PDA

مشاهده نسخه کامل : برای طول عمر بیشتر مودم کدام مفید است؟

life24
25-03-15, 07:05
سلام
من مودم وایرلس رو روزی 3-4 بار خاموش روشن میکنم. خوب مثلا 2 ساعت کار میکنم بعد خاموش میکنم و چند ساعت دیگه میام و ...
یکی میگفت این کار خوبی هست چون طول عمر قطعات داخل زیاد میشه و بی خود بر اثر گرما و کارکرد بی خودی طول عمرشون کم نمیشه
یکی میگه هر بار روشن و خاموش کردنش مثل شوک هست برای تمام قطعات الکترونیکی داخل
با این حساب تکلیف چیست؟

AMD>INTEL
25-03-15, 11:44
چیپ اصلی بیشتر داغ میکنه . اون هم میشه با هیت سینک خنک نگهش داشت . کافیه با چسب سیلیکون و هیت سیک رو بچسبونید به هیت سینک

M A H R A D
26-03-15, 11:43
سلام
من مودم وایرلس رو روزی 3-4 بار خاموش روشن میکنم. خوب مثلا 2 ساعت کار میکنم بعد خاموش میکنم و چند ساعت دیگه میام و ...
یکی میگفت این کار خوبی هست چون طول عمر قطعات داخل زیاد میشه و بی خود بر اثر گرما و کارکرد بی خودی طول عمرشون کم نمیشه
یکی میگه هر بار روشن و خاموش کردنش مثل شوک هست برای تمام قطعات الکترونیکی داخل
با این حساب تکلیف چیست؟

اکثر قطعات الکترونیکی امروزه خودشون مدار ضربه‌گیر دارن و مشکلی از نظر شوک به قطعات داخلی ندارن.

روش مناسب برای افزایش طول عمر دستگاه، همونه که مواقعی که احتیاج ندارید، دستگاه رو خاموش کنید.

در مهندسی برق برای هر تجهیزی، منحنی‌ای وجود داره که به نام Bathtub Curve مشهوره و مفهومش اینه که بعد از رسیدن محصول به دست کاربر، با افزایش زمان کار، نرخ خرابی محصول بیشتر میشه.

بنابراین چنانچه شما از دستگاهی کار کمتری بکشید (کمتر روشن باشه) طول عمر مفیدش افزایش پیدا می‌کنه. (البته تمام این مباحث بر پایه علم آمار و احتمال هست و 100% قطعی نیست)

Only the registered members can see the link

life24
26-03-15, 15:44
آقا مهرداد مممنون از شما و تبریک سال نو..
این مدار محافظتی اصولا چه نام دارد؟
این مدار برای برق 220 ولت ورودی هست یا 9 ولت مودم؟
امکان داره مدار انتی شوک خراب بشه و مودم به کار خودش ادامه بده؟

mmce
27-03-15, 01:22
اکثر قطعات الکترونیکی امروزه خودشون مدار ضربه‌گیر دارن و مشکلی از نظر شوک به قطعات داخلی ندارن.

روش مناسب برای افزایش طول عمر دستگاه، همونه که مواقعی که احتیاج ندارید، دستگاه رو خاموش کنید.

در مهندسی برق برای هر تجهیزی، منحنی‌ای وجود داره که به نام Bathtub Curve مشهوره و مفهومش اینه که بعد از رسیدن محصول به دست کاربر، با افزایش زمان کار، نرخ خرابی محصول بیشتر میشه.

بنابراین چنانچه شما از دستگاهی کار کمتری بکشید (کمتر روشن باشه) طول عمر مفیدش افزایش پیدا می‌کنه. (البته تمام این مباحث بر پایه علم آمار و احتمال هست و 100% قطعی نیست)

Only the registered members can see the link
درود.بحث جالبیه!درتجربه مودم که دوست خوبمون اشاره کردن,خاموش وروشن کردن دستگاه بسیارضرر داره!هنگامی که شمامودم راخاموش میکنید,چندثانیه بعدروشن کنید,جریانی که هنگام لودوبارگذاری از اداپتورمیکشه حدود4/3برابرمیشه!!باتعبیه منافظ وهیت سینگ مناسب برای پردازشگراصلی,رگولاتور داخلی میتوان حرارت رو درقطعات ب حداقل رسوند,که بادایم بودن مودم مشکلی نیست,چون قطعه الکترونیک باهربارراه اندازی سیکلی ازنویزهای تغذیه(متاسفانه بااداپتورهای امروزی بیشتر ) دچار صدماتی میشه,که درمرور زمان نمایان میشه!!یکی ازمشخصه هاش بعدازنه ماه,شما مسافت وای فای رو چک کنی,نسبت ب روز اول حدود۱۲-۱۵درصدکاهش داره.مودم dlink731رو تجربه تعمیر عرض کردم.امیدوارم استفاده کنید.

