PDA

مشاهده نسخه کامل : مشاوره برای خرید هاب usb ؟

amirpcp30
24-01-15, 13:01
سلام دوستان
میخواستم برای لپ تاپ هاب usb 3 بگیرم سوالم که طرز کارکرد هاب چگونه هست اگه دو عدد هارد با سرعت 100 مگابایت در حال خواندن باشند سرعت کاسته نمیشه تا زمانی که به حداکثر پهنای باند usb 3 برسه یا اینکه هاب همش بین هارد ها در حال سوییچ کردن هست؟
با سپاس
:give_rose:

AMD>INTEL
24-01-15, 13:10
D-Link 4Port SuperSpeed USB 3.0 Hub DUB-1340
مدل بالا بهترین کیفیت رو دارد .

amirpcp30
24-01-15, 14:16
D-Link 4Port SuperSpeed USB 3.0 Hub DUB-1340
مدل بالا بهترین کیفیت رو دارد .
ممنون اینها ببین usb ها سوییچ میکنند یا اگه از چند تا هارد استفاده شه به صورت همزمان تا زمانی که از حداکثر پهنای باند usb 3 استفاده نشده سرعت کاسته نمیشه؟

طرز کارکرد هاب چگونه هست اگه دو عدد هارد با سرعت 100 مگابایت در حال خواندن باشند سرعت کاسته نمیشه تا زمانی که به حداکثر پهنای باند usb 3 برسه یا اینکه هاب همش بین هارد ها در حال سوییچ کردن هست؟
با سپاس

AMD>INTEL
24-01-15, 14:31
هاب های d-link استانداردترین هاب داخل ایران هستند . چون دارای تغذیه از آداپتر هستند به Usb سیستم از نظر تغذیه فشار نمیاورند .به هر حال باید انتظار کاهش سرعت برای استفاده اشتراکی از پورت باید داشته باشید . البته تو این هاب ها کمتر

amirpcp30
24-01-15, 15:00
ممنون
خب پس بهتر نیست هارد ها مستقیم به لپ تاپ متصل شن (از نظر قابلیت اعتماد هم هست usb های خود لپ تاپ نسبت به هاب ها) و برای بقیه لوازم هاب usb 2 بگیرم؟ یا اینکه usb 3 باشه به دلیل پهنای باند بیشتر بهتر هستش؟ با وجود اینکه بقیه لوازم usb 2 باشند؟ مثلا کارت تی وی با فلش usb2 ، حالا یک فلش خوب شاید بتونه از تمام توان usb 2 استفاده کنه اینجا سرعت هر دو (کارت تی وی و فلش) میاد پایین ، اما ایا اگه usb 3 باشه با وجود اینکه کارت تی وی و فلش usb 2 هستند به دلیل پهنای باند بالای usb 3 این سرعت کاسته نمیشه؟ یا تفاوتی نداره با هاب usb 2 ؟
با سپاس

AMD>INTEL
24-01-15, 15:31
بعضی از قطعات usb 2.0 مثل کپچر ممکنه روی پورت usb 3.0 به درستی کار نکنند .

amirpcp30
24-01-15, 16:09
ممنون از توجهتون،الان هم به usb 3 هست مشکلی نداره ولی در مورد طرز کارکرد هاب میخواستم بدونم

M3RS4D 50062
24-01-15, 18:51
ممنون از توجهتون،الان هم به usb 3 هست مشکلی نداره ولی در مورد طرز کارکرد هاب میخواستم بدونم

اگه با USB 3.0 کامپیوترون مشکلی نداشته باشه . با هاب هم مشکلی نداره:great:

