PDA

مشاهده نسخه کامل : جایگزین رگلاتور سوئیچینگ C3150 در پاور کامپیوتر

cortec-m3
31-05-14, 19:27
با سلام دوستان
یک پاور کامپیوتر دارم که دارم تعمیرش میکنم .به یه قطعه رسیدم به نام C3150 که طبق دیتاشیتش یک رگلاتور سوئیچینگ هست.در ضمن این قطعه رو تست کردم که مشخص شد سوخته.مشکلی که هست اینه که نمیتونم توی بازار پیداش کنم . پس اگه جایگزینی براش میشناسید لطفا معرفی کنید.
---------------------------
مشخصات C3150 طبق دیتاشیت:800V/3A
---------------------------
مشخصات پاور :300W
اینم عکسی از مشخصاتش:
Only the registered members can see the link
-------------------
با تشکر

AMD>INTEL
31-05-14, 20:49
از st13007 استفاده کنید .
Only the registered members can see the link

cortec-m3
31-05-14, 21:10
با تشکر از راهنماییتون.من دیتا شیت C3150 رو گرفتم که نوشته بود یک رگلاتور سوئیچینگ 800V/3A هستش در حالی که این قطعه ای که معرفی کردید یک ترانزیستور سوییچینگ هست.
با این حال آیا میشه از ST13007 به جای C3150 استفاده کرد ؟ و آیا در عمل تست شده؟

خیلی ممنون

AMD>INTEL
31-05-14, 21:14
با تشکر از راهنماییتون.من دیتا شیت C3150 رو گرفتم که نوشته بود یک رگلاتور سوئیچینگ 800V/3A هستش در حالی که این قطعه ای که معرفی کردید یک ترانزیستور سوییچینگ هست.
با این حال آیا میشه از ST13007 به جای C3150 استفاده کرد ؟ و آیا در عمل تست شده؟

خیلی ممنون
مشخصاتشون رو چک کنید متوجه میشید . من از این نوع پاورها خیلی تعمیر کردم . stc 13007 روی بیشتر این پاور این رده ها تو طبقه اول سوئیچینگ قرار میگیرد . در عمل هیچ فرقی نمیکنند . با مقایسه دیتا شیت متوجه میشید .

دوست عزیز این قطعه st13005 هم شبیه 13007 هست . فقط مشخصات فنیش نزدیک تر به شماست .
در بازار به دونام شناخته میشه MJE13005=ST13005
قیمتش هم 500 تک تومنی هست

cortec-m3
01-06-14, 08:02
با سلام
من امروز این قطعه ای که گفتید رو میخرم و جایگزین میکنم ولی سوالی که دارم اینه که:

قطعه ی C3150 یک رگلاتور سوئیچینگ هست در حالی کهST13005 یک ترانزیستور سوئیچینگ هست(طبق دیتا شیت)حالا اگه به جا رگلاتور یک ترانزیستور بزاریم مشکلی پیش نمیاد؟(در دیتا شیتC3150 که مدار داخلی این قطعه رو کشیده یک ترانزیستور هست +چند المان دیگر، در حالی که ST13005 فقط ترانزیستور هست و اون قطعات موجود در C3150 رو نداره)
سوال دیگه ای که دارم اینه که شما چجوری قطعات مشابه رو پیدا میکنید؟
من ازVRT برای پیدا کردن قطعات استفاده میکنم.ولی وقتی قطعه ای رو میزنم ،نرم افزار چند قطعه مشابه رو پیشنهاد میکنه.حالا چجوری باید فهمید که کدوم از اینا بهتره؟
در ضمن نظرتون درباره ی NTE2325 چیه؟

با تشکر

AMD>INTEL
01-06-14, 08:42
با سلام
من امروز این قطعه ای که گفتید رو میخرم و جایگزین میکنم ولی سوالی که دارم اینه که:

