PDA

مشاهده نسخه کامل : افت فریم شدید پس از چند دقیقه بازی کردن در بازی های سنگین و گرافیکی

sina74
05-11-13, 20:37
سلام خدمت اعضای محترم و مدیران زحمت کش شهر سخت افزار.
همونطور که از اسم این تاپیک پیداست متوجه میشین که مشکل من چیه ولی حالا یه شرح مختصری هم میدم :
اقا وقتی من میرم تو بازی gta iv پس از چند دقیقه بازی کردن یا رفتن به یه قسمتی از مپش که یه خورده جزیاتش بیشتره یه دفه فریم بازی از 45 - 50 میاد پایین تا 15-20 . یا توی بازی قلعه 3 (منظورم Legend نیست) بعد از 10 دقیقه بازی کردن افت فریم شدیدی پیدا می کنه بازم فریم در حد 10 تا 15 میرسه.اعصابم خورد شده سیستم نسبتا جدیده اینم مشخصاتش :
سی پی یو AMD FX 4100 3.6 GHz چهار هسته ای با فناوری 32 نانو متری
گرافیک AMD Radeon HD 7750 DDR5 با مموری کلاک 4500 و کور کلاک 830 و اورکلاک شده کار خونه ای. ساخت شرکت MSI با فناوری 22 نانومتری.
یک عدد رم 4 گیگ 1300
پاور گرین 530 وات AU
مادر برد MSI 970 A-G 45
مانیتور 22 اینچ عریض 1080*1920 پیکس
*ویندوز 8

چند نکته:
پس از افت فریم دیگه در همون حدود میمونه و به حالت قبل که روونه باز نمی گرده تا زمانی که کامپیوترو ریست کنم و دوباره بازی رو اجرا کنم که دوباره همین مراحل و مشکلات تکرار میشه پس از چند دقیقه
گرافیکم از قابلیت PCI E 3 پشتیبانی می کنه در صورتی که مادربردم تا PCI E 2 پشتیبانی می کنه.در ضمن گرافیکم 128 بیت 1 گیگ می باشد.
مشکل کمبود ولتاژ فک نکنم داشته باشم و مهمتر از همه علت نمی تونه گرما باشه چون اگه گرم شدن قطعات موجب افت فریم بشه باید پس از خروج از بازی و گذاشتن کامپیوتر برای چند دقیه در حالت عادی (جهت ختک شدن ) و اجرای دوباره بازی ، بازی درست شده باشه ولی متاسفانه دقیقا از اول بازی با همون فریم 15- 20 میاد.(اگه ریست شه درست میشه)
کارت گرافیکم رو یه مدت 2 ماهی هست نو گرفتم با ضمانت ماتریس
جزیات بازی و روزولیشن بازی رو تا پایین ترین حد ممکمن پایین اوردم در اول بازی فریم روی 80-70 هست ولی بعد از چند دقیقه به 27-30 میرسه !!!!

موارد انجام شده جهت حل مشکل :
تعویض اسلات رم-تمیز کردن شیار های زرد رنگ رم و کارت گرافیک-گرد و خاک گیری کیس-بروز رسانی درایور های کارت گرافیک ( البته تمامی درایور هام بروز می باشند)
نتیجه همه کار های بالا منفی بود و بدون تاثیر

اقایون خاهش می کنم همگی دست به کار شین مشکل منو حل کنین.مشکل جدی هست باید بفهمم که ایراد سخت افزاریه یا نه اگه هست ببینم کدوم قطعست و اگر گرافیکمه ببرم نمایندگی ماتریس جهت تعمیر یا تعویض.اگر هم نرم افزاریه راه حل سادش چیه.اعصابم به شدت خورد شده این روزا.
از اونجا که یه کم بحث مهم و این مشکل یه مشکل خاصی هست از مبتدی ها خواهش می کنم شرکت نکن و اونای که واقعا توی موارد سخت افزار و نرم افزار وارد هستند یا تجربه دارند شرکت کنند تو این بحث منو راهنمایی کنن.
بی صبرانه منتظر جوابم.
پیشاپیش مرسی از همگی

MR TASH
06-11-13, 00:39
دوست من کارت گرافیک 7750 کارت مناسبی برای اجرای بازی با این مانیتوری که شما گفتید نیست و باید حتما تنظیمات رو بر روی متوسط بگزارید تا فریم ریت مناسبی در گیم داشته باشید.
توجه داشته باشید که از اخرین ورژن کارت گرافیکی کارت گرافیک خود استفاده میکنید. همچنین اطمینان حاصل کنید که از اخرین کرک این بازی استفاده میکنید و اپدیت کردن بازی بسیار پر اهمیت و لازم است اگر آپدیت جدیدی برای بازی مورد نظر شما وجود دارد حتما ان را نصب کنید. همچنین انتی ویروس خود را غیر فعال کنید در هنگام اجرای گیم موفق باشید.

sina74
06-11-13, 02:14
دوست من کارت گرافیک 7750 کارت مناسبی برای اجرای بازی با این مانیتوری که شما گفتید نیست و باید حتما تنظیمات رو بر روی متوسط بگزارید تا فریم ریت مناسبی در گیم داشته باشید.
توجه داشته باشید که از اخرین ورژن کارت گرافیکی کارت گرافیک خود استفاده میکنید. همچنین اطمینان حاصل کنید که از اخرین کرک این بازی استفاده میکنید و اپدیت کردن بازی بسیار پر اهمیت و لازم است اگر آپدیت جدیدی برای بازی مورد نظر شما وجود دارد حتما ان را نصب کنید. همچنین انتی ویروس خود را غیر فعال کنید در هنگام اجرای گیم موفق باشید.

