PDA

مشاهده نسخه کامل : چرا ما ایرانی ها پول به کتاب نمی دهیم؟ (چرا کتاب نمی خوانیم؟)

life24
15-03-14, 11:40
سلام
عزیزان چرا ما ایرانی ها حاضر نیستیم بابت خرید کتاب پول بدهیم؟
کتاب هایی که بهش علاقه داریم،نمیگم جبر و حساب و فیزیک یا شیمی
الان کف قیمت یک پیتزا توی شهر ما 20-25 تومن هست و توی تهران حتما بیشتر از این حرف ها هست
از یک کتاب 200 صفحه ما اگر 50 صفحه هم بخوانیم به نظر من خودش خیلی خوبه.من نمیگم کل کتاب رو.
من عدم پیشرفت و عقب افتادگی خودمون رو توی نخواندن کتاب میدونم.
شاید بگید من انتشارات دارم اما باور کنید ندارم. من به مرور کتاب می خرم و شاید کل کتاب رو نخونم اما فصل های جذاب رو میخونم و اطلاعاتم بالا رفته
تازه با این تورم سود هم میکنید.الان کتاب بخریم سال دیگه گران تر هم شده :lol:

باور کنید فقر فرهنگی از همین نخواندن و عدم مطالعه هست
تا کی بهترین آرزو ما بشه استخدام شدن در یک اداره دولتی و سرماه یک حقوق گرفتن؟ آخه اینم شد شغل؟

AMD>INTEL
15-03-14, 11:44
کتاب های ترجمه که وحشتناک کیفیتشون افت پیدا کرده . چندتا از مترجم های خوب هم متاسفانه فوت کردند . من جدیدا کتابهای تخصصی رو ترجمشون رو میبینم واقعا به سواد مترجمش شک میکنم .
اکثریت مردم ایران نشون دادند یا اهل کتاب نیستند و اگر هم باشند دنبال منابع رایگان هستند . البته بهای کتاب نسبت به درآمد اکثریت بالاست .

life24
15-03-14, 11:52
کتاب های ترجمه که وحشتناک کیفیتشون افت پیدا کرده . چندتا از مترجم های خوب هم متاسفانه فوت کردند . من جدیدا کتابهای تخصصی رو ترجمشون رو میبینم واقعا به سواد مترجمش شک میکنم .
اکثریت مردم ایران نشون دادند یا اهل کتاب نیستند و اگر هم باشند دنبال منابع رایگان هستند . البته بهای کتاب نسبت به درآمد اکثریت بالاست .

سلام
ممنون که در بحث شرکت کردید
در رابطه با بحث کیفیت من صحبت شما را قبول دارم.
اما به طور مثال برای فردی که ابتدای کار هست و در زمینه خودش علم آنچنانی نداره،اگر یک کتاب بخره که فرضا مقداری اشتباه هم داره بهتره یا اصلا نخره و سمتش نره؟
مثلا اگر 50 صفحه کتاب خوانیم و 2-3 صفحه اشتباه داخلش باشه بهتره یا اصلا 50 صفحه نخونیم؟ تازه به نظرم با مهارت پیدا کردن فرد به مرور زمان اشتباهات رو متوجه میشه و خودش اصلاحش میکنه
چون به نظر من کسی بخواد شبکه کار کنه و یکسره و بدون پیش زمینه یک کتاب انگلیسی 800 صفحه ای در رابطه با شبکه بزاره جلوی خودش شاید موفق نشه بخونه کتاب رو.

البته برخی کتب هم خوب هستند مثل کتاب های رانکوهی،ملکیان یا ... .
اما در کل حق با شماست کتاب تخصصی کم و فقر کتب تخصصی در ایران مشهود هست.کسی که در رابطه با سخت افزار کتاب قوی و قابل اعتمادی بخواد شاید گیرش نیاد.!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

در رابطه با بهای کتاب هم به نظرم جدیدا بالا رفته مثلا الان یک کتاب 40 تومن هست.
اما تا سال 90 اگر نگاه کنیم خیلی از کتاب ها شاید بین 10 تا 15 تومن بودند.و آن موقع هم خیلی ها نمی خریدند. و دنبال رایگان هستند.
یک سری قبل از امتحان بود و بچه ها یک کتاب داشتند و چند نفر.در نهایت تیغ انداختند وسط کتاب و هر کس یک بخشی رو برداشت و خوند :1. (28):

باید به فکر خودمون باشیم،دولت نیرو ی استخدام ی نمیخواد و زیاد هم داره تازه.

به نظر من تنبلی هم مهمه.ما ایرانی ها خیلی تنبل شده ایم

علی حسنی
15-03-14, 12:09
با سلام
دوستان کتاب یک وسیله تزیینی نیست که مردم رو تشویق کنیم بخرند و حالا اگر هم وقت کردند چند صفحش رو بخونند ، خریدن کتاب یک نیاز است از این رو در کشور های پیشرفته و صنعتی به اجبار کتاب زیاد می خرند و ساعات مطالعشون بالاست (با این که قیمت کتاب خیلی گرونتر از اینجاست) در غیر این صورت از جامعه علمی عقب می مونند ، ولی در اینجا حتی بسیاری از دانشجویان هم وجود دارند که در طول یک ترم حتی یک کتاب هم نمی خرند و فقط اکتفا به چند جزوه می کنند برای همین در کشورهای پیشرفته تیراژ کتاب مثلا 300 هزار جلده اما اینجا 5000 جلد هم خیلی زیاده.پس افزایش ساعات مطالعه و خرید کتاب و . . . فقط یکی از نتیجه های پیشرفت علم و صنعتی شدن هستند .

