PDA

مشاهده نسخه کامل : درخواست راهنمایی انتخاب زبان برنامه نویسی در شرایط فعلی من

Mohamad26
24-01-13, 04:29
سلام دوستان
خسته نباشید
من خیلی وقته علاقه ی زیادی به یادگیری برنامه برنامه نویسی هستم. بیشتر مایل بودم تحت نت کار کنم چون خب نت رو دوست دارم و فعالیت زیادی توش داشتم.

در حال حاظر یک گروه نرم افزاری تشکیل دادیم که من حالت مدیر پروژه ها و مدیریت گروه رو دارم. دوست دارم هم برای کمک به گروه هم پیشرفتش و هم اینکه بدونم دنیا دست کیه یکی از زبانهای برنامه نویسی رو شروع کنم.
یکی دیگه از دلایلی که میخوام برنامه نویسی یاد بگیرم. کلا طرح های جالب و قابل فروشی چه در زمینه نرم افزار چه در محیط وب به ذهنم میرسه که همیشه دنبال یه اجرا کننده باید بدوم. دوست دارم خودم اجرا کننده باشم تا بهتر بتونم پیشرفت کنم.

در بین زبان های تحت ویندوز C# و C++ فکرم رو مشغول کردن چون هر کدوم مزایا و معایبی برای من داره.
خب C# رو ساده تر میشه یاد گرفت و محیطش یه جورایی کاربر پسند تره و یه جورایی احتمال نیمه کاره رها شدن کمتره

و درطرف دیگه C++ که یک زبان فوق العاده هستش که خب ما هرچی در موردش تحقیق کردیم انتهاشو کسی نمیدونه. دنیای بزرگیه یه جورایی
رشته درس من الکترونیک هستش و گویا برنامه نویسی میکرو کنترلر و PLC هم با زبان C و C++ برنامه نویسی میشه
ولی سخته. محیطش یه جورایی فقط کد بازی و وحشتناک و احتمال ادامه ندادن راه زیاد.

در ضمن اینم بگم که آخرش تحت وب هم کار خواهم کرد. علاقه ی زیادی به کار در وب دارم و html و css هم بلدم. و علاقه دارم واسه بعدم PHP رو دنبال کنم و بتونم سایتهایی مثل بازی آنلاین و صدها مدل طرحی که توی ذهنم دارم اجرا کنم.

ممنون میشم کمکم کنید برای انتخاب و شروع در زمینه برنامه نویسی
کمکم کنید انتخاب کنم و مسیری که باید برم نشونم بدید.
ممنونم ازتون که وقتتونو به من دادید
با تشکر

pulad
24-01-13, 16:15
به نظر من html5 و php کار کنی خیلی عالیه

_Tokhs_
24-01-13, 17:13
در مورد Php که ایشون گفتن درسته. بنده هم چند وقت پیش چنین بحث‌ای رو در یه فروم مطرح کردم، برنامه نویس وب با تاره وب فرق میکنه. اما خوب ایرانی‌‌ها چون کمتر به همدیگه اعتماد دارند اکثرا هم خودشون تاره هستند هم برنامه نویس. به هر حل راه خوبی‌ رو پیش گرفتی‌ به شرطی که با تکرار و تمرین جلو بری. به اینجا هم یه سر بزن : Barnamenevis.org

Mohamad26
24-01-13, 20:23
یعنی نظر دوستان تا حالا اینه که اصلا طرف برنامه نویسی ویندوز نرم و فقط وب کار کنم ؟

Over_Cracker
24-01-13, 20:59
یعنی نظر دوستان تا حالا اینه که اصلا طرف برنامه نویسی ویندوز نرم و فقط وب کار کنم ؟

درود.

C# هم تحت ویندوز کارایی داره و هم وب و هم موبایل و بازار کار فوق العاده ای هم داره.

اگر صرفا برای ویندوز بخواهید برنامه نویسی کنید،دلفی گزینه برتر هستش.

اگر صرفا برای وب می خواهید برنامه نویسی کنید،PHP گزینه برتر هستش.

برای موبایل،JAVA بهترینه.

