PDA

مشاهده نسخه کامل : [مادربرد گیگابایت]چگونگی اورکلاک کردن با نرم افزار Easy Tune یا بایوس مادربرد

SajjadKhati
02-11-14, 09:18
چجوری میشه با این نرم افزار و تو قسمت Advanced CPU OC پردازنده رو اورکلاک کرد؟
CPU من G3220 هه
اینم عکسش از این صفه :

Only the registered members can see the link

اونایی که قهوه ای ان ، غیر فعال ان
من چیزی از نحوه ی اورکلاک کردن نمیدونم . ینی اصلا چیزی درباره ولتاژ و اینا نمیدونم .
هر چی ولتاژ بالاتر باشه ، قابلیت اورکلاک بهتر میشه؟ ینی حتما برا اورکلاک لازمه که ولتاژ رو بالا ببریم؟ اگه آره ، تا چه حد؟ اون قسمت active core تا عدد 64 حداکثر برام هست. این قسمت برا اورکلاکه؟
بایوس فرکانس هاش قفل هه . چرا؟
تو سربرگ smart quic boost هم فقط گزینه energy saving که کلاک رو به 0.8 کاهش میده فقط فعاله
اون BCLK چیه؟
راستی پاور هم Green 430A-HE هه
:11():

alksdj
02-11-14, 10:33
CPU من G3220 هه
اینم عکسش از این صفه :

من چیزی از نحوه ی اورکلاک کردن نمیدونم . ینی اصلا چیزی درباره ولتاژ و اینا نمیدونم .
هر چی ولتاژ بالاتر باشه ، قابلیت اورکلاک بهتر میشه؟ ینی حتما برا اورکلاک لازمه که ولتاژ رو بالا ببریم؟ اگه آره ، تا چه حد؟ اون قسمت active core تا عدد 64 حداکثر برام هست. این قسمت برا اورکلاکه؟
تو سربرگ smart quic boost هم فقط گزینه energy saving که کلاک رو به 0.8 کاهش میده فقط فعاله
اون BCLK چیه؟
با سلام خدمت آقا سجاد گل
هر cpu تا یک حد مجاز کارخانه سازنده برای اورکلاک درنظر گرفته هست که بدون ولتاژ میتوان با یک خنک نگه داشتن cpu از آن استفاده کرد ولی اگر بخواهیم بیشتر از حد مجاز اورکلاک کنید نیاز داریم به cpu ولتاژ دستی داده شود در مورد ولتاژ دادم هم باید دقت کامل داشت که ولتاژ را استپ استپ بالا ببریم و بعد از بالا بردن هر استپ ولتاژ از دما و تست پایداری cpu یک فیدبک داشته باشیم

nima_hl
02-11-14, 10:52
CPU من G3220 هه
اینم عکسش از این صفه :

اون BCLK چیه؟

سجاد جان آورکلاک پردازنده های معمولی در پلتفرم 1155 به بعد کاملا بسته شده و شما تقریبا نمیتونید مانند قدیم این پردازنده را به هیچ روشی آورکلاک کنید

تنها کاری که میتونید انجام بدید بالا بردن بیس کلاکه که اونم بسته به مادربردتون ممکنه بین 1 تا ماکزیمم 8 درصد بتونید افزایش بدید که بنظرم اصلا ارزش وقت گذاشتن را ندارد

برای آورکلاک در پلتفرمهای جدید باید از پردازنده های سری k و مادربردهای سری z استفاده کنید

AMD>INTEL
02-11-14, 12:09
پردازنده شما قابلیت اورکلاکینگ ندارد .به خاطر همین اپشنهای برنامه های easy tune 6 فعال نیست . در مورد مادربرد هم نیما جان توضیح دادن.

SajjadKhati
02-11-14, 12:30
ینی نمیشه اورکلاک کرد؟
اوستا نیما من یادمه خودت میگفتی حتی با چیپست های H و حتی B هم اورکلاک کرد ولی محدودتر و فرقش با Z اینه که تو Z دیگه هیچ محدودیتی نداره
مادربردم H97-D3H هه
الان با این مادربرد و چیپست سری H97 اصلا اصلا نمیشه اورکلاک کرد؟
ینی پردازنده های غر K اصلا اورکلاک نمیشن؟
پس تو قسمت Frequency اون active core چیه که فعاله؟ BCLK چیه که غیر فعاله؟
کلاک گرافیک Intel HD چرا فعاله؟

AMD>INTEL
02-11-14, 13:06
ینی نمیشه اورکلاک کرد؟
اوستا نیما من یادمه خودت میگفتی حتی با چیپست های H و حتی B هم اورکلاک کرد ولی محدودتر و فرقش با Z اینه که تو Z دیگه هیچ محدودیتی نداره
مادربردم H97-D3H هه
الان با این مادربرد و چیپست سری H97 اصلا اصلا نمیشه اورکلاک کرد؟
ینی پردازنده های غر K اصلا اورکلاک نمیشن؟
پس تو قسمت Frequency اون active core چیه که فعاله؟ BCLK چیه که غیر فعاله؟
کلاک گرافیک Intel HD چرا فعاله؟

