PDA

مشاهده نسخه کامل : اورکلاک cpu x4 phenom955

shiraz 1400
14-01-13, 15:27
سلام خدمت همه اساتید وهمه دوستانمشخصات سیستم من :
مادربرد: asus 870 g45
پردازنده :amd phenom 955
دررابطه با رم هنوز نخریدم از بین دو تا رم شما کدومشو پیشنهاد میدید؟
4GB 1600 ENHANCE CORSA GEC34GB1600C9SC GEIL RAM که البته برندش geil هستش4GB 1600 HYPERX KHX1600C9D3B1/4G KINGSTON RAMکدومشون بهتره برای اور کلاک وگیم من بازی زیاد میکنم ومیخوام پردازنده رو اور کلاک کنم ولی نمیدونم رم رو هم باید اور کرد؟

من میخوام که از اول با توجه به مادربرد ورم به من در اور کلاک کرن کمک منید چون چیزی بلد نیستم یعنی هستم ولی شما راهنمایی کنید چیز دیگه ایه هر نرم افزاری هم لازم هست بگید دانلود کنم تهویه کیس وپردازنده هم خوبه مشکلی نداره

shiraz 1400
14-01-13, 15:29
راستی یه سوال دیگه این مادربرد قابلیت انلاک کردن رو هم داره توضیح بدید که در هنگام اورکلاک انلاک باشه بهتره یا انلاک نباشه خلاصه خودتون استادید دیگه

The-Joker
14-01-13, 17:07
سلام دوست عزیز
اول از همه شما مطمئنید که برند مادربردتون رو درست نوشتید ، چون asus همچین مدلی نداره ولی msi داره
Only the registered members can see the link

خوب دوست عزیز ، برای اینکه شما بفهمید که مادربرد شما قابلیت آنلاک کردن پردازنده رو داره باید South Bridge یا به اختصار SB یا همون پل جنوبی مادربرد شما چیپست 710 به بالا باشه ، که مادربرد شما چیپ ست پل جنوبیش 710 هستش پس قابلیت آنلاک کردن پردازنده رو داره .

اما مشکل دیگه اینه که پردازنده ی شما چهار تا هستش به صورت فیزیکی و از قبل آنلاک هستش ، یعنی پردازنده ی شما چهار هسته ایی هستش پس دیگه چیزی برای آنلاک کردن نیست که بخواید آنلاک کنید
اگر پردازنده شما Phenom II X3 720 یا Phenome II X2 555 یا ... بود می تونستید آنلاک کنید ، اصلآ پردازده ها آنلاک به چهار هسته ایی میشن ، فقط در یه مدل پردازند های AMD ب.د که به شیش هسته آنلاک میشد که الان پردازندش یادم رفته ، ولی پردازنده ی شما آنلاک نمیشه .

در مورد آنلاک کردن و اورکلاک کردن هم در بعضی مواقع که شما هسته های هیدن پردازنده ی رو آنلاک می کنید ، همین خودش ممکنه عامل ناپایداری یا BSOD در سیستم باشه که اگر اینگونه بشه دیگه اورکلاک نمیشه کرد
ولی گاهی مواقع هم ممکنه که هیچ اتفاقی نیوفته و شما بتونید اورکلاک هم بکنید که این خیلی عالی میشه ، ولی اصولآ پردازنده وقتی که آنلاک میشه اورکلاکش پیشنهاد نمیشه .

در مورد اورکلاک هم نرم افزاری نیاز نیست ، بلکه شما از طریق بایوس مادربرد می تونید خیلی راحت پردازندتون رو اورکلاک کنید .
چون پردازنده ی شما Black Edtion یا ضریب باز نیست ، اگر بود خیلی راحت می تونستید با بالا بردن ضریب از طریق نرم افزار مثلآ Amd Overdrive از طریق خود ویندوز راحت اورکلاک کنید .
کار شما یه مقدار سخت تر میشه چون هی باید برید داخل بایوس و fsb رو بالا ببرید و سیستم رو بوت کنید و تست بگرید که مدت زمان بیشتری زمان می بره .