این روزها (USB (Universal Serial Bus بعد از کلماتی مثل CD و DVD و یکی از آشناترین نام‌های دنیای دیجیتال برای مردم است. حتی اگر کسی هیچ اطلاعی از کارکرد و حتی معنی USB نداشته باشد، گوشی تلفن یا دوربین دیجیتال خود را با USB به کامپیوتر یا چاپگر متصل می‌کند. بدون ذره‌ای دردسر!
اگر چهار یا پنج سالی است که با کامپیوتر کار می‌کنید و با چاپگر و دوربین دیجیتال و تلفن همراه آشنا هستید از مشکلی که سازندگان USB برای حل آن تلاش می‌کنند، اطلاع دارید. در گذشته وصل کردن دستگاه‌ها به کامپیوتر یک کابوس بود!
این روزها USB به شما اجازه می‌دهد بیش از 100نوع دستگاه را به کامپیوتر متصل کنید. پرینتر، دوربین، تلفن همراه، موس، صفحه کلید، بلندگو و صدها وسیله دیگر از این قبیل هستند.
درگاه USB را در پنل جلو یا عقب کامپیوتر می‌توانید پیدا کنید. اگر وسیله متصل شده نیاز به درایور دارد، سیستم عامل مراحل نصب را انجام می‌دهد. اکثر دستگاه‌هایی که دارای USB هستند دارای کابل مخصوص نیز هستند.
این کابل معمولاً نوع "A" است و اگر دارای کابل نباشد دارای درگاه نوع "B" خواهد بود. در زیر نوع A آن را مشاهده می‌کنید.

Only the registered members can see the link
نوع A برای هدایت اطلاعات به سمت کامپیوتر و نوع B برای هدایت آنها به سمت وسیله است. در زیر نوع B را مشاهده می‌کنید. اگر تعداد درگاه‌های USB روی پنل کامپیوتر شما کافی نیست می‌‌توانید با یک Hub این مشکل را حل کنید. Hub معمولاً وسیله‌ای است که دارای چهار یا پنج یا حتی بیشتر، در گاه USB است.

بیایید به روشی که USB برای انتقال اطلاعات از آن استفاده می‌کند نگاهی بیندازیم.
در کل سه روش برای ارسال اطلاعات از USB به کامپیوتر وجود دارد. وقتی وسیله‌ای را به درگاه متصل می‌کنید، این خود درگاه است که تصمیم می‌گیرد از کدام نوع اتصال استفاده کند.
• Interrupt:
این روش برای وسایلی مثل ماوس و کیبورد که اطلاعات کمی را ارسال می‌کند کاربرد دارد.
• Bulk:
برای وسایلی مثل چاپگر که اطلاعات را در ابعاد Bulk (توده) دریافت می‌کنند این روش مناسب است.
• Isochronous (همزمان):
درگاه برای وسایلی مثل «وب کم» یا بلندگو از این روش استفاده می‌کند.

از 480مگابایت بر ثانیه، پهنای باند موجود، 90درصد آن توسط وسایلی که از روش اول و سوم استفاده می‌کنند، اشغال می‌شود. 10درصد باقی برای دستگاه‌هایی که از روش Bulk استفاده می‌کنند، باقی می‌ماند. درگاه می‌تواند دستور‌های سیستم را از طریق بسته‌هایی به نام Control Packet ارسال کند.
در واقع پهنای باند موجود به چند مسیر مختلف تقسیم می‌‌شود. هر مسیر 1500بایت است و هر میلی ثانیه یک مسیر جدید ایجاد می‌شود. در ابتدا به وسایلی که از روش Interrupt و Isochronous استفاده می‌کنند مسیر اختصاصی داده می‌‌شود. Control Packet و Bulk از مسیرهای باقی مانده استفاده می‌کنند.
نسخه USB2.0 به عنوان یک به روز رسانی برای USB1.1 بود. این نسخه با سه سرعت 1.5،12و480مگابایت در ثانیه کار می‌کند.
کابل USB دارای 4سیم مسی است. دو سیم برای انتقال جریان برق و دو سیم برای ارسال و دریافت اطلاعات.
وسایلی مثل وب کم و ماوس که به برق زیادی نیاز ندارند می‌توانند از برق USB استفاده کنند.

amirpcp30
24-01-15, 19:24
خیلی ممنون دوست عزیز کامل خوندم ولی متاسفانه نتونستم جواب سوالم رو بگیرم

M3RS4D 50062
24-01-15, 19:38
خیلی ممنون دوست عزیز کامل خوندم ولی متاسفانه نتونستم جواب سوالم رو بگیرم

