PDA

مشاهده نسخه کامل : تفاوت بین هسته های منطقی و فیزیکی

download69
03-05-14, 09:28
سلام
cpu من core i7 هست که 4 هسته فیزیکی و 8 هسته منطقی داره خواستم ببینم این هسته های منطقی چی هستن و کارشون چی هست.
اگر یک توضیحی کاملی بدید ممنون میشم.:give_rose:

AMD>INTEL
03-05-14, 09:35
باید درباره Hyper-Threading بیشتر بدانید
10137
فراریسمانی - ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد (Only the registered members can see the link 9%86%DB%8C)

download69
03-05-14, 23:52
من اصلا به مسائل سخت افزاری آشنایی ندارم و زیاد متجه نشدم که چی میگه :1. (29): !!
ولی کلا متوجه نشدم که این پردازنده منطقی دقیقا چه کاری رو انجام میده و دلیل وجودش چیه !!
میشه به زبان ساده برای ما مبتدی ها توضیح بدی مهندس جون :lol:

AMD>INTEL
04-05-14, 06:55
ساده ترین تعریفش تقسیم وظیفه بصورت منطقی هست . که کارها رو تقسیم بندی میکنه بین دو هسته مجازی . بیشتر برای کارهای چند وظیفه ای به کار میرود .

nima_hl
04-05-14, 09:40
من اصلا به مسائل سخت افزاری آشنایی ندارم و زیاد متجه نشدم که چی میگه :1. (29): !!
ولی کلا متوجه نشدم که این پردازنده منطقی دقیقا چه کاری رو انجام میده و دلیل وجودش چیه !!
میشه به زبان ساده برای ما مبتدی ها توضیح بدی مهندس جون :lol:

به زبان ساده یا خودمونی میگم

ما یک سری دستور داریم که باید توسط پردازنده انجام بشه

این دستورات دونه دونه برای پردازنده فرستاده میشن و پردازنده آنها را انجام میده پس یک پردازنده با یک هسته فیزیکی اینجوری کارها را انجام میده

1 - دستور اول به پردازنده میره

2- دستور انجام میشه

3- دستور دوم به پردازنده میره

4- دستور انجام میشه
.
.
.

حالا وقتی پردازنده دارای یک پردازنده فیزیکی و یک پردازنده مجازی باشه به دلیل تکنولوژی بخصوص پردازنده میتونه در هر سیکل دو دستور را انجام بده و سیکل اجرای برنامه به این شکل میشه

1- دستور اول و دوم به پردازنده میره

2- دستور انجام میشه

3- دستور سوم و چهارم به پردازنده میره

4- دستور انجام میشه
.
.
.

در این حالت در هر سیکل از زمان به جای 1 دستور 2 دستور اجرا میشه

این کار باعث میشه که نرم افزار فکر کنه با یک پردازنده 2 هسته روبروست

ولی از نظر فیزیکی این یک هسته است که در هر زمان 2 کار انجام میده

download69
04-05-14, 19:57
یعنی(؟) با این کار میخواستن همه ی سیستم عامل ها رو ساپورت کنن ؟
وگرنه میشد به جای تعریف کردن هسته مجازی، سیستم عامل ها الگوریتم های صف بندیشونه واسه فرستادن دستور به cpu تغییر بدن.

nima_hl
04-05-14, 23:30
یعنی(؟) با این کار میخواستن همه ی سیستم عامل ها رو ساپورت کنن ؟
وگرنه میشد به جای تعریف کردن هسته مجازی، سیستم عامل ها الگوریتم های صف بندیشونه واسه فرستادن دستور به cpu تغییر بدن.

والا اینکه اینتل با این کارش میخواسته چیکار کنه یا سیستم عامل را میشده این طور تغییر داد یا نه در سواد بنده نمیگنجه :wink:

اینها برنامه ریزیهای کلان و میلیارد دلاریه که شرکتها برای پیشبرد این صنعت انجام میدهند

AMD>INTEL
05-05-14, 06:52
وقتی یک قابلیت سخت افزاری ایجاد میشه . بستر نرم افزاری هم باهاش باید سازگار بشه . در مورد هایپر تردینگ هم همین هست . چون به یاد دارم همون موقع خیلی برنامه ها مثل پیناکل با ht مشکل داشتند باید این قابلیت تو بایوس غیر فعال میشد . این اولین جرقه برای استفاده برنامه ها از چند هسته بود که به مرور دچار تکامل شد .:11():
Only the registered members can see the link