قطعه ی C3150 یک رگلاتور سوئیچینگ هست در حالی کهST13005 یک ترانزیستور سوئیچینگ هست(طبق دیتا شیت)حالا اگه به جا رگلاتور یک ترانزیستور بزاریم مشکلی پیش نمیاد؟(در دیتا شیتC3150 که مدار داخلی این قطعه رو کشیده یک ترانزیستور هست +چند المان دیگر، در حالی که ST13005 فقط ترانزیستور هست و اون قطعات موجود در C3150 رو نداره)
سوال دیگه ای که دارم اینه که شما چجوری قطعات مشابه رو پیدا میکنید؟
من ازVRT برای پیدا کردن قطعات استفاده میکنم.ولی وقتی قطعه ای رو میزنم ،نرم افزار چند قطعه مشابه رو پیشنهاد میکنه.حالا چجوری باید فهمید که کدوم از اینا بهتره؟
در ضمن نظرتون درباره ی NTE2325 چیه؟

با تشکر

90% پاورهای تو این رنج از st13007 در قسمت سویچینگ استفاده میکنند . قطعات مشابه تقریبا تجربی هست . و مقایسه با دیتاشیت هم امکان پذیر هست .
NTE2325 هم تو این سری از پاور ها ندیدم . بیشتر 13005 یا 13007

cortec-m3
01-06-14, 14:54
با سلام
من امروز13009 رو به جای c3150 گذاشتم که همین که به برق زدم فیوز و این ترانزیستور رو(c3150) سوزوند.[در ابتدا یک خازن 1000uf/16v و یک فیوز 6.3A/250V سوزونده بود که من اونا رو تعویض کردم] .حالا باید چیکار کنم؟مشکل از ترانزیستورانتخابی هست یا باید مسیر ترانزیستور رو بررسی کنم؟
با تشکر

AMD>INTEL
01-06-14, 14:56
با سلام
من امروز13009 رو به جای c3150 گذاشتم که همین که به برق زدم فیوز و این ترانزیستور رو(c3150) سوزوند.[در ابتدا یک خازن 1000uf/16v و یک فیوز 6.3A/250V سوزونده بود که من اونا رو تعویض کردم] .حالا باید چیکار کنم؟مشکل از ترانزیستورانتخابی هست یا باید مسیر ترانزیستور رو بررسی کنم؟
با تشکر

پل دیود پاور مشکل داره . باید تست کنید . من 13007 یا 13005 گفته بودم.

cortec-m3
01-06-14, 23:34
ضمن تشکر از شما دوست عزیز بخاطر وقتی که میزارید،همان طور که گفتید مشکل از پل دیوده.دو تا از دیودها سوخته.حالا به نظرتون همشو عوض کنم یا همون دوتایی که سوخته رو؟
+آیا بعد از تعویض دیودها دوباره مدار رو به برق بزنم یا بیشتر روی المانهاش تست انجام بدم؟
در ضمن مدل پل دیود RL205 هست که طبق دیتا شیتش Rectifier, 600V, 2A هست.من یه سرچی کردم و 1N5406 رو پیدا کردم.به نظرتون خوبه؟وشما چه پیشنهادی میکنید؟

با تشکر

AMD>INTEL
01-06-14, 23:42
ضمن تشکر از شما دوست عزیز بخاطر وقتی که میزارید،همان طور که گفتید مشکل از پل دیوده.دو تا از دیودها سوخته.حالا به نظرتون همشو عوض کنم یا همون دوتایی که سوخته رو؟
+آیا بعد از تعویض دیودها دوباره مدار رو به برق بزنم یا بیشتر روی المانهاش تست انجام بدم؟
در ضمن مدل پل دیود RL205 هست که طبق دیتا شیتش Rectifier, 600V, 2A هست.من یه سرچی کردم و 1N5406 رو پیدا کردم.به نظرتون خوبه؟وشما چه پیشنهادی میکنید؟