میکروکنترلر ها اکثرا با دو زبان بیسک و C برنامه نویسی میشن.کافیه سینتکس هر کدوم از این دو را بلد باشید( C قدرت مانور بیشتری داره در کنار اسمبلی)

در نهایت،هنر برنامه نویسی،تجربه چندین ساله کار با یک زبان و پلتفرم برنامه نویسی و انجام صدها پروژه ی حرفه ای و تجاری هستش.

C++ بیشتر برای بازی نویسی و آنتی ویروس و برنامه های سیستمی کاربرد داره(مثل درایور های قطعات سخت افزار) و افرادی که وارد این مبحث میشن،اکثر با IDE Visual C++ کار می کنند و کارشون هم بسیار تخصصی و محدود روی یک موضوع خاص هستش. برخی افراد هم از جنبه ی کراس پلتفرم بودن C++ با محیط های توسعه QT استفاده می کنند که البته از قدرت های سطح پایین(سیستمی) این زبان کاسته میشه.

Mohamad26
25-01-13, 03:00
درود.

C# هم تحت ویندوز کارایی داره و هم وب و هم موبایل و بازار کار فوق العاده ای هم داره.

اگر صرفا برای ویندوز بخواهید برنامه نویسی کنید،دلفی گزینه برتر هستش.

اگر صرفا برای وب می خواهید برنامه نویسی کنید،PHP گزینه برتر هستش.

برای موبایل،JAVA بهترینه.

میکروکنترلر ها اکثرا با دو زبان بیسک و C برنامه نویسی میشن.کافیه سینتکس هر کدوم از این دو را بلد باشید( C قدرت مانور بیشتری داره در کنار اسمبلی)

در نهایت،هنر برنامه نویسی،تجربه چندین ساله کار با یک زبان و پلتفرم برنامه نویسی و انجام صدها پروژه ی حرفه ای و تجاری هستش.

C++ بیشتر برای بازی نویسی و آنتی ویروس و برنامه های سیستمی کاربرد داره(مثل درایور های قطعات سخت افزار) و افرادی که وارد این مبحث میشن،اکثر با IDE Visual C++ کار می کنند و کارشون هم بسیار تخصصی و محدود روی یک موضوع خاص هستش. برخی افراد هم از جنبه ی کراس پلتفرم بودن C++ با محیط های توسعه QT استفاده می کنند که البته از قدرت های سطح پایین(سیستمی) این زبان کاسته میشه.

ممنونم دوست من به خاطر توضیحات زیبا و درستتون
راستش من میخوام برنامه نویسی تحت وب یکی از زبان ها رو کار کنم تا بتونم چیزایی که نیاز دارم و به فکرم میرسه اوکی کنم ولی در اصل برنامه نویسی تحت نت رو دوست دارم.
قصدم یادگیری C# بود ولی گفتن که از طرف اون به asp.net میرسی برای برنامه نویسی در سطح نت ولی اگر C++ یاد بگیری بعد پی اچ پی یاد گرفتنت راحت تره چون کداش بهم نزدیکه. ولی C# کلا وارد دنیای asp میکنه.
برای همین گیج شدم

و مورد دیگه اینکه خب C++ به زبان میکرو کنترلرها و plc نزدیک تره تا C#

این موارد باعث گیج تر شدن من شده.

ravegoat
08-02-13, 13:06
با سلام!

ضمن تشكر از پاسخ دوستان؛ فقط نكاتي رو جهت منسجم كردن موضوع و نتيجه گيري بهتر عرض مي كنم.

از ديدگاه شخصي هرگز نميشه گفت فلان زبان، بهترين زبان برنامه نويسي دنيا است چون يه زبان می تونه در زمينه اي قابليت هاي خوبي نسبت به ساير زبان ها داشته باشه ولي در زمينه ي ديگري نتونه امكانات مطلوبي رو فراهم كنه. براي شروع برنامه نويسي بايد به دنبال زباني باشيم كه اين چند ويژگي رو داشته باشه:

منابع يادگيري اش جامع و به آساني در دسترس برنامه نويس باشه.
قابليت هاش همگام با پيشرفت هاي سخت افزاري به روز بشه و به عبارتي يه تيم پشتيباني قدرتمند داشته باشه.
قدرت مانور بالايي در زمينه هاي مختلف نظير برنامه نويسي تحت وب، ويندوز و دستگاه هاي هوشمند داشته باشه.

