PDA

مشاهده نسخه کامل : مشکل بوی نامطبوع و شبیه به سوختگی مادربرد M5A99 ایسوس

rainyman13
16-05-14, 13:41
درود

یه مادربرد و CPU جدید برای یکی از دوستان تهیه کردم که پس ار راه اندازی و گذشت زمان حدود 10 دقیقه بوی بسیار آزار دهنده ای شبیه به بوی سوختگی پلاستیک از داخل کیس بیرون میزنه ... داخل کیس رو چک کردم همه جا خنک هست و هیچ اثری ار دمای بالا به صورت ملموس وجود نداره ... در قسمت پشت CPU بو شدید تر هست ... هیچ مشکلی در پایداری سیستم وجود نداره اما این بو به شدت روی اعصاب هست ... کسی نظری در رابطه با این مشکل نداره ؟

AMD>INTEL
16-05-14, 13:46
درود

یه مادربرد و CPU جدید برای یکی از دوستان تهیه کردم که پس ار راه اندازی و گذشت زمان حدود 10 دقیقه بوی بسیار آزار دهنده ای شبیه به بوی سوختگی پلاستیک از داخل کیس بیرون میزنه ... داخل کیس رو چک کردم همه جا خنک هست و هیچ اثری ار دمای بالا به صورت ملموس وجود نداره ... در قسمت پشت CPU بو شدید تر هست ... هیچ مشکلی در پایداری سیستم وجود نداره اما این بو به شدت روی اعصاب هست ... کسی نظری در رابطه با این مشکل نداره ؟

گاهی روی هیت سینک ها مادربرد اسوس نایلون روی هیت سینک موقع اسمبل جدا نمیشه و ممکنه به خاطر اون باشه .

nima_hl
16-05-14, 14:26
درود

درود بر شما

چه پردازنده ای روی این مادربرد سوار کردید ؟

اگر سری بلدوزر 8 هسته ای باشه متاسفانه ولتاژ دیفالت ست شده برای این پردازنده ها به صورت احمقانه ای زیاده و این امر باعث بالا رفتن دمای ماوسفتها و چکها میشه

ماسفتها هیت سینک خوبی دارند و دما را به راحتی دفع میکنند ولی چکها معمولا شدید داغ شده و بوی بدی میدهند ( زیر لبه هیت سینک با دست میتونید لمسشون کنید )

من تا به حال تعداد زیادی از این سری پردازنده نصب کرده ام که ولتاژ دیفالتشون بالای 1.35 بوده

با یه تغییر کوچک در بایوس و کم کردن ولتاژ به زیر 1.2 ولت هم مصرف سیستم کم میشه و هم دمای بخش تغذیه به شدت پائین میاد

تست پایداری بگیرید و کمترین ولتاژ را ست کنید و به راحتی از سیستمتون لذت ببرید

rainyman13
16-05-14, 14:51
بدبختی پردازنده هم fx4100 هست ... ولتاژ رو چک میکنم ببینم به چه صورت هست ... روی سیستم قبلی ایشون (955BE +M4A87TD) ولتاژ پردازنده روی 1.44 بود و باوجود سیستم خنک سازی بسیار بهتری که به تازگی تعبیه شده انتظار بیشتری داشتم ... باز هم یه تغییراتی انجام میدم ببینم چی میشه ... در مورد پلاستیک روی سینک هم زیاد مطمئن نیستم ولی باز هم چک میکنم ...

سپاسگذارم از پاسخگویی شما دوستان عزیز

nima_hl
16-05-14, 15:08
بدبختی پردازنده هم fx4100 هست ... ولتاژ رو چک میکنم ببینم به چه صورت هست ... روی سیستم قبلی ایشون (955BE +M4A87TD) ولتاژ پردازنده روی 1.44 بود و باوجود سیستم خنک سازی بسیار بهتری که به تازگی تعبیه شده انتظار بیشتری داشتم ... باز هم یه تغییراتی انجام میدم ببینم چی میشه ... در مورد پلاستیک روی سینک هم زیاد مطمئن نیستم ولی باز هم چک میکنم ...

سپاسگذارم از پاسخگویی شما دوستان عزیز

من واقعا نتونستم بفهمم این همه ولتاژ بیخود چرا برای این سری پردازنده ست میشه در صورتی که این سری پردازنده ها با ولتاژهای بسیار پائین تر هم بسیار خنک تر و استیبل تر هستند

لطفا مدل پاور و سایر قطعات مانند گرافیک کارت را هم بفرمائید

خرابی یا نامناسب بودن پاور هم میتونه در گرم شدن مدار تغذیه نقش داشته باشه

rainyman13
16-05-14, 15:30
ولتاژ استوک برای این پردازنده 1.44 بود ! فکر کنم AMD سری FX رو یه مقدار با عجله تولید کرده باشه ! شاید هم میخواسته کاربر رو تشویق کنه به دستکاری توی تنظیمات !