سوالتون رو شفاف تر کنید تا بهتر بتونم جواب بدم

amirpcp30
24-01-15, 20:19
سوالم این بود که usb 3 پهنای باندش 5 گیگابیت هستش حدود 600 مگابایت در ثانیه میتونه انتقال بده درسته؟ خب حالا فرض رو بر این میگیرم که یک هاب 6 پورت داریم و هر 6 تا در حال انتقال اطلاعات هستند و هارد ها سرعتشون 100 مگابایت هست حالا هر 6 تا با هم 100 مگابایت رو انتقال میدهند؟ کلا سوالم اینه که ایا تا زمانی که پهنای باند usb3 محدودیت ایجاد نکنه از سرعت ها کاسته نمیشه؟ پس اگه اینطور باشه یک هاب 10 پورت usb 3 داشته باشیم و به پورت usb 3 متصل کنیم اما به هاب 10 دیوایس مختلف usb 2 متصل کنیم از اونجایی که پهنای باند usb 3 بیش از 10 برابر usb 2 هست نباید کاهش سرعتی در هیچ کدوم از دیوایش ها مشاهده شه در این صورت هم درسته؟
با سپاس

M3RS4D 50062
24-01-15, 21:04
سوالم این بود که usb 3 پهنای باندش 5 گیگابیت هستش حدود 600 مگابایت در ثانیه میتونه انتقال بده درسته؟ خب حالا فرض رو بر این میگیرم که یک هاب 6 پورت داریم و هر 6 تا در حال انتقال اطلاعات هستند و هارد ها سرعتشون 100 مگابایت هست حالا هر 6 تا با هم 100 مگابایت رو انتقال میدهند؟ کلا سوالم اینه که ایا تا زمانی که پهنای باند usb3 محدودیت ایجاد نکنه از سرعت ها کاسته نمیشه؟ پس اگه اینطور باشه یک هاب 10 پورت usb 3 داشته باشیم و به پورت usb 3 متصل کنیم اما به هاب 10 دیوایس مختلف usb 2 متصل کنیم از اونجایی که پهنای باند usb 3 بیش از 10 برابر usb 2 هست نباید کاهش سرعتی در هیچ کدوم از دیوایش ها مشاهده شه در این صورت هم درسته؟
با سپاس

عزیز شما کاهش سرعت رو داری.
حتی اگه به پورت های خود برد هم بزنی
هیچ وقت به اعداد و ارقام نوشته شده اعتماد نکن
من خودم هارد USB 3 رو به پورت USB 3 مادربر زدم .بیشتر از 90 تا نرفت. وقتیام که میزنی به هاپ . مجموع سرعت ها میشه 90
اگه یه هارد باشه با 90 تا انتقال میده
اگه 2 تا هارد باشه با 45 تا انتقال میده
اگه 3 تا هارد باشه با 30 تا انتقال میده
الی اخر

amirpcp30
24-01-15, 21:46
خیلی ممنون دوست عزیز
در مورد سرعت usb ها درست میفرمایید ، من خودم تا 150 مگ تونستم از usb3 بخونم (ssd با باکس) البته مزیت usb3 چیزی که من میدونم این هستش که همزمان مینویسه و میخونه احتمالا 5 گیگابیت هم جمع این دو مورد بوده - هر باند میشه 2.5 که حدود نصف این 2.5 رو میتونیم تجربه کنیم که هر باند حدود 300 مگابایت و نصف اون حدود 150 مگابایت (usb2 هم همینطور باید 60 مگ انتقال بده ولی حدود 30 هستش)
این تست ها رو خودم گرفتم قبلا: ssd برروی usb 2 :
Upload724 » Image Viewer (Only the registered members can see the link)
usb3:
sata 3 (اینو به این دلیل گذاشتم که حداکثر سرعت ssd مشخص باشه):

در کل جدا از حداکثر سرعت میخواستم طرز کار هاب ها رو بدونم که بین تک تک دیوایس ها سوییچ میکنه یا همزمان انتقال میده ، خب اینطور که شما فرمودید پس از تمام توان usb3 که از هاب به لپ تاپ هستش استفاده میشه و اگه دیوایس ها با سرعت بیشتری کارکنند حداکثر سرعت بین اونها تقسیم میشه ، خب اگه usb 2 هم بهش متصل باشه به دلیل معماری متفاوت باز هم همین اتفاق میافته؟ یعنی اگه همون حداکثر سرعت رو 90 فرض کنیم 3 عدد هارد usb2 با سرعت 30 مگ میتونند انتقال بدهند ؟
با سپاس