با تشکر

همشون رو عوض کنید . تهران هستید برید امجد پیدا میشه . همه باید یکسان باشه .1N5406 هم میتونید بگیرید . البت همه باید به این دیود تبدیل بشه

cortec-m3
02-06-14, 18:53
با سلام
دیود پل رو که RL205 بود رو عوض کردم و به جاش از 1N5408 استفاده کردم و به جای C3150 هم ، 13007 گذاشتم.خبر خوب اینه که فیوز نسوخت!:lol:
ولی فک کنم اصلا دیگه روشن نشد...
بعد از اینکه به برق زدم سیم سبز و مشکی رو به هم متصل کردم(تا فن روشن بشه) و بعدشم هم ولتاژ سیمهای دیگه رو گرفتم ولی خروجی نداشتم،فن هم روشن نشد.
بنظرتون مشکل کجاست؟
در ضمن روش تست پاور رو مطمئن نیستم بلد باشم،لطفا در مورد این هم یه توضیح بدید.(روشی که انجام دادم: سیم سبز و مشکی رو به هم متصل کردم(تا فن روشن بشه) و بعدشم هم ولتاژ سیمهای دیگه رو گرفتم)آیا روشم درسته؟مشکل کجاست؟
در ضمن آیا 1N5408 انتخاب مناسبی هست یا نه؟

با تشکر فراوان

AMD>INTEL
02-06-14, 20:59
با سلام
دیود پل رو که RL205 بود رو عوض کردم و به جاش از 1N5408 استفاده کردم و به جای C3150 هم ، 13007 گذاشتم.خبر خوب اینه که فیوز نسوخت!:lol:
ولی فک کنم اصلا دیگه روشن نشد...
بعد از اینکه به برق زدم سیم سبز و مشکی رو به هم متصل کردم(تا فن روشن بشه) و بعدشم هم ولتاژ سیمهای دیگه رو گرفتم ولی خروجی نداشتم،فن هم روشن نشد.
بنظرتون مشکل کجاست؟
در ضمن روش تست پاور رو مطمئن نیستم بلد باشم،لطفا در مورد این هم یه توضیح بدید.(روشی که انجام دادم: سیم سبز و مشکی رو به هم متصل کردم(تا فن روشن بشه) و بعدشم هم ولتاژ سیمهای دیگه رو گرفتم)آیا روشم درسته؟مشکل کجاست؟
در ضمن آیا 1N5408 انتخاب مناسبی هست یا نه؟

با تشکر فراوان

الان تو طبقه سویچینگ دو تا C3150 داشتی ؟

AMD>INTEL
02-06-14, 21:16
احتمال داره اپتوکوپلر و یک قطعه جلوی پل دیود که روی برد به اسم th1 علامت گذاری شده هم مشکل خورده باشه

cortec-m3
02-06-14, 21:27
با سلام
یک هیت سینک هست که 3 تا ترانزیستور بهش وصله:یکیش که همونC3150 بود که با 13007 تعویض کردم و اون دوتاش هم C4106 هست.(برای سوئیچینگ 2 تا ترانزیستور میخواد؟ یا 3 تا؟)در ضمن بعد از کمی تست متوجه شدم که دیودهای 3 پایش در حالت تست دیود اتصال کوتاه هست پس فک کردم که دیودها سوخته(4 تا دیود 3 پایه داره)بعدش بیرون از مدار تست کردم دیدم سالمه.حالا به نظرتون این حالت عادیه یا باید دنبال اون قطعه ای که باهاش موازیه باشم؟
+th1 رو دیدم مثل یه خازن عدسی سبز رنگه.حالا این چیه؟ و چجوری باید تستش کنم؟
+این اپتوکوپلر کجای مداره؟ چه شکلیه؟ و چجوری باسد تستش کنم؟