مرز پایداری پردازنده 1.25 بود و پایین تر نمیشه اومد ولی خب کاربر این سیستم میخواد از پردازنده در فرکانس 4.2 GHz استفاده کنه که به معنی ولتاژ بیشتر هست فکر کنم حداقل 1.3 ... من فکر میکردم از اتصال سیم فن به سینک cpu شاید این بو تولید بشه که خب بعید هست که بتونه اینقدر مقاومت کنه و تا بحال باید میسوخت ... احتمال بعدی هم جنس روکش برد بود که بی کیفیت به نظر نمیاد ..

کارت گرافیک رو چند بار عوض کردم در حال حاضر 8400 هست ... پاور هم 800 وات سایلنت پرو 2 کولر مستر هست که جزو بهترین هاست ... رم ها هم هایپر بلو 1600 گینگستون هست کولر هم V10 کولر مستر هست که با توجه به اینکه خودم هم از این کولر استفاده میکنم به کاراییش اطمینان دارم

nima_hl
16-05-14, 16:26
ولتاژ استوک برای این پردازنده 1.44 بود ! فکر کنم AMD سری FX رو یه مقدار با عجله تولید کرده باشه ! شاید هم میخواسته کاربر رو تشویق کنه به دستکاری توی تنظیمات !

مرز پایداری پردازنده 1.25 بود و پایین تر نمیشه اومد ولی خب کاربر این سیستم میخواد از پردازنده در فرکانس 4.2 GHz استفاده کنه که به معنی ولتاژ بیشتر هست فکر کنم حداقل 1.3 ... من فکر میکردم از اتصال سیم فن به سینک cpu شاید این بو تولید بشه که خب بعید هست که بتونه اینقدر مقاومت کنه و تا بحال باید میسوخت ... احتمال بعدی هم جنس روکش برد بود که بی کیفیت به نظر نمیاد ..

کارت گرافیک رو چند بار عوض کردم در حال حاضر 8400 هست ... پاور هم 800 وات سایلنت پرو 2 کولر مستر هست که جزو بهترین هاست ... رم ها هم هایپر بلو 1600 گینگستون هست کولر هم V10 کولر مستر هست که با توجه به اینکه خودم هم از این کولر استفاده میکنم به کاراییش اطمینان دارم

تا اونجا که من تست کردم مشکل این پردازنده ها سر توربوشونه

توربر را آف کنید کلاک را روی 4.2 ست کنید بعد آندر ولتاژ کنید خیلی بعید میدونم نیاز به ولتاژ بالاتر از 1.2 داشته باشید

البته به به نکته توجه داشته باشید که این پردازنده ها یه وال روی همین حدود 4 تا 4.2 گیگاهرتز دارد

به عبارتی ممکنه با کلاک 100 هرتز پائین تر نیاز به ولتاژ 0.1 کمتر داشته باشه

چون این سری پردازنده دارای پروتکشن دما میباشد در نهایت پرفورمنسی که شما مثلا در 3.9 گیگاهرتز با 1.15 ولت میگیرید ممکنه خیلی بالاتر از 4.2 گیگاهرتز با ولتاژ 1.44 باشه ( حتی با فن خوبی که دارید )

اجازه بدید یکم در مورد این پروتکشن توضیح بدم

اگر دمای پردازنده شما از حدود 63 درجه عبور کند سیستم اتوماتیک ولتاژ و کلاک پردازنده را پائین میاره تا مانع از سوختن پردازنده بشه

حال اگر ولتاژ روی 1.44 دیفالت باشه دمای پردازنده حتی با یک کولینگ ایر خوب به راحتی از 63 عبور میکنه و در نتیجه کلاک بین 700 هرتز تا ماکزیمم کلاک شروع به بازی میکنه

ولی اگر ولتاژ روی 1.185 ولت باشه و کلاک مثلا روی 3.9 باشه دمای پردازنده همیشه زیر 63 درجه میمونه و درنتیجه پرفورمنس نهائی بالاتره

البته شخصا روی پردازنده های 6 و 4 هسته این سری تستی انجام نداده ام و این توضیحات که دادم مربوط به پردازنده های 8 هسته این نسل میباشد

rainyman13
16-05-14, 16:45
مشکل اینجاست که روی فرکانس دیفالت هم اجازه نمیده پایین تر از 1.25 بیام حالا روی 4.2 فکر کنم بتونم نهایت در 1.35 به پایداری برسم