life24
15-03-14, 12:13
با سلام
دوستان کتاب یک وسیله تزیینی نیست که مردم رو تشویق کنیم بخرند و حالا اگر هم وقت کردند چند صفحش رو بخونند ، خریدن کتاب یک نیاز است از این رو در کشور های پیشرفته و صنعتی به اجبار کتاب زیاد می خرند و ساعات مطالعشون بالاست (با این که قیمت کتاب خیلی گرونتر از اینجاست) در غیر این صورت از جامعه علمی عقب می مونند ، ولی در اینجا حتی بسیاری از دانشجویان هم وجود دارند که در طول یک ترم حتی یک کتاب هم نمی خرند و فقط اکتفا به چند جزوه می کنند برای همین در کشورهای پیشرفته تیراژ کتاب مثلا 300 هزار جلده اما اینجا 5000 جلد هم خیلی زیاده.پس افزایش ساعات مطالعه و خرید کتاب و . . . فقط یکی از نتیجه های پیشرفت علم و صنعتی شدن هستند .

دوست عزیز شما مشکل رو در کجا میبینید و راه حلتون چیه؟
حرف شما صحیح هست و من هم قبول دارم و نیاز است و چرا ما ایرانی ها احساس نیاز نمی کنیم که علم مون رو بالا ببریم؟
یکی از دوستان من برق می خونه اون روز که خون شون رفتم شاید باور نکنید.اما سر و ته میزدید 2 تا کتاب تخصصی پیدا نمی شد.!!! فقط یک مشت کپی!

AMD>INTEL
15-03-14, 12:23
در مورد ترجمه غلط به نظر من خیلی از مبانی و مفاهیم اینقدر بدترجمه میشه که اون بار تخصصیش از بین میره . مخصوصا تو کتابهای تخصصی شبکه و سیسکو . من یکی دو تا از کتاب ها که بدستم رسید فاجعه بود . این همون اصطلاح خشت اول هست که کج هست . دقیقا هم به خاطر این هست ترجمه تخصصی نیست چون مترجمش بصورت عمومی ترجمه کرده . بعضی اصطلاح ها رو اصلا نباید ترجمه کرد ولی فارسیش میکنند و چیز عجیبی در میاد

علی حسنی
15-03-14, 13:23
دوستان اگه بزرگترها یادشون باشه قبلا کتاب دروس تخصصی ترجمه شده اصلا وجود نداشت و دانشجویان همه کتاب زبان اصلی می گرفتن می خوندند و به مراتب از خیلی از بچه های حالا بیشتر چیزی یاد می گرفتند پس مشکل از نبود کتابهای تخصصی ترجمه شده(یا خوب ترجمه شده)نیست چرا که معمولا کسی که تخصصی علمی رو دنبال میکنه کتابها و مقالات زبان اصلی رو می خونه نه ترجمه شده (چون همونطور که فرمودند ترجمه ها معمولا خوب ترجمه نمیشه)

mahdi1995
15-03-14, 13:41
سلام
عزیزان چرا ما ایرانی ها حاضر نیستیم بابت خرید کتاب پول بدهیم؟
کتاب هایی که بهش علاقه داریم،نمیگم جبر و حساب و فیزیک یا شیمی
الان کف قیمت یک پیتزا توی شهر ما 20-25 تومن هست و توی تهران حتما بیشتر از این حرف ها هست
از یک کتاب 200 صفحه ما اگر 50 صفحه هم بخوانیم به نظر من خودش خیلی خوبه.من نمیگم کل کتاب رو.
من عدم پیشرفت و عقب افتادگی خودمون رو توی نخواندن کتاب میدونم.
شاید بگید من انتشارات دارم اما باور کنید ندارم. من به مرور کتاب می خرم و شاید کل کتاب رو نخونم اما فصل های جذاب رو میخونم و اطلاعاتم بالا رفته
تازه با این تورم سود هم میکنید.الان کتاب بخریم سال دیگه گران تر هم شده :lol:

باور کنید فقر فرهنگی از همین نخواندن و عدم مطالعه هست
تا کی بهترین آرزو ما بشه استخدام شدن در یک اداره دولتی و سرماه یک حقوق گرفتن؟ آخه اینم شد شغل؟
کتاب چه ربطی داره به شغل دولتی؟!:1. (27):
بعدشم بابا کتاب خوب گیر نمیاد که! دو هفته است دارم دنبال Animal Farm می گردم مگه گیر میاد لامصب؟!:1. (12):

STUXNET
15-03-14, 14:01
ولي خداييش آدم بايد واقعيتو بگه بهترين دوست انسان :lol::give_rose: كتابه

life24
15-03-14, 14:35
کتاب چه ربطی داره به شغل دولتی؟!:1. (27):
بعدشم بابا کتاب خوب گیر نمیاد که! دو هفته است دارم دنبال Animal Farm می گردم مگه گیر میاد لامصب؟!:1. (12):

