PDA

مشاهده نسخه کامل : پردازنده ی 80 هسته ای!

Quick
31-10-06, 13:00
تا به حال عادت داشته ایم که پردازنده های مورد استفاده مان همیشه یک هسته ای باشند . این بدان معناست که این پردازنده ها تنها دارای یک موتور بودند و کل تلاش سازندگان آنها هم متوجه افزایش کارآیی و توانایی همین یک هسته بود.

به گزارش بخش خبر تراشه از هموطن، یکی دو سال پیش دو غول سازنده پردازنده های رایانه ای – اینتل و AMD - از دستیابی به فناوری ساخت پردازنده های دو هسته ای خبر دادند این بدان معناست که دو موتور بر روی یک پردازنده کوچک نصب مي شود تا کارآیی آن به نحو چشمگیری افزایش یابد .

ظرف چند ماه اخیر این دو شرکت از احتمال ساخت پردازنده های چهار هسته ای خبر داده اند و از جمله اینتل اعلام کرده که تاسال 2007 پردازنده های چهار هسته ای (Quad-Core ) روانه بازار می کند .

اما چندي قبل اینتل خبری را منتشر کرد که نه تنها AMD رقیب اصیلش را شوکه کرد بلکه تمامی دست اندرکاران عرصه IT را انگشت به دهان نگهداشت . خبر این بود که این شرکت موفق به ساخت نمونه اولیه پردازنده 80 هسته ای شده که می تواند در یک ثانیه یک تریلیون عملیات محاسباتی انجام دهد . ( یک تریلیون معادل یک هزار میلیارد است ) پل اتلینی رئیس اینتل تکه ای از یک ویفر سیلیکونی نسبتاً بزرگ را هفته پیش و در جریان برگزاری همایش Enter developer ‌‌‌در سان فرانسیسکو در معرض دید هزاران نفر گذارد . تراشه های نصب شده بر روی اين ویفر می توانند تنها در عرض یک ثانیه یک ترابایت اطلاعات ( یعنی یک تریلیون بایت ) را با سرعت تمام جابجا کنند .

اتلینی که از اختراع جدید مهندسان شرکت تحت رهبری خود بسیار هیجان زده به نظر می رسید اظهار امیدواری کرد که کار طراحی این پردازنده پرقدرت ، ظرف 5 سال آینده به اتمام برسد .

اعلام این خبر در همایش یاد شده بسیار اهمیت دارد زیرا اینتل از آن برای آموزش برنامه نویسان خود و اعلام برنامه های کوتاه مدت و درازمدت استفاده می کند . طی سه سال اخیر اینتل از تعداد زیادی از مهندسان سخت افزار دعوت کرده تا با کارکنان اینتل ، آشنا شوند و کلاس هایی را در مورد فنآوری های جدید برای کارمندان اینتل برگزار کنند .

در جریان این همایش ، اینتل خبرهای دیگری را هم اعلام کرد ، از جمله اين كه ، عرضه پردازنده هاي چهار هسته اي خود را جلو انداخته و حداكثر تا ماه نوامبر يعني حدود دو ماه ديگر ، آن ها را در دسترس علاقمندان قرار مي دهد . علاوه بر اين اينتل درصدد عرضه پردازنده هاي جديد فوق العاده سريع دوهسته اي موسوم به core 2 extreme و پردازنده هاي چهار هسته اي خاصي براي استفاده در رايانه هاي شخصي است كه همگي آن ها در سه ماهه اول سال 2004 در دسترس خواهند بود .

در همين حال قرار است پردازنده هاي سرور چهارهسته اي اينتل هم تا ماه نوامبر در دسترس باشند. اتليني ، رئيس اينتل مي گويد: سعي كرده ايم كاري كنيم كه عملكرد اين تراشه ها عالي باشد . به ادعاي او عملكرد تراشه هاي چهارهسته اي اين شركت، 70درصد بهتر ازتراشه هاي دوهسته اي آن است . از سوي ديگر گفته مي شود كه عملكرد پردازنده هاي چهارهسته اي سرور اينتل 50درصد بهتر از عملكرد تراشه هاي دوهسته اي xeon 5100 است كه در ماه ژوئن عرضه شد .

برخي از كارشناسان معتقدند اگر اوضاع همين طور به پيش رود AMD و تراشه هاي تازه اش مانند Athlon 64 ( براي رايانه هاي سرور و روميزي ) و نيز پردازنده هاي Opteron ديگر حرفي براي گفتن نخواهند داشت. اين در حالي بود كه تا چندي قبل AMD به عنوان يك شركت تراشه ساز خلاق كه موي دماغ اينتل شده ، مطرح بود اما حالا اينتل ، خلاق تر از AMD به نظر مي رسد.

البته اين فرايند در مجموع به نفع دنياي ICT است . با بالا رفتن سرعت پردازش استفاده از امكانات چند رسانه اي به روي رايانه ها و نيز شبكه اينترنت و ديگر شبكه هاي رايانه اي ، تسهيل خواهد شد .

به نظر مي رسد اينتل با ارائه پردازنده هاي چند هسته اي از اين دست و نيز تلاش گسترده اي كه براي گسترش استفاده از فنآوري بي سيم WiMax به عمل مي آورد به يكي از ستون هاي اصلي دنياي ICT مبدل شده است.

منبع:تراشه دات کام

M A H R A D
31-10-06, 13:54
این خبر مال کی هستش ؟!

سپاس

Quick
31-10-06, 13:58
مال این سایت:
Only the registered members can see the link
منبع که داده بودم
:-)

Shahryar
31-10-06, 14:04
سلام عزیزم خوبی ؟
ببین میلاد جان خبر این قدرت پردازش را برای ابر رایانه های شرکت قوی IBM شنیده بودم نه اینل در ضمن در سایت های خارجی هم من خبری ندیدم ...
ولی با هم به دنبال این PhotoType می رم ...
ممنون
باتشکر شهریار

M A H R A D
31-10-06, 14:46
مال این سایت:
منبع که داده بودم
:-)

نه عزیز ...

منظورم این بود : KeY نه Ki ...!!!:21:

در هر صورت بی خیال ...

سپاس

M A H R A D
31-10-06, 14:50
سلام عزیزم خوبی ؟
ببین میلاد جان خبر این قدرت پردازش را برای ابر رایانه های شرکت قوی IBM شنیده بودم نه اینل در ضمن در سایت های خارجی هم من خبری ندیدم ...
ولی با هم به دنبال این PhotoType می رم ...
ممنون
باتشکر شهریار

منظورت رو نفهمیدم ...

ولی این لینک رو معرفی میکنم ... به همه ... اطلاعات خوبی در این مورد داده :

Shahryar
31-10-06, 14:54
ممنون عزیزم...
ببین ولی من نظرم اینه که این خبر دیگه چیزی نداره یعنی نمیشه روش اکتفا کرد !
باتشکر شهریار