شاید بدرد گیمر های حرفه ای نخوره ولی بازی های امروزی رو با جزیات بالا خیلی خوب اجرا می کنه.تنظیمات بازی رو میشه تا High بالا برد. منتهی مشکل من چیز دیگه ای هست.مشکل اینه که در ابتدای بازی فریم بسیار عالیه در حد 40 تا 50 ولی بعد از 5 دقیقه 10 دقیقه به طور ناگهانی و یه دفعه فریم میرسه به 15-20.بازی هم به اخرین ورژن اپدیت شده از جدیدترین و بهترین کرک هم استفاده کردم.(کرک ریلودد)
می خوام بدونم این چه مشکل عجیبی هست که سیستم من داره.می خواستم که در این زمینه منو راهنمایی کنین.مشکل از ضعیف بودن کارت گرافیک نیست.مشکل در افت ناگهانی فریم پس از چند دقیقه بازی هست که من در سدد این هستم بفهمم چشه.من در این ضمینه از شما ها کمک می خوام.
توضیحات کامل رو هم در بالا عرض کردم.
*در ضمن اکثر بازی های سنگین به این شکل هستن من نمی تونم با این فریم مزخرف بازی کنم.ایراد از چیه ؟ خواهشا کمک کنید من الان فقط میتونم کار های معمولی رو با این سیستمم انجام بدم.این همه هزینه نکردم کیس بستم که بشینم نگاش کنم.باید یه راه حلی داشته باشه.

ess_1362
06-11-13, 07:22
به نظرم گرافیک شما توانایی اجرای بازی های روز را در رزلوشن 1080P ان هم با جزییات بالا را نداره مشکل شما یا از حرارت هست یا مشکل نرم افزاری هست به نظرم شما اول گرافیک و پردازنده را تحت فشار بذارید تا مشخص بشه که حرارتشون در بیشینه چقدر میشه اول گرافیک را با furmark تحت فشار بذارید حدود 5 دقیقه تا مشخص بشه حرارت بیشینه چقدر میشه و گزارش کنید سپس پردازنده را با prime 95 یک تست 20 دقیقه ای ازش بگیرید و دمای بیشینه هسته ها را زیر نظر بگیرید البته در طول تست توصیه می کنم که وضعیت فرکانسی پردازنده را با cpuz زیر نظر بگیرید ببینید افت فرکانس نداشته باشه چون قبلا در یکسری از بردهای m si مشاهده کردم که زیر فشار مدار تغذیه با افت ولتاژ روبرو شده و در نتیجه فرکانس هسته ها را خودکار کاهش میده فعلا دو مورد بالا را تست کنید و نتیجه را اعلام کنید پ.ن : زمان تست گرافیک gpuz را هم اجرا کنید و تغییرات فرکانس gpu را در تب sensor زیر نظر داشته باشید

sina74
06-11-13, 14:23
این نتیجه 5 دقیقه تحت فشار قرار دادن کارت گرافیکم هست :
Only the registered members can see the link
به نظر میاد چیپ خنکی باشه و این دمای 64 درجه واسه گرافیک خیلی بالا نیست.فک نمی کنم ایراد از حرارت بالای گرافیک باشه.
در زمان بیکاری :

دمای سی پی یو و سیستم در حالت بیکاری:

در مورد تست دمای سی پی یو ، 20 دقیقه تحت فشار قرار دادنش مدت زمان زیادی نیست ؟!!! میترسم بلایی سرش بیاد.اگه هر کدوم از این قطعات ایراد پیدا کنن واقعا من از پس هزینه تعمیرشون بر نمیام.

نکته : تست های بالا در وسط بعد از ظهر طرفای ساعت 2 و در دمای 30-32 درجه اتاق گرفته شدن

حالا چیکار کنم ؟

STUXNET
06-11-13, 14:49
ويندوزتون چيه ورژنش چيه ؟؟؟ 32 64 ؟؟؟؟

sina74
06-11-13, 15:30
اقایون محترم من خودم دست به کار شدم یه تستی انجام دادم . از قرار بود که :
اومدم در کیس رو باز کردم یه پنکه از اون رومیزی ها که متحرک هستن رو اوردم گذاشتم رو به روی در کیس و روشنش کردم و بازی gta iv رو با جزیات High اجرا کردم برنامه فرپس هم اجرا کردم واسه فهمیدن مقدار فریم.فریم بازی روی 45-50 بود پنجره زدم اینو ثبت کردم :
بعد از چند دقیقه پرسه زدن تو شهر با مشکل افت فریم مواجه نشدم خوشبختانه.بعدش اومدم پنکه رو خاموش کردم و در کیس رو بستم و بازی رو ازاد کردم.بعد از یکی دو دقیقه یه دفه فریم بازی اومد رو 15-20 سریع پنجره زدم اومدم بیرون واسه فهمیدم دمای قطعات از این قرار بود :
اگه به نوار ابی رنگ توی قسمت هیستوری رکورد (نشان دهنده تغییرات دمای سی پی یو) نگاه کنین متوجه میشین که توی بازی که بودم دما بالای 60 درجه و روی حدودا 64-65 درجه بوده.(اون اخرش هم که اومده پایین مال بعد از پنجره زدن بوده.)

حالا چیکار کنم ؟ یعنی مشکل از بالا رفتن دمای سی پی یو هست ؟ چاره چیه ؟ اخه فن که مشکلی نداره و تا 4000 دور رو به راحتی میره.خمیر سیلیکون رو هم که تازه عوض کرده بودم رنگشم سفیده.هیت سینکش هم تمیزه.اخه یعنی چی ؟ ای ام دی هیت سینک استاندار واسه این سی پی یو نساخته و بدرد فعالیت های سنگین نمی خوره ؟!!!