دوست عزیز
وقتی کسی سواد آنچنانی نداشته باشه و وقتی نگاه میکنه میبینه کاری ازش بر نمیاد،کل انرژی و وقتش رو به جای راه انداختن کار یا فکر کردن به کار و بالا بردن سواد و دانشش میزاره اینکه یک جا استخدام بشه تا چیز زیادی ازش نخوان

life24
15-03-14, 14:36
در مورد ترجمه غلط به نظر من خیلی از مبانی و مفاهیم اینقدر بدترجمه میشه که اون بار تخصصیش از بین میره . مخصوصا تو کتابهای تخصصی شبکه و سیسکو . من یکی دو تا از کتاب ها که بدستم رسید فاجعه بود . این همون اصطلاح خشت اول هست که کج هست . دقیقا هم به خاطر این هست ترجمه تخصصی نیست چون مترجمش بصورت عمومی ترجمه کرده . بعضی اصطلاح ها رو اصلا نباید ترجمه کرد ولی فارسیش میکنند و چیز عجیبی در میاد

درسته،یکی از دوستان من یک کتاب برده بود برای چاپ و واقعا سوادش رو قبول دارم،گفت آخر تفاهم نکردیم،خلاصه میگفت ناشر گیر داده بود یک سری از کلمات رو ترجمه کنیم در صورتی که اصلا قابل ترجمه نبوده و معنی عوض میشه

m.samiee
15-03-14, 14:40
همش زیره سره این اینترنته که هرچی میخوایم توش هست
خوبی کتاب فقط اینه که چشم رو ضعیف نمیکنه
ولی مانیتور لامصب چشو در میاره:1. (27):

M A H R A D
15-03-14, 14:51
نظرات دوستان در موارد مختلف درسته

ولی من میخوام در حوزه ادبیات این رو مطرح کنم که ما در طی سال های گذشته چند کتاب "قابل مطالعه" در این حوزه داشتیم؟

چرا هنوز پر فروش ترین های ما مربوط به آثار چهل پنجاه سال پیشه؟

متاسفانه شمار کتاب هایی که در زمره کتاب های عالی قرار بگیرند در دهه های اخیر بسیار کم شده. مخصوصاً افراد داخل کشور که برای چاپ آثارشون با مشکلات زیادی مواجه اند.

از ممیزی های فراوان و نامعقول بگیر تا ...

و افسوس که معدود نویسندگان خوب ما هم در خارج از کشورند (یا به خارج کوچیدند!)

عباس معروفی در آلمان است و نوشته هایش با دشواری های فراوان در ایران چاپ میشه.

یا مثلا عبدالله قادر که در هلند زندگی میکنه و کتابهاش جزء پرفروش ترین هاست و آثارش حدودا به 30 زبان دنیا ترجمه شده به غیر از فارسی!!

البته اینها همه بحث کوچکی از مشکلات بزرگ کتاب در ایرانه و خیلی از دلایل دیگه هم به خود ما برمیگرده.

اگه فرصتی بود حتما بحثو ادامه میدیم با هم.

سپاس :1. (23):

علی حسنی
15-03-14, 20:08
سلام مجدد
البته دوستان از حق نگذریم در سالهای اخیر هم کتابهای پر مخاطبی به چاپ رسیده کتابهایی که گاهها به چاپ 50 ، 80 و یا حتی بالای 100 بار رسیدند(مثل کتاب دا)
ولی من فکر می کنم مشکل اصلی تو کشور ما اینه که اگه کسی بخواد کتابی رو چاپ کنه باید یه هزینه ای رو خودش متقبل بشه! یعنی وقتی کتابی رو برای چاپ پیش انتشاراتی ها ببری اول یه سهمی رو مشخص میکنند تا ازت بگیرند و چاپ کتاب درآمد چندانی نداره ، بعبارتی فکر می کنم شغل نویسندگی تو کشور ما تعریف نشده باشه (شغل: کاری که به ازای اون بتونید خرج زندگی رو درآورید)

AMD>INTEL
15-03-14, 20:16
کتاب تخصصی تو حوزه های مختلف یا قدیمیه یا ترجمش رو طوری انجام دادن که باید به روح و روان مترجم گوگل رحمت فرستاد.

mahdi1995
16-03-14, 00:27
دوست عزیز
وقتی کسی سواد آنچنانی نداشته باشه و وقتی نگاه میکنه میبینه کاری ازش بر نمیاد،کل انرژی و وقتش رو به جای راه انداختن کار یا فکر کردن به کار و بالا بردن سواد و دانشش میزاره اینکه یک جا استخدام بشه تا چیز زیادی ازش نخوان
اولین این که این جا ایرانه رابطه ی زیادی بین سواد و شغل وجود نداره! اگه دقت کنی پولدارترین آدما تو ایران همون بی سواد ترینا هستن!
دوما این که کی گفته کارای استخدامی آسونن و چیز زیادی از آدم نمی خوان؟!

تاج
16-03-14, 01:10
قبلنا میگفتیم #علم بهتر است یا ثروت؟
اما الان من میگم #کتاب بهتر است یا پیتزا؟

عزیزان:از ملتی ک علمشون کپی میکنن وبعدش ادعای تولید علم!خب چه انتظاری میشه داشت؟غیراینکه خودمون گول میزنیم
تاوقتی نظام تدریسمون این باشه ودانشگاههامون اینجوووورپولکی نتیجه ش میشه((بساط کتاب لب پیاده رو)):1. (28):

life24
16-03-14, 07:02
اولین این که این جا ایرانه رابطه ی زیادی بین سواد و شغل وجود نداره! اگه دقت کنی پولدارترین آدما تو ایران همون بی سواد ترینا هستن!
سلام،
دوست عزیز هدف من از این بحث و نتیجه گیری در رابطه با چرایی نخواندن کتاب هست.نه چگونگی پولدار شدن و اینکه چه افرادی بیشتر پول دارن.
در هر حال از نظر من کسی که هدفش کسب در آمد هست ، اگر قید درس رو بزنه و از سن کم بره تو بازار ، خیلی راحت وضع از اونی که فکر کنه بهتر میشه و راه مشخصی داره .