با بایوس های جدید h97-d3h میتونه پردازنده های k رو استفاده کنه . تمام شرکت ها این زمینه رو فراهم کردند.
BCLK در واقع سرعت داخلی پردازنده هست که روی 100 ست شده این سری .internal base clock
این پارامتر ضرب در ضریب پردازنده میشه و سرعت cpu بدست میاد .
host bclk تو بایوس روی اتو هست ؟

SajjadKhati
02-11-14, 13:35
آها
الان پس active core که تو پایینش هست همون ضریب پردازنده هه که با ضرب BCLK درش بدست اومد؟
ینی الان من active core رو افزایش بدم در نتیجه فرکانس و سرعت پردازنده زیاد میشه؟ ینی همون اورکلاک؟
پس چیه که میگین نمیشه اورکلاک کرد؟
راستی این تا 64 داره . الان من اگه بزارم رو 64 ینی تا کلاک 6400MHZ اور میشه؟ :1. (27):
بزارم؟

AMD>INTEL
02-11-14, 13:40
آها
الان پس active core که تو پایینش هست همون ضریب پردازنده هه که با ضرب BCLK درش بدست اومد؟
ینی الان من active core رو افزایش بدم در نتیجه فرکانس و سرعت پردازنده زیاد میشه؟ ینی همون اورکلاک؟
پس چیه که میگین نمیشه اورکلاک کرد؟
راستی این تا 64 داره . الان من اگه بزارم رو 64 ینی تا کلاک 6400MHZ اور میشه؟ :1. (27):
بزارم؟

active core مولتی نیست . هسته های فعال پردازنده هست .مولتی یا همان ضریب روی پردازنده شما قفله . شما خیلی کم میتونی این پردازنده رو اور کنی . باید از تو بایوس وضعیت host bclk رو چک کنی روی اتو نباشه.
تنها راه اور این پردازنده افزایش bclk هست نه چیز دیگه
11809
شات بالا رو ببین فقط bclk رو 3 تا بالا برده

AMD>INTEL
02-11-14, 13:43
active core مولتی نیست . هسته های فعال پردازنده هست .مولتی یا همان ضریب روی پردازنده شما قفله . شما خیلی کم میتونی این پردازنده رو اور کنی . باید از تو بایوس وضعیت host bclk رو چک کنی روی اتو نباشه.
تنها راه اور این پردازنده افزایش bclk هست نه چیز دیگه
11809
شات بالا رو ببین فقط bclk رو 3 تا بالا برده

Only the registered members can see the link (Only the registered members can see the link)
باید بری تو بایوس و cpu host clock رو از حالت auto در بیاری .

SajjadKhati
02-11-14, 14:01
خوب اون ضریب که 30 هه رو چرا دست نزنم؟
چرا بجاش BCLK رو دس بزنم؟
Base Speed همون BCLK هه؟

AMD>INTEL
02-11-14, 14:03
خوب اون ضریب که 30 هه رو چرا دست نزنم؟
چرا بجاش BCLK رو دس بزنم؟
Base Speed همون BCLK هه؟

پردازنده شما ضریبش قفله . یعنی نمیتونی ضریب رو بالا ببری .سری k نیست سری معمولی هست .
فقط میتونی bclk رو اونم خیلی محدود افزایش بدی.

SajjadKhati
02-11-14, 14:16
BCLK تو بایوس نمیشه دسش زد . قهوه ای نیست مثل بقیه اما بازم هیچ گزینه ایش فعال نمیشه
فرکانس هم همینطور
تو همین ایزی تیون نمیتونم ضریب شو بالا ببرم که اور شه؟

AMD>INTEL
02-11-14, 14:26
BCLK تو بایوس نمیشه دسش زد . قهوه ای نیست مثل بقیه اما بازم هیچ گزینه ایش فعال نمیشه
فرکانس هم همینطور
تو همین ایزی تیون نمیتونم ضریب شو بالا ببرم که اور شه؟

اگر خوب گوش کنی . گفتم باید از حالت auto خارجش کنی .در حالت دیفالت cpu host clock قابل تغییر نیست . باید تغییرش بدی و از حالت اتو خارج کنی .
از قسمت MIT
ADVANCE FREQANCE SETTING
از حالت اتو خارجش کن و با استفاده از EASY TUNE .
BCLK رو افزایش بده . البته زیر 110 باید ست بشه .
Only the registered members can see the link (Only the registered members can see the link)