M A H R A D
27-03-15, 13:59
آقا مهرداد مممنون از شما و تبریک سال نو..
این مدار محافظتی اصولا چه نام دارد؟
این مدار برای برق 220 ولت ورودی هست یا 9 ولت مودم؟
امکان داره مدار انتی شوک خراب بشه و مودم به کار خودش ادامه بده؟

این مدار برای ولتاژ ورودی به دستگاه طراحی شده. یعنی همون ولتاژ خروجی آداپتور که میتونه 9 ولتی که شما گفتید باشه.

این مدار در اصل برای جلوگیری از تغییرات ناگهانی ولتاژ ساخته میشه. برای سوییچ‌های مکانیکی می‌تونید مدارهای Debouncing و برای سوییچ‌های الکترونیکی (مربوط به الکترونیک قدرت) مدارهای Snubber‌ رو سرچ کنید.

در مورد قسمت آخر سؤالتون، بسته به اینکه برای المان‌های مدار چه نوع خرابی اتفاق بیفته (اتصال کوتاه یا مدار باز) ممکنه مودم به کار خودش ادامه بده یا نه.

سپاس

iranch
01-04-15, 23:40
در مورد گرم شدن قطعات داخلی دستگاه و کاهش عمر اون میگفت ، اتفاقا وقتی قطعات به طور مداوم خاموش و روشن بشه،این انبساط و انقباض باعث خرابی زودتر قطعات میشه.

AMD>NVIDIA
02-04-15, 01:09
سلام من مودم وایرلس رو روزی 3-4 بار خاموش روشن میکنم. خوب مثلا 2 ساعت کار میکنم بعد خاموش میکنم و چند ساعت دیگه میام و ... یکی میگفت این کار خوبی هست چون طول عمر قطعات داخل زیاد میشه و بی خود بر اثر گرما و کارکرد بی خودی طول عمرشون کم نمیشه یکی میگه هر بار روشن و خاموش کردنش مثل شوک هست برای تمام قطعات الکترونیکی داخل با این حساب تکلیف چیست؟ به نظر بنده روشن و خاموش شدن مشکلی ایجاد نمیکنه و برای اینکه حرارت مودم گرفته بشه مخصوصا برای کسایی که زیاد استفاده میکنن و بازی میکنن یه فن 12 ولت 12 سانتی زیر مودم نصب کنین و به برق وصل کنین از طریق آداپتور و فن رو به سمتی بزارین که باد رو فوت کنه داخل من خودم یه فن 220 ولت (فن تهویه) رو با فاصله 4 سانتی زیر مودم کار گذاشتم که باعث نویز نشه و باد زیادی هم فوت میکنه داخل مودم خنک خنک میشه و رو پرفورمنس و هنگ نکردن مودم هم تاثیر خوبی داره چون قطعه ها خنک کار میکنن و پرفورمنسشون میره بالا

iranch
02-04-15, 09:08
به نظر بنده روشن و خاموش شدن مشکلی ایجاد نمیکنه و برای اینکه حرارت مودم گرفته بشه مخصوصا برای کسایی که زیاد استفاده میکنن و بازی میکنن یه فن 12 ولت 12 سانتی زیر مودم نصب کنین و به برق وصل کنین از طریق آداپتور و فن رو به سمتی بزارین که باد رو فوت کنه داخل من خودم یه فن 220 ولت (فن تهویه) رو با فاصله 4 سانتی زیر مودم کار گذاشتم که باعث نویز نشه و باد زیادی هم فوت میکنه داخل مودم خنک خنک میشه و رو پرفورمنس و هنگ نکردن مودم هم تاثیر خوبی داره چون قطعه ها خنک کار میکنن و پرفورمنسشون میره بالا

این فن ها اکثرا برای میخوره به پاور و مادربورد ، در چنین حالاتی برق ش رو چطور تامین کنیم؟ با اداپتور ؟

AMD>NVIDIA
02-04-15, 15:02
این فن ها اکثرا برای میخوره به پاور و مادربورد ، در چنین حالاتی برق ش رو چطور تامین کنیم؟ با اداپتور ؟

بله شما از آداپتور استفاده کن که برق 12 ولت بهش برسونی یا اگه میخوای تو زحمت نیوفتی یه هوا کش 220 ولت بخر با فاصله 10 سانت بزار زیر مودم(مودم رو با گذاشتم دوتا تیکه کارتنی چیزی تا 10 سانت از سطح زمین ببر بالا)بعد خودم هوا کش هم از سطح زمین 3 سانت فاصله داشته باشه که هوا بکشه.در این صورت هوا کش باد رو به سمت مودم فوت میکنه و از منافذ مودم واردش میشه
من خودم برای اینکه بهتر خنک بشه زیر مودم منافذ بزرگتری سوراخ کردم که باعث میشه گارانتیش از بین بره ها حواست باشه
مدل مودمم d-link 2640u