PDA

مشاهده نسخه کامل : آموزش تست پاور با مولتی متر

AMD>INTEL
24-04-15, 20:27
برای اطلاع از صحت ولتاژهای پاور کامژیوتر میتونید از مولتی متر استفاده کنید . مولتی متر را بر روی رنج DC میگذارید و سیم ها رو به ترتیب ولتاژ گیری کنید . برای نتیجه بهتر و ایجاد ACTIVE LOAD میتونید از لامپ 12 ولت استفاده کنید .لامپ ال ای دی هالوژن ، 12v ، 3w گزینه خوبیه .
اول باید پاور رو با اتصال سیم سبز و مشکی روشن کنید.
Only the registered members can see the link (Only the registered members can see the link)
Only the registered members can see the link (Only the registered members can see the link)
پراب مشکی مولتی متر باید روی سیم سیاه که گراند هست قرار بگیره .
سیم زرد: 12 ولت
سیم قرمز: 5 ولت
سیم بنفش 5 ولت استندبای
سیم آبی -12 ولت
سیم نارنجی 3.3 ولت
ابتدا بدون ایجاد بار ولتاژها رو بگیرید . دقت داشته باشید 5% بالاتر یا پائین تر بودن ولتاژ دلیل بر خرابی پاور نیست .
حالا برای ایجاد بار البته به میزان کم . از دو لامپ 12 ولت استفاده کنید . توجه داشته باشید از سیم زرد برای تغذیه این لامپ استفاده کنید حالا دو باره ولتاژها رو تست بگیرید . البته میتونید از سیدی رام هم استفاده کنید و یک سیدی صوتی باهاش PLAY کنید . با این روش تا حدود 60% میشه از سلامت پاور مطمئن شد .

nima_hl
28-08-15, 17:15
سلام و ممنون از پست مفیدتون :give_rose:

فقط با اجازتون یه اصلاحیه بزنم

تلورانس 10% ولتاژ فقط در شاخه های منفی ( -5 و -12 ولت ) قابل قبول است و در شاخه های مثبت ماکزیمم ولتاژ مورد قبول میتونه تا 5% افزایش یا کاهش داشته باشه

پینوشت : 10% تلورانس در شاخه 12 ولت میشه 10.8 تا 13.2 ولت که هر قطعه ای در کامپیوتر را نابود میکنه :wink:

iranch
28-08-15, 17:26
این کار فایده ای ندارد. فوق ش هم یک لامپ یا 2 لامپ 12 ولت بزنیدبه سیم زرد، پاور خودش رو باز نشان نمی دهد.
باید به نحوی مصرف رو واقعا شبیه سازی کرد حالا با لامپ یا چیز دیگر. چون وقتی الان سیتسم روشن هست، اندازه 1 یا 2 لامپ ، 12 ولت که ازش استفاده نمی کنید.میکنید؟

nima_hl
28-08-15, 17:58
این کار فایده ای ندارد. فوق ش هم یک لامپ یا 2 لامپ 12 ولت بزنیدبه سیم زرد، پاور خودش رو باز نشان نمی دهد.
باید به نحوی مصرف رو واقعا شبیه سازی کرد حالا با لامپ یا چیز دیگر. چون وقتی الان سیتسم روشن هست، اندازه 1 یا 2 لامپ ، 12 ولت که ازش استفاده نمی کنید.میکنید؟

بهترین فشار را خود قطعات به پاور می آمورند

برای مثال وقتی شما تست استابلیتی را هم روی پردازنده و هم روی گرافیک کارت با هم اجرا کنید سیستم بالاترین مصرف را داشته و در این وضعیت ولتاژها نباید افت زیادی داشته باشند

AMD>INTEL
28-08-15, 18:32
لامب ها با وات های مختلف وجود دارد . این برای زمانیست که دسترسی به سیستم نیست یا احتمال آسیب زدن پاور به قطعات وجود دارد .

iranch
28-08-15, 18:55
بهترین فشار را خود قطعات به پاور می آمورند

برای مثال وقتی شما تست استابلیتی را هم روی پردازنده و هم روی گرافیک کارت با هم اجرا کنید سیستم بالاترین مصرف را داشته و در این وضعیت ولتاژها نباید افت زیادی داشته باشند

دقیقا درست هست که در این موارد هم چطور میتونیم وقتی سیستم داره کار میکنه ولتاژ ها رو اندازه بگیریم؟! مثلا اون 12 پین خورده به مادربورد.

- - - Updated - - -

لامب ها با وات های مختلف وجود دارد . این برای زمانیست که دسترسی به سیستم نیست یا احتمال آسیب زدن پاور به قطعات وجود دارد .

راستش من پایه برق بسیار بسیار ضعیفی دارم،اما ولتاژ هم فرضا درست در بیاد،جریان چیه؟ جریان رو چه کار باید کرد؟! بلاخره 12 ولت فرضا در محدوده مناسب بود، اما به طبع نیاز ، جریان مختلفی از پاور میکشه

AMD>INTEL
28-08-15, 19:04
برای بررسی دقیق نیاز به تجهیزات تست پاور به نام کروما نیاز هست که میلیون ها قیمت دارد . هدف این تست فقط بررسی اولیه هست . همانطور که عرض کردم موقع روشن بودن سیستم ولتاژها با مولتی متر خونده بشه دقیق تر وصل کردن به لامپ هست . البته با همین لامپ هالوژن و مدارهای ساده ولت متر که وجود دارد میشه یک دستگاه مناسب اکتیو لود درست کرد .

nima_hl
28-08-15, 22:43
دقیقا درست هست که در این موارد هم چطور میتونیم وقتی سیستم داره کار میکنه ولتاژ ها رو اندازه بگیریم؟! مثلا اون 12 پین خورده به مادربورد.

- - - Updated - - -

راستش من پایه برق بسیار بسیار ضعیفی دارم،اما ولتاژ هم فرضا درست در بیاد،جریان چیه؟ جریان رو چه کار باید کرد؟! بلاخره 12 ولت فرضا در محدوده مناسب بود، اما به طبع نیاز ، جریان مختلفی از پاور میکشه

وقتی فشار به ولتاژ 12 ولت وارد میشه ولتاژ همه سیمهای زرد رنگ کم میشه

معمولا در پاورها یه تعداد کابل مولکس ( کابلی که پشت dvd rom میخوره ) بیکار وجود داره که جون میده پروبهای مولتی متر را بهش وصل کنیم

iranch
29-08-15, 14:44
سلام و ممنون از پست مفیدتون :give_rose:

فقط با اجازتون یه اصلاحیه بزنم

تلورانس 10% ولتاژ فقط در شاخه های منفی ( -5 و -12 ولت ) قابل قبول است و در شاخه های مثبت ماکزیمم ولتاژ مورد قبول میتونه تا 5% افزایش یا کاهش داشته باشه

پینوشت : 10% تلورانس در شاخه 12 ولت میشه 10.8 تا 13.2 ولت که هر قطعه ای در کامپیوتر را نابود میکنه :wink:

درود
امکان داره بفرمائید چرا در شاخه های منفی تا 10 درصد قابل تحمل هست اما در مثبت خیر؟! :lol:

nima_hl
29-08-15, 14:51
درود
امکان داره بفرمائید چرا در شاخه های منفی تا 10 درصد قابل تحمل هست اما در مثبت خیر؟! :lol:

شاخه های مثبت برق مورد نیاز قطعات را تامین میکنند و مسلما کم و زیاد شدن این ولتاژ باعث کم شدن عمر آنها خواهد شد

ولتاژهای منفی کار خیلی خاصی انجام نمیدند و فشاری روشون نیست که بخواهند کم و زیاد شوند و آنقدر آمپرشون پائینه که تلورانس 10 درصدی آنها به قطعه ای فشاری وارد نمیکند

AMD>INTEL
08-09-15, 17:06
تلورانس قابل قبول در ولتاژهای پاور موقع اندازه گیری

AMD>INTEL
14-11-15, 00:37
من دنبال لامپ 12 ولتی بودم که بتونه به خوبی به شاخه 12 ولت فشار بیاره . یک لامپ هالوژن 12 ولت 50 وات پیدا کردم . این مقدار فشار خوبی به شاخه 12 وات واردمیکنه . برای زمانی مناسب هست که پاور مشوکه و میخواهید بدون وصل کردن به سیستم ازش تست ولتاژ بگیرید .
مدلی که تهیه کردم lumine 50w 12v MR16 میباشد .