ولي توجه داشته باشيم كه برنامه نويس هستش كه نرم افزار رو طراحي مي كنه و نه خود زبان برنامه نويسي. پس در كنار يادگيري دستورات يه زبان برنامه نويسي بايد منطق برنامه نويسي رو هم بهتر بشناسيم.

نكته ي بعد اينه در حال حاضر شاخه هاي برنامه نويسي دارن تخصصي تر و جزئي تر ميشن و همه هم مي دونيم با يه دست چند تا هندونه نميشه برداشت! نميشه هم يه طراح وب عالي شد و هم يه متخصص موازي سازي و هم يه طراح الگو هاي محاسباتي و هم يه الگوریتم نويس ترسيم گر هاي گرافيكي و هم ... ! براي همين بهتره با برخي از موارد فقط يه آشنايي سطحي داشته باشيم و روي موارد ضروري مرتبط با كار خودمون تمركز بيش تري كنيم.

بنده به شخصه زبان سي شارپ رو پيشنهاد مي كنم. چون شما مي تونيد به طور همزمان برنامه نويسي ويندوز، موبايل و وب رو باهاش تجربه كنيد (البته اول برنامه نويسي تحت ويندوز توصيه ميشه). گرچه اين زبان يه سري ويژگي آزار دهنده داره و قابليت هاي فوق العاده اي بهش اضافه شده و منابع يادگيريش هم فراوونه. به تدريج كه با تكنيك هاي كد زدن آشنا شدين مي تونيد براي كار هاي تخصصي تر زبان هاي جديدي رو امتحان كنيد. مثلا" براي وب بريد سراغ PHP كه اسناد آموزشي و حرفه ايش داره به شدت فراگير ميشه. و همين طور در مورد PLC ، ميكرو و تجهيزات ديگه...

در نهايت پيشنهاد مي كنم اين قدر خودتون رو با تشابه بين زبان ها سر در گم نكنيد كه مثلا" اينو ياد بگيري بعد راحت تر مي توني اونو يادبگيري ... بعد اونو يادنگيري ديگه طلسم ميشي نمي توني زبان هاي ديگه رو يادبگيري!!! در تجربه شخصي وقتي يه زبان برنامه رو فراگرفتم خيلي راحت تونستم زباني با شكل و شمايل كاملا" متفاوت رو هم يادبگيرم!

به عنوان سخن آخر:

وقتي داريم از زباني مثل سي پلاس پلاس صحبت مي كنيم بايد اشاره كنيم برنامه ي نوشته شده با اين زبان با چي داره كامپايل ميشه. فرضا" اگر با C++/CLI برنامه اي نوشتيم، چون اين زبان يك CRL از دات نت محسوب ميشه، دقيقا" رفتار مشابه همون كدي رو داره كه با سي شارپ يا VB.NET نوشته شده. ديگه تحت اين شرايط معني نداره بگيم C++/CLI قدرتمند تر از C# است چون هر دو كد در نهايت به زبان ماشين يكساني تبديل ميشن. ولي اگر از C++ تحت Qt صحبت كنيم قضيه فرق مي كنه چون كامپايلر تغيير كرده قدرت زبان هم مي تونه تغيير كنه و در مواردی دچار قدرت و يا ضعف بشه. اين رو هم اضافه كنم محيط هاي برنامه نويسي گرافيكي (IDE) جذاب و متنوعي براي سي پلاس پلاس وجود داره كه اصلا" هم ترسناك و خشك نيستن و كد زدن باهاشون خيلي هم لذت بخشه.
در مورد ميكرو ها با حرف مظاهر جان كاملا" موافقم. هم بيسيك هست مثل بسكام، و هم سي است مثل كد ويژن و هم اسمبلي هست مثل Keil (البته فكر كنم...!) ولي تا اونجا كه بنده اطلاع دارم PLC ها رو اكثرا" با Ladder Logic برنامه نويسي مي كنن كه قضيه اش كلا" با C++ فرق مي كنه و جديدا" شكل اسكريپتيش رو هم ديدم كه با C# بود و نه C++!
همچنين براي ايده گرفتن در مورد پروژه هاتون حتما" يه سري به دو سايت Only the registered members can see the link (Only the registered members can see the link) و Only the registered members can see the link (Only the registered members can see the link) بزنيد.

به جمع برنامه نويسان خوش آمديد
آرمين