یکی منوراهنمایی کنه لطفا.

sina74
06-11-13, 15:31
ويندوزتون چيه ورژنش چيه ؟؟؟ 32 64 ؟؟؟؟

ویندوز 8 اینترپرایز 64 بیت

sina74
06-11-13, 18:51
چرا هیچکس یه راهی جلو پام نمیذاره ؟ من چیکار کنم ؟ اقایون مدیران محترم نظر شما چیه ؟ اقا نیما شما چه پیشنهادی دارین ؟

MR TASH
07-11-13, 01:39
خب دوست من در کیس رو باز بزار بمونه و اگه مشکل دما داری بهترین راه خرید یک فن حرفه ای هست. همانطور که میدونی گرافیک های ATI زیادی داغ میکنن و ناپایدار هستند و این مدل کارت گرافیک هم که شما داری برای گیم های امروزی دیگه زیاد مناسب نیست. تنظیمات رو بر روی متوسط بزار و ی تست بگیر ببین ایا دوباره افت فرم پیدا میکنی یا نه اگه دچار افت فرم نشدی بدون رم کارت گرافیکت کشش لازم برای این بازی رو نداره و همچنین بازیهای مشابه.

nima_hl
07-11-13, 09:16
اقایون محترم من خودم دست به کار شدم یه تستی انجام دادم . از قرار بود که :
اومدم در کیس رو باز کردم یه پنکه از اون رومیزی ها که متحرک هستن رو اوردم گذاشتم رو به روی در کیس و روشنش کردم و بازی gta iv رو با جزیات High اجرا کردم برنامه فرپس هم اجرا کردم واسه فهمیدن مقدار فریم.فریم بازی روی 45-50 بود پنجره زدم اینو ثبت کردم :
بعد از چند دقیقه پرسه زدن تو شهر با مشکل افت فریم مواجه نشدم خوشبختانه.بعدش اومدم پنکه رو خاموش کردم و در کیس رو بستم و بازی رو ازاد کردم.بعد از یکی دو دقیقه یه دفه فریم بازی اومد رو 15-20 سریع پنجره زدم اومدم بیرون واسه فهمیدم دمای قطعات از این قرار بود :
اگه به نوار ابی رنگ توی قسمت هیستوری رکورد (نشان دهنده تغییرات دمای سی پی یو) نگاه کنین متوجه میشین که توی بازی که بودم دما بالای 60 درجه و روی حدودا 64-65 درجه بوده.(اون اخرش هم که اومده پایین مال بعد از پنجره زدن بوده.)

حالا چیکار کنم ؟ یعنی مشکل از بالا رفتن دمای سی پی یو هست ؟ چاره چیه ؟ اخه فن که مشکلی نداره و تا 4000 دور رو به راحتی میره.خمیر سیلیکون رو هم که تازه عوض کرده بودم رنگشم سفیده.هیت سینکش هم تمیزه.اخه یعنی چی ؟ ای ام دی هیت سینک استاندار واسه این سی پی یو نساخته و بدرد فعالیت های سنگین نمی خوره ؟!!!

یکی منوراهنمایی کنه لطفا.

سلام

اگر دمای شما زیر 80 درجه در حالت ماکزیمم باشه شما مشکل دما ندارید

متاسفانه بعضی سری از کارتهای گرافیک amd مثل 6670 یا 6790 ساخت powercolor و xfx یک مشکل داشتند که بعد از یک سری کار مثل پخش فلش در وب سایتها یا اجرای 2-3 تا فیلم همزمان درایور کرش میکرد و سرعت کارت به صورت محسوسی کم میشد

البته در این حالت معمولا کاتالیست کنار ساعت یک هشدار به شما میداد

البته این مشکل را در کارتهای سری 7 ندیدم ولی ممکنه این مسئله در این سری کارت هم تکرار شده باشه

اگر درایور شما آخرین ورژن نیست آن را دانلود و نصب کنید

به دنبال راهی بگردید که در آن حالت سریع مشکل مشخص شود و آن را با گارانتی مطرح کنید

برای مثال همین مشکل را با کارت 6670 داشتم که زمانی که یک فیلم فلش را در آپارات میدیدم پرش پیدا میکرد

این موضوع را روی کارت نوشتم و به گارانتی ارسال کردم ( قبلا کارت به گارانتی رفته بود و بدون تغییر بازگردانده شده بود )

کارت دیروز از گارانتی برگشت و دیگر مشکل پرش ندارد ( البته ظاهرا کارت را تعویض کرده اند )

sina74
07-11-13, 10:51
خب دوست من در کیس رو باز بزار بمونه و اگه مشکل دما داری بهترین راه خرید یک فن حرفه ای هست. همانطور که میدونی گرافیک های ATI زیادی داغ میکنن و ناپایدار هستند و این مدل کارت گرافیک هم که شما داری برای گیم های امروزی دیگه زیاد مناسب نیست. تنظیمات رو بر روی متوسط بزار و ی تست بگیر ببین ایا دوباره افت فرم پیدا میکنی یا نه اگه دچار افت فرم نشدی بدون رم کارت گرافیکت کشش لازم برای این بازی رو نداره و همچنین بازیهای مشابه.

