PDA

مشاهده نسخه کامل : کدام خمیر سیلیکونی برای گرافیک مناسب است ؟

kambiz afshar
11-05-13, 20:16
سلام دوستان میخواستم خمیر حرارتی کارتم رو عوض کنم چون با furmark تست کردم و دماش بالای 90 درجه بود میخواستم ببینم شما چه مارکی پیشنهاد میکنین و و هم چنین تفاوت خمیر های ارزون و گرون درچی هست

nima_hl
13-05-13, 08:46
سلام دوستان میخواستم خمیر حرارتی کارتم رو عوض کنم چون با furmark تست کردم و دماش بالای 90 درجه بود میخواستم ببینم شما چه مارکی پیشنهاد میکنین و و هم چنین تفاوت خمیر های ارزون و گرون درچی هست

سلام

برای بعضی گرافیک کارتها دمای 90 درجه و حتی بالاتر در زمان لود کاملا طبیعیه و تعویض خمیر به کاهش این دما کمکی نمیکنه

لطفا مدل گرافیک کاتتون را بفرمائید

تفاوت خمیر خوب و بد در طول عمرشون است

طول عمر خمیرهای متوسط چند ماه و خمیر خوب چند ساله

kambiz afshar
13-05-13, 18:04
مرسی من کارتم 5870 هستش ودر ضمن در z gpu میزان لود جی پی یو در هنگام بازی به 96 درصد میرسه ایا طبیعی هستش خواستید لینک میذارم براتون مرسی :1. (5)::cool:

aliila2
13-06-13, 13:38
دوست من دمایش دمای رفرنسش رو در سایت ها نگاه کن فکر کنم تقریبا همین هست دور فن رو چک کن مثلا 4850 ایسوز من 15000 دور هست که کارتهایی که فنشون ضعیف می شه کمتر می چرخن .مثلا دمای کارت رفرنس 4850 81 درجه در استدبای و 95 درجه در لود هست اما شرکت ها برای اینکه بتوانند یک تعادلی بین صدای فن و حرارت برقرار کنند معمولا در بایوس و کاتالیست دمای رفرنس رو ترجیح می دهند و دور فن رو حداقل نگه می دارند من چند راه حل پیشنهاد می کنم 1- به سایت شرکت سازنده برو و با پیدا کردن کارتت آخرین بایوسش رو آپدیت کن که بسیار راحت و خودکار هست 2- سپس به سایت AMD برو و آخرین کاتالیست رو دانلود کن من آدرس win7 and 8 64 بیت رو برات می زارم Only the registered members can see the link 3
3- در حالت بازی و کار سنگین می تونی بعد از نصب نرم افزار کاتالیست دستی دور فن رو بالا ببری مثلا پیش فرض خودش 20 هست تو بزار رو 40 یا 50 اما چک کن مثلا وسط کمی بازی alt tab رو بزن سریع نرم افزارت رو که از قبل باز کردی منظورم کاتالیسته دما رو ببین . با این کار دور فن رو با دمای دلخواهت تنظیم کن . ولی چون دستی هست حتما چک کن .
4- در حالت عادی و نرم افزارهای دیگر دما اونقدر بالا نمی ره خودت به صورت دستی دور فن رو با دمای دلخواه و صدای قابل تحملت تنظیم کن مثلا برایی من 4850 هست دور فن رو از پیش فرض 20 که روی 80 بود گذاشتم روی 35 دما روی 65 هست
کار مهم دیگر این است که از تمیز بودن هدسینک داخل فن مطلع شو من اهدسینک هایی رو دیدم که گرد وخاک آنقدر جمع شده اند چیزی شبیه موکت شده اند که تردد هوا رو غیر ممکن می کنه اگر کارت به اینجا کشید یرو تو یوتیوب رو سرچ کن معمولا ویدئوهایی درباره باز کردن کارت و تمیز کردن هدسینک و خمیر زدن و یا گریس زدن فن 5870 پیدا می کنی همچنین جای پیچهای مخفی طریقه باز و بسته کرن رو می بینی . که بسیار موثر هست . در ضمن مهمتر از همه در بخش 4 ،تمیزی هدسینگ هست خمیر سیلیکون تنها ارتباط دهنده gpu با هدسینگ هست یعنی فاصله بین این دو را جبران می کند وگرنه فی نفسه جنسیتش خیلی تاثیری نداره ولی باز هم جنس خوب بهتر است من خمیر سیلیکون کول مستر که از بازار رضا نمایندگی اش به قیمت تقریبا 20 هزار می تونی تهیه کنی در مرحله بعد deep cool از خمیر سیلیکون شرکتهایی که معتبرن و فن می سازن استفاده کن و خاکستری باشه از این سفیدهای یک قرونی اصلا استفاده نکن .

