میبرین بالا
بعد اگه تو 107.6 مثلا سیستم فریز شد میفهمید که این تهه سیپیو شماست( البته اگر ولتاژ و تایمینگ رم رو مشخص کرده باشید که با افزایش بیس رم ها هم اور میشن پس میتونن عامله فریز و ریست باشن
تحت بایوس که ادیت میکنید اگر تنظیمات ولتاژ رو اتومات باشه وده مادروبرد ولتاژ نواحی مختلف رو افزایش میده و به همین خاطر شما فکر میکنید سیستم روون تره و کمتر گیر میکنه

alone32-1
07-05-15, 19:10
عموما اور تحت ویندوز رو برای این پیشنهاد میدن که شما سریع بفهمی سیپیوتون چقدر کشش داره
تو این حالت شما بیس رو از بایوس میازرید روی 106 مثثلا بعد از تو ویندوز 1 عدد 1 عدد میبرین بالا
بعد اگه تو 107.6 مثلا سیستم فریز شد میفهمید که این تهه سیپیو شماست( البته اگر ولتاژ و تایمینگ رم رو مشخص کرده باشید که با افزایش بیس رم ها هم اور میشن پس میتونن عامله فریز و ریست باشن
تحت بایوس که ادیت میکنید اگر تنظیمات ولتاژ رو اتومات باشه وده مادروبرد ولتاژ نواحی مختلف رو افزایش میده و به همین خاطر شما فکر میکنید سیستم روون تره و کمتر گیر میکنه

طبق گفته های شما تو بایوس با تغییر بیس ولتاژ مناطق مختلف مین هم تغییر میکنه ولی وقتی از برنامه ایزیتون استفاده کنیم این اتفاق نمیوفته!!درست فهمیدم؟؟

و ی چیز دیگه اینکه میگید فریز میکنه یعنی چجوری میشه؟؟
و این قسمت رو هم متوجه نشدم!!!
البته اگر ولتاژ و تایمینگ رم رو مشخص کرده باشید که با افزایش بیس رم ها هم اور میشن پس میتونن عامله فریز و ریست باشن

atisoc0936
07-05-15, 19:25
طبق گفته های شما تو بایوس با تغییر بیس ولتاژ مناطق مختلف مین هم تغییر میکنه ولی وقتی از برنامه ایزیتون استفاده کنیم این اتفاق نمیوفته!!درست فهمیدم؟؟

و ی چیز دیگه اینکه میگید فریز میکنه یعنی چجوری میشه؟؟
و این قسمت رو هم متوجه نشدم!!!
البته اگر ولتاژ و تایمینگ رم رو مشخص کرده باشید که با افزایش بیس رم ها هم اور میشن پس میتونن عامله فریز و ریست باشن
خوب دلیلی که میگم باید اول در مورد اور مطالعه کنید تا مقادیر کمی براتون اشنا بشه همینه
وقتی از بایوس اور میکنید بله
ولتاژ ها اتوومات توسط مادربورد ست میشه و تا حدودید درست هست
گاهی هم کمی بالاتر از نیاز
منظور از فریز اینه که سیستم قفل میشه و بعد از 1 2 ثانیه ریست میشه
در مورد نکته اخر
مثلا من رمی دارم که تو باس 1600 با تایمینگ 9.9.9 کار میکنه ولی این رم تو باس 1800 دیگه 9.9.9 با ولتاژ دیفالت تست پاس نمیکنه و باید یا افزایش ولتاژ داشت و یا افزایش تایمینگ
پس ما اول باید تایمینگ ها رو گشاد تر ست کنیم تا رم باعث نشه که نتونیم بیشتر وار کنیم