PDA

مشاهده نسخه کامل : بررسی و تست تهویه کیس(case) و معرفی نرم افزار speed fan

!hi
21-09-13, 15:13
سلام به همه دوستان و اساتید محترم

همه ما در مورد تاثیر تهویه مناسب بر روی دمای کیس(case) برای کارایی و راندمان بهتر قطعات اطلاع داریم ، بعضی ها بر آن هستند که درب کیس باز باشد بهتر است ، و بعضی ها البته از نظر اصولی بودن ، نیز هست ، برآنند که در کیس بسته باشد و تهویه در کیس صورت گیرد ، بهتر است.(شما از کدام دسته اید:wink:)

شاید بگویید با جستجو در سطح وب تست ، آموزش و همچنین بحث های زیادی در این مورد صورت گرفته باشد. از آنجایی که من اغلب مسائل را دوست دارم به صورت عملی تست کنم گفتم شاید باشند کسانی که بخواهند خود نیز تست کنند یا از ابن نتیجه گیری بهره ببرند.

این تست توسط این جانب و با استفاده از نرم افزار speed fan در سه حالت مختلف (باز بودن در کیس، استفاده از 1فن و 2فن در یک زمان) این تست را انجام دادم که در زیر توضیح داده شده است. لذا از همه اساتید و دوستان خواهشمند است که نظرات ارزشمند خودشان را برای اینکه نکات مثبت و منفی برای تهویه کیس صورت گیرد ، و همچنین در قالب یک پست جامع قرار گیرد ، را ارسال فرمایید شاید این پست تا حدودی جواب آن دسته افرادی را که در جستجوی این مسئله هم از نظر تئوری و از نظر عملی هستند مورد استفاده قرار گیرد.

ابتدا معرفی نرم افزار و لینک دانلود:

ویژگی های نرم افزار:

نظارت بر ولتاژ، درجه حرارت و سرعت فن کامپیوتر
امکان دسترسی به اطلاعات S.M.A.R.T
امکان مشاهده دمای هارد دیسک
قابلیت تغییر FSB برخی از سخت افزارها
دسترسی به سنسورهای دمای دیجیتال
یافتن تقریبا هر تراشه سخت افزار متصل به 2-wire SMBus
مدیریت تعداد نامحدود پل ارتباطی، چیپ ست مانیتور سخت افزار، هارد دیسک، درجه حرارت، ولتاژ و سرعت فن

لینک دانلود: نرم افزار speed fan از سایت سازنده (Only the registered members can see the link)

محیط نرم افزار: (کلیه تصاویر و توضیحات توسط اینجانب ایجاد شده اند)

بعد از نصب با اجرای این برنامه صفحه زیر نمایان میشود:

Only the registered members can see the link

در قسمت سینی taskbar آیکون برنامه های در حال اجرا ، میانیگین حرارت سیستم ، همانند تصویر زیر نشان میدهد:

تصاویری از کیس مورد تست: (برای نمایش محل قرار گیری فن ها)

نتایج ثبت شده در 3 حالات مختلف :

حالت 1) درب کیس باز با یک فن فقط در پشت(مکنده) با میانگین: 31 درجه
حالت 2) درب کیس بسته با یک فن فقط در پشت(مکنده) با میانگین: 33 درجه
حالت 3) درب کیس بسته با دو فن ، یک فن در کنار (دمنده) ، یک فن در پشت(مکنده) با میانگین: 32 درجه

* تست در زمان 10 دقیقه در حالت idle(بیکار)
* فن های بکار رفته در این تست ، گرین 12*12 ultra silent است
* در زمان تست ، در محل قرار گرفتن سیستم هیچ پنکه ای یا کولری روشن نبود

نتیجه گیری:(از نظر بنده:cool:)

در حالت باز بودن در کیس درجه کمتری ثبت شد(اختلاف یک درجه) ولی همان طور که دیدیم با قرار گیری فن(ها) میتوان حرارت را پایین نگه داشت.
از نظر امنیت برای قطعات داخل کیس و همچنین برای جلو گیری از ورود خاک بیشتر و جذب شدن به قطعات باید درب کیس بسته بماند.
شاید بگویید که زمانی که فن های دمنده درون کیس ، هوا را از خارج به داخل کیس میدمند خاک بیشتری وارد کیس میشود ، برای جلوگیری از ورود خاک ، با استفاده از پوشش(فیلتر) میتوان تا حدود زیادی از ورود خاک از طریق فن های دمنده جلو گیری کرد.

باید اضافه کنم که برای رسیدن به نتیجه مطلوب تر می بایست حداقل تعداد یک فن دیگر به این سیستم برای رسیدن به نتیجه ی بهتر اضافه نمود.

باتشکر:give_rose:

Shahryar
22-09-13, 18:19
خیلی معرفی خوبی بود . :give_rose:

بقیه نرم افزار های ازین قبیل را هم اگه تونستید معرفی کنید خیلی خوب میشه .

STUXNET
23-09-13, 08:19
سلام به همه دوستان و اساتید محترم

همه ما در مورد تاثیر تهویه مناسب بر روی دمای کیس(case) برای کارایی و راندمان بهتر قطعات اطلاع داریم ، بعضی ها بر آن هستند که درب کیس باز باشد بهتر است ، و بعضی ها البته از نظر اصولی بودن ، نیز هست ، برآنند که در کیس بسته باشد و تهویه در کیس صورت گیرد ، بهتر است.(شما از کدام دسته اید:wink:)

شاید بگویید با جستجو در سطح وب تست ، آموزش و همچنین بحث های زیادی در این مورد صورت گرفته باشد. از آنجایی که من اغلب مسائل را دوست دارم به صورت عملی تست کنم گفتم شاید باشند کسانی که بخواهند خود نیز تست کنند یا از ابن نتیجه گیری بهره ببرند.