m777
29-06-13, 10:06
درود خدمت اساتید فن
دوستان 1راهنمایی فوری میخوام در مورد کارت گرافیک 4890
من یه گرافیک 4890 دارم که خمیر سیلیکونش رو یه فرد ناوارد عوض کرده و خمیر سیلیکون خاکستری اما از برند ناشناخته زده دماش در حالت عادی روی 56 الی 62 هست و در حین بازی بین 85 الی 95 هست بیشتر تا 90 میره و فن هم 100% حالا سوالاتم

1. چون قبلآ ازش تست دما نگرفته بودم نمیدونم دمای این نوع گرافیک ها به طور نرمال روی چند هست لطفآ کسایی که با این گرافیک آشنایی کامل دارن راهنمایی کنن مدل XFX ATI RAdeon HD 4890
2. اگر بخوام خمیر سیلیکونش رو عوض کنم z5 بخرم یا Z9 لطفآ اهل فن هم در این ضمینه راهنمایی کنن
3. ممکنه فنش ضعیف شده باشه؟ دور فن نرمالش چنده؟

بر اساس سرچی که کردم نمیدونم چرا سایت های خارجی بنچمارک Z5 رو بالاتر از Z9 قرار دادن و گفتن اپلای کردن Z9 _مالیدن Z9 روی GPU_ مشکله و کار هرکسی نیستو از این داستان ها .... راستی من اهواز ساکن هستم و اینجا دمای اتاق عین جهنمه _ رطوبت هم متوسط رو به بالا_ لطفآ این رو هم در انتخاب خمیر سیلیکون مناسب در نظر بگیرید چون شنیدم دمای اتاق هم در انتخاب نوع خمیر تاثیر داره