یعنی دمای ماکزیمم 64 درجه واسه کارتم زیاده که شما ها کلیک کردین رو دمای کارتم ؟!!! مطمنین ؟ بعدش اینکه من با نظر شما که کارت های AMD زیاد داغ می کنن موافق نیستم به عقیده بنده کارت های انویدیا زیاد داغ می کنن و اکثرا کارت های داغی هستن.

sina74
07-11-13, 11:04
سلام

اگر دمای شما زیر 80 درجه در حالت ماکزیمم باشه شما مشکل دما ندارید

متاسفانه بعضی سری از کارتهای گرافیک amd مثل 6670 یا 6790 ساخت powercolor و xfx یک مشکل داشتند که بعد از یک سری کار مثل پخش فلش در وب سایتها یا اجرای 2-3 تا فیلم همزمان درایور کرش میکرد و سرعت کارت به صورت محسوسی کم میشد

البته در این حالت معمولا کاتالیست کنار ساعت یک هشدار به شما میداد

البته این مشکل را در کارتهای سری 7 ندیدم ولی ممکنه این مسئله در این سری کارت هم تکرار شده باشه

اگر درایور شما آخرین ورژن نیست آن را دانلود و نصب کنید

به دنبال راهی بگردید که در آن حالت سریع مشکل مشخص شود و آن را با گارانتی مطرح کنید

برای مثال همین مشکل را با کارت 6670 داشتم که زمانی که یک فیلم فلش را در آپارات میدیدم پرش پیدا میکرد

این موضوع را روی کارت نوشتم و به گارانتی ارسال کردم ( قبلا کارت به گارانتی رفته بود و بدون تغییر بازگردانده شده بود )

کارت دیروز از گارانتی برگشت و دیگر مشکل پرش ندارد ( البته ظاهرا کارت را تعویض کرده اند )

فک کنم که یه کم گمراه شدن بچه ها.اون نمودار هارو دیدن گیج شدن.الان دو مسله رو می خوایم بررسی کنیم یکی دمای سی پی یو و دیگری دمای کارت گرافیکم.
اول از همه روی دمای کارتم بحث می کنیم تا مطمن شیم که ایراد از کارت نیس و بعد بریم سراغ سی پی یو.به این چند موردی که عرض می کنم دقت کنین :
1-دمای کارت بعد از تحت فشار قرار دادن (استرس تست در رزولوشن 1080*1920 )رسید به 64 درجه عکسشم تو پست های قبلیم موجوده.یعنی ماکز دمای کارتم 64 درجه سانتی گراده.(زیر 80).حالا به نظر شما ها این دما واسه کارتم که تحت فشار بوده زیاده ؟!!! ممنون میشم اگه پاسخ این سوالم رو بدین
2-دمای کارت در حالت بیکاری 40 درجه هست اگه هوای اتاق خنک هم باشه تا 36 درجه میاد.نرمال نیست ؟؟؟ (اخه من تو جنوب کشور تو شهر بوشهر زندگی می کنم اینجا هوا گرم تره و هنوز هوا خنک نشده)
3- دمای کارتم توی بازی های سنگین 55 درجست.این چی به نظر شما زیاده ؟؟ یا خوبه ؟

حالا بازم میگین دمای کارتم بالاست و ایراد داره ؟ اگه ایرادی نیست بریم سر دمای سی پی یو.منتظر پاسخ هرچه سریعترتون هستم.

با توجه به این سه نکته که در بالا عرض کردم دمای کارت من زیاده ؟ نرماله ؟ یا پایینه ؟

ess_1362
07-11-13, 11:32
دوست عزیز کارت شما مشکلی نداره این مشکل مربوط میشه به دمای پردازنده که وقتی از یک محدوده عبور می کنه بصورت خودکار مادربرد پردازنده را downclock می کنه شما تست prime95 را اجرا کنید و همزمان دمای پردازنده را با hw monitor زیر نظر بذارید و اگر از 70 عبور کرد تست را متوقف کنید البته وضعیت فرکانسی پردازنده را هم با cpuz بررسی کنید که نوسان داره یا نه نکته مهم اینکه برای توقف prime95 حتما از تب file نرم افزار اقدام کنید

mahdi1995
07-11-13, 11:36
فک کنم که یه کم گمراه شدن بچه ها.اون نمودار هارو دیدن گیج شدن.الان دو مسله رو می خوایم بررسی کنیم یکی دمای سی پی یو و دیگری دمای کارت گرافیکم.
اول از همه روی دمای کارتم بحث می کنیم تا مطمن شیم که ایراد از کارت نیس و بعد بریم سراغ سی پی یو.به این چند موردی که عرض می کنم دقت کنین :
1-دمای کارت بعد از تحت فشار قرار دادن (استرس تست در رزولوشن 1080*1920 )رسید به 64 درجه عکسشم تو پست های قبلیم موجوده.یعنی ماکز دمای کارتم 64 درجه سانتی گراده.(زیر 80).حالا به نظر شما ها این دما واسه کارتم که تحت فشار بوده زیاده ؟!!! ممنون میشم اگه پاسخ این سوالم رو بدین
2-دمای کارت در حالت بیکاری 40 درجه هست اگه هوای اتاق خنک هم باشه تا 36 درجه میاد.نرمال نیست ؟؟؟ (اخه من تو جنوب کشور تو شهر بوشهر زندگی می کنم اینجا هوا گرم تره و هنوز هوا خنک نشده)
3- دمای کارتم توی بازی های سنگین 55 درجست.این چی به نظر شما زیاده ؟؟ یا خوبه ؟

حالا بازم میگین دمای کارتم بالاست و ایراد داره ؟ اگه ایرادی نیست بریم سر دمای سی پی یو.منتظر پاسخ هرچه سریعترتون هستم.