رم هم زمانی که شما پردازنده ی رو اورکلاک می کنید چه بخواید چه نخواید یه مقدار اورکلاک میشه و فرکانسش می ره بالا که همین خودش بعدآ ممکنه عامل ناپایداری سیستم میشه که در این صورت خودتون باید دستی فرکانس رو بیارید پایین .

در مورد تهویه کیس هم خدمت شما عرض کنم که تهویه ی کیس خیلی مهمه اما مهمتر از اون کولر سی پی یو هستش ، اگر سی پی یو شما کولرش استوک هستش به هیچ عنوان اورکلاک سی پی یو توصیه ی نمیشه ، چون هنگام اورکلاک سی پی یو ، زمانی که سیستم ناپایدار میشه شما باید به پردازنده ولتاژ اظافه کنید که همینجا دماش می ره بالا و دمای بیشتر از 60 درجه برای استفاده ی 24\7 ساعته خیلی خطرناکه و باعث سوختن سی پی یو میشه .
پس اگر کولر سی پی یو ندارید ، اول یه کولر خوب تهیه کنید و بعدش اقدام به اورکلاک کنید .

در مورد رم ها بنده به شما مدل Geil رو پیشنهاد می کنم .

اگر سواله دیگه ایی بود بنده حقیر در خدمتم .

:give_rose:

shiraz 1400
14-01-13, 22:07
The-Joker جان ممنونم بله شما درست میگید من حواسم نبود مادربردم msi
cpu من از سری Black Edtion هستش ونرم افزارو هم دارم شما از هر راهی که بتونید چه بایوس مادربرد چه نرم افزار کمکم کنید ممنون میشم که مقدار افزایش ولتاژ وفرکانس ودر کل مراحل کار ونرم افزار تست پایداری وهرچی لازم هست بگید ونمیشه کاری کرد که همون اول کار که اور کلاک میکنیم کاری کنیم که رم بعدا نا پایدار نشه؟ اگه میشه یه نگاهی به مشخصات cpu بندازید واگر بتونید با توجه مشخصات مرحله ای منو راهنمایی کنید خیلی عالی میشه و واقعا سپاسگزارم
Only the registered members can see the link 0COOLER&category_id=
اینم کولریه که میتونم بخرم البته یه جورایی بهم رسیده ونمیخوام بخرمش والان اینو دارم به نظر شما این به کار اورکلاک میخوره اگر شمارتونو هم بهم بدید عالی میشه

alksdj
14-01-13, 23:40
عزیز تا چقدر میخوای اور کنی
این سی پی یو قابلیت اور زیادی داره

shiraz 1400
15-01-13, 13:07
من خودم قبلا این cpu رو تا 3.8 اور کردم از راه افزایش ضریب multiplier تست پایداری گرفتم تا نیم ساعت خوب بود بعدش دماش زیاد شد ودور فنش زیاد وصدای موتور برق میداد البته فن فابریکش الان احتمالا این کولرو میخوام بگیرم
البته فکر کنم از راه همون multiplier بهتر باشه چون دو ماه پیش به شرکت amd ایمیل زدم وپرسیدم البته زیاد توضیح ندادن ولی گفتن میتونی از راه همون افزایش ضریب اورش کنی ولی باید به مدت 3 ساعت تست پایداری بگیری ولی وقتی بخوای از این راه اورش کنی میگه باید amd n cool quiet رو خاموش کنی البته ببخشید غلط املایی داره ویه سوال دیگه اور کردن از این راه ربطی هم به ht link speed داره یعنی اونو هم باید کم وزیاد کرد یا روی همون auto باشه؟
Only the registered members can see the link 0COOLER&category_id=
الان 46 هزار تومن تو شیرازه از این بیشتر بودجه ندارم

The-Joker
15-01-13, 14:41
سلام دوست عزیز .
اور کردن فرکانس HT اصلآ تاثیری در کارایی نداره و حتی در بعضی مواقع باعث درد سر بشه ، پس روی همون Auto باشه یا اینکه فرکانسش باید حدود 2000 باشه و بالاتر نیاد .
مورد بعدی اینکه که HT Link همیشه فرکانسش باید یا برابر فرکانس پل جنوبی مادربرد یا NB باشه یا اینکه از اون کمتر باشه

گزینه ی AMD Cool n Quiet هم باید خاموش باشه .