این تست توسط این جانب و با استفاده از نرم افزار speed fan در سه حالت مختلف (باز بودن در کیس، استفاده از 1فن و 2فن در یک زمان) این تست را انجام دادم که در زیر توضیح داده شده است. لذا از همه اساتید و دوستان خواهشمند است که نظرات ارزشمند خودشان را برای اینکه نکات مثبت و منفی برای تهویه کیس صورت گیرد ، و همچنین در قالب یک پست جامع قرار گیرد ، را ارسال فرمایید شاید این پست تا حدودی جواب آن دسته افرادی را که در جستجوی این مسئله هم از نظر تئوری و از نظر عملی هستند مورد استفاده قرار گیرد.

ابتدا معرفی نرم افزار و لینک دانلود:

ویژگی های نرم افزار:

نظارت بر ولتاژ، درجه حرارت و سرعت فن کامپیوتر
امکان دسترسی به اطلاعات S.M.A.R.T
امکان مشاهده دمای هارد دیسک
قابلیت تغییر FSB برخی از سخت افزارها
دسترسی به سنسورهای دمای دیجیتال
یافتن تقریبا هر تراشه سخت افزار متصل به 2-wire SMBus
مدیریت تعداد نامحدود پل ارتباطی، چیپ ست مانیتور سخت افزار، هارد دیسک، درجه حرارت، ولتاژ و سرعت فن

لینک دانلود: نرم افزار speed fan از سایت سازنده (Only the registered members can see the link)

محیط نرم افزار: (کلیه تصاویر و توضیحات توسط اینجانب ایجاد شده اند)

بعد از نصب با اجرای این برنامه صفحه زیر نمایان میشود:

در قسمت سینی taskbar آیکون برنامه های در حال اجرا ، میانیگین حرارت سیستم ، همانند تصویر زیر نشان میدهد:

تصاویری از کیس مورد تست: (برای نمایش محل قرار گیری فن ها)

نتایج ثبت شده در 3 حالات مختلف :

حالت 1) درب کیس باز با یک فن فقط در پشت(مکنده) با میانگین: 31 درجه
حالت 2) درب کیس بسته با یک فن فقط در پشت(مکنده) با میانگین: 33 درجه
حالت 3) درب کیس بسته با دو فن ، یک فن در کنار (دمنده) ، یک فن در پشت(مکنده) با میانگین: 32 درجه

* تست در زمان 10 دقیقه در حالت idle(بیکار)
* فن های بکار رفته در این تست ، گرین 12*12 ultra silent است
* در زمان تست ، در محل قرار گرفتن سیستم هیچ پنکه ای یا کولری روشن نبود

نتیجه گیری:(از نظر بنده:cool:)

در حالت باز بودن در کیس درجه کمتری ثبت شد(اختلاف یک درجه) ولی همان طور که دیدیم با قرار گیری فن(ها) میتوان حرارت را پایین نگه داشت.
از نظر امنیت برای قطعات داخل کیس و همچنین برای جلو گیری از ورود خاک بیشتر و جذب شدن به قطعات باید درب کیس بسته بماند.
شاید بگویید که زمانی که فن های دمنده درون کیس ، هوا را از خارج به داخل کیس میدمند خاک بیشتری وارد کیس میشود ، برای جلوگیری از ورود خاک ، با استفاده از پوشش(فیلتر) میتوان تا حدود زیادی از ورود خاک از طریق فن های دمنده جلو گیری کرد.

باید اضافه کنم که برای رسیدن به نتیجه مطلوب تر می بایست حداقل تعداد یک فن دیگر به این سیستم برای رسیدن به نتیجه ی بهتر اضافه نمود.

باتشکر:give_rose:
نرم افزار Argus Manitor هم نرم افزار جالبيه

رنامه ای بسیار دقیق و فوق العاده قدرتمند برای اندازه گیری میزان حرارت اجزای سیستم شماست. این برنامه درجه حرارت سخت افزار های شما مانند CPU ، GPU و دمای هارد را به طور کاملا دقیق بر روی صفحه نمایشگر نشان میدهد. همچنین میتواند میزان سلامت هارد دیسک شما را بررسی کند و مدت ها قبل از اینکه هارد دیسک نتواند فشار وارده را تحمل کند به شما هشدار میدهد. این برنامه دارای صفحه نمایش سرعت فن های مدرن Nvidia و کارت های گرافیک ATI / AMD است که توسط آن شما میتوانید حتی سرعت فن های کامپیوتر خود را کنترل کنید !

0reza666
22-01-17, 10:37
چرا نمیشه با این برنامه یه فن رو کیس سرعتش کم زیاد کرد

مگه گفته نشده این برنامه بجز سرعن فن سی پی یو و جی پی یو فن رو کیس هم مدیریت میکنه پس کوووو

AMD>INTEL
22-01-17, 11:38
چرا نمیشه با این برنامه یه فن رو کیس سرعتش کم زیاد کرد

مگه گفته نشده این برنامه بجز سرعن فن سی پی یو و جی پی یو فن رو کیس هم مدیریت میکنه پس کوووو

تاپیک قدیمی بالا نیارید . دفعه بعد با اخظار جدی مواجه میشید .