با توجه به این سه نکته که در بالا عرض کردم دمای کارت من زیاده ؟ نرماله ؟ یا پایینه ؟
دمای کارت شما نرماله. مشکل از دمای کارت گرافیک نیست.:cool:

sina74
07-11-13, 17:19
دوست عزیز کارت شما مشکلی نداره این مشکل مربوط میشه به دمای پردازنده که وقتی از یک محدوده عبور می کنه بصورت خودکار مادربرد پردازنده را downclock می کنه شما تست prime95 را اجرا کنید و همزمان دمای پردازنده را با hw monitor زیر نظر بذارید و اگر از 70 عبور کرد تست را متوقف کنید البته وضعیت فرکانسی پردازنده را هم با cpuz بررسی کنید که نوسان داره یا نه نکته مهم اینکه برای توقف prime95 حتما از تب file نرم افزار اقدام کنید

سلام دوست عزیز حق با شما بود.من با نرم افزار prime95 یه تست گرفتم همزمان cpu z رو هم اجرا کردم.دمای سی پی یو رو هم داشتم همزمان کنترل می کردم.بعد از اجرای تست ، دما داشت بالا میرفت که تا رسید به 62 درجه سانتی گراد یه دفه core voltage کاهش پیدا کرد و حدودا از 1.430 اومد پایین رسید به 1.08 ( فرکانس هم از 3.6 گیگاهرتز رسید به 1.4 ). حالا میفهمم چرا بازیم افت فریم پیدا می کرد.در واقع توی بازی هایی که واقعا به سی پی یو بالا نیاز داره و به شدت سی پی یو رو درگیر می کنن مثل gta iv این تغییر رو به شدت احساس می کردم.
پس نتیجه می گیریم که ایراد از سی پی یو بود که چون حرارت از یه مقدار خاص (62 درجه) بالاتر بره به صورت اوتوماتیک ولتاژ سی پی یو کاهش پیدا کرده که در نتیجش فرکانس هم پایین میاد و این همون دلیلی هست که منجر به افت فریم شدید تو بازی ها میشه.
حالا من باید چیکار کنم ؟ فقط میدونم که فن سی پی یوم سالم کار می کنه و خمیر سیلیکون هم خیلی وقت نیس که عوض کردم حدود یه ماه پیش.
یه نکته دیگه هم هست که من تا کامپیوترم رو ریست نکنم ولتاژ سی پی یوم به حالت اولیه باز نمی گرده.
حالا که به کمک شما عزیزان منشا مشکلاتم یافت شد یه راه کم خرج و ساده جلو پام بذارین ببینم باید چیکار کنم ؟ (اصولا باید دنبال یه راهی واسه پایین اوردن دمای سی پی یوم باشم)

با سپاس و تشکر از همه دست اندرکارانی که کمک کردن تا من مشکلم رو پیدا کنم

sina74
08-11-13, 09:55
بگید دیگه !! حالا که مشکل پیدا شد بگین چطور برطرفش کنم ؟ دمای سی پی یومو چطور بیارم پایین ؟ اصلا چرا دماش اینقد میره بالا ؟ اینکه نباید اینطوری باشه!! خمیر سیلیکون داره فنشم درست کار می کنه.

nima_hl
08-11-13, 11:49
بگید دیگه !! حالا که مشکل پیدا شد بگین چطور برطرفش کنم ؟ دمای سی پی یومو چطور بیارم پایین ؟ اصلا چرا دماش اینقد میره بالا ؟ اینکه نباید اینطوری باشه!! خمیر سیلیکون داره فنشم درست کار می کنه.

ولتاژ دیفالت پردازنده های fx نسل اول بی دلیل بالاست که باعث بروز این مشکلات میشه

توی این تاپیک در مورد این مشکل صحبت کردم لطفا بخوانید

البته در مورد راه حل اونجا قرار بود صحبت کنم که به دلیل لطف دوستان ادامه ندادم :1. (35):

راه حل بسیار ساده بود لیمیت کردن ولتاژ ماکزیمم

اگر درست یادم مونده باشه آن پردازنده با ولتاژ ماکزیمم زیر 1.2 ولت به راحتی کار میکرد ( بایوس بی جهت 1.55 ولت به پردازنده برق میداد )

FDm.Pro
08-11-13, 14:55
سلام دوست عزیز.
اولا شما بگو ببینیم که فقط توی این بازی دچار افت فریم ریت می شی یا نه در تمامی بازی ها دچار افت می شی؟
دوما زیاد نگران دمای سی پی یو نباش هرچند خیلی بالا میره ولی طبیعیه البته نسبت به مدل سی پی یو که گفتی FX هست این سری کمی دمای بالایی دارن اگه فکر می کنی خیلی داغ میکنه میتونی بری و خنک کننده Green-Buffalo رو بخری که دارای کمترین قیمت توی خنک کننده های استاندار و خوب هست.
من فکر می کنم که مشکل از خود بازی باشه چون خود بازی رو توی ویندوز 8 تست نکردن و حتی کرکش هم برای ویندوز 8 طراحی نشده ولی اگر با بازی های دیگه هم همین مشکل رو داشت قضیه فرق میکنه.
نکته دیگه اینکه میتونی از جزئیات تنضیمات بازی بگی مثلا تو چه رزولیشنی بازی می کنی و کیفیت رفلکشن آب رو روی چی گذاشتی و ...؟
بعدی اینکه مدل دقیق و همراه نام برند پاورت رو هم بنویس؟
ممنون