دوما این که کی گفته کارای استخدامی آسونن و چیز زیادی از آدم نمی خوان؟!
بنده چند سال از نزدیک با یک سری شغل ها در ارتباط هستم،چندین سال هست که ارگان ها بخش های IT شون کاراهاشون رو واگذار می کنن به شرکت های پیمانکار.
از سخت افزار و نرم افزار گرفته تا شبکه و ..... .
مثلا یک کارمند بانک آیا هر روز با چالش جدید و مباحث جدید روبرو میشه و نیاز به به روز رسانی علم خود داره؟
به نظر من اصلا تخصص خاصی نمیخواد! شما در بانک تشریف ببرید ،کسانی که پشت باجه هستند ، هر کدام از رشته های تحصیلی متفاوت هستند.
حالا این مثال بود و در همه ارگان ها صدق میکنه این قضیه:1. (26):

mohsen7077
16-03-14, 11:21
به نظر من برمیگرده به همون قضیه علم یا ثروت! تو ایرانم متاسفانه اونقدی که به ثروت توجه میشه به علم توجه نمیشه(مخصوصا از طرف دولت)
نظر من بود البته:whistle:

AMD>INTEL
16-03-14, 11:26
کلا کسی تسلط کامل به انگلیسی داشته باشه . بهترین کار مطالعه رفرنس های انگلیسی هست .

M A H R A D
16-03-14, 13:02
خوشحالم که همه دارن نظراتشون رو مطرح میکنن. بحث جالبیه.

یکی از دوستان به قیمت کتابها اشاره کرد، به نظر من قضیه کتاب بیشتر از اینکه به بالا و پایین بودن قیمتها مربوط باشه مربوط به نوع فرهنگ ماست.

متاسفانه ما عادت نداریم که بخشی از درآمد ماهیانه مون رو به کتاب (و کلاً کالاها و خدمات فرهنگی و هنری) اختصاص بدیم.

یعنی مثلا 20 هزار تومان از نظر ما برای یک کتاب خیلی زیاد میاد ولی اگه بریم رستوران ممکنه چندبرابر این قیمت رو هزینه کنیم و اصلا هم بهش توجه نکنیم.

چون فرهنگش برای ما جا نیفتاده، یا اصلا بهش فکر نکردیم که پولمون رو چقدر و کجا داریم خرج میکنیم؟ و سهم فرهنگ این وسط کجاست؟ یا اصلا ارزشش رو داره که خرجش کنیم؟

گذشته از همه اینها یک مسئله مهم تر وجود داره و اون خود اصل فرهنگ کتابخوانی است. که این هم دلایل فراوانی داره. به نظر من بیاید روی همین موضوع تمرکز کنیم و بحث کنیم.

یکی از دلایل میتونه این باشه که انقدر ما رو از دوران کودکی به مطالعه اجباری وا داشتند که به نوعی نسل ها "کتاب زده" بار میان!

انقدر ما رو تحت فشار برای مطالعه و تکلیف گذاشتن که وقتی درس ها تموم میشه دوست داریم مثل یک زندانی از زندان کتابها فرار کنیم!

و البته یک دلیل مهم تر در ذهنم هست که ایشالله بعد از نظرات شما مطرح خواهم کرد. :11():

AMD>INTEL
16-03-14, 15:37
مهراد جان با حرفات مخالف نیستم . ولی همین 20 تا 60 تومن برای یک دانشجو که پدرش کارمنده خیلی زیاده . کلا در آمد قشر زیادی از جامعه با هزینه هایی که دارند نمیخونه . به نظرم دولت روند حمایتی روی کتاب نداره .نواقص سیستم آموزشی واقعا زیاده حتی دانشگاه های ما مطالبی که به دانشجو ارائه میدن درواقع قدیمی و کاربردی نیست .

علی حسنی
16-03-14, 18:24
مشکل ترجمه همیشه یکی از مشکلات جدی برای ما بوده ، واسه همین اینجا حتی اگه کسی تو علم پیشرفتی هم داشته باشه به سختی میتونه اون رو به دنیا ارائه بده ، چون تو کنفرانسها یا چاپ اون تو مقالات و کتابهای مختلف به زبان انگلیسی واقعا به مشکل می خوره و شاید معنی و مفهوم اصلی مطلب کلا از بین بره.
به هر حال مطالعه مفید ، خیلی خوبه ، پس بیایید حداقل هفته ای یه کتاب رو بخونیم تا حداقل ساعت مطالعه ما ایرانیها این قدر پایین نباشه .

علی حسنی
16-03-14, 20:01
خوب آقای مهراد هم همین رو فرمودند که برای ما هزینه کردن برای کتاب خیلی سخته ، یعنی وقتی شهریه دانشگاه مثلا 800 هزار تومن باشه خیلی ها می رن دانشگاه ولی حاضر نیستند 100 هزار تومن پول کتاب بدن و این همون احساس نیاز نکردنه و نبودن فرهنگ مطالعه به هر قیمتی (مطالعه صرفا خواندن و خریدن کتاب نیست که بگیم هزینش زیاده ، مثلا خواندن روزنامه یا امانت گرفتن کتاب از کتابخانه ها هم زیاد تعریفی نداره )

در ضمن امروزه کارمندان جزء قشر مرفه اگه به حساب نیان ، جزء اقشار کم درآمد هم حساب نمیشن !!!