یک دنیا سپاس از راهنمایی هاتون

aliila2
29-06-13, 12:27
سلام دوست عزیز چند تا سوال دارم
1- قبلا که می گی دما رو چک نکرده بودی آیا می تونی به این سوال پاسخ بدی که صدای فن الان چگونه هستش زیادتر شده یا کمتر یعنی تندتر می چرخه یا نه ؟
2- نسبت به قبلی که می گی دمای اتاقت چقدر تغییر کرده ؟ الان تو اتاقت دما تقریب چند درجه هستش؟
3- تو خودت عوض کردن خمیر سیلیکون رو دیدی؟
4-در حالت عادی دور فنت چنده؟ آیا صدای غیر طبیعی داره ؟
5- دلیل عوض کردن خمیرت چی بوده ؟
6- هنگ یا ریست که ندارید؟
7- آیا 100 درصد دور فن صدایش برایتان غیر قابل تحمل هست؟
8-کارت آیا اور هست آیا مطمئنید؟
9- چرا خمیر سیلیکونت رو عوض کردی ؟ من فکر می کنم با وجود اینکه دما رو نمی دونستی دچار هوا و هوس شدی نه :-)؟
10 - هدسینک اینها مسی هست آیا در اثر رطوبت تغییر رنگ نداره و در جاهایی لگه های سبز نزده؟
من پاسخم رو بر اساس طراحی پیش فرض رفرنس این فن می گذارم یعنی فنهای کوچک در کنار برد همچنین من 4890 نداشتم ودو تا 4850 دارم اما تجربی پاسخم رو می دم :
ببین دور این مدل فن ها از 8000 دور ماکزیمم gpu-z نباید پایین تر باشه
اولا تابسونه و اهواز و دوما دوست عزیز ببین دمای 90 حتی تا حداکثر 100 درجه دمای رفرنس این کارتها در حداکثر توان کاریشون هستش و نگرانی زیادی نباید به خاطر کارت گرافیک داشته باشی و از این نباید بالاتر بره . تنها شک من دور بالای فنت در این دما هست نباید با 100 درصد فن دمات 95 درجه باشه(البته من تهران هستم) باید مثلا با دور 50 تا 60 درصد دمات رو 90 باشه . اما دمای کارتت بدون در نظر گرفتن دور فنت کاملا طبیعیه بیشتر باید نگران تهویه کیس دمای هارد مادربورد و دمای سی پی یو و دیگر قطعات باشید که به خاطر کارتتون بالاتر نره . نه اینکه بالاتر بره کامپیوتر تون خراب می شه نه بلکه قطعاتتون کمی زودتر مستهلک می شه 10 سال کار ممکنه بشه 8 سال و یا در بردهایتتون اصطلاحا زودتر دچار قلع مردگی می شه .یا صدای فن آزار دهنده هست . در ادامه بگم دمای عادی کارتت هم در حالت عادی طبیعیه البته ای کاش دور فنت رو هم می دونستم اگه دورش بین 30 تا 40 درصد توانش هست طبیهیه . یه چیزی هم به شما بگم شما دارید از حداکثر توان کارتتون با تهویه بد اتاقتون استفاده می کنید در نتیجه خوب دما هم خیلی بالا می ره همیشه اینو در نظر داشته باشید کسانی که می خوان از حداکثر توان قطعاتشون استفاده کنند باید همیشه به تهویه کیس و انتخاب طراحی فن و کولینگ و قطعاتشون و پاور در ابتدا توجه کنند .
کارهایی که می تونید بکنید اینه که ابتدا هدسینک فنتون تمیز باشه .اور نکنید نکنید . کاتالیست و بایوس رو آپدیت کنید .کنار در کیس یک عدد فن بگذارید (side - fan) بعد دمای اتاقتون رو خنک تر کنید شما اگه ده درجه دمای اتاقتون پایین بیاد خوب ده درجه هوایی که داخل کیس می شه . اسلایتی که کارت گرافیک رو گذاشتید اسلایتی باشه که از پاور یا سی پی یو فاصله داشته باشه . اینو در نظز داشته باشید وقتی تو سربالایی می رید آمپر ماشین بالاتر می یاد خوب کارت گرافیکتون هم در گیم های سنگین همینطور هستش و جای ناراحتی نداره . بعد اینکه شما بردهای مادر برد یا جاهایی که قطعه نسب می شن اینجوری نیست که با حرارات 100 تا 150 درجه آب بشه این بردها بسیار به دما مقاوم هستند . قطعات امروزی بسیار هوشمند هستند مادر بردها و یا کارت گرافیک ها وقتی چیزی غیرطبیعی باشه سیستم ریست می شه حتی در مادر بردهای جدید می تونید با ثابت نگه داشتن دما فرکانس هسته تغییر کنه. در آخر دوستان هیچوقت با هدف اینکه خمیر سیلیکون رو عوض کنم دما بیاد پایین این کار رو نکنید اولا تعویض خمیر سیلیکون تاثیر آنچنانی نداره کسانی که فن رو باز می کنن هدفشون تعویض خمیر نیست هدفشون پاک کردن هدسینکه که در آخر مجبورن خمیر هم بزنن خمیری که خود کارخونه می زنه و دربازار بسیار کم به نام خمیر آلمانی معروفه مثل برچسب می مونه و بسیار یک نواخت رو کارت می چسبه که شما هیچ وقت مثل اون نمی تونید خمیر بزنید زیرا در بهترین حالت خلل فرج گرد و خاک و کثیفی دست باقی می مونه. شما هم نگران نباشید مراقب دمای سیستمتان باشید ولی بانگرانی که بیشتر وسواس هستش لذت استفاده از کامپیوتر را از بین نبرید . این نگرانی بیشتر کاذب هستش احتمالا قبلا هم دمات همین اندازه بوده و حساس شدی ، همه قطعات امروزه داغ هستند سی پی یو ها در حالت رندر با فن طبیعی به 70 تا 80 .

m777
29-06-13, 14:57
علی جان حسابی شرمنده کردی داداش خود من بودم حال نداشتم همچین راهنمایی جامعی بنویسم
در مورد سوالات شما
1.صدای فن نرمال هست وقتی بازی اجرا میکنم دورش زیاد و صداشم زیاد میشه البته نه اینکه آزاردهنده باشه دور فن رو تو gpuz نمیدونم چرا نشون نمیده برنامه کاتالیستمم چند روزه باز نمیشه که دور فن رو ببینم
2.دمای اتاق الان رو 30 الی 32 هست بدجور گرمه کولر اتاقم خراب شده گاهی تا 35 میرسه که دیگه کلآ نمیشه تو اتاق موند
3. من کیسم رو چون وقت نداشتم دادم بیرون برام گردو خاکش رو تمیز کنن بعد اومدم خونه خیلی اتفاقی gpuz نصب کردم دیدم به به دما رو 114 هست خلاصه زنگش زدم فهمیدم طرف مهندسی کرده زده گرافیک رو هم باز کرده سرویس کنه خمیرش رو پاک کرده از این خمیر سفید 3تا 100 تومنیا زده بعد رفتم بازار با بدبختی یه مقدار خمیر بهتر از یه تعمیر کار حرفه ایی گرفتم که تازه خود تعمیر کاره هم گفت این خمیر خوبه اما عالی نیست نتیجه دماییش هم شد همینی که در پست قبلیم نوشتم
4. اصلآ هنگ یا ریست یا مشکل گرافیکی ندارم تا الانم اصلآ اور نکردم چه گرافیکم چه سایر قطعاتم رو :yes:

علی جان من کاتالیست رو امشب آپدیت میکنم اما بایوسش رو بلد نیستم اگه زحمتت نبود راهنماییم کن بایوسش رو آپدیت کنم البته یه عکس ازgpuz میزارم ببینم بایوسش اصلآ ورژن جدیدتر داره یانه مرسی
8822

m777
29-06-13, 15:21
راستی چه فرقی بین این لینکی که شما گذاشتین
Only the registered members can see the link

و این لینکی که من از amd گرفتم هست؟ یعنی کدوم بهتره الان؟

فکر کنم مال شما جدیدتر باشه

بعد چند تا برنامه هست یکی Catalyst Software Suite یکی Latest Beta Driver یکی AMD Catalyst Application Profiles یکی هم HydraVision Package اگه میشه یه توضیح مختصری هم راجع به اینا بدید ممنون میشم

nima_hl
29-06-13, 16:45
درود خدمت اساتید فن
دوستان 1راهنمایی فوری میخوام در مورد کارت گرافیک 4890
من یه گرافیک 4890 دارم که خمیر سیلیکونش رو یه فرد ناوارد عوض کرده و خمیر سیلیکون خاکستری اما از برند ناشناخته زده دماش در حالت عادی روی 56 الی 62 هست و در حین بازی بین 85 الی 95 هست بیشتر تا 90 میره و فن هم 100% حالا سوالاتم

1. چون قبلآ ازش تست دما نگرفته بودم نمیدونم دمای این نوع گرافیک ها به طور نرمال روی چند هست لطفآ کسایی که با این گرافیک آشنایی کامل دارن راهنمایی کنن مدل XFX ATI RAdeon HD 4890
2. اگر بخوام خمیر سیلیکونش رو عوض کنم z5 بخرم یا Z9 لطفآ اهل فن هم در این ضمینه راهنمایی کنن
3. ممکنه فنش ضعیف شده باشه؟ دور فن نرمالش چنده؟

