PDA

مشاهده نسخه کامل : مشکل عجیب افزایش سرعت فن و خاموش شدن لپ تاپ

NsrChem
16-04-15, 19:47
سلام به دوستان عزیز
لپ تاپ من (لنوو z560) یه مشکل عجیبی پیدا کرده. قضیه از اونجا شروع شد که دیدم چندوقتیه که دمای لپ تاپ (cpu) بالاست و حدود 73 درجه در حالت عادی میرسه. برای همین بردم تعمیر تا هم خمیر سیلیکونشو عوض کنه و هم توشو باد بگیره (چون از اول خرید لپ تاپ یعنی 5 سال پیش باد نگرفته بودم توشو). بعد از پس گرفتن از تعمیر، روشن که کردم و بوت که شد یهو سرعت فن رفت بالا در حدی که میخواست از لپ تاپ بیفته بیرون و بعد یهو لپ تاپ خاموش شد، در حالیکه دمای همه ی بخش های لپ تاپ مناسب و حدود 50 درجه بود. زمان بالارفتن دورفن و به دنبالش خاموشی لپ تاپ هم هیچ الگوی خاصی نداره و گاهی حتی در زمان بیکاری لپ تاپ اینجوری میشه. البته خود تعمیرکار میگه احتمالاً این نوع خمیر سیلیکونی که گذاشتم به لپ تاپت نمیخوره و باید عوض بشه. اما اگه این خمیر سیلیکون به لپ تاپم نمیخوره چطور دماشو پایین برده؟
توروخدا هر کسی جوابی به ذهنش می رسه، بگه لطفاً. خیلی خیلی ممنون میشم، چون واقعا الان به لپ تاپم نیاز مبرم دارم.
مرسی

AMD>INTEL
16-04-15, 19:52
سلام به دوستان عزیز
لپ تاپ من (لنوو z560) یه مشکل عجیبی پیدا کرده. قضیه از اونجا شروع شد که دیدم چندوقتیه که دمای لپ تاپ (cpu) بالاست و حدود 73 درجه در حالت عادی میرسه. برای همین بردم تعمیر تا هم خمیر سیلیکونشو عوض کنه و هم توشو باد بگیره (چون از اول خرید لپ تاپ یعنی 5 سال پیش باد نگرفته بودم توشو). بعد از پس گرفتن از تعمیر، روشن که کردم و بوت که شد یهو سرعت فن رفت بالا در حدی که میخواست از لپ تاپ بیفته بیرون و بعد یهو لپ تاپ خاموش شد، در حالیکه دمای همه ی بخش های لپ تاپ مناسب و حدود 50 درجه بود. زمان بالارفتن دورفن و به دنبالش خاموشی لپ تاپ هم هیچ الگوی خاصی نداره و گاهی حتی در زمان بیکاری لپ تاپ اینجوری میشه. البته خود تعمیرکار میگه احتمالاً این نوع خمیر سیلیکونی که گذاشتم به لپ تاپت نمیخوره و باید عوض بشه. اما اگه این خمیر سیلیکون به لپ تاپم نمیخوره چطور دماشو پایین برده؟
توروخدا هر کسی جوابی به ذهنش می رسه، بگه لطفاً. خیلی خیلی ممنون میشم، چون واقعا الان به لپ تاپم نیاز مبرم دارم.
مرسی

خمیر سیلیکون سرنگی فایده نداره . باید از نوع مرغوب استفاده بشه یا از پد سیلیکون

NsrChem
16-04-15, 19:54
مرسی دوست عزیزم. ولی تعمیرکاره از پد سیلیکون استفاده کرد، منتها خیلی تیکه تیکه گذاشت روی سی پی یو. حالا به نظرت مشکل از همین خمیره؟

AMD>INTEL
16-04-15, 20:23
مرسی دوست عزیزم. ولی تعمیرکاره از پد سیلیکون استفاده کرد، منتها خیلی تیکه تیکه گذاشت روی سی پی یو. حالا به نظرت مشکل از همین خمیره؟

باید عکس بگذاری . ممکنه هیت سینک به درستی روی چیپ قرار نمیگیره .

NsrChem
16-04-15, 20:56
تعمیرکاره پشت لپ تاپو بسته، نمیتونم عکس بذاره، یعنی میگی تعمیرکاره اینقدر هالوه نمیتونه هیت سینکو درست جابذاره. هرچند من بعد این مشکل، دوباره مجبورش کردم پشت لپ تاپو باز کنه و دوباره همه چی رو چک کنه. حتی دوباره خمیر رو هم عوض کرد.

AMD>INTEL
16-04-15, 21:09
تعمیرکاره پشت لپ تاپو بسته، نمیتونم عکس بذاره، یعنی میگی تعمیرکاره اینقدر هالوه نمیتونه هیت سینکو درست جابذاره. هرچند من بعد این مشکل، دوباره مجبورش کردم پشت لپ تاپو باز کنه و دوباره همه چی رو چک کنه. حتی دوباره خمیر رو هم عوض کرد.

یک جای کار ایراد داره که مشکل دارید . من نمیدونم هالو هست یا چیزه دیگه . کار درست انجام شده بود مشکلی نداشتید .

NsrChem
16-04-15, 21:26
مرسی از وقتی که میذاری دوست خوبم. اگه فرض کنیم هیت سینک درست جاگذاشته شده باشه، مچ نبودن خمیر با لپ تاپ من، میتونه دلیل این مشکل باشه؟ و اگه آره پس چطور دمای قطعات رو کاهش داده؟

AMD>INTEL
16-04-15, 21:28
مرسی از وقتی که میذاری دوست خوبم. اگه فرض کنیم هیت سینک درست جاگذاشته شده باشه، مچ نبودن خمیر با لپ تاپ من، میتونه دلیل این مشکل باشه؟ و اگه آره پس چطور دمای قطعات رو کاهش داده؟

نمیتونم 100% بگم . چون باید بررسی بشه . این صدا دادن میتونه به خاطر مشکل خود فن هم باشه .

NsrChem
16-04-15, 21:40
فک نمی کنم مشکل از فن باشه، به دو دلیل: اول اینکه قبل از باز کردن لپ تاپ، هیچ مشکلی نداشته و الانم در مواقع خاصی یهو سرعت می گیره. دوم اینکه اگه فقط فن خراب باشه که یهو سرعت نمیگره و لپ تاپ خاموش نمیشه. میشه احتمالایی که به نظرت میرسه رو بگی تا بگم تعمیرکاره چک کنه؟ خیلی خیلی ممنونم

AMD>INTEL
16-04-15, 21:49
یک شات از hwmonitor بگیرید .این که خاموش میشه 90% به خاطر درست قرار نگرفتن هیت سینک یا خرابی cpu یا چیپ لپتاپ هست .

NsrChem
16-04-15, 22:14
آخه مثلا من همین صبحی، حدود 5 ساعت باهاش کار کردم بدون هیچ مشکلی،یه سری تغییراتم توی نحوه ی تغییر سرعت فن با فزایش دمای هر کدوم از اجزا دادم. (با برنامه ی fanspeed).
الانم که میخواستم شات بگیرم خیلی نرمال روشن شد و آخرم خودم خاموشش کردم. یهو اونجوری میشه. نمیدونم چه شرایطی پیش میاد که یهو دور فن میره بالا
اینم شات HW

Only the registered members can see the link

AMD>INTEL
16-04-15, 22:27
دمای cpu بالاست . احتمال خرابی خود پردازنده هم رد نمیشه کرد . تا با پردازنده مشابه تست نشه . نمیشه نظر قطعی داد .