با تشکر

AMD>INTEL
02-06-14, 21:40
با سلام
یک هیت سینک هست که 3 تا ترانزیستور بهش وصله:یکیش که همونC3150 بود که با 13007 تعویض کردم و اون دوتاش هم C4106 هست.(برای سوئیچینگ 2 تا ترانزیستور میخواد؟ یا 3 تا؟)در ضمن بعد از کمی تست متوجه شدم که دیودهای 3 پایش در حالت تست دیود اتصال کوتاه هست پس فک کردم که دیودها سوخته(4 تا دیود 3 پایه داره)بعدش بیرون از مدار تست کردم دیدم سالمه.حالا به نظرتون این حالت عادیه یا باید دنبال اون قطعه ای که باهاش موازیه باشم؟
+th1 رو دیدم مثل یه خازن عدسی سبز رنگه.حالا این چیه؟ و چجوری باید تستش کنم؟
+این اپتوکوپلر کجای مداره؟ چه شکلیه؟ و چجوری باسد تستش کنم؟

با تشکر

تریستور هست . اگر مثل فیوز اتصال داشته باشه درسته . اپتوکوپلر سرچ کنی متوجه میشی . مثل ایسی . چهارپایه هست .دو تا اینورش هست دو تا انور /

cortec-m3
02-06-14, 21:49
با سلام
مگه تریستور 3 پایه نیست؟در ضمن تستش کردم و در حالت تست دیود اتصال کوتاه بود،ولی روش تست اوپتوکوپلر رو بلد نیستم اگه بگید ممنون میشم.
در ضمن در مورد مساله زیر چی کار کنم:

با تشکر

AMD>INTEL
02-06-14, 22:09
با سلام
مگه تریستور 3 پایه نیست؟در ضمن تستش کردم و در حالت تست دیود اتصال کوتاه بود،ولی روش تست اوپتوکوپلر رو بلد نیستم اگه بگید ممنون میشم.
در ضمن در مورد مساله زیر چی کار کنم:

با تشکر

والا سخته اینطوری بگم . تست اتوکوپلر رو سرچ کن میفهمی . ترانزیستور مشکلی نداره .

مشکل سوئیچ الان به خاطر خرابی طبقه اول سویچینگ هست .

cortec-m3
03-06-14, 09:09
با سلام
1.منظورتون از"طبقه اول سوئیچینگ" کجاست؟
2.من چند روش برای تست اوپتوکوپلر پیدا کردم:a.دادن شماره اپتوکوپلر در اینترنت و گرفتن دیتاشیت آن و استفاده از مدار تست مخصوص آن
b.دادن 3 ولت به ورودی و بررسی اینکه فتوترانزیستور به اشباع رفته یا نه(اگه به اشباع بره سالمه)
بنظرتون کدوم عملیه و راحتتره؟(نمیخام ازبرد بیرون بیارم)
c.نظرتون در مورد اتصال کوتاه بودن بین تقریبا همه ی پایه های دیودهای 3 پایه(باوجود اینکه این دیودها از مدار بیرون آورده شده است)چیه؟

AMD>INTEL
03-06-14, 09:51
با سلام
1.منظورتون از"طبقه اول سوئیچینگ" کجاست؟
2.من چند روش برای تست اوپتوکوپلر پیدا کردم:a.دادن شماره اپتوکوپلر در اینترنت و گرفتن دیتاشیت آن و استفاده از مدار تست مخصوص آن
b.دادن 3 ولت به ورودی و بررسی اینکه فتوترانزیستور به اشباع رفته یا نه(اگه به اشباع بره سالمه)
بنظرتون کدوم عملیه و راحتتره؟(نمیخام ازبرد بیرون بیارم)
c.نظرتون در مورد اتصال کوتاه بودن بین تقریبا همه ی پایه های دیودهای 3 پایه(باوجود اینکه این دیودها از مدار بیرون آورده شده است)چیه؟

اپتو کوپلر چون قیمتی نداره . معمولا عوض میکنند . طبقه اول . هیت سینک اول بغل خازنهای ورودی هست .
در مورد ترانزیستور اینطوری نمیتونم نظر بدم