sina74
08-11-13, 17:33
سلام دوست عزیز.
اولا شما بگو ببینیم که فقط توی این بازی دچار افت فریم ریت می شی یا نه در تمامی بازی ها دچار افت می شی؟
دوما زیاد نگران دمای سی پی یو نباش هرچند خیلی بالا میره ولی طبیعیه البته نسبت به مدل سی پی یو که گفتی FX هست این سری کمی دمای بالایی دارن اگه فکر می کنی خیلی داغ میکنه میتونی بری و خنک کننده Green-Buffalo رو بخری که دارای کمترین قیمت توی خنک کننده های استاندار و خوب هست.
من فکر می کنم که مشکل از خود بازی باشه چون خود بازی رو توی ویندوز 8 تست نکردن و حتی کرکش هم برای ویندوز 8 طراحی نشده ولی اگر با بازی های دیگه هم همین مشکل رو داشت قضیه فرق میکنه.
نکته دیگه اینکه میتونی از جزئیات تنضیمات بازی بگی مثلا تو چه رزولیشنی بازی می کنی و کیفیت رفلکشن آب رو روی چی گذاشتی و ...؟
بعدی اینکه مدل دقیق و همراه نام برند پاورت رو هم بنویس؟
ممنون

من توی بازی های سنگین که سی پی یو رو به شدت درگیر می کنن و باعث بالا رفتن دماش میشن این مشکلو دارم.در مورد نگران بودن واسه دمای سی پی یو هم باید بگم ظاهرا این من نیستم که نگران این مسله ام.شرکت AMD هم نگران بوده که تو سی پی یو چیپ گذاشته که به صورت هوشمند دمای سی پی یومو کنترل کنه که مشکل ساز هم شده واسم.چون کار این چیپ اینه که با رفتن دمای سی پی یو در حدود 62 درجه T ولتاژ هسته ها کم میشه که در نتیجش فرکانس هم میاد پایین و بازیم افت فریم پیدا می کنه.
این بازی GTA IV هم من روی ویندوز 8 تست کردم کاملا سالم اجرا میشه بقیه هم تست کردن مشکلی نداره بازی تو ویندوز 8.
تنظیمات بازی رو هم اگه دمای سی پی یوم بالاتر از 62 نره که افت ولتاژ پیدا نکنه با جزیات Very High هم میتونم بازی کنم به راحتی.
پاورم هم Green 530 EU
باید به فکر یه خنک کننده واسش باشم

sina74
08-11-13, 17:33
ولتاژ دیفالت پردازنده های fx نسل اول بی دلیل بالاست که باعث بروز این مشکلات میشه

توی این تاپیک در مورد این مشکل صحبت کردم لطفا بخوانید

البته در مورد راه حل اونجا قرار بود صحبت کنم که به دلیل لطف دوستان ادامه ندادم :1. (35):

راه حل بسیار ساده بود لیمیت کردن ولتاژ ماکزیمم

اگر درست یادم مونده باشه آن پردازنده با ولتاژ ماکزیمم زیر 1.2 ولت به راحتی کار میکرد ( بایوس بی جهت 1.55 ولت به پردازنده برق میداد )

تایپیک بسیار جالبی بود.ولی حیف شد که ادامه ندادید.شما کاری به بقیه دوستان نداشته باشید به هر حال ادمای علاقه مند به تایپیکتون ماشا الله کم هم نبودند با تشکراشون ترکوندن تایپیک رو :1. (23):.
مشکل مشترک ما توی این مورد بود که وقتی دما رسید به 61 یا 62 همون تراشه کنترل دمایی که گفتین توی سی پی یو هست ، ولتاژ سی پی یومو میاره پایین و فرکانسم میرسه به 1.4 گیگاهرتز.پس نظر شما بر اینه که ولتاژو لیمیت کنیم ؟ من که از این کارا نکردم میترسم نیم سوز شه.دل و جرعتش رو ندارم.یه خنک کننده واسش بگیرم بهتره فک کنم.نظر شما چیه ؟

nima_hl
08-11-13, 17:59
تایپیک بسیار جالبی بود.ولی حیف شد که ادامه ندادید.شما کاری به بقیه دوستان نداشته باشید به هر حال ادمای علاقه مند به تایپیکتون ماشا الله کم هم نبودند با تشکراشون ترکوندن تایپیک رو :1. (23):.
مشکل مشترک ما توی این مورد بود که وقتی دما رسید به 61 یا 62 همون تراشه کنترل دمایی که گفتین توی سی پی یو هست ، ولتاژ سی پی یومو میاره پایین و فرکانسم میرسه به 1.4 گیگاهرتز.پس نظر شما بر اینه که ولتاژو لیمیت کنیم ؟ من که از این کارا نکردم میترسم نیم سوز شه.دل و جرعتش رو ندارم.یه خنک کننده واسش بگیرم بهتره فک کنم.نظر شما چیه ؟

مشکل از این بود که دوستان گمان کرده بودند که من دارم مشکلات amd را ماست مالی میکنم چون در آن زمان همه از دست amd شدیدا شاکی بودند ( که البته حق هم داشتند ) :wink:

اگر نمیخواهید تو ستاب یرید و تغییری توی مقادیر ایجاد بفرمائید به شما توصیه میکنم یدونه 955 یا 965 تهیه کنید و راحت زندگی کنید

sina74
08-11-13, 19:27
مشکل از این بود که دوستان گمان کرده بودند که من دارم مشکلات amd را ماست مالی میکنم چون در آن زمان همه از دست amd شدیدا شاکی بودند ( که البته حق هم داشتند ) :wink:

اگر نمیخواهید تو ستاب یرید و تغییری توی مقادیر ایجاد بفرمائید به شما توصیه میکنم یدونه 955 یا 965 تهیه کنید و راحت زندگی کنید