AMD>INTEL
16-03-14, 20:25
بله کارمندان نسبت به هزینه ها و محاسبه سر انگشتی هزینه ها میفهمید . کافیه فقط هزینه اجاره مسکن و پوشاک و خوراک رو حساب کنید . بعضی ها با اینکه هر دو زوج کار میکنند فقط میتونند هزینه ها رو پرداخت کنند . دولت و ارگانهای مربوطه باید فرهنگ سازی و حتی سوبسید بده . همینطور کتاب های بیشتری در اختیار کتابخانه های عمومی بگذاره .

mahdi1995
16-03-14, 23:26
سلام،
دوست عزیز هدف من از این بحث و نتیجه گیری در رابطه با چرایی نخواندن کتاب هست.نه چگونگی پولدار شدن و اینکه چه افرادی بیشتر پول دارن.
در هر حال از نظر من کسی که هدفش کسب در آمد هست ، اگر قید درس رو بزنه و از سن کم بره تو بازار ، خیلی راحت وضع از اونی که فکر کنه بهتر میشه و راه مشخصی داره .

بنده چند سال از نزدیک با یک سری شغل ها در ارتباط هستم،چندین سال هست که ارگان ها بخش های IT شون کاراهاشون رو واگذار می کنن به شرکت های پیمانکار.
از سخت افزار و نرم افزار گرفته تا شبکه و ..... .
مثلا یک کارمند بانک آیا هر روز با چالش جدید و مباحث جدید روبرو میشه و نیاز به به روز رسانی علم خود داره؟
به نظر من اصلا تخصص خاصی نمیخواد! شما در بانک تشریف ببرید ،کسانی که پشت باجه هستند ، هر کدام از رشته های تحصیلی متفاوت هستند.
حالا این مثال بود و در همه ارگان ها صدق میکنه این قضیه:1. (26):
دقیقا نکته همین جاست! از بچگی از ما پرسیدن:" علم بهتر است یا ثروت؟" در حالی که توی کشورای پیشرفته اگه بخوان موضوع انشا به دانش آموزا بدن میگن:" علم و ثروت بهتر است یا جهل و فقر؟" (البته چون جواب واضحه دیگه این سوالو نمی پرسن!)
توی کشور ما علم و ثروت کاملا از هم جدا هستن و رابطه ای بینشون وجود نداره در صورتی که توی کشورای پیشرفته یکی از راه های اصلی برای پول درآوردن کسب سواد و علم هست.
خب چرا ما کتاب نمی خونیم؟! وقتی خوندن کتاب نه تو شغل و درآمدمون تاثیری داره نه توی زندگی خصوصی مون(در مورد این که چرا کتاب برای زندگی خصوصی و اجتماعی یک ایرانی فایده ای نداره اگه بخواین می تونم توضیح بدم!:1. (26):) مرض داریم الکی وقت و پولمونو هدر بدیم برای کتاب؟!:1. (27):
کی هدفش کسب درآمد نیست؟! بدون پول میشه زندگی کرد؟!

mahdi1995
16-03-14, 23:32

یکی از دوستان به قیمت کتابها اشاره کرد، به نظر من قضیه کتاب بیشتر از اینکه به بالا و پایین بودن قیمتها مربوط باشه مربوط به نوع فرهنگ ماست.

متاسفانه ما عادت نداریم که بخشی از درآمد ماهیانه مون رو به کتاب (و کلاً کالاها و خدمات فرهنگی و هنری) اختصاص بدیم.

یعنی مثلا 20 هزار تومان از نظر ما برای یک کتاب خیلی زیاد میاد ولی اگه بریم رستوران ممکنه چندبرابر این قیمت رو هزینه کنیم و اصلا هم بهش توجه نکنیم.

چون فرهنگش برای ما جا نیفتاده، یا اصلا بهش فکر نکردیم که پولمون رو چقدر و کجا داریم خرج میکنیم؟ و سهم فرهنگ این وسط کجاست؟ یا اصلا ارزشش رو داره که خرجش کنیم؟

گذشته از همه اینها یک مسئله مهم تر وجود داره و اون خود اصل فرهنگ کتابخوانی است. که این هم دلایل فراوانی داره. به نظر من بیاید روی همین موضوع تمرکز کنیم و بحث کنیم.

یکی از دلایل میتونه این باشه که انقدر ما رو از دوران کودکی به مطالعه اجباری وا داشتند که به نوعی نسل ها "کتاب زده" بار میان!

انقدر ما رو تحت فشار برای مطالعه و تکلیف گذاشتن که وقتی درس ها تموم میشه دوست داریم مثل یک زندانی از زندان کتابها فرار کنیم!

و البته یک دلیل مهم تر در ذهنم هست که ایشالله بعد از نظرات شما مطرح خواهم کرد. :11():

آی گل گفتی!
من تا آخرای دبستان از کتاب خوندن خوشم میومد. عضو کتابخونه ی محله مون بودم و همیشه کتابای علمی و رمان می خوندم! بعد از ورود به راهنمایی و سنگین شدن درسا(آخه ما سمپاد بودیم خیلی فوق برنامه بهمون درس می دادن) کم کم از کتاب بدم اومد! تا جایی که دیگه آخرای دبیرستان آرزوم این بود که به جای چنگیزخان مغول بودم تا به جای کتابخونه های ایران کتابخونه های کل دنیا رو آتیش بزنم!:lol:
سال کنکورم که دیگه له شدیم با این درسا!

