PDA

مشاهده نسخه کامل : ارور CPU Fan Error

farid1433
29-12-12, 20:17
سلام خدمت دوستان عزیز . من چند وقت پیش سیستم رو وقتی روشن میکردم ارور CPU FAN ERROR میداد که بعدش رفتم فنش رو عوض کردم بازم همین ارور رو میده و باید f1 بزنم تا رد بشه . میخواستم بپرسم مشکل از کجاست میترسم سی پی یو بسوزه . فنش رو هم عوض کردم مشکل از فن نیست . حالا باید چکار کنم ؟؟؟ مدل مادربوردم ASUS-M3A هستش و سی پی یوم هم AMD !!!!! لطفا کمک کنید ؟؟؟؟؟:1. (12)::1. (12)::1. (36):

The-Joker
29-12-12, 20:36
سلام دوست عزیز .
شما چک کردید ببینید که پین های برق فن سی پی یو رو درست در جای مخصوص خودش در روی مادربرد وصل کردید ؟
شما یه دفه سی پی یو رو از جاش در بیار و دوباره جا بذار ، به احتمال زیاد درست میشه .
ممکنه که از خاک گرفتگی هم باشه .

farid1433
14-01-13, 18:11
دوستان درست نشد لطفا کمک کنید ؟؟:1. (28): در آوردم و جا زدم بازم همون ارور رو میده ؟؟؟؟؟؟؟؟

The-Joker
14-01-13, 18:53
سلام دوست عزیز .
آیا وقتی که این ارورو میده و شما f1 می زنید و رد میشه ، فن سی پی یو می چرخه ؟
اگر می چرخه شما سیستم رو 15 دقیقه روسن بذارید و چک کنید بینید که دمای سی پی یوتون در چه حدیه ایی ، اگر زیر 40 درجه بود پس همه چی درسته و اون فقط ممکنه که یه گلیچ یا باگ باشه که با آپدیت بایوس مشکل حل میشه ، با این مادربرد خیلی ها همین مشکل رو داشتن .

این مشکل عمومآ وقتی پیش میاد که دور فن در حالت بیکار و هنگامی که سیستم رو روشن می کنید زیر 800rpm هستش و مادربرد این رو به عنوان مشکل فن می شناسه و به شما ارور میده .

یه کار دیگه هم می تونید بکنید ، این که برید داخل بایوس مادربردتون و دنبال گزینه ی Cool n Quiet بگردید و اگر خاموشه روشنش کنید .

از داخل محیط ویندوز هم با نرم افزار speed fan چک کنید ببینید که دور فن سی پی یو شما چند rpm هستش

_Tokhs_
14-01-13, 20:37
فنّ شما مشکل داره ۱۰۰%
بنده خودم با این مشکل بار‌ها مواجه شدم و یا فن رو عوض کردم یا تمیز کردم. این ارور یعنی‌ اینکه Cpuشما گرمِ و کامپیوتر تشخیص میده که از فنّ میباشه، اما شاید فقط از فنّ نباشه، از خود Cpu باشه.

STUXNET
15-01-13, 08:59
فن شما مشکل داره یا با دور پایین می چرخه مادربورد تشخیص میده اینو ارور بگیره -
لازم به ذکره فن رو باز کنید خاکشو تمیز کنید دقت کنید فن آسیب نبینه بعد خیلی آروم ببندید .... اگه درست نشد بگید در خدمتتون هستم

farid1433
18-01-13, 13:41
سلام دوستان .شرمنده دیر جواب دادم . فنش درست میچرخه و دور فنش تو ستاپ مادر بورد نگاه کردم 3000 rpm بود . به احتمال زیاد مشکل در بایوس سیستم هست. تو تنظیمات ستاپ هم cool in quiet رو on کردم بازم همون ارور رو میده ؟؟؟؟:1. (28):

h!tman
18-01-13, 15:14
توی بایوس از روی اسمارت فن بردارید و یک مقدار بالاتر بزارید.
دور فن رو بالاتر بزارید . بعد که بوت شد برید و دمای سی پی یو چک کنید. اصولا توی کار سبک نباید زیاد بالا باشه.اگر بالاتر از 50 رو نشون داد مشکل داره اگر نه ارور الکی بایوسه.
البته این حالت معمول برای سی پی یو های حدود 65 وات هست و مدل دقیق سی پی یوتونو نمی دونم.
اگر درست نشد، فن رو بردارید،خمیر خوب بزنید ،پایه های فن رو چک کنید و ببینید موقع روشن شدن فن به درستی کار می کنه؟