AMD>INTEL
09-02-16, 11:08
در حال طراحی یک دستگاه ACTIVE LOAD هستم . امیدوارم بتونم به نتیجه برسونمش . فعلا دارم روی طراحی ولت مترش کار میکنم .

mohsen1367
09-02-16, 11:33
سلام
ممنون از پست مفیدتون
من یه سوال دارم
راهی هست که بشه توان خروجی پاور رو اندازه گرفت ؟

مثلا موقع خرید پاور جدید چطور بفهمیم فروشنده بهمون کم فروشی نکرده ؟ ( با فرض اینکه به نیت خرید مدل خاص به بازار نرفته باشیم )

AMD>INTEL
09-02-16, 11:40
سلام
ممنون از پست مفیدتون
من یه سوال دارم
راهی هست که بشه توان خروجی پاور رو اندازه گرفت ؟

مثلا موقع خرید پاور جدید چطور بفهمیم فروشنده بهمون کم فروشی نکرده ؟ ( با فرض اینکه به نیت خرید مدل خاص به بازار نرفته باشیم )

نمام این تست ها به دلیل قوانین استاندارد آمریکا و اروپا در برندهای معتبر انجام میشه . مخصوصا پاورهایی که گواهینامه 80 پلاس را گرفتند .
برای تست واتاژ دقیق پاور نیاز به دستگاه کروما هست . که قیمتشون در حال حاضر بالای 40 میلیون میباشد .

AMD>INTEL
10-05-16, 17:51
یکی از ایرادهای پاور به طور دقیق براتون شرح میدم . امیدوارم مورد استفاده دوستان قرار بگیره .
عیب :پاور روشن میشه بر روی برد یا با اتصال سیم سبزو مشکی ولی سیستم تصویر نمیده .
در این مورد باید ولتاژ سیم بنفش که به نام 5 ولت استندبای معروف هست باید چک بشه . اگر پایین تر از 5 ولت یا بالاتر از 5 ولت بود.پاور باید تعمیر بشه . به دلیل متفاوت بودن نقشه های پاور به نحوه رفع اشکال اشاره ای نمیکنم .

AMD>INTEL
21-10-16, 07:30
یکی از مواردی که در اکثرا سیستم ها مورد توجه قرار نمگیره . تمیز کردن و باد گرفتن سیستم حداقل سه ماه یکبار میباشد . گرد وخاک هم بر روی پاور وهم روی قطعات دیگه منجر به بالا رفتن حرارت قطعه میشود و برای قطعه مشکل ایجاد میکند .
پس سیستم را حدود در فاصله های سه ماهه با دستگاه دمنده تمیز کنید .
همچنین همیشه چرخیدن فن پاور و فن پردازنده و سایر فن های سیستم را بررسی کنید . اگر فن پاور دورش به شدت کاهش داشت یا از کار ایستاده بود . هر چه سریعتر اقدام به تعویض فن کنید .

ata.royalfalcon
18-04-17, 07:20
سلام .

یه آداپتور 12 ولتی دارم (مربوط به هارد اکسترنال) که میخوام با مولتیمتر تست کنم .
مدل مولتیمتر در عکس زیر دیده میشه . قبل از استفاده هم عقربه رو تنظیم کردم که روی صفر باشه .

19179

گذاشتم روی 50 ولت DC و نتیجه در عکس زیر مشخص هست .
الان ولتاژ چند هست ؟ منحنی قرمز رو باید خوند یا مشکی ؟

19180

AMD>INTEL
18-04-17, 07:35
سلام .

یه آداپتور 12 ولتی دارم (مربوط به هارد اکسترنال) که میخوام با مولتیمتر تست کنم .
مدل مولتیمتر در عکس زیر دیده میشه . قبل از استفاده هم عقربه رو تنظیم کردم که روی صفر باشه .

19179

گذاشتم روی 50 ولت DC و نتیجه در عکس زیر مشخص هست .
الان ولتاژ چند هست ؟ منحنی قرمز رو باید خوند یا مشکی ؟

19180
البته اون سلکتور طبق عکس اول روی 50 ولت دی سی نیست
منحنی قرمز برای ولتاژ هست . مشخصه کنارشم نوشته

ata.royalfalcon
18-04-17, 07:42

بله درسته . عکس اول رو از اینترنت پیدا کردم ولی روی مولتیمتر خودم روی 50 ولت DC گذاشته بودم .

الان ولتاژ به چه صورتی هست ؟ ظاهراً حدود 13 ولت رو نشون میده ؟

AMD>INTEL
18-04-17, 07:43

این جزوه آموزشی هم میتونه مفید باشه
multimetr (Only the registered members can see the link)

AMD>INTEL
18-04-17, 07:49
بله درسته . عکس اول رو از اینترنت پیدا کردم ولی روی مولتیمتر خودم روی 50 ولت DC گذاشته بودم .

الان ولتاژ به چه صورتی هست ؟ ظاهراً حدود 13 ولت رو نشون میده ؟

عکس کامل از صفحه مولتی متر نگذاشتید . عکس کامل و واضح بگذارید
19181
طبق عکسی که من گذاشتم . از گوشه بالا دقیق ذکر کرده کدوم برای ولتاژ dc هست .