life24
17-03-14, 07:07
دقیقا نکته همین جاست! از بچگی از ما پرسیدن:" علم بهتر است یا ثروت؟" در حالی که توی کشورای پیشرفته اگه بخوان موضوع انشا به دانش آموزا بدن میگن:" علم و ثروت بهتر است یا جهل و فقر؟" (البته چون جواب واضحه دیگه این سوالو نمی پرسن!)
توی کشور ما علم و ثروت کاملا از هم جدا هستن و رابطه ای بینشون وجود نداره در صورتی که توی کشورای پیشرفته یکی از راه های اصلی برای پول درآوردن کسب سواد و علم هست.
خب چرا ما کتاب نمی خونیم؟! وقتی خوندن کتاب نه تو شغل و درآمدمون تاثیری داره نه توی زندگی خصوصی مون(در مورد این که چرا کتاب برای زندگی خصوصی و اجتماعی یک ایرانی فایده ای نداره اگه بخواین می تونم توضیح بدم!:1. (26):) مرض داریم الکی وقت و پولمونو هدر بدیم برای کتاب؟!:1. (27):
کی هدفش کسب درآمد نیست؟! بدون پول میشه زندگی کرد؟!

سلام،
آقا مهدی بنده به خاطر این که در خانواده زیاد گیر بهم نمی دادن و برای فعالیت هام آزاد می زاشتنم.بنده خیلی از راه ها رو رفتم جلو و آزمایش کردم. یعنی در سنین پائین تر
یک مدت خیلی درس خواندم
یک مدت اصلا نخواندم
یک مدت رفتم دنبال پول
به نظر من هم کار درست همین است.فرد باید راه های مختلف رو تست کنه و با تجربه خودش بفهمه کدام راه براش درسته.

پول خوب هست،و برای هر کس به نظر من مقدار تعریف و مشخص شده ای داره.
برای یک نفر یک خونه کافیست
نفر دیگر چند خانه
نفر بعدی چند ویلا و باغ
و برای نفر بعدی خرید یک شهر!
و ... .
از نظر بنده شما علم را با کسب درآمد یکی می دانید و این دو از هم کاملا جداست.
راه علم جدا و راه کسب در آمد جدا.
اصلا کسی که به هدف کسب درآمد بخواد کتاب بخره و بخونه به هیچ جا نمیرسه.
خارج از دنیای مجازی، خیلی دنیوی نیستم و بلاخره یک چیزی گیر میآد آدم بخوره. :lol:
پول و کسب در آمد برای هر فردی حد و مرز مشخص شده خودش رو داره. و این کاملا بحثش جداست مثل اینکه بگیم کتاب بهتره یا ماشین؟
کتاب یا غذا؟ هر کدام راهشان جداست

life24
17-03-14, 07:13

سلام آقا مهرداد،
صحبت های شما کاملا صحیح و کامل
بنده هم موافقم یکی از دلایل نخواندن کتاب در سن بالاتر این هست که برای فرد یک قفس درست میکنند و می گویند برای رهایی از قفس باید از سد این کتاب ها بگذری و وقتی از سد کتاب ها گذشتی و قبول شدی در دروس.تو آزاد هستی از قفس.
و این باعث میشه فرد اصلا فکر نکنه که باید بعد از دوره دانش آموزی هم درس بخونه.

اما فردی که سن کمی داره و دوره دانش اموزی رو طی میکنه،آیا دادن اختیار برای اینکه خودش درسش رو بخونه و صرفا با نصحیت و ارشاد کردن آیا اون فرد در سنینی که بیشترین میل رو به تفریح و بازی داره این کار رو انجام میده؟
دانش + آموز ==> یعنی دانش رو به زور باید تو مغز فرد کرد.چون اصلا در اون سنین قدرت تصمیم گیری راه درست رو نداره.
من نمی گم کتک زدن و تنبیه بدنی و روحی و از این چیزها .. نه!
اما این طوری هم آزاد بزاریشون میشن نسل مدرسه رفته این روزها.. وضع سوادی شون فوق العاده افت کرده نسبت به دهه 60

علی حسنی
17-03-14, 12:01
حالا جدای از صحبتهای بالا دوستان گرامی می تونن بگن خودشون به طور میانگین در روز چقدر مطالعه دارن ؟(غیر از مطالعات اجباری مثل خوندن کتابهای درسی و دانشگاه و . . .)
من خودم در هفته تقریبا 10 ساعت مطالعه دارم بیشتر از اون هم نه وقتش رو دارم نه احساس نیاز می کنم که کتابی رو بخونم .

mahdi1995
17-03-14, 15:16
سلام،
آقا مهدی بنده به خاطر این که در خانواده زیاد گیر بهم نمی دادن و برای فعالیت هام آزاد می زاشتنم.بنده خیلی از راه ها رو رفتم جلو و آزمایش کردم. یعنی در سنین پائین تر
یک مدت خیلی درس خواندم
یک مدت اصلا نخواندم
یک مدت رفتم دنبال پول
به نظر من هم کار درست همین است.فرد باید راه های مختلف رو تست کنه و با تجربه خودش بفهمه کدام راه براش درسته.