بر اساس سرچی که کردم نمیدونم چرا سایت های خارجی بنچمارک Z5 رو بالاتر از Z9 قرار دادن و گفتن اپلای کردن Z9 _مالیدن Z9 روی GPU_ مشکله و کار هرکسی نیستو از این داستان ها .... راستی من اهواز ساکن هستم و اینجا دمای اتاق عین جهنمه _ رطوبت هم متوسط رو به بالا_ لطفآ این رو هم در انتخاب خمیر سیلیکون مناسب در نظر بگیرید چون شنیدم دمای اتاق هم در انتخاب نوع خمیر تاثیر داره

یک دنیا سپاس از راهنمایی هاتون

خمیر درجه یک با خمیر درجه 2 شاید تفاوت دمای 2-3 درجه داشته باشه

4890 کارت بسیار داغی است که باید یک خنک کننده قوی داشته باشه

خنک کننده قوی هم نیاز به هوای خنک برای سرد کردن داره

با توجه به شرایط محیطی بنظرم دمای 90-95 برای 4890 کاملا طبیعی است و با تعویض خمیر و حتی کولینگ خیلی کمتر نمیشه

بهتر است به جای هزینه برای خمیر به فکر خرید کارت جدیدتر ( کم مصرف و خنک تر ) باشید

aliila2
29-06-13, 18:47
برای کاتالیست از آدرس زیر 13.4 بتا رو دانلود کن
همه چیزش رو نصب می کنه درایور و بقیه دوستانش رو اما کاتالیست قبلی تو پاک بکنی بعد ریست کنی و بعد اینو نسب کنی بهتره سیستم عامل ویستا تا 8 هست
در مورد بایوس فکر کنم با وجود پشتیبانی مزخرف و در پیت xfx نمی تونی انجامش بدی حداقل من پیداش نکردم البته یک سری سایت هستند که شاید داشته باشتند اما من بایوس خود سایت رو پیشنهاد می کنم
اما ئر سایت ایسوس بایوس جدیدی براش نبود پس حتما xfx هم اگه چنین صفحه ای براش پیدا کنی( که من نتونستم تو هیچ جای این سایت صفحه ای از کارتت پیدا کنم xfx حتی داریورهاشو لینک می ده به سایت سازنده چیپست !!!:whistle: ) بایوس جدیدتر از این چیزی که روشه نیست
به طور مثال برای اطلاعاتت 4850 ایسوس رو برات می گذارم به آدرس زیر برو می بینی که نوشته بایوس وقتی باز کنی هم یه نرم افزار فلش هست که باهاش بایوس دانلود شده رو آپدیت کنی و یا آنلاین آپدیت کنی و هم خود بایوس خیلی سادست دیگه مثلا قدیما فلاپی بزارو از این داستانها نیست همه چیز راحت و ایمن شده
Only the registered members can see the link_Download_30
در هر صورت دمای کارتت با توجه به چیزی که نوشتی طبیعیه و نگران نباش فقط هر از چند گاهی با کاتالیست یه چکش بکن همین تهویه اتاقتم بهتر کن . ببین در برند های آدمیزادی معمولا با 20 تا 40 در صد دور فن دما بین 50 تا 65 هستش و در حداکثر کار با کارت دور فن 50 تا 70 دما مابین 80 تا 95 . دما در این رنج تا 95 طبیعیه هستش بازم می گم حالا اگه در دمای 95 درجه دور فن شما 100 درصد هست(اگه کاتالیست رو نگاه کرده باشید که کاملا به طور مشخص درصدش رو می زنه و از روی صداش تشخیص نداده باشید که صد در صد هستش و حدسی نگفته باشید... چون وقتی این مدل فن ها با دور 100 می چرخه صداش اونقدر زیاده که آزار دهنده است ) طبیعی و اصولی نیست این ضعف و کیفیت پایین قطعات کمپانی سازنده است و یا فن مستهلک شده و یا کثیفه و معمولا فن مستهلک و خراب صداش عوض می شه و تابلو هست اما فن سعی می کنه دما رو در حالت طبیعی و رفرنس نگه داره

m777
29-06-13, 19:48
مرسی علی و نیمای عزیز از لطفتون
علی جان از این لینک تونستم براش بایوس پیدا کنم فقط نمیدونم کدوم رو باید دانلود کنم و نصب کنم!!!!!

راستی فرق اون 2تا لینک پست قبلی رو شما فهمیدین تو چیه؟ یکیش نسخه 13.4 بتاس اون یکی 13.6 بتاس چرا دوتا درایور گذاشتن؟!!!!!!
بازم مرسی بخاطر راهنمایی های خوبتون دوستان:love::love::love:

aliila2
01-07-13, 19:38
13.6 برای یک کارت دیگه هستش آخرین ورژن کاتالیست 4000 همون آدرسی بود که براتون گذاشتم
یک سری از این بایوس ها در استاندارد سرعت کلاک و مموری تغییرات ایجاد می کنه و بیشترشون می کنه در نتیجه دمای کارتتون بالاتر می ره
شما فکر اینو هم فکرکنید که اگر دور فنش زیاد رو زیاد کنید دماش مثلا 20 درجه در حالت عادی که 60 70 هستش بشه 50 خیلی خوبه چون دمای 60 و 70 برای اون عادی اما حرارتش رو می کشید بیرون و وارد کیستون می کنید و بقیه قطعات و محیط کارتون رو گرم می کنید .مبحث دما و کولینک بیشتر بیشتر برای اورکلاکر هاست .
بزارید با گرمای خودش بسوزه و بسازه .

barooni10
05-11-18, 21:36
فقط عضو سخت افزار شدم که این یه موضوع رو بگم تا در آینده کمک بقیه بشه چون این تاپیک از گوگل زیاد میان
من گرافیکم خیلی داغ میکرد و با نرم افزار که میگرفتم میرفت به دمای 108 درجه بعدبالا اومدن ویندوز 2-3 دقیقه بعدش خاموش میشد مونیتور . چون فن ام خیلی صدا میداد فک کردم از فن گرافیک هست و خودم فن رو روغن کاری و تمیزش کردم و خیلی خوب شد و صداش کامل قطع شد
ولی باز دیدم مونیتور خاموش میشه و گفتم حتما فنم خرابه و باید عوضش کنم ! رفتم الکی 10 تومنم دادم فنم رو عوض کردم اما باز موضوع درست نشد
بعد تحقیق فهمیدم موضوع از خمیر فن هست رفتم به مغازه یارو گفت یه خمیر هست یه قطره اش هزار تومن و یه قطره اش 5 هزارتومن ( امروز چهاردهم آبان 97 هست ) از اون هزارتومنیه بهش گفتم زد و آوردم خونه دیدم قضیه داغونتر شد و ویندوز بالا نیومده مونیتور خاموش شد ! و زودتر از قبل خاموش میشد .... گفتم احتمالا چون پنج تومنی نزدم اینطوری شده !!! گرافیک رو درآوردم خودم خمیری که زده رود رو یکم درست و حسابی جابجا کردم و الان میبینم در نهایت تعجب درست شده و بعد روشن شدن کامپیوتر که فوری دمای گرافیکم میرفت به 109 و خاموش میشد الان بعد جابجایی کوچیک خمیر شده 38 !!! اصلا باورم نمیشد که این خمیر چقد چیز حساسی هست و باید به میزان کم و در جای مناسبش زده بشه و از همون ارزونترین خمیرش من استفاده کردم اما جایی که میزنید و اندازش خیلی چیز مهمی هست .....
امیدوارم کمکی بهتون کرده باشم. ممنون

AMD>INTEL
06-11-18, 05:42
تاپیک قفل میشه . بالا آوردن تاپیک های قدیمی خلاف قوانینه انجمنه