در مورد کولر هم باید خدمتتون عرض کنم که این کولر به درد اورکلاک نمی خوره ، چون تعداد هیت پایپ هاش کمه .

shiraz 1400
16-01-13, 22:05
سلام دوستان در صورتی که من کولر خوبی براش بگیرم یعنی برای دما مشکلی نباشه واز راه افزایش ضریب یا multiplier اور کلاکش کنم ایا باید ولتاژ رو هم زیاد کنم و اگر بله به چه اندازه؟
این پردازنده با مادربردی که دارم وکولر خوب از 3.2 که فابریکیه تا چند اور میشه ؟4.2 ؟4؟

Aliover
19-01-13, 17:56
سلام خدمت دوستان.

دوست من می خوای مثلا تا 4200 اورش کنی با یه فن خوب اونم تو ولتاژ 1.6 پایدار باشه ؟
برو تو تاپیک بخش اورکلاک سی پی یو یه نگاه بنداز بد نیستش.
تجربت زیاد می شه
اولش باید کشش سیستمت رو بدونی بعد اورکلاک کنی و همچنین یه پاور خوب به همراه فن خوب.
شما تا 4000 با ولتاژ 1.47 تا 1.5 رو 4000 رو با فن استوک و تهویه مناسب می تونید به راحتی پایدارش کنید که اگر سی پی یو شما 4 هسته ای باشه کارایی ش نزدیک به 50 درصد افزایش پیدا می کنه!
در ضمن خود من همین CPU رو برای استفاده روزانه تا 4300 با ولتاژ 1.6 100 در صد پایدارش کردم.البته با فن خوب کولر مستر.
پیشنهاد می کنم قبل از اورکلاک نسبت به تهیه یه هت سینگ خوب اقدام کنید.
این کار کمک شایانی به شما خواهد کرد با تشکر از شما.

Dj_aghamajid
19-01-13, 20:01
درود

فقط در یه مدل پردازند های AMD ب.د که به شیش هسته آنلاک میشد که الان پردازندش یادم رفته
phenom ii x4 960T

اور کردن فرکانس HT اصلآ تاثیری در کارایی نداره
لینک - بنچمارک - تست برای اثبات این موضوع در دست دارید؟

شما تا 4000 با ولتاژ 1.47 تا 1.5 رو 4000 رو با فن استوک و تهویه مناسب می تونید به راحتی پایدارش کنید
عزیز شما پردازنده آنلاک دارید. این پردازنده ها نیاز به ولتاژ بسیار ریادی برای پایداری دارند. اما 955 به ولتاژ کمتری نیاز داره. ولتاژ 1.37 تا 1.49 برای اور 955 مناسب هست. البته به مادربرد هم بستگی داره. اگه برد توان خوبی داشته باشه با ولتاژ کمتری میشه اور کرد.

The-Joker
20-01-13, 12:21
لینک - بنچمارک - تست برای اثبات این موضوع در دست دارید؟

سلام دوست عزیز .
این تجربه ی شخصی بنده هست و اینکه من تا حالا سیستم های زیادی رو اورکلاک کردم و بالا بردن فرکانس HT در آنها اصلآ تاثیری نداشت .
برای مثال بنده در اورکلاک یک سیستم فرکانس HT LINK رو از 2000 تا حتی 3000 هم رسوندم ولی هیچ تاثیری در تست ها و امتیاز ها که ایجاد نشد هیچ ، باعث فریز شدن سیستم هم شد ، بعد از برگردوندون فرکانس به همون 2000 ، همه چی به حالت عادی برگشت و سیستم دیگه فریز نشد .