نفر دیگر چند خانه
نفر بعدی چند ویلا و باغ
و ... .
خارج از دنیای مجازی، خیلی دنیوی نیستم و بلاخره یک چیزی گیر میآد آدم بخوره. :lol:
پول و کسب در آمد برای هر فردی حد و مرز مشخص شده خودش رو داره. و این کاملا بحثش جداست مثل اینکه بگیم کتاب بهتره یا ماشین؟
یکی نیستن ولی تو کشورای پیشرفته موازی هستن! شما اگه سواد بیشتری داشته باشین درآمد بالاتری هم می تونین داشته باشین.قبول ندارین؟!
خب دیگه منم همینو میگم دیگه! میگم تو کشور ما که راه علم جدا و راه کسب درآمد جداست چرا باید پول و وقتمونو حروم کنیم کتاب بخونیم؟! آدم عاقل کار بیهوده انجام نمیده!
آهان یعنی من که الآن دارم زبان می خونم چند وقت دیگه می خوام TTC بگذرونم که بتونم تدریس کنم و پول دربیارم به هیچ جایی نمیرسم! بابا این چه استدلالیه آخه؟!
خب منم همینو میگم دیگه! وقتی کتاب از ماشین و غذا و پول و زندگی شخصی و اجتماعی جداست و هیچ جا هیچ فایده ای نداره چرا وقت و پولمونو برای خرید کتابای بی فایده هدر بدیم؟!

mahdi1995
17-03-14, 15:43
سلام،
یک مدت خیلی درس خواندم
یک مدت اصلا نخواندم
یک مدت رفتم دنبال پول

نفر دیگر چند خانه
نفر بعدی چند ویلا و باغ
و ... .

سلام آقا مهرداد،
صحبت های شما کاملا صحیح و کامل
بنده هم موافقم یکی از دلایل نخواندن کتاب در سن بالاتر این هست که برای فرد یک قفس درست میکنند و می گویند برای رهایی از قفس باید از سد این کتاب ها بگذری و وقتی از سد کتاب ها گذشتی و قبول شدی در دروس.تو آزاد هستی از قفس.
و این باعث میشه فرد اصلا فکر نکنه که باید بعد از دوره دانش آموزی هم درس بخونه.

اما فردی که سن کمی داره و دوره دانش اموزی رو طی میکنه،آیا دادن اختیار برای اینکه خودش درسش رو بخونه و صرفا با نصحیت و ارشاد کردن آیا اون فرد در سنینی که بیشترین میل رو به تفریح و بازی داره این کار رو انجام میده؟

دانش + آموز ==> یعنی دانش رو به زور باید تو مغز فرد کرد.
چون اصلا در اون سنین قدرت تصمیم گیری راه درست رو نداره.

من نمی گم کتک زدن و تنبیه بدنی و روحی و از این چیزها .. نه!
اما این طوری هم آزاد بزاریشون میشن نسل مدرسه رفته این روزها..

وضع سوادی شون فوق العاده افت کرده نسبت به دهه 60

تناقض! بالاخره کدوم؟ درستش اینه که "فرد باید راه های مختلف رو تست کنه و با تجربه خودش بفهمه کدام راه براش دسته" یا "نباید آزاد بذاریمشون"؟!:1. (27):
وای شما این استدلالارو از کجا در میارین؟!
توی فارسی کلمه ی "دانش آموز" از سه تکواژ "دان" (بن مضارع داستن) و "ش" (پسوند اسم ساز) و "آموز" (بن مضارع آموختن) ساخته شده و به معنی کسی هست که دانش فرا می گیرد.
ولی از اونجایی که اون موقع که غربیا داشتن به تحصیل علم می پرداختن ما مشغول کوسفندچرانی بودیم(!) بهتره کلا فارسی رو معیار قرار ندیم. بریم سراغ همون انگلیسی که زبان بین المللی هست:
student از ریشه ی study میاد و به معنی کسی هست که مطالعه می کنه.
روی چه حسابی این حرفو میزنین؟! آیا آمار رسمیی وجود داره که چنین چیزیو تایید کنه؟!

life24
18-03-14, 06:22
یکی نیستن ولی تو کشورای پیشرفته موازی هستن! شما اگه سواد بیشتری داشته باشین درآمد بالاتری هم می تونین داشته باشین.قبول ندارین؟!
خب دیگه منم همینو میگم دیگه! میگم تو کشور ما که راه علم جدا و راه کسب درآمد جداست چرا باید پول و وقتمونو حروم کنیم کتاب بخونیم؟! آدم عاقل کار بیهوده انجام نمیده!
آهان یعنی من که الآن دارم زبان می خونم چند وقت دیگه می خوام TTC بگذرونم که بتونم تدریس کنم و پول دربیارم به هیچ جایی نمیرسم! بابا این چه استدلالیه آخه؟!
خب منم همینو میگم دیگه! وقتی کتاب از ماشین و غذا و پول و زندگی شخصی و اجتماعی جداست و هیچ جا هیچ فایده ای نداره چرا وقت و پولمونو برای خرید کتابای بی فایده هدر بدیم؟!