M3RS4D 50062
24-01-15, 22:31
هزمان استفاده میشه و از کل سرعت ش برای همه دیوایس های متصل بهش استفاده میکنه. حالا این 90 مگ بین 1 دستگاه یا 4 دستگاه
(دقیقا مثل IDM میمونه. برای درک بهتر اینو گفتم و گرنه ربطی به بحثمون نداره :great:)

نه دیگه وقتی USB 2.0 وصل بشه با همون سرعت خرگوشیه USB 2.0 انتقال میده:lol:

amirpcp30
24-01-15, 23:09
نه دیگه وقتی USB 2.0 وصل بشه با همون سرعت خرگوشیه USB 2.0 انتقال میده

بازم ممنون دوست عزیز
یعنی منظورتون اینه که اگه هاب usb3 باشه و به usb3 لپ تاپ متصل کنم اما اگه 3 عدد هارد usb 2 به این هاب متصل کنم به صورت همزمان هر هارد 10 مگ انتقال میده؟این مورد رو خودتون تست هم کردید؟
با سپاس

M3RS4D 50062
25-01-15, 06:40
بازم ممنون دوست عزیز
یعنی منظورتون اینه که اگه هاب usb3 باشه و به usb3 لپ تاپ متصل کنم اما اگه 3 عدد هارد usb 2 به این هاب متصل کنم به صورت همزمان هر هارد 10 مگ انتقال میده؟این مورد رو خودتون تست هم کردید؟
با سپاس
اره ولی یخورده متفاوت به این صورت که.

دوتا هارد Seagate Portable FreeAgent Go 320GB (Only the registered members can see the link)رو به USB 3.0 های لپ تاپ HP ProBook 450 G1 زده بودم برای هارد به هارد کردن (به USB 3.0 هم زدم که با سرعت بیشتری انتقال بده ,هر دو هاردم با سرعت 15 مگ تقریبا (میشد یکی بشه 12 مگ یکی بشه 18 مگ ولی در مجموع بیشتر از 30 مگ نمیشد) میشد. یه بارم با یه لپ تاپ الجی که پورت e-sata هم داشت زدم ولی باز سرعتش بیشتر از 30 مگ نمیشد.

amirpcp30
25-01-15, 19:47
سلام
بازم ممنون دوست عزیز
اره سرعت ها یکی نیست ی مقدار سوال من کلی بود
هر دو هارد رو به هاب زدید بعد به لپ تاپ؟
اینکه شما به e-sata هم متصل کرده باشید و باز سرعت حداکثرش 30 باشه بیشتر باید مشکل از سمت هارد باشه تا پورت

M3RS4D 50062
25-01-15, 20:36
سلام
بازم ممنون دوست عزیز
اره سرعت ها یکی نیست ی مقدار سوال من کلی بود
هر دو هارد رو به هاب زدید بعد به لپ تاپ؟
اینکه شما به e-sata هم متصل کرده باشید و باز سرعت حداکثرش 30 باشه بیشتر باید مشکل از سمت هارد باشه تا پورت

به هاب نزدم به خود USB های لپ تاپ زدم

amirpcp30
25-01-15, 21:04
در اینجا ربط به پورت ها نداره
شما اگه این د وهاردی که فرمودید برای هارد به هارد استفاده کردید رو از اولی به دومی کپی میکردید باید سرعتها دقیقا یکی میشد (سرعت خواندن هارد اول با سرعت نوشتن هارد دوم) اما شما احتمالا به صورت همزمان از هارد لپ تاپ هم به هارد اول و هم به هارد دوم به صورت همزمان اطلاعات متفاوتی کپی میکردید (یا بالعکس از دو هارد به هارد لپ تاپ)، اینجا هارد لپ تاپ هستش که داره محدودیت ایجاد میکنه
با سپاس

M3RS4D 50062
25-01-15, 21:43
در اینجا ربط به پورت ها نداره
شما اگه این د وهاردی که فرمودید برای هارد به هارد استفاده کردید رو از اولی به دومی کپی میکردید باید سرعتها دقیقا یکی میشد (سرعت خواندن هارد اول با سرعت نوشتن هارد دوم) اما شما احتمالا به صورت همزمان از هارد لپ تاپ هم به هارد اول و هم به هارد دوم به صورت همزمان اطلاعات متفاوتی کپی میکردید (یا بالعکس از دو هارد به هارد لپ تاپ)، اینجا هارد لپ تاپ هستش که داره محدودیت ایجاد میکنه
با سپاس

عزیز دل از هارد لپ تاپ داشتم کپی میکردم تو هر دو هارد.(چون تراکم فایل ها زیاد بود و هم فایل های حجیم زیاد بود و از 40 مگ داشت تا فیلم ها 2 گیگابایتی 1080)
در ضمن هاب USB به گونه ای هست که هر چه تعداد پورت که داشته باشه در نهایت با یه پورت به سیستم وصل میشه.
حالا شما به من بگو یه پورت USB 3.0 چقدر سرعت داره که بخواد گلوگاه هم ایجاد کنه؟ :1. (26):
بعدم بهترین مثالی که برای درک بهتر هاب ها میشه زد همین 3راهی های برق هست. تو هاب یه مشکل برق هست برای وصل کردن هارد که خوب چون به لپ تاپ وصل بود این مشکل رد شد و مشکل دیگه محدود شدن سرعت هست که تو کاری که من انجام دادم میشد صورتی که خر دو هارد رو به یه پورت وصل کنم که سرعت به فنا میررفت

amirpcp30
25-01-15, 22:59
عزیز دل از هارد لپ تاپ داشتم کپی میکردم تو هر دو هارد.(چون تراکم فایل ها زیاد بود و هم فایل های حجیم زیاد بود و از 40 مگ داشت تا فیلم ها 2 گیگابایتی 1080)

درسته حدس من هم همین بود در پست بالا

در ضمن هاب USB به گونه ای هست که هر چه تعداد پورت که داشته باشه در نهایت با یه پورت به سیستم وصل میشه.
حالا شما به من بگو یه پورت USB 3.0 چقدر سرعت داره که بخواد گلوگاه هم ایجاد کنه؟

5 گیگابیت-حدود 600 مگابایت که احتمال میدم 300 تا برای رید و 300 برای رایت باشه (چون usb3 این دو کانال جدا از هم هستند) و در هر کدوم مانند usb 2 نیمی از سرعت اسمی خودشون رو میتونند داشته باشند یعنی 150 مگابایت در ثانیه - چیزی که در تست هایی که خودم هم گرفته بودم مشخص بود

بعدم بهترین مثالی که برای درک بهتر هاب ها میشه زد همین 3راهی های برق هست. تو هاب یه مشکل برق هست برای وصل کردن هارد که خوب چون به لپ تاپ وصل بود این مشکل رد شد

در مورد تغذیه هاب عموما امکان اتصال اداپتور رو دارند

و مشکل دیگه محدود شدن سرعت هست که تو کاری که من انجام دادم میشد صورتی که خر دو هارد رو به یه پورت وصل کنم که سرعت به فنا میررفت

از اونجایی که سرعت انتقال شما خیلی پایین بوده (جمعا 30 مگ) نباید در حالت هاب هم تغییری میکرد (حداقل روی کاغذ که اینطور هستش-بنده تست نکردم-اگه شما تست کردید ممنون میشم ما رو هم در جریان بزارید)
شما فرمودید که در e-sata هم سرعت بالاتر از 30 نمیره که من هم حدس زدم هارد باشه که گلوگاه میکنه چون حتی اگه ورژن 1 e-sata هم میبود باید سرعتی بیشتر از این رو انتقال میداد
شما میتونید با نرم افزار های تست سرعت مثل hdtune یک تست سرعت از هاردها بگیرید مثلا از هاردهای اکسترنال که بگیرید باید بیشتر از 30 مگ سرعت داشته باشند که نشون میده هارد لپ تاپ بوده که گلوگاه ایجاد میکرده (به دلیل کپی اطلاعات از هارد لپ تاپ به صورت همزمان در دو هارد)
با سپاس

M3RS4D 50062
26-01-15, 00:01
درسته حدس من هم همین بود در پست بالا

5 گیگابیت-حدود 600 مگابایت که احتمال میدم 300 تا برای رید و 300 برای رایت باشه (چون usb3 این دو کانال جدا از هم هستند) و در هر کدوم مانند usb 2 نیمی از سرعت اسمی خودشون رو میتونند داشته باشند یعنی 150 مگابایت در ثانیه - چیزی که در تست هایی که خودم هم گرفته بودم مشخص بود

در مورد تغذیه هاب عموما امکان اتصال اداپتور رو دارند

از اونجایی که سرعت انتقال شما خیلی پایین بوده (جمعا 30 مگ) نباید در حالت هاب هم تغییری میکرد (حداقل روی کاغذ که اینطور هستش-بنده تست نکردم-اگه شما تست کردید ممنون میشم ما رو هم در جریان بزارید)
شما فرمودید که در e-sata هم سرعت بالاتر از 30 نمیره که من هم حدس زدم هارد باشه که گلوگاه میکنه چون حتی اگه ورژن 1 e-sata هم میبود باید سرعتی بیشتر از این رو انتقال میداد
شما میتونید با نرم افزار های تست سرعت مثل hdtune یک تست سرعت از هاردها بگیرید مثلا از هاردهای اکسترنال که بگیرید باید بیشتر از 30 مگ سرعت داشته باشند که نشون میده هارد لپ تاپ بوده که گلوگاه ایجاد میکرده (به دلیل کپی اطلاعات از هارد لپ تاپ به صورت همزمان در دو هارد)
با سپاس

هارد ها USB 2.0 بودن اینم در نظر دارین دیگه؟
من داشتم درمورد اینکه اگه USB 2.0 رو به USB 3.0 هم وصل کنی ,سرعت بیشتر نمیشه و حتی پهنای باند بلکه با همون سرعت USB 2.0 انتقال داده میشه.

متاسفانه هارد در دسترس نیست. حتی اگه یکی شم دستم اومد براتون تست میگیرم و اپ میکنم:great:

amirpcp30
26-01-15, 10:28
سلام

هارد ها USB 2.0 بودن اینم در نظر دارین دیگه؟
خیر متاسفانه

من داشتم درمورد اینکه اگه USB 2.0 رو به USB 3.0 هم وصل کنی ,سرعت بیشتر نمیشه و حتی پهنای باند بلکه با همون سرعت USB 2.0 انتقال داده میشه.
بله چیزی هست که کاملا مشخصه وقتی که هارد usb 2 باشه و پورت usb 3 یا پورت usb 2 باشه و هارد usb 3 همیشه با سرعت پایین تر (usb 2) متصل میشه ،متاسفانه من usb 2 بودن هارد ها رو نمیدونستم و کلا تاپیک یکطور دیگه جلو رفت ، کلا سوال من یک چیز دیگه بود:
اگه حداکثر سرعت usb 3 رو 150 در نظر بگیریم و یک هاب پنج پورت usb 3 داشته باشیم اما 5 هارد usb 2 بهش متصل کنیم که همزمان داریم از هر 5 هارد میخونیم و سرعت usb 2 رو 30 در نظر بگیریم آیا هر 5 هارد میتونند همین 30 مگ رو بفرستند یا سرعت هاب هم به usb 2 تبدیل میشه و به جای 150 این 30 هستش که تقسیم بر 5 میشه؟ (حالا اگه چنین اتفاقی بیافته ،به همون هاب یک عدد هارد usb 3 بزنیم و یک usb 2 ایا اون هارد usb 3 هم سرعتش تبدیل به usb 2 میشه؟)
با سپاس

M3RS4D 50062
26-01-15, 13:42
اگه حداکثر سرعت usb 3 رو 150 در نظر بگیریم و یک هاب پنج پورت usb 3 داشته باشیم اما 5 هارد usb 2 بهش متصل کنیم که همزمان داریم از هر 5 هارد میخونیم و سرعت usb 2 رو 30 در نظر بگیریم
با همون سرعت USB 2.0 انتقال میده و سرعت کل هارد های در حال کار میشه 30 مگ
اگه 5 تا هارد باشه سرعت میشه 10 مگ

سرعت هاب هم به usb 2 تبدیل میشه و به جای 150 این 30 هستش که تقسیم بر 5 میشه؟
وقتی سرعت میشه 150 مگ که USB 3.0 باشه ولی خودتون وقتی میگین USB 2.0 خوب همون 30 مگ میشه

حالا اگه چنین اتفاقی بیافته ،به همون هاب یک عدد هارد usb 3 بزنیم و یک usb 2 ایا اون هارد usb 3 هم سرعتش تبدیل به usb 2 میشه؟
این حالت رو تست نکردم ولی فکر میکنم که هارد USB 3.0 با سرعت 120 تا 130 مگ کپی کنه و هاردUSB 2.0 هم با سرعت 20 تا 30 مگ کپی کنه.