PDA

مشاهده نسخه کامل : کم بودن حجم فلش از حجم واقعی

life24
30-11-12, 00:19
سلام
چرا فلش های 16 گیگ 14.7 گیگ نشان میده؟
هر گیگ که 1024 مگ هست تازه باید بیشتر از 16 گیگ هم بشه
آخه 1.3 گیگ خودش کلی هست :Love-PCN~!:

Over_Cracker
30-11-12, 03:05
درود.

هر گیگ که 1024 مگ هست تازه باید بیشتر از 16 گیگ هم بشه

هر گیگابایت فقط 1 گیابایته. هیچ ربطی نداره که اگر 1 گیگابایت برابر با 1024 مگابایته باشه،16 گیگابایت بیشتر میشه!.اگر طبق قرار داد،هر گیگابایت برابر با 200 میلیارد مگابایت هم بود،بازهم 1 گیگابایت برابر با 1 گیگابایت بود.و 16 گیگابایت هم 16 گیگابایت (سعی کند عمیق تر فکر کنید رو این مباحث ساده تا بریم سراغ اصل مبحث که در بخش بعد توضیح میدم)

اما بحث واحد های مورد استفاده در تعیین ظرفیت هارد و فلش های USB از جانب تولید کننده ها کمی متفاوت و با نگاه مارکتینگ هستش که بالای 90% از کاربران با این شیوه ی محاسباتی آشنایی ندارند که در ادامه می خوام به تشریح این محاسبات بپردازم.

هر گیگابایت در فلسفه ی هارد،فلش و ابزارهای ذخیره سازی(دائمی/غیر فرار) برابر با یک میلیارد بایت هستش.

پس 16 گیگابایت برابر با 16/000/000/000 (شانزده میلیارد بایت) هستش.

اما ویندوز و محیط سیستم عامل در هنگام فرمت و اختصاص جدول پارتشین به این حافظه ها،دیدگاه واقعی داره نه تبلیغاتی.ویندوز هر 1024 بایت را یک کیلوبایت و هر 1024 کیلوبایت را 1 مگابایت و هر 1024 مگابایت را یک گیگابایت تعیین میکنه.(که از لحاظ معماری کامپیوتر،شیوه صحیح محاسبات در مبنای باینری هستش)

پس سیستم عامل میاد عدد 16/000/000/000 بایت را تقسیم بر 3^1024 (1024 به توان 3) میکنه و فضای هارد را بر اساس این فرمول در واحد گیگابایت نمایش میده.

پس همیشه بین فضای مارکتینگ حافظه ها و فضای واقعی اونها تفاوت قائل بشید با محاسباتی که ذکر کردم.

پی نوشت: یک تصویر از بخش properties (راست کلیک روی فلش)تب جنرال فلشتون بگذارید تا ادامه مبحث را پیش ببریم.

life24
30-11-12, 10:21
سلام و تشکر از توضیحات خوب و واضح و دقیق شما
تا اینجا دقیقا متوجه شدم این خدمت شما
Only the registered members can see the link

Over_Cracker
30-11-12, 16:48
سلام و تشکر از توضیحات خوب و واضح و دقیق شما
تا اینجا دقیقا متوجه شدم این خدمت شما
Only the registered members can see the link

درود.

لینک تصویر مشکل داره.

در سایت img.shahrsakhtafzar.com ثبت نام کنید و تصاویرتون را آپلود کنید.

nima_hl
30-11-12, 17:01
درود.

لینک تصویر مشکل داره.

در سایت img.shahrsakhtafzar.com ثبت نام کنید و تصاویرتون را آپلود کنید.

مظاهر جان برای من باز میشه

خدمت شما :give_rose:

Aliover
01-12-12, 01:25
با سلام خدمت دوستان.من تا اونجا که می دونم کم بودن حجم حافظه دستگاه های ذخیره سازی به خاطر نوع فرمت اونهاست.من اگر اشتباه نکنم یجا یه همچین چیزی رو خوندم که می گفت که وقتی فلش یا هر دستگاه ذخیره سازی دیگه رو فرمت کنی بخشی از حافظه به خاطر فرمت کردن از دست می ره و فرمت دستگاه اونو اشغال می کنه.البته این در حد یه نظریه ست حالا درست و دقیقش رو کاملا نمی دونم.ولی فکر کنم همین جوریه.

mohammad1985
01-12-12, 16:10
توضیح دقیق رو Over_Cracker (Only the registered members can see the link) دادن . برای هاردها و فلشها چون عدد رو روی 1000 رند کردن اینطوریه و مثلا یک هارد 1 ترابایت واقعا یک ترا نیست و هر چی ظرفیت بیشتر میشه این اختلاف بیشتر خودشو نشون میده ولی برای رم چنین چیزی نیست و مثلا یک رم 4 گیگ دقیقا 4 گیگ هست