ببنید دوست عزیز:
شما می فرمائید،اگر فلان کتاب رو بخریم و بشه در آینده ازش پول در اورد خوبه و گرنه خیر!
شما کتاب و مطالعه رو ابزاری صرفا برای کسب درآمد می دانید.
پس این همه افرادی که مطالعه میکنن و کار تحقیقاتی میکنن،دنبال پژوهش هستند با کمترین دستمزد ها و خیلی از اوقات از جیبشون هم هزینه کردند تا الان ما خیلی از بیماری ها و مشکلات رو نداشته باشیم . کار اشتباهی باید کرده باشن؟!!
در پست های قبلی هم عرض کردم،راه برای پول دار شدن بسیار هست و سخت ترین و مشکل ترینش پولدار شدن از طریق تحصیل و مطالعه بسیار هست.
من کتاب میخونم که صرفا اطلاعاتم بالا بره .
بلاخره هر کس عقیده ای داره و نظر شما هم قابل احترام.

life24
18-03-14, 06:27
تناقض! بالاخره کدوم؟ درستش اینه که "فرد باید راه های مختلف رو تست کنه و با تجربه خودش بفهمه کدام راه براش دسته" یا "نباید آزاد بذاریمشون"؟!:1. (27):
وای شما این استدلالارو از کجا در میارین؟!
توی فارسی کلمه ی "دانش آموز" از سه تکواژ "دان" (بن مضارع داستن) و "ش" (پسوند اسم ساز) و "آموز" (بن مضارع آموختن) ساخته شده و به معنی کسی هست که دانش فرا می گیرد.
ولی از اونجایی که اون موقع که غربیا داشتن به تحصیل علم می پرداختن ما مشغول کوسفندچرانی بودیم(!) بهتره کلا فارسی رو معیار قرار ندیم. بریم سراغ همون انگلیسی که زبان بین المللی هست:
student از ریشه ی study میاد و به معنی کسی هست که مطالعه می کنه.
روی چه حسابی این حرفو میزنین؟! آیا آمار رسمیی وجود داره که چنین چیزیو تایید کنه؟!

ببنیدی دوست عزیز تناقضی نیست.
دوره اتفاقا نکته موضوع که من میگم باید در سنین پائین زور و جبر باشه برای همین هست. تا فرد دچار خطا نشه
من سعی کردم خطا نکنم اما دوست من در همان سن آزاد بودند و متاسفانه راه درست رو نرفتند.باید فرد ازاد باشه و تصمیم گیری کنه اما همه جا نه! موقع انتخاب رشته دانشگاه باید آزاد باشه و گرنه توی درس خواندن و نخواندن در سنین کمتر آزادی وجود نداره از نظر بنده
به هر حال ما اینجا سعی میکنیم بحث کنیم چرا کتاب نمیخوانیم و چرا مطالعه نمیکنیم و چطور میتونیم اصلاح کنیم در حد توانمان.

mahdi1995
18-03-14, 21:57
ببنید دوست عزیز:
شما می فرمائید،اگر فلان کتاب رو بخریم و بشه در آینده ازش پول در اورد خوبه و گرنه خیر!
شما کتاب و مطالعه رو ابزاری صرفا برای کسب درآمد می دانید.
پس این همه افرادی که مطالعه میکنن و کار تحقیقاتی میکنن،دنبال پژوهش هستند با کمترین دستمزد ها و خیلی از اوقات از جیبشون هم هزینه کردند تا الان ما خیلی از بیماری ها و مشکلات رو نداشته باشیم . کار اشتباهی باید کرده باشن؟!!
در پست های قبلی هم عرض کردم،راه برای پول دار شدن بسیار هست و سخت ترین و مشکل ترینش پولدار شدن از طریق تحصیل و مطالعه بسیار هست.
من کتاب میخونم که صرفا اطلاعاتم بالا بره .
بلاخره هر کس عقیده ای داره و نظر شما هم قابل احترام.
نه من اینو نگفتم. گفتم که اگه فلان کتابو بخریم و بخونیم و یه جا به دردمون بخوره(حالا چه واسه پول درآوردن چه توی زندگی شخصی و چه توی زندگی اجتماعی) خوبه وگرنه کار بیهوده انجام دادن هنر نیست حتی اگه کل دنیا هم بگن که خوبه!(بحث علم برای علم یا علم برای کاربرد هست) مثلا اگه یه کتاب فلسفی بخونی که دیدتو نسبت به زندگی بازتر کنه و توی زندگی فردی و اجتماعی کمکت کنه خوبه. ولی همون طور که گفتم فکر می کنم تو ایران کتاب خوندن کلا چندان فایده ای نداره(هیچ نوع فایده ای نه فقط پول و درآمد!)
من به اینا می گم:"دانشمند احمق"!
خب منم میگم تو ایران این جوریه! تو کشورای پیشرفته یکی از بهترین راه های پولدار شدن از طریق تحصیل و مطالعه هست ولی تو ایران....
حرفی نیست! نظر شما هم برای من قابل احترامه.بحث دوستانه است!:give_rose:

mahdi1995
18-03-14, 22:01
ببنیدی دوست عزیز تناقضی نیست.
دوره اتفاقا نکته موضوع که من میگم باید در سنین پائین زور و جبر باشه برای همین هست. تا فرد دچار خطا نشه
من سعی کردم خطا نکنم اما دوست من در همان سن آزاد بودند و متاسفانه راه درست رو نرفتند.باید فرد ازاد باشه و تصمیم گیری کنه اما همه جا نه! موقع انتخاب رشته دانشگاه باید آزاد باشه و گرنه توی درس خواندن و نخواندن در سنین کمتر آزادی وجود نداره از نظر بنده
به هر حال ما اینجا سعی میکنیم بحث کنیم چرا کتاب نمیخوانیم و چرا مطالعه نمیکنیم و چطور میتونیم اصلاح کنیم در حد توانمان.
یعنی دقیقا چی کار کردن؟
خلاصه ی کل حرف من اینه:
چرا کتاب نمی خونیم؟>>>>>چون نیازی به کتاب خوندن احساس نمی کنیم>>>>>چرا نیازی به کتاب خوندن احساس نمی کنیم؟>>>>>چون نیازی وجود نداره که بخوایم احساسش بکنیم یا نکنیم!