Dj_aghamajid
20-01-13, 15:48
درود بر شما
من قبول دارم که اورکلاک این قسمت باعث ناپایداری میشه و تاثیر بسیار زیادی در کارایی سیستم نداره. اما خلاصه کاملا بی تاثیر هم نیست. اور متعادل و روسوندن فرکانس تا 2400 یا 2600 اگه برد خوبی داشته باشیم و دما هم کنترل بشه، هم سیستم پایدار میشه و هم کارایی افزایش پیدا میکنه. اما من هم بارها شنیدم که توصیه میکنند HT رو حدود 2000 نگه دارید تا پایداری سیستم حفظ بشه.
در کل برای اور بنظر من، اول باید سی پی یو رو اور کنیم و همه تست ها و...رو انجام بدیم و در انتها اگه بازم علاقمند به افزایش کارایی باشیم میتونیم بریم دنبال افزایش فرکانس HT.(البته تجربه و روحیه ریسک پذیری هم باید چاشنی کار بشه)
موفق باشید

Aliover
07-02-13, 02:14
درود بر شما دوست عزیز.
لینک بنچمارک که نه ولی می تونید به تاپیک تست Everest کاربران (Only the registered members can see the linkتست-سرعت-CPU-و-Ram-کاربران-با-برنامه-Everest) مراجعه کنید.
در ضمن پردازنده آنلاک با پردازنده غیر آنلاک در ولتاژ هیچ تفاوتی ندارن.
پردازنده یکی از دوستان بنده که 4 هسته ای هست در ولتاژ 1.42
در مقابل
پردازنده یکی از دوستان دیگه که آنلاک از 2 هسته ای به 4 هسته ای شده با همون ولتاژ تا 3.8 هم حتی اورکلاک میشه!
لازم به ذکرم که با افزایش فرکانس CPU نمودار مصرفی هم به صورت تصاعدی بالا می ره.خود من برای افزایش فرکانس از 3.2 تا 4 فقط ولتاژ رو از 1.432تا 1.45 بالا بردم !
ولی برای اورکلاک از 4 گیگاهرتز تا 4300 من ولتاژ رو از 1.45 به 1.59 افزایش دادم.
یا برای افزایش فرکانس تا 4620 ولتاژ رو روی 1.89 ست کردم.اونم رو سوکت 4 پین برای تغذیه CPU!!!
در ضمن من با جناب The-Joker موافقم اورکلاک HT چندان تاثیری نداره.
البته نمی گم که کاملا هم بی تاثیر نیست خوب به هر حال برای بهترین نتیجه حتی در حد صدم درصد کارایی بازم می شه روی اورکلاک HT حساب باز کرد.
در مقابل تاثیر اورکلاک این قسمت به اندازه اورکلاک CPU نیست.
در عوض اورکلاک قسمت NB تاثیر خوبی در کاهش تاخیر (Latency) رم داره.که برای اورکلاک رم خوبه.
البته باید بگم که اورکلاک NB کمی سختی داره.من تا 2620 که اورش کردم ولتاژ این قسمت رو 0.150 ولت زیاد کردم تا پایدار شد.در ضمن باید این قسمت از مادربرد رو هم خنک نگه دارین چون همین جوریش بدون اورکلاک داغ ه چه برسه به اورکلاک و افزایش ولتاژ.
افزایش فرکانس NB بنا به قابلیت مادربرد در کولینگ هوا خنک در برخی از مادربرد ها از 2200 و در برخی ، از 2600 به بعد شدیدا ناپایداری داره و یا حتی ممکنه که سیستم بالا نیاد که ناچارین باتری مادربرد رو دربیارین تا بایوس ریست بشه. که برای من از این اتفاقات زیاد افتاده.
بازم سوالی بود در خدمتیم.:wink: