PDA

مشاهده نسخه کامل : شیوه خنک سازی قطعات بواسطه (تکنولوژی CarnotJet)

VFSDF
02-05-13, 13:17
PC اکواریومی

درود

یک روش برای خنکسازی خدمت دوستان معرفی میکنم که گفته شده مخترع اون اینتل (تکنولوژی CarnotJet) هست در این روش هیت سینگ و فنهای قطعات جدا میشن و کلیه قطعات داخل یک اکواریم قرار میگیره و بعد داخل اکواریم مایع بینظیر خنک کننده روغن معدنی ریخته میشه
هیچ گونه اختلالی هم در کارکرد قطعات ایجاد نمیشه و به بهترین حالت ممکن خنک سازی صورت میگیره .

من نمیدونم این مایع رو چطور و از کجا میشه پیدا کرد

ممنون میشم دوستان اطلاعاتی در این مورد دارند ذکر کنند

بنظر من بهترین روش ممکنه هست کاملا سایلنت و بی صدا

Only the registered members can see the link

احتمالا برای تهویه بهتر روغن باید از یک سنگ هوا و پمپ اکواریم هم استفاده کنیم

Only the registered members can see the link (Only the registered members can see the link)

(Only the registered members can see the link)
با تشکر

ErfanDL
02-05-13, 13:35
روش بسیار عالی و کاربردی هست مخصوصا برای OC.

ممنون از وحید عزیز :love:

Shahryar
02-05-13, 15:13
من فکر نمیکنم مخترع این طرح اینتل باشه ، خنک سازی توسط مایع چیز جدیدی نیست و در واحد های صنعتی فعلی ، سیستم های گرمایشی و ... الان هم خیلی جاها دارند استفاده میکنند .

ببینید انتقال حرارت آب اگه یک باشه ، هوا حدود 0.1 و روغن های رایج معدنی حدود 0.2 هست اگه اشتباه نکنم . برای همین در حالت کلی استفاده از یک روغن به جای هوا برای خنک سازی بهتر هست ولی جریان همرفتی توی روغن ایجاد کردن خیلی سخت تر از هواست ! در هوا با یک فن یک جریان همرفتی عالی ایجاد میکنیم ولی در روغن نیاز به پمپ داریم و ممکنه به مرور زمان روغن ما گرم بشه و پمپ ما نتونه همرفتی و گردش را به سرعت مطلوب انجام بده .

از طرفی منظور از روغن معدنی چیز خاصی نیست ، هر روغنی که حیوانی یا گیاهی نباشه تقریباً معدنیه . مثل روغن هایی که توی ماشین ریخته میشه . برای تهیه اون میتونید روغن سوخته بگیرید که ارزون قیمت هم در بیاد .

اگه اشتباه نکنم بهران یکسری روغن اصلاً برای انتقال حرارت تولید میکنه ولی طبیعتاً باید گرون باشند .

برای همین فکر میکنم که ضمن ادامه بحث که بحث خیلی قشنگی هست و امیدوارم شاهد کیس های این شکلی باشیم توی مجموعه ، بد نیست نام تاپیک را هم وحید جان اگه موافق باشید یه تغییریش بدیم ...

این لینک هم خالی از لطف نیست :

ess_1362
06-05-13, 09:18
استفاده از مواد خنک کننده مایع عایق رسانایی الکتریکی اولین بار بیش از یک قرن پیش رایج شد و عمده کاربردشان در تاسیسات کنترل حرارت ابزار آلات الکتریکی با ولتاژ بالا مثل ایستگاه های انتقال برق و پست های تبدیل ولتاژ بکار گرفته شده.
سپس در قرن گذشته این مواد با ترکیبات پیشرفته تری مثل pcb جایگزین شد که علاوه بر استفاده از فرمول های جدید قدرت انتقال حرارت بسیار بهتری را ایجاد کردند.
خود pcb ها دارای گروه بزرگی شامل آسکارل ها و ترکیبات کربنی هستند که بسته به کاربرد و فشار کاری دارای درجات مختلفی در انتقال حرارت یا عایق الکتریکی هستند که بسته به کارایی مورد نیاز بین دو کاربرد در رنج اعلام شده بالانس مورد نظر انتخاب میشه.
اما موردی که این مواد معدنی سنگین دارند این هست که سمی و خطناک هستند و استفاده از این مواد مستلزم رعایت دقیق اصول ایمنی هست پس یک نتیجه مهم اینجا بدست میاد بدین صورت که :
استفاده از این مواد معدنی خطر ناک برای کاربردی که اینجا پیگیرش هستید بسیار خطرناک هست و اصلا از این دسته نمیشه در کیس های کامپیوتر استفاده کرد.
حالا بجای این مواد چه چیزی می توان استفاده کرد ؟ روغنی به نام روغن سیلیکونی و هیدروکربن های سنتزی.
این مواد نه سمی هستند و نه خطرناک ولی متاسفانه یک مشکل جدید دارند آن هم اینکه گرانروی بالایی دارند که اصلا برای استفاده در کیس مناسب نیست چرا؟ چون نه تنها ایجاد جریان همرفتی در این مواد بسیرا سخت خواهد بود بلکه به راحتی جلوی چرخش فن کارت گرافیک و پاور را خواهد گرفت . که اگر قصد استفاده از فن ها را داشته باشید که استفاده از این مواد منتفی هست ولی اگر نخواهیم از فن ها استفاده کنیم این مشکل حل خواهد شد ولی مشکل اصلی که ایجاد جریان همرفتی در مایع با گرانروی بالا هست بسیار مشکل خواهد بود که ممکن هست برای ایجاد جریان همرفتی و استفاده از پمپ نویز ایجاد کنه!! که اصل قضیه میره زیر سوال.
در زمینه روغن موتور من هر منبعی را چک می کنم نتیجه مشخصی نمی گیرم ولی نکته مهم این هست که در روغن های سوخته(اصطلاحا کار کرده)با توجه به اکسیده شدن ترکیب روغن و همچنین امکان اضافه شدن ناخالصی (شامل ترکیبات فلزات ، اکسیژن ، کربن ، انواع سولفید ها ، و حتی سرب در موارد وطنی) که موجب از بین رفت و تحلیل رفتن خاصیت عایق رسانا بودن خواهد شد که اثراتش را روی قطعات سخت افزاری خواهد گذاشت.
نا گفته نماند که در روغن موتور کارکرده ترکیب آب هم به هم خواهد خورد.
موردی که من به ذهنم میرسه ترکیبات الکل هست که نیاز به بررسی بیشتر داره.