به نظر شما کیس green x3 gaming میتونه کارمو راه بندازه یا حتما یه کولر (خنک کننده) بگیرم ؟

nima_hl
08-11-13, 20:53
به نظر شما کیس green x3 gaming میتونه کارمو راه بندازه یا حتما یه کولر (خنک کننده) بگیرم ؟

اگر ولتاژها را دستکاری نکنید نه کیس نه کولینگ نمیتونند به شما کمک آنچنانی بکنند

بنظرم هزینه بیخود نکنید یا پردازنده را تعویض بفرمائید و یا ولتاژ را پائین بیاورید

پینوشت : پردازنده های نسل قدیم (955-965) از پردازنده شما (fx4100) قویتر هستند

FDm.Pro
08-11-13, 21:43
دوست عزیز شما اگر بهترین خنک کننده هوایی(Air Cooler) رو هم بگیرید دمای سی پی یو شما رو نمی تونه بیشتر از 5 الی 7 درجه پایین بیاره تازه این رو هم که گفتم خیلی زیاد هست این خنک کننده ها طراحی شدن تا دمای سی پی یو رو وقتی که به شدت اورکلاک میشن در یک دمای ثابت نگه دارن تا سی پی یو بتونه در حالت استاندار کار کنه که دمای ثابت هر کولر باهم فرق داره. نظر من هم مانند نیما جان اینه که یا برین سی پی یو رو عوض کنید یا اینکه اگر از سی پی یو خوشتون میاد و می خواین هر طوری نگهش دارین برین و یک خنک کننده مایع(Liquid cooler) رو خریداری کنید که مسلما قیمتش هم بالاست. و درضمن تعویض کیس اگر کیس خودتون ورودی هواش خیلی کم شاید بتون تا حد خیلی کمی بر روی دمای تمامی قطعات شما تاثیر داشته باشه.

sina74
08-11-13, 23:44
اخه میدونید چیه من یک سال پیش 320 هزار تومان واسه این پردازنده هزینه کردم.از نظر قدرت و سرعت ازش خیلی راضیم.فقط مشکل اساسی من پایین اومدن ولتاژ و فرکانس توی دمای 62 درجه هست اگه به یه طریقی میتونستم اینو نذارم برسه به 62 درجه همچی حل بود.نیما جان به نظر شما پایین اوردن ولتاژ اسیبی به سی پی یو نمیزنه ؟ توی عمرش تاثیری نداره ؟ از سرعتش یا فرکانسش کاسته نمیشه ؟

nima_hl
09-11-13, 02:52
اخه میدونید چیه من یک سال پیش 320 هزار تومان واسه این پردازنده هزینه کردم.از نظر قدرت و سرعت ازش خیلی راضیم.فقط مشکل اساسی من پایین اومدن ولتاژ و فرکانس توی دمای 62 درجه هست اگه به یه طریقی میتونستم اینو نذارم برسه به 62 درجه همچی حل بود.نیما جان به نظر شما پایین اوردن ولتاژ اسیبی به سی پی یو نمیزنه ؟ توی عمرش تاثیری نداره ؟ از سرعتش یا فرکانسش کاسته نمیشه ؟

پائین آوردن ولتاژ عمر پردازنده را زیاد هم میکنه :wink:

شما یواش یواش ولتاژ را کم کن و تست پایداری بگیر

به جائی میرسی که سیستم کرش میکنه یا بلو اسکرین میده

بعد یکم ولتاژ رو ببر بالا و با خیال راحت از سیستمت لذت ببر

میزان ولتاژ بستگی به بچ پردازندت داره خوش شانس باشی با 1.1 ولت یا حتی پائینتر استیبل میشه یک عمر ازش لذت میبری

ess_1362
09-11-13, 20:09
من با نیما موافقم
اصلا هزینه زیادی نکن
ولتاژ را دستکاری کن من حدس می زنم درست میشه
البته اگر موارد کنترل مصرف و صرفه جویی پردازنده را هم غیر فعال کنی مشکل حل میشه(ولی نیازی نیست)
من میگم از 1.2 شروع کن و تست کن برو پایین حتما مشکل حل میشه

پ.ن : من این ایراد را بیشتر متوجه مادبرد می دونم خلاصه بگم به شدت نسبت به بردهای msi مشکوکم چون به وفور این ایراد نوسان ولتاژ و فرکانس را در این بردها دیدم در هر دو پلتفرم!!

sina74
09-11-13, 23:08
من توی تنظیمات بایوس موارد کنترل مصرف مثل EUP 2013 و CPU Phase LED control و از این جور چیزا رو فعال کردم قبلا.
خیلی خوب پس بریم واسه تغیر ولتاژ.قبل از هر چیزی منو از خطراتش اگاه کنین یا اگر نکته ای تذکری چیزی هست بگین.
حالا واسه تغییر ولتاژ به کجا برم ؟ بایوس ؟ یه نرم افزار هم دارم که اسمش MSI Control Center هست که مخصوص اورکلاک کردن و از این جور چیزا توی مادربرد های ام اس ای هست.اینم یه عکس از بخش مورد نظر که میشه تنظیمات و ولتاژ سی پی یو رو دستکاری کرد.
9527
قسمت ولتاژ سی پی یو با چه اسمی مشخص شده ؟ همون CPU Voltage هست ؟ به چند تغییرش بدم ؟ 1.2 خوبه ؟

sina74
09-11-13, 23:17
میگما یه برنامه هست اسمش تیم ویوره (team viewer).روی کامپیوتر خودت نصبش کن منم رو کامپیوترم نصب می کنم اونوقت تو میتونی بیایی تو کامپیوتر من کنترلش رو بدست بگیری همچنین دسکتاپم رو میبینی (حساب کن اومدی پشت سیستم من).بعد تنظیمات لازم رو انجام بده و در نهایت ذخیره.
به خاطر اینکه خودت توی مسایل اورکلاکینگ و ولتاژ و تنظیمات اینطوری بیشتر وارد هستی و یه عمر تجربه داری اینو میگم.

