PDA

مشاهده نسخه کامل : تهویه مناسب سیستم-مسیله ی دما درسیستم-نحوه ی چینش درست فن ها در کیس...

seyed mamali
19-11-14, 13:34
دوستان از اونجایی که موضوع بالا بودن دمای کیس خیلی مهمه ، تو این تاپیک یه مقدار در مورد راه های مختلف خنک کنندگی قطعات بحث کنیم...

دوستان سعی کنید در کنار روش های حرفه ای و هزینه بر(مثل نصب کردن کولینگ ها) روش های ساده و کم هزینه رو هم ارایه کنید...
ایشالا که هیچ کیسی از Over heating آسیب نبینه

seyed mamali
19-11-14, 13:38
این قضیه نحوه چینش فن ها خیلی مهمه...بهنظرتون فن ها به چه شکل در کیس قرار داده بشن درسته ؟ باد رو بدن داخل یا خارج؟ همه به یک سمت باشن یا در جهات مختلف....
اگر کسی تصویر آموزشی هم داره بزاره ممنون میشم

iSteve
19-11-14, 13:42
آموزشش داده شده دوست عزیزم:
"چگونه دمای فضای داخل کیس و قطعات را کاهش دهیم" (Only the registered members can see the link)
:11():

seyed mamali
19-11-14, 14:01
آموزشش داده شده دوست عزیزم:
"چگونه دمای فضای داخل کیس و قطعات را کاهش دهیم" (Only the registered members can see the link)

واقعا مطلب عالی و بی نقصی بود...

- - - Updated - - -

حالا یه سوال:
بهترین فن هایی که ما کاربران عادی میتونیم ازش استفاده کنیم چه فن هایی هستن؟
منظورم اسم و مدل و قیمتشونه...

iSteve
19-11-14, 14:58
واقعا مطلب عالی و بی نقصی بود...

- - - Updated - - -

حالا یه سوال:
بهترین فن هایی که ما کاربران عادی میتونیم ازش استفاده کنیم چه فن هایی هستن؟
منظورم اسم و مدل و قیمتشونه...
خواهش میکنم:11():
اینکه چه فنی مناسب سیستم شماست بستگی به بودجه و جایی هست که از فن میخواین استفاده کنین.
مثلا برای پشت کیس یه جور فن مناسبه، برای فلان بودجه یه مدل دیگه. برای انتخاب فن مناسب برای هر جایی از سیستم باید به مشخصات سخت افزاری، نوع فن های دیگه، نحوه ی گردش هوا داخل کیس، بودجه و نیاز کاربر دقت کنید.
مثلا ویژگی های فنی که برای ایرکولر استفاده میشه کلا با ویژگی های فن مناسب پشت کیس فرق داره. یا برای پشت کیس، هر سیستمی یک نوع فن مناسبه که بستگی به جریان هوای داخل کیس داره.

Stream
19-11-14, 19:14
عموما بهتره داخل کیس فشار مثبت وارد کنید (تعداد فن هایی که هوا رو به داخل میدن بیشتر از فن هایی باشه که هوا رو به خارج میدن). این کار باعث میشه هوا از درز های کیس همیشه خارج بشه (به جای وارد شدن) و اگه جلوی فن های ورودی از فییییلتر های خوبی استفاده کنید تقریبا ورود خاک به درون سیستم نزدیک به صفر میشه.

seyed mamali
19-11-14, 19:23
خواهش میکنم:11():
اینکه چه فنی مناسب سیستم شماست بستگی به بودجه و جایی هست که از فن میخواین استفاده کنین.
مثلا برای پشت کیس یه جور فن مناسبه، برای فلان بودجه یه مدل دیگه. برای انتخاب فن مناسب برای هر جایی از سیستم باید به مشخصات سخت افزاری، نوع فن های دیگه، نحوه ی گردش هوا داخل کیس، بودجه و نیاز کاربر دقت کنید.
مثلا ویژگی های فنی که برای ایرکولر استفاده میشه کلا با ویژگی های فن مناسب پشت کیس فرق داره. یا برای پشت کیس، هر سیستمی یک نوع فن مناسبه که بستگی به جریان هوای داخل کیس داره.

شما محدودیت بودجرو در نظر نگیرید...
میشه چند تا تصویر از فن های مناسب برای پشت و جلوی کیس قرار بدید...
فکر میکنم این موضوع ارزششو داشته باشه...با تشکر
---
سلام ، دوستان امروز من با یه برنامه سرعت فنCPU و یه فن عادی که برقشو از بغل CPU گرفتمو زیاد کردم...خطرناک نیست؟

AMD>INTEL
19-11-14, 20:52
سلام ، دوستان امروز من با یه برنامه سرعت فنCPU و یه فن عادی که برقشو از بغل CPU گرفتمو زیاد کردم...خطرناک نیست؟

دور فن رو افزایش بدید مشکلی نداره . ولی پردازنده شما روی 35 درجه بود نیازی به این کار نداشت .

seyed mamali
19-11-14, 20:59
دور فن رو افزایش بدید مشکلی نداره . ولی پردازنده شما روی 35 درجه بود نیازی به این کار نداشت .

میدونم امید جان مال پردازندرو دوباره برگردوندم به حالت اولش اونی که خودم اضافه کردمو بردم بالا که هیتسینک چیپست مادر بردو خنک کنه...
ولی حالا برنامه قاطی کرده به محض اینکه واردش میشم کامپیوتر خاموش میشه!!!!
چی کار کنم برنامه رو پاک کنم؟؟؟مشکلی تا الآن به وجود نیومده؟؟؟
عجب غلطی کردما!!!!!!!:1041::1041::1041::1041::1041:

AMD>INTEL
19-11-14, 21:01
فن رو بردارید . دستکاری به این شکل نکنید . زیاد حساسیت هم خوب نیست .

seyed mamali
19-11-14, 21:33
چشم امیدجان والا حساس نیستم...دمای هیت سینکه وحشتناک بالاست ، کتری روش بزارم جوش میاد!!!!
ولی فن رو برمیدارم
برنامه رو پاک کردم دوباره نصبش کردم درست شد، یه نگاه به تصاویر زیر بنداز ببین چه بلایی سر فن ها آوردم:
فنCPU:
Only the registered members can see the link (Only the registered members can see the link)

اون فنی که نزدیک هیت سینکه:
این فن قابلیت تغییر دور متناسب با افزایش دما رو نداره!!!نمودارو هرجوری تغییر بدیم سرعتش به طور خودکار تغییر نمیکنه!!!!یعنی همیشه با یه دور خاص میچرخه که من رو متوسط تنظیمش کردم....(فن با سایز متوسطه مارکشم گیرینه)
Only the registered members can see the link (Only the registered members can see the link)

AMD>INTEL
19-11-14, 21:41
چشم امیدجان والا حساس نیستم...دمای هیت سینکه وحشتناک بالاست ، کتری روش بزارم جوش میاد!!!!
ولی فن رو برمیدارم
برنامه رو پاک کردم دوباره نصبش کردم درست شد، یه نگاه به تصاویر زیر بنداز ببین چه بلایی سر فن ها آوردم:
فنCPU:

اون فنی که نزدیک هیت سینکه:
این فن قابلیت تغییر دور متناسب با افزایش دما رو نداره!!!نمودارو هرجوری تغییر بدیم سرعتش به طور خودکار تغییر نمیکنه!!!!یعنی همیشه با یه دور خاص میچرخه که من رو متوسط تنظیمش کردم....(فن با سایز متوسطه مارکشم گیرینه)

اصلا لازم نیست تغیر کنه . اون چیپست قبلا هم گفتم داغ کردنش طبیعی هست . همین که توسط یک فن خنک بشه کافیه . لازم نیست دور فن تغییری کند

seyed mamali
19-11-14, 21:55
اصلا لازم نیست تغیر کنه . اون چیپست قبلا هم گفتم داغ کردنش طبیعی هست . همین که توسط یک فن خنک بشه کافیه . لازم نیست دور فن تغییری کند

ممنون...من الآن ریستش کردم به حالت اولیه:give_rose:

iSteve
20-11-14, 13:11
عموما بهتره داخل کیس فشار مثبت وارد کنید (تعداد فن هایی که هوا رو به داخل میدن بیشتر از فن هایی باشه که هوا رو به خارج میدن). این کار باعث میشه هوا از درز های کیس همیشه خارج بشه (به جای وارد شدن) و اگه جلوی فن های ورودی از فییییلتر های خوبی استفاده کنید تقریبا ورود خاک به درون سیستم نزدیک به صفر میشه.
البته همینطور که خودتون میدونید باید هوای ورودی و خروجی دقیقا به یک اندازه باشه (بهترین حالتش همینه) ولی اگه تعداد فن ها کم بود و نمیشد هوای خروجی و ورودی رو به یک اندازه درآورد، بهتره بیشتر فن ها رو خروجی بذاریم، چون هوا راحت تر از محفظه های ورودی/خروجی اطراف کیس وارد میشه تا اینکه بخواد خارج بشه چون ورود هوا از منفذهای کیس منظم هست ولی خروجش باعث پریشانی جریان هوای داخل کیس میشه. مثلا اگه یک فن روی کیس داشته باشیم بهتره همون یکی رو خروجی بذاریم@};-

شما محدودیت بودجرو در نظر نگیرید...
میشه چند تا تصویر از فن های مناسب برای پشت و جلوی کیس قرار بدید...
فکر میکنم این موضوع ارزششو داشته باشه...با تشکر
---
هر فنی یک ماکسیموم سرعت داره که بهتره از اون ماکسیموم بیشترش نکنید چون طول عمر مفیدش کاهش پیدا میکنه.
برای فن های روی کیس معمولا فن های دوربالا انتخاب میشن. مثلا یک سری فن های زالمن تو بازار هستن که برای پشت کیس مناسبن:
::: Zalman, leading the world of Quiet Computing Solutions ::: (Only the registered members can see the link)
اما برای اونهایی که مودینگ انجام میدن و زیبایی هم واسشون مهمه، فن های جدید نوکتوا مثل NF-A14 3000RPM زیبا و ساده و با کیفیت و باکارایی بالاست.
Noctua.at - sound-optimised premium components "Designed in Austria"! (Only the registered members can see the link)
البته انتخاب فن سلیقه ایه. در انتخاب فن کیس باید به مقدار حجم جابه جایی هوا که برحسب CFM هست و طول عمر مفیدش دقت کنیم. گاهی اوقات ما فن های خوبی داریم ولی بدنه ی کیس در بخشی که برای نصب فن تدارک دیده شده استانداردهای لازم رو نداره و توری خوبی واسش طراحی نشده که همین باعث میشه هوای خروجی از فن به خوبی از بین توری کیس خارج نشه و کارایی فن به شدت افت کنه.
برای انتخاب فن کولر باید به مقدار حجم جابهجایی هوا توسط اون فن و همچنین نحوه ی طراحی پره های فن برای جابه جایی منظم جریان هوا دقت کرد.
مثلا برای ایرکولرها فن TY-143 از شرکت ترمالرایت یکی از بهترین انتخاب هاست.
@};-

seyed mamali
20-11-14, 16:35
البته همینطور که خودتون میدونید باید هوای ورودی و خروجی دقیقا به یک اندازه باشه (بهترین حالتش همینه) ولی اگه تعداد فن ها کم بود و نمیشد هوای خروجی و ورودی رو به یک اندازه درآورد، بهتره بیشتر فن ها رو خروجی بذاریم، چون هوا راحت تر از محفظه های ورودی/خروجی اطراف کیس وارد میشه تا اینکه بخواد خارج بشه چون ورود هوا از منفذهای کیس منظم هست ولی خروجش باعث پریشانی جریان هوای داخل کیس میشه. مثلا اگه یک فن روی کیس داشته باشیم بهتره همون یکی رو خروجی بذاریم@};-

هر فنی یک ماکسیموم سرعت داره که بهتره از اون ماکسیموم بیشترش نکنید چون طول عمر مفیدش کاهش پیدا میکنه.
برای فن های روی کیس معمولا فن های دوربالا انتخاب میشن. مثلا یک سری فن های زالمن تو بازار هستن که برای پشت کیس مناسبن:
::: Zalman, leading the world of Quiet Computing Solutions ::: (Only the registered members can see the link)
اما برای اونهایی که مودینگ انجام میدن و زیبایی هم واسشون مهمه، فن های جدید نوکتوا مثل NF-A14 3000RPM زیبا و ساده و با کیفیت و باکارایی بالاست.
Noctua.at - sound-optimised premium components "Designed in Austria"! (Only the registered members can see the link)
البته انتخاب فن سلیقه ایه. در انتخاب فن کیس باید به مقدار حجم جابه جایی هوا که برحسب CFM هست و طول عمر مفیدش دقت کنیم. گاهی اوقات ما فن های خوبی داریم ولی بدنه ی کیس در بخشی که برای نصب فن تدارک دیده شده استانداردهای لازم رو نداره و توری خوبی واسش طراحی نشده که همین باعث میشه هوای خروجی از فن به خوبی از بین توری کیس خارج نشه و کارایی فن به شدت افت کنه.
برای انتخاب فن کولر باید به مقدار حجم جابهجایی هوا توسط اون فن و همچنین نحوه ی طراحی پره های فن برای جابه جایی منظم جریان هوا دقت کرد.
مثلا برای ایرکولرها فن TY-143 از شرکت ترمالرایت یکی از بهترین انتخاب هاست.
@};-

فن هایی که روی CPU های Cori قرار داده مشن ، عموما باید با چهRPM بچرخن....؟
مثلا مال من که Cori3 هست در حالت 5 درصد CPU USAGE با سرعت 1300 میچرخه...
میخاستم ببینم این مقدار تو Cori7 چقدره؟

iSteve
20-11-14, 20:18
فن هایی که روی CPU های Cori قرار داده مشن ، عموما باید با چهRPM بچرخن....؟
مثلا مال من که Cori3 هست در حالت 5 درصد CPU USAGE با سرعت 1300 میچرخه...
میخاستم ببینم این مقدار تو Cori7 چقدره؟
ببینید دوست من، فن های استوک اینتل همه در یک سطح هستن. سرعت چرخش اونها به مدل پردازنده بستگی نداره بلکه به دمای پردازنده بستگی داره.
همون مدل فن و هیت سینکی که برای cpuی شما داخل باکس بوده، داخل باکس cpuهای corei7 هم نسل cpuی شما هم هست.
برخلاف AMD، اصولا اینتل روی فن و هیت سینک های استوک خودش مانور خاصی نمیده چون تقریبا تمام کاربران از فن و هیت سینک استوک استفاده نمیکنند و میرن سراغ ایرکولرهای قدرتمندتر از کولر استوک.

Stream
20-11-14, 21:28

بطور تئوری حرفتون صحیحه ولی در عمل تفاوت ها حتی 1 درجه هم نیست در حالی که تاثیر خاک بعد از چند هفته خیلی راحت بیشتر از این خواهد بود.

seyed mamali
25-11-14, 20:46
بطور تئوری حرفتون صحیحه ولی در عمل تفاوت ها حتی 1 درجه هم نیست در حالی که تاثیر خاک بعد از چند هفته خیلی راحت بیشتر از این خواهد بود.

منظورتون رو از تاثیر خاک متوجه نشدم....
مگه خاک زمانی که فن ها هوا رو به داخل بدن بیشتر وارد نمیشه؟؟؟

Stream
26-11-14, 13:48

بحث رو کامل دنبال کنید:

iSteve
26-11-14, 13:49
چرا دوست عزیز شما درست میفرمایید.
هم به طور تئوری و هم عملی بخوایم حساب کنیم بنده با نهایت احترام نظر جناب Stream رو قبول ندارم.
به نظرم بهترین حالتش همونی هست که عرض کردم. چون اگه فن ها هوا رو به داخل کیس هدایت کنن هم خاک بیشتری داخل کیس میاد و هم از همه مهمتر جریان هوای داخل کیس پریشان میشه، وقتی هم که جریان هوای داخل کیس پریشان باشه فن های داخل کیس مثل فن کارت گرافیک و cpu به درستی وظیفه ی خودشونو انجام نمیدن و باعث صدای بیشتر این فن ها میشه. برای اطمینان این مورد رو میتونید خودتون عملی تست کنید. ولی اگه فن ها جریان رو به بیرون هدایت کنن هوا منظم تر جریان داره و همچنین غبار کمتری وارد کیس میشه.
البته بهترین حالتش اینه که از چند فن استفاده بشه به طوری که خود فن ها تا حد امکان جریان مساوی ورود و خروج هوا رو داشته باشن و یا جریان خروجی اندکی از ورودی بیشتر باشه، چون جریان وردی به راحتی از طریق منافذ ورودی هوا روی کیس قابل جبران هست اما اگه ورودی بیشتر باشه همون قضیه ی پریشانی جریان هوای داخل کیس پیش میاد.

seyed mamali
26-11-14, 15:24
بحث رو کامل دنبال کنید:

نه STREAM جون من بحث رو به خوبی دنبال کردم ،(از همتون هم ممنونم) یه وقت سو تفاهم نشه...
واقعا چیزای زیادی یاد گرفتم ، ممنون...