SajjadKhati
02-11-14, 19:40
cpu ات چیه گلپسر؟
گفتم دیگه
تو این قسمت هر چی دابل کلیک میکنم هیچ گزینه ای نمیاد که تغییرش بدم . کلا هیچ چی نمیاد . عملا غیر فعاله
پردازنده ات چیه؟

AMD>INTEL
02-11-14, 19:49
cpu ات چیه گلپسر؟
گفتم دیگه
تو این قسمت هر چی دابل کلیک میکنم هیچ گزینه ای نمیاد که تغییرش بدم . کلا هیچ چی نمیاد . عملا غیر فعاله
پردازنده ات چیه؟

برای من نیست .عکس نمونه هست .یک عکس بگیر چک کنم . خیلی عجیبه.
احتمال داره این قسمت لاک شده باشه . باید دفترچه مادربردت رو نگاه کنی .

SajjadKhati
02-11-14, 19:55
عکس خاصی نداره
دقیق دقیق همین جوریه اما هر چی روش کلیک میکنی ، اون گزینه هایی که گفتی گزینه ای برا انتخاب نمیاد . ینی همین رو Auto هست ، هست و جم نمیخوره
واسه همین مدل cpu نیست؟
نمیشه از همون گزینه ی تو برنامه ایزی تیون تنظیم کنم فقط ضریب رو؟

AMD>INTEL
02-11-14, 19:58
عکس خاصی نداره
دقیق دقیق همین جوریه اما هر چی روش کلیک میکنی ، اون گزینه هایی که گفتی گزینه ای برا انتخاب نمیاد . ینی همین رو Auto هست ، هست و جم نمیخوره
واسه همین مدل cpu نیست؟
نمیشه از همون گزینه ی تو برنامه ایزی تیون تنظیم کنم فقط ضریب رو؟

سجاد جان متوجه میشی من چی گفتم . پردازنده تو ضریبش قفل هست چی رو میخوای تغییر بدی !
با چه گزینه ای میخوای تغییر بدی و از حالت اتو درش بیاری ؟
باید با دکمه مثبت و منفی تغیرش بدی . یا pageup-pagedown
اگر نشد احتمالا بایوس مود شده یا بایوس جدید میاد که بتونه bclk رو تغییر داد .

AMD>INTEL
02-11-14, 20:08
CPU overclocking: Support is limited or non-existent. Do not purchase H97 for overclocking and don't waste your K-SKU CPU in an H97 board.
Read more at Only the registered members can see the link.99
در حالت دیفالت تفاوت چیپ h97 و z97 همین هست

SajjadKhati
03-11-14, 07:24
سجاد جان متوجه میشی من چی گفتم . پردازنده تو ضریبش قفل هست چی رو میخوای تغییر بدی !
با چه گزینه ای میخوای تغییر بدی و از حالت اتو درش بیاری ؟
باید با دکمه مثبت و منفی تغیرش بدی . یا pageup-pagedown
اگر نشد احتمالا بایوس مود شده یا بایوس جدید میاد که بتونه bclk رو تغییر داد .

با دکمه + و - که میزنم تغییر کرد اما دیگه بیشتر نمیشه فرکانس و مقداراش . کم میشه اما زیادتر نمیشه
پس اون cpu ی G3220 ای که تو پست 8 گفته بودی که 100 مگاهرتز اور شده بود ، با مادربرد سری Z بود؟
ینی نمیشه با مادربرد H97 حتی cpu های سری K رو یه کم هم اور کرد؟ مثلا 100 یا 200 یا 300 مگاهرتز؟
اما قبلا میشنیدم که میشد تا این میزان . به میزان بالاتر و اور 0.8 گیگاهرتز انگار سری Z میخاست

CPU overclocking: Support is limited or non-existent. Do not purchase H97 for overclocking and don't waste your K-SKU CPU in an H97 board.
Read more at Intel Broadwell Chipset Comparison: Z97 vs. H97 for Gaming | Gamers Nexus - Gaming PC Builds & Hardware Benchmarks (Only the registered members can see the link.99)
در حالت دیفالت تفاوت چیپ h97 و z97 همین هست

K-SKU CPU چیه؟
تو بایوس F5 مادربرد نوشته کارایی K-SKU CPU بهبود یافت. ینی چی؟

AMD>INTEL
03-11-14, 14:07
بهبود کار با پردازنده های سری K هست . یعنی میتونی ضریبش رو تو بایوس این مادربرد تغییر بدی .

SajjadKhati
03-11-14, 14:28
آها
پس با H97 میشه سری K رو اورکلاک کرد دیگه؟

AMD>INTEL
03-11-14, 15:29
آها
پس با H97 میشه سری K رو اورکلاک کرد دیگه؟

میشه ضریب رو تغییر داد . یعنی ضریب قابل تغییر هست .