ولی یه حسی بهم میگه این سی پی یوی بد بخت اون قدرا هم گناهکار نیست :whistle:
یه نگاهی به کیس شلوغ پلوغم بندازین :
:gasp:
به خاطر کیفیت بالای عکسا شاید یه کوچولو دیر لود شه ولی حد اقل واضح می بینین چه خبره:lol:.
حالا بازم مطمنین نیاز به تعویض کیس نیست ؟

nima_hl
10-11-13, 12:35
میگما یه برنامه هست اسمش تیم ویوره (team viewer).روی کامپیوتر خودت نصبش کن منم رو کامپیوترم نصب می کنم اونوقت تو میتونی بیایی تو کامپیوتر من کنترلش رو بدست بگیری همچنین دسکتاپم رو میبینی (حساب کن اومدی پشت سیستم من).بعد تنظیمات لازم رو انجام بده و در نهایت ذخیره.
به خاطر اینکه خودت توی مسایل اورکلاکینگ و ولتاژ و تنظیمات اینطوری بیشتر وارد هستی و یه عمر تجربه داری اینو میگم.

ولی یه حسی بهم میگه این سی پی یوی بد بخت اون قدرا هم گناهکار نیست :whistle:
یه نگاهی به کیس شلوغ پلوغم بندازین :
:gasp:
به خاطر کیفیت بالای عکسا شاید یه کوچولو دیر لود شه ولی حد اقل واضح می بینین چه خبره:lol:.
حالا بازم مطمنین نیاز به تعویض کیس نیست ؟

فن روی درب کیس را باز کن که یک جا برای ورود هوا داشته باشی گردش هوات درست میشه ( دو فن بزرگ پشت کیس و داخل پاور هوای گرم را به بیرون هدایت میکنند )

در کل تحویه کیستون برای این پردازنده و گرافیک کاملا کافی است :great:

من توی تنظیمات بایوس موارد کنترل مصرف مثل EUP 2013 و CPU Phase LED control و از این جور چیزا رو فعال کردم قبلا.
خیلی خوب پس بریم واسه تغیر ولتاژ.قبل از هر چیزی منو از خطراتش اگاه کنین یا اگر نکته ای تذکری چیزی هست بگین.
حالا واسه تغییر ولتاژ به کجا برم ؟ بایوس ؟ یه نرم افزار هم دارم که اسمش MSI Control Center هست که مخصوص اورکلاک کردن و از این جور چیزا توی مادربرد های ام اس ای هست.اینم یه عکس از بخش مورد نظر که میشه تنظیمات و ولتاژ سی پی یو رو دستکاری کرد.
9527
قسمت ولتاژ سی پی یو با چه اسمی مشخص شده ؟ همون CPU Voltage هست ؟ به چند تغییرش بدم ؟ 1.2 خوبه ؟

در قسمتی که خودتون مشخص کردید در ردیف سوم CPU VOLTAGE روی 1.4335 تنظیم شده آن را پله پله کم کنید و تست پایداری بگیرید

این کار به هیچ عنوان به مادربرد یا پردازنده شما فشار وارد نمیکند و همانطور که قبلا هم عرض کردم فشار اضافه را از روی پردازنده شما بر میدارد

در نهایت ممکنه نرم افزار تنظیمات بایوس را هم دستکاری کند و سیستمتون بوت نشود که در این حالت با یک تنظیم در بایوس و یا یک کلیر سیموس سیستم به حالت اولیه بر میگردد

اضافه کردن این ولتاژ میتونه به سیستم شما فشار وارد کنه

sina74
11-11-13, 01:15
نیما جان تست کردم الان نتیجه رو واستون توی این تایپیک می گم که اگه کس دیگه ای هم اومد تو این سایت و مشکلش مثل من بود بدونه این روش جواب میده.
همونطور که خودتون عرض کرده بودید پله پله ولتازو اوردم پایین و تست prim95 گرفتم.پایین ترین ولتاژی که میتونستم استفاده کنم ولتاژ 1.3015 بود.اگه بیارمش پایین تر یا همینطوری کرش می کنه یا توی لود سنگین کرش می کنه.الان پایین ترین حد ممکن ولتاژ هست (cpu voltage).
الان دما نسبت به قبل خیلی کمتر شده ، توی بازی ها دیگه بالاتر از 57 یا نهایتا 59-60 نمیره یعنی دیگه افت فرکانس پیدا نمی کنم در نتیجه میتونم بازی هامو روون بازی کنم با فریم بالای 30.فعلا همینطوری با این ولتاژ سر می کنم تا اینکه یه روش بهتر واسه پایین اوردن دماش یا یه سی پی یو بهتر پیدا کنم.
واقعا هم به قول شما نیما جان سیستم هایی که این نوع پردازنده های FX رو استفاده می کنن سیستم های یاغی و سرکشی هستن.ولی اگه بشه رامشون کرد میشه به خوبی ازشون استفاده کرد و تا فرکانس های بسیار بالایی اورکلاکشون کرد.:1. (35):

دست همگی مخصوصا اقا نیمای گل درد نکنه و همچنین بقیه همکاران محترم.شرمنده هی میام باب دردسرتون میشم و هر مرتبه مشکلمو حل کردین.سایت بسیار عالی ای دارین و همچنین مدیران بسیار با تجربه ای (البته اکثرا) ایشالله که موفق و پیروز باشید.:love: