PDA

مشاهده نسخه کامل : میلاد باقر العلوم امام محمد باقر(ع) را تبریک میگوییم...

Security
16-07-07, 18:50
میلاد با سعادت شکافنده علم امام محمد باقر (ع) بر تمام شیعیان جهان مبارک باد. :11():
Only the registered members can see the link
-------------------------------------------------------------------
نگاهي گذرا به زندگي امام باقر عليه السلام

ام مبارك پنجمين امام، محمد، و لقب مشهور ايشان "باقر" است كه حضرت رسول اکرم صلي الله عليه و آله آن حضرت را طي رواياتي به اين لقب ملقّب فرمود. كنيه مشهور آن حضرت، ابي جعفر و عمر مبارك ايشان مثل عمر پدر و جد بزرگوارشان؛ پنجاه و هفت سال بود. در اول رجب المرجب سال پنجاه و هفت ه. ق. متولد شد و در سال 114 ق به دست ابراهيم بن وليد و به دستور هشام بن عبدالملك مسموم و شهيد گرديد. سه ساله بود كه حماسه كربلا واقع شد و آن بزرگوار نظاره‌گر واقعه دلخراش كربلا بود.

بعد از حماسه كربلا سي و چهار سال با پدر بزرگوار خود، زندگي پر تلاطمي را پشت سر نهاد. مدّت امامت آن حضرت تقريباً نوزده سال بود.

امام باقر عليه السلام دو امتياز در ميان ائمه اطهار عليهم السلام دارد. اول جد پدري ايشان امام حسين عليه السلام و جد مادري آن حضرت امام حسن عليه السلام است. از اين جهت در حق ايشان گفته شده: «علوي من علويين و فاطمي من فاطميين و هاشمي من هاشميين.» از نظر نسبت، امتياز فوق العاده‌اي را دارا است. خصوصاً اين كه مادر ايشان فاطمه دختر امام حسن عليه السلام زني بسيار عالمه و مقدسه بود. از امام صادق عليه السلام نقل شده كه فرمود: «جدّه‌ام صديقه‌اي بود كه در ميان اولاد امام حسن، مثلش ديده نشده است.» و نيز خرق عادتي از ايشان نقل مي‌كند و مي‌فرمايد: «مادرم پاي ديواري نشسته بود كه ديوار فرو ريخت. مادرم گفت: ساقط نشو به حق مصطفي كه خداوند اذن نداده است كه ساقط شوي. ديوار باقي ماند تا جدّه‌ام از کنار آن گذشت.

جابر وقتي سلام پيامبر را به امام باقر عليه السلام رسانيد حضرت فرمودند: «وصيت كن كه در اين چند روزه مي‌ميري. جابر گريست و گفت: از كجا مي‌گويي؟ حضرت فرمودند: اي جابر به خدا قسم پروردگار عالم علم گذشته و آينده را تا روز قيامت به من عنايت فرموده است.»

امتياز ديگر آن كه ايشان پايه گذار انقلاب فرهنگي شيعه محسوب مي‌شوند. گرچه انتشار معارف شيعه به دست امام صادق عليه السلام صورت گرفت ولي به دست امام باقر عليه السلام پايه گذاري شد.

در دوران امام باقر عليه السلام دولت بني اميه رو به زوال بود مردم از آنها متنفر بودند. به علت وجود كسي چون عمر بن عبدالعزيز، كه علاوه بر اين كه نفع بزرگي براي شيعه داشت ضرر بزرگي نيز براي بني اميه داشت و اختلاف شديدي كه در ممالك اسلامي پديد آمده بود و هر كسي از گوشه‌اي قيام مي‌كرد، خلفا به سرعت تغيير مي‌كردند ـ چنانكه در مدّت امامت حضرت باقر عليه السلام، در مدت نوزده سال پنج خليفه روي كار آمدند: وليدبن عبدالملك، سليمان بن عبدالملك، عمر بن عبدالعزيز، يزيد بن عبدالملك، هشام بن عبدالملك ـ پس موقعيت مناسبي براي آن حضرت كه از ظلم بني اميه فارغ شده بود، پديد آورد كه انقلاب علمي را آغاز نمايد و بزرگاني از عامه و خاصه در اطراف ايشان جمع شدند و حقايق اسلام، لطايف اسلام و بالاخره معارف اسلام را منتشر كردند. از اين جهت رسول اكرم به ايشان لقب باقر داده است. لسان العرب مي‌گويد: لقّب به لانّه بقر العلم و عرف اصله واستنبط فرعه و توسع فيه، والتبقر التوسع؛ «امام باقر ملقّب به اين لقب است چون شكافنده علم است. پايه علوم اسلامي را شناخت و فروع آن را درك فرمود و آن را توسعه داد» و ريشه تبقّر به معني توسعه است.

Only the registered members can see the link

شيعه و سني نقل مي‌كنند كه رسول اكرم صلي الله عليه و آله به جابر بن عبدالله انصاري فرموده است:

«يا جابر يوشك ان تبقي حتّي تلقي ولداً من الحسين يقال له محمد يبقر علم النبيين بقراً، فاذا لقيته فاقرأه مني السلام؛ اي جابر، تو زنده مي‌ماني و مردي از اولاد حسين را كه نامش محمد است ملاقات مي‌كني كه او علم انبيا را مي‌شكافد. هنگامي كه او را ديدي سلامم را به او برسان.»

جد پدري امام باقر علیه السلام امام حسين عليه السلام و جد مادري آن حضرت امام حسن عليه السلام است. از اين جهت در حق ايشان گفته شده: «علوي من علويين و فاطمي من فاطميين و هاشمي من هاشميين.» از نظر نسبت، امتياز فوق العاده‌اي را دارا است.

و جابر وقتي سلام پيامبر را به امام باقر عليه السلام رسانيد حضرت فرمودند: «وصيت كن كه در اين چند روزه مي‌ميري. جابر گريست و گفت: از كجا مي‌گويي؟ حضرت فرمودند: اي جابر به خدا قسم پروردگار عالم علم گذشته و آينده را تا روز قيامت به من عنايت فرموده است.»

حضرت باقر عليه السلام را باقر ناميده‌اند چون انتشار دين و معارف اسلامي را او شالوده‌ريزي كرده است. و چون امام در شرایط خاص سیاسی قرار داشتند توانستند در گسترش و بسط علوم اسلامی نقش بسیار مهمی را ایفا نمایند .لذا با برپایی کلاس‌های درس، معارف دین را به مشتاقان آموزش داده و شاگردان بسیار مجربی را تربیت نمودند. و اینگونه شد که فضای آموزش و تدریس مساعد گردید. و پس از شهادت امام محمدباقر علیه السلام این عرصه حساس و مهم به امام صادق علیه السلام سپرده شد.
-------------------------------------------------------------
منبع:
با استفاده از کتاب زندگینامه چهارده معصوم ، مدرسی

saeed_bazikhor
16-07-07, 19:13
من هم از طرف خودم میلاد امام محمد باقر ( ع ) رو به همه ی شیعیان عزیز تبریک عرض می کنم :11()::1. (21)::1. (3):

Mehdi_Full
16-07-07, 21:10
تبریک و تهنیت عرض میکنم به تمامی دوستان انجمن PcNetwork و مخصوصا مسلمانان جهان این میلاد با سعادت رو :11():

با تشکر
مهدی:1. (23):

fokonishi
16-07-07, 21:17
من هم میلاد با سعادت این امام بزرگوار رو به همهَ کاربران و مدیران و مهمانان عزیز تبریک عرض می کنم .:11()::11()::11():