فکر نکنم دما اونقدر بالا بره روی 955be با فرکانس 3.8 GHz و ولتاژ 1.44 نهایت به 56 درجه سانتیگراد میرسید حالا این یکی رو هم باید امتحان کنم اما به نظرم این یکی خنک تر هست

nima_hl
16-05-14, 19:39
مشکل اینجاست که روی فرکانس دیفالت هم اجازه نمیده پایین تر از 1.25 بیام حالا روی 4.2 فکر کنم بتونم نهایت در 1.35 به پایداری برسم

فکر نکنم دما اونقدر بالا بره روی 955be با فرکانس 3.8 GHz و ولتاژ 1.44 نهایت به 56 درجه سانتیگراد میرسید حالا این یکی رو هم باید امتحان کنم اما به نظرم این یکی خنک تر هست

والا اگر بتونی پردازنده را عوض کنی یدونه 955 یا 965 ببندی خیلی بهتره

4100 در مقابل 955 و 965 هیچ حرفی برای گفتن نداره :1. (26):

rainyman13
16-05-14, 20:45
والا این دوستمون downgrade خواسته :D البته این برد هم همچین تعریفی نداره ! با این بویی که متصاعد میشه ازش سر سال سرطان میگیره هرکی نزدیکش باشه ! این بایوس جدید هم که نوبره ! همه تنظیماتش Lock هست :1. (28):

AMD>INTEL
16-05-14, 20:52
والا این دوستمون downgrade خواسته :D البته این برد هم همچین تعریفی نداره ! با این بویی که متصاعد میشه ازش سر سال سرطان میگیره هرکی نزدیکش باشه ! این بایوس جدید هم که نوبره ! همه تنظیماتش Lock هست :1. (28):

به هر حال این نشون میده قسمتی از تغدیه بردتون داره به فنا میره . اگر گارانتی دارد با ذکر مشکل برای گارانتی اقدام کنید :11():

rainyman13
16-05-14, 21:44
برد نو هست ولی فکر نمیکنم گارنتی داشته باشه ... اگر قابل مرجوع کردن باشه خیلی عالی میشه

اگر مشکل از برد باشه آیا با تعویض اون با یه برد دیگه همین مشکل رو دارم ؟

آخرین آپشن هم جایگزینی هست که برای جایگزینیش فکر کنم بهتر هست از پلتفرم اینتل استفاده کنم ... گرینه های مورد نظرم هم این مادر برد و سی پی یو هست :

MSI Z77A-G43 + Intel Core i3-3240 Tray که فکر میکنم حدود 700 الی 740 باشه قیمت این ست (البته GIGABYTE GA-H87-HD3 و GIGABYTE GA-P85-D3 هم به نظرم بد نیستن)

فکر میکنم این ست از یه برد amd + 6350 بهتر در بیاد ... سیستم هم فقط برای بازی کردن هست
پیشنهاد بهتری اگر هست لطفآ مطرح کنید

AMD>INTEL
16-05-14, 22:01
برد نو هست ولی فکر نمیکنم گارنتی داشته باشه ... اگر قابل مرجوع کردن باشه خیلی عالی میشه

اگر مشکل از برد باشه آیا با تعویض اون با یه برد دیگه همین مشکل رو دارم ؟

آخرین آپشن هم جایگزینی هست که برای جایگزینیش فکر کنم بهتر هست از پلتفرم اینتل استفاده کنم ... گرینه های مورد نظرم هم این مادر برد و سی پی یو هست :

MSI Z77A-G43 + Intel Core i3-3240 Tray که فکر میکنم حدود 700 الی 740 باشه قیمت این ست (البته GIGABYTE GA-H87-HD3 و GIGABYTE GA-P85-D3 هم به نظرم بد نیستن)

فکر میکنم این ست از یه برد amd + 6350 بهتر در بیاد ... سیستم هم فقط برای بازی کردن هست
پیشنهاد بهتری اگر هست لطفآ مطرح کنید

تعویض پلتفرم در این زمان فکر بدی نیست . همون GIGABYTE GA-H87-HD3 برد خوبی هست . که حتی با پردازنده Intel Pentium G3220 باندل خوبی میشه .

rainyman13
23-05-14, 23:11
دوستان مشکل مربوط به یکی از فن های خنک کننده CM V10 بود که با یک قطره روغن برطرف شد :lol:

با سپاس از پاسخگویی همه