STUXNET
19-01-13, 08:44
bios رو آپدیت کن درس میشه بعد دی فالت کن تنظیمات مادربورد رو میگم از جا رفتن هر 4 پین سوکت فن سی پی یو مطمِین شو

تاج
19-01-13, 11:38
دوست عزیز سلام
این ارور فن عموماً مربوط به مینهای ASUS هست که این مینا خیلی به نوع سنسورهای داخل برد فن حساسن
پس اشکال یا از خود جنس فن هست یا اینکه پایه رادیاتور درست وصحیح روی سی پی یو نصب نشده

STUXNET
19-01-13, 13:19
نوع فن اگه LGA 775 هستش -حتمن موقع جا زدن فن CPU به صورت ضربدر ی روبروی هم از جا رفتن پایه های فن با صدای کم متوجه میشید که جا رفته :wink:

az700
06-03-13, 08:34
سلام و درود
حالا که هیچ کدوم کار هایی که دوستان گفتند جواب نداد روی مین رو یه نگاه بندازید یه سوکت به نام sys fan و یه سوکت به نام cpu fan داره ممکنه سوکت رو اشتباه جازده باشید.
شاد و پیروز باشید

Ghaioom
31-10-14, 22:02
سلام

یه سیستم قدیمی هست این خطا تو بوت هستش! فن رو بازو بسته نکردم. قشنگ هم میچرخه ولی نمیدونم چشه.
شاید بازو بسته کنم بتمیزم درست بشه؟

ضمنان تو بایوس گزینه Cpu fan speed رو از N/A به ignored تغییر بدم درست میشه و خطا از بین میره.

AMD>INTEL
31-10-14, 22:04
چک کنید فیش cpu fan به سوکت cpu fan وصل شده باشه . اگر درست بود . احتمالا یکی از سیم های فن قطع میباشد .

Ghaioom
31-10-14, 22:12
چک کنید فیش cpu fan به سوکت cpu fan وصل شده باشه . اگر درست بود . احتمالا یکی از سیم های فن قطع میباشد .
جواب پست من بود دگ؟
Only the registered members can see the link

همینه؟کنارشم یکی دیگه هست به اونم زدم نشد.

اگه سیم قطع باشه که فن کار نمیکنه که! این که داره کار میکنه!

AMD>INTEL
31-10-14, 22:47
جواب پست من بود دگ؟

همینه؟کنارشم یکی دیگه هست به اونم زدم نشد.

اگه سیم قطع باشه که فن کار نمیکنه که! این که داره کار میکنه!

سیمها چهار رشته ای هست فقط دو تا سیم برای ولتاژ هست .

sempron
01-11-14, 02:36
سلام واسه منم قبل از ورود به لودینگ ویندوز میزنه ! cpu fan error
مین asus
سی پی یو :amd
خطرناکه؟؟؟؟؟/

Ghaioom
01-11-14, 06:14
ببخشید اگه قطع نبود چه کارای دیگه ای انجام بدم؟

ضمنا تغییر گزینه N/A به ایگنور تو بایوس کار درستیه؟ هر کاری کنم درست نشد اینو بزنم مشکلی پیش میاد؟

AMD>INTEL
01-11-14, 06:22
ببخشید اگه قطع نبود چه کارای دیگه ای انجام بدم؟

ضمنا تغییر گزینه N/A به ایگنور تو بایوس کار درستیه؟ هر کاری کنم درست نشد اینو بزنم مشکلی پیش میاد؟

اگر فن میچرخه میتونی ایگنور کنی .نباید مشکلی پیش بیاد
11792

Ghaioom
01-11-14, 14:37
اگر فن میچرخه میتونی ایگنور کنی .نباید مشکلی پیش بیاد
Desktop Boards — Three-Wire and Four-Wire Fan Connectors (Only the registered members can see the link)
انگار باید ایگنور کنم وگرنه حل نشد. سیماشم درست بود قطعی نداشت! در ضمن سیماش سه تاست. یه جا هم کنارش داره که سه پینه هست اونم میزنم فرقی نمیکنه.

با این لینک هم میشه رو بعضی مادربوردا راه حل رو اینطوری پیدا کرد؟ ولی رو این مادربورده کار نمیکنه.

nima_hl
01-11-14, 19:41
سلام

یه توضیح کلی و خودمونی میدم شاید به درد دوستان بخوره

در فنهای 4 پین یکی از پینها که دوستان هم توضیح دادند sense است که کارش اینه که به سیستم میگه فن داره با چه دوری حرکت میکنه

زمانی که شما ارور فن میگیرید چند حالت وجود داره

یا فنتون مشکل پیدا کرده و با دور کم داره میچرخه

یا بخش سنسور خراب شده و داره آمار اشتباه برای سیستم ارسال میکنه

یا بخش تشخیص دور در مادربرد خراب شده و نمیتونه متوجه بشه فن داره با سرعت مناسب میچرخه ( این مورد به ندرت پیش میاد )

یا سیسم سنسور درست متصل نیست ( که اینم به ندرت بعد از گذشت زمان اتفاق میافته . اگر مشکل باشه از همان اول مشخص میشه )

حال اگر شما ارور فن دریافت کردید و فن سیستمتون بنظر درست میرسه باید دمای پردازنده را چک کنید

اگر درست بود میتونید موقتا ارور را دیسیبل کنید

ولی راه حل منطقی تعویض فن است چون در صورت قطع آلارم اگر فنتون جام کنه متوجه نمیشید و اگر مادربردتون قدیمی باشه احتمال سوختن مادربرد یا پردازندتون وجود داره

Ghaioom
01-11-14, 22:41
دمای پردازنده این سیستم نزدیک به 70 هست که فک نکنم این خطا از این باشه؟

حالا مثلا 50 باشه ولی همه چیزش درست باشه هیچ مشکلی نداشته باشه چرا باید باز این خطا بیاد؟! آخه خیلی عجیبه!
این فن سه پینه هست.

AMD>INTEL
02-11-14, 21:08
دمای پردازنده این سیستم نزدیک به 70 هست که فک نکنم این خطا از این باشه؟

حالا مثلا 50 باشه ولی همه چیزش درست باشه هیچ مشکلی نداشته باشه چرا باید باز این خطا بیاد؟! آخه خیلی عجیبه!
این فن سه پینه هست.

ربطی به دما ندارد . مادربردتون به دلیل مشکل دار بودن سیم SENSE نمیتونه دور فن رو تشخیص بده . نیما جان به خوبی توضیح داد .

masoud13800
05-02-17, 11:04
سلام من هم همین ارور رو داشتم cpu یکم دیر روشن میشد یعنی f1 رو میزدم کامپیوتر میومد بالا . ولی الان یمدته چند بار باید روشن و خاموش کنم تا بیاد بالا(یعنی روشن میشه سیستم ولی صفحه مانیتور سیاهه و صدای بوق بوت شدن سیستم هم نمیاد فقط فن کار میکنه و بالا نمیاد) امروز اصلا" بالا نمیاد هرچی خاموش روشن میکنم بی فایدست
میشه راهنمایی کنید باید چیکار کنم؟
با تشکر

AMD>INTEL
05-02-17, 12:14
سلام من هم همین ارور رو داشتم cpu یکم دیر روشن میشد یعنی f1 رو میزدم کامپیوتر میومد بالا . ولی الان یمدته چند بار باید روشن و خاموش کنم تا بیاد بالا(یعنی روشن میشه سیستم ولی صفحه مانیتور سیاهه و صدای بوق بوت شدن سیستم هم نمیاد فقط فن کار میکنه و بالا نمیاد) امروز اصلا" بالا نمیاد هرچی خاموش روشن میکنم بی فایدست
میشه راهنمایی کنید باید چیکار کنم؟
با تشکر

برای سوالتون تاپیک بزنید . همچنین توضیحات شما ناقص و گنگ هست .