PDA

مشاهده نسخه کامل : مشاوره در مورد واتر کولیگ Giga Galaxy 3D

mahdi77
16-10-12, 18:18
با درود خدمت دوستان صاحب سبک در واتر کولینک

خدمتتون عارض هستم که قصد یه مقدار تغییرات در واتر بلاک و رادیاتور این کولینگ رو دارم به این صورت که :

1-قصد یه لایه برداری از سطح سیقلی واتر بلاک که احساس میکنم خیلی ضخیم هست
7535
2-ساخت مجدد پوشش آکرولیکی واتر بلاک (چون نحوه ورودی و خروجی شیلنگ به صورتی هست که باعث میشه وقتی که شیلنگ رو نصب میکنم داخل فضای کیس رو به هم میریزه میخوام ورودی و خروجی به صورت عمود روی بلاک قرار بگیره)
7536
3-تعویض رادیاتور موجود با رادیاتور بخاری پیکان که امکان نصب 4 تا فن روی اون هست
7537

سوالات:
1-تاثیری روی انتقال بهتر گرما داره؟حداکثر جند میلی متر باشه ؟
2-با چه فلزی ساخته باشه ؟ ورودی و خروجی از هم چقدر فاصله داشته باشه؟ برای عایق بهتر از چی استفاده کنم؟
3-تعویض رادیات نیازی به تعویض پمپ نداره؟پمپ خودش جوابگو هست؟
اینم مشخصات پمپ:

7538

Pump Specifications

Dimensions:61 x 60 x 46mm

Noise Level:20dBA Max

Flow Rate:400L/hr

Voltage:12VDC

Bearings:Ceramic

Life Cycle:70000 hours

ضمنا این رو هم عرض کنم که در حال حاضر روی سیستم وصل نیست
چون هنوز لنگه یه سی پی یو برای سیستم هستم CPU رو که برای خرید مد نظرم هست 1366 980X هست اگه گیرم نیومد 950 که تا 4GHz اور بشه 24/7 مادربردهم Rampage III Exterme هست که مشکلی برای پشتیبانی از سوکت واتر نداره

ممنون میشم نظراتتون رو بدونم با تشکر

PUMAOC
16-10-12, 19:21
تجربه یی که دارم اینو می گه که بلاک و پمپ بیشترین تاثیر رو دارن. بلاک رو مود کنی به گمانم خیلی کم تاثیر داشته باشه دست نزنی بهتره. به جاش رادیاتور و پمپ رو تقویت کن.

mahdi77
16-10-12, 19:50
تجربه یی که دارم اینو می گه که بلاک و پمپ بیشترین تاثیر رو دارن. بلاک رو مود کنی به گمانم خیلی کم تاثیر داشته باشه دست نزنی بهتره. به جاش رادیاتور و پمپ رو تقویت کن.
باید یه جورایی قسمت آکرولیکی رو عوض کنم چون نحوه قرار گیری خروجی و ورودی روی اعصابمه

نظر شما در مورد پمپ و رادیاتور بهتره چیه ؟ درضمن اگه بخوام پمپو عوض کنم نیاز به یه مخزنم هم دارم درسته ؟

PUMAOC
16-10-12, 21:02
اگر حساسیت ندارید روی پمپ 220 ولت بهترین گزینه هست بسیار هم قوی هستن. مدلای 700 و 900 حتی 1100 لیتر بر ساعت هم گرمای ناچیزی حدود 10 وات به آب اظافه می کنن.

یعنی چی روی اعصابتون هست؟ مشکلش چی هست؟

رادیاتور 2 مدل هست یه مدل هایی لوله ی مسی هست که پیچ و تاپ خورده و به بدنه ی این لوله ها ورقه های آلومینییومی نازکی وصل هست. اگر تعداد لوله ها بالا باشه کاراییش از این مدل بهتره. ولی من خودم رادیاتور بخاری پیکان استفاده کردم. اصلا یکی یا 2 تا یا 3 تاش فرقی نکرد. مگر این که بخوایید گرافیک رو هم خنک کنید که در این صورت 2 تا پمپ استفاده کنید خیلی بهتره.

در کل ایده یاد هست. ولی بهترین گزینه که من خودم هم دنبالشس هستم واتر چیلر هست.

mahdi77
16-10-12, 21:29
اوکی اصلا از خیر ساخت اون قسمت گذشتم
پس رادیات شد:بخاری پیکان
من به صدای فن خیلی حسام حالا چه برسه به پمپ 220v
راستی اگه پمپ رو عوض کنم مخزن رو چه کار کنم؟ راهکار چیست؟

PUMAOC
17-10-12, 00:22
بله 3 مدل داره. لوله یی . که لوله هاش مسی و پره آلومینیومی هست.
آلومینیوم کامل مثل مال خودتون.
مسی کامل که دست دومش من قیمت کردم 35 می گفت.
صدای فن؟ مگر پمپ هم صدا می ده/؟ بی صدا هستند همشون. فرقی نداره 220 باشه. پمپ آکواریوم من هر چی خریدم بی صدا بوده . قیمتش هم بسته به مدلش 10 تا 17 تومنی بوده. 10 واسه 700 و 17 واسه 1100 .
اون پمپ و مخزن رو کاریش نداشته باش خرابشون نکن. بزار اون هم باشه.!( می تونی هم از چرخه خارجش کنی) باید یه مخزن بسازی با اکرلیک (اگر درست نوشته باشم) جنس همین co station گرین. تابلو ساز ها دارن.
می خوای داخل کیس باشه؟ البته اگر روش کار کنی و وقت بزاری خیلی تمیز در می آد.
این دم و دستگاه من بی صدا هم هست آب رو تا 1.2 متر می بره بالا فشارش هم خوبه.

Only the registered members can see the link
الان دنبال واتر چیلر هستم دیگه. واتر کولینگ با تغییر دمای محیط دماش تا 25 درجه ممکنه تغییر کنه ولی واتر چیلر همیشه زیر 0 هست.

mahdi77
17-10-12, 18:27
ممنون که وقت صرف پاسخ به ابهامت من میکنید :11():

منظورم این بود که به صدای نویز خیلی حسام --آخه یکبار که همین Galaxy تست گرفتم پمپش یه خورده صدا میداد گفتم شاید 220 ولتی صداش از اینی که هست بیشتر باشد خوب شاید پمپه یکم مشکل داره

بی زحمت میشه لطف کنید از چه برندی پمپ بگیرم که عمر خوبی داشته باشه؟
میخوام یه جوارایی همه رو داخل یه باکس جا بدم که فقط شیلنگها داخل کیس باشه و شلوغ نشه
من همین واتر کولینگ برام جوابگو هست

ببخشید میخواستم مایع کولانت هم خودم بسازم
تاپیکهای دوستان رو هم تا آخر خونده
میشه یه راهنمایی کنید که چی بگیرم و درصدشون چقدر باشه؟
من خودم نظرم روی پروپلین گلیکول + آب رادیاتور و یه مقدار رنگ قرمز(آخه میخوام رنگه مایعه قرمز باشه) امکانش هست؟ اگه گیرم اومد شیلنگ قرمز خوب میگیرم

راستی این کولینگ شما دمای CPU vرو تا چه حد نگه میداره(Idel و Load) ؟

PUMAOC
17-10-12, 20:16
سلام. خواهش می کنم اختیار دارید.

برند پمپ RESUN قدیمی و خوب هست. شاید بگم حدود 2 ماه حتی 1 دقیقه هم خاموشش نکردم.بعدش برق رفت یه بار خاموش شد :دی.الانم یه مدل دیگه900 لیتر بر ساعت برند دیگه گرفتم. به گمانم سفارش ایران به چین هست. مدل های مختلفی هم داره.

من resun رو خودم اکسترنال کردم واسه همین نیاز به مخزن و چرخه ی ایزوله داشت که اصلا هوا نکشه در نتیجه مخرن هایی که درست کردم خوب نبود ( یعنی حوصله درست کردنشو نداشتم) زود خراب می شد الان یه دونه 900 داخل آبی گرفتم!

اگر می خوایید همه رو یه جا بزارید بهترین ایده پمپ و مخزن XSPC هست راحت از روش کپ بزنید. چون پمپ هم داخل مخزن هست با خیال راحت کار می کنه و جلوه ی بهتری هم داره.

مایع هم من از همین مایع های معمولی آب رادیاتور 1000 تومنی استفاده یم کنم به نتیجه هم رسیدم هیچ چیز به پای آب مقطر خالص نمی رسه. از نظر گرما گیری و ...

من cpu م خیلی داغ هست و بلاک زالمن استفاده می کنم. دمای ایدل کور ها 30-32-31- 32 هست توی لود مثل پرایم می ره روی 72.71.73.69 البته اور هست cpu ... دمای دای cpu هم 19 توی لود تا 48 می رسه. البته به دمای محیط خیلی وابسته نیست و نهایتا کور دماش به 75 برسه توی روز های گرم. همین واتر کولینگ روی سندی باشه راحت دمات از 60 بالاتر نمی ره.

lorn
18-10-12, 23:30
سعید جان نظر و طرحت برای واتر چیلر چیه ؟
من یه مخزن طرح دادم و حس پیاده کردنش نیست یه مکعب 8*8 مسی یا ترکیبی از مس و پلاستیک و.... که روش یه tec میزاری و روی tec هم یه کولر پدر مادر دار یه کلید خاموش روشن هم برای tec و تمام
می تونی داخل مکعب هم شیار و ...... برای سرما گیری آب بزاری خلاصه هر موقعه هم حال کردی از مدار خارجش می کنی مثلا زمستونا یا هر موقعه که سیستم رو حالت غیر اوری کار می کنه

البته متذکر می شم لپ کردن هر کولری بطوره متوسط 1-2 درجه بهبوده کارایی حاصل می کنه بسته به نوع کولر و طراحیش می تونه بیشترم باشه مثل d-14 عزیزم (بر حسب تجربه می گم چون هر کولری میاد دستم امکان نداره سمباده نخوره :lol:)

nima_hl
19-10-12, 00:50
سعید جان نظر و طرحت برای واتر چیلر چیه ؟
من یه مخزن طرح دادم و حس پیاده کردنش نیست یه مکعب 8*8 مسی یا ترکیبی از مس و پلاستیک و.... که روش یه tec میزاری و روی tec هم یه کولر پدر مادر دار یه کلید خاموش روشن هم برای tec و تمام
می تونی داخل مکعب هم شیار و ...... برای سرما گیری آب بزاری خلاصه هر موقعه هم حال کردی از مدار خارجش می کنی مثلا زمستونا یا هر موقعه که سیستم رو حالت غیر اوری کار می کنه

البته متذکر می شم لپ کردن هر کولری بطوره متوسط 1-2 درجه بهبوده کارایی حاصل می کنه بسته به نوع کولر و طراحیش می تونه بیشترم باشه مثل d-14 عزیزم (بر حسب تجربه می گم چون هر کولری میاد دستم امکان نداره سمباده نخوره :lol:)

امیر جان من این طرحت رو 3-4 سال پیش پیاده کردم جواب نمیده

ببین یک نکته در مورد تک که کسی در موردش دقت نمیکنه اینه که سرعت انتقال دما بسیار کمه

برای مثال سیستم من حدود 4 لیتر مایع داشت که توسط 2 تا تک در مدت حدود 15 دقیقه دمای مایع به حدود -5 درجه میرسید ولی وقتی سیستم روشن میشد در مدت کوتاه دمای مایع به نزدیک دمای محیط میرسید ( بسته به یوزیج پردازنده یا گرافیک )

به عبارتی بعد از چند دقیقه کار با سیستم اختلاف دمای پردازنده در حالت روشن و خاموش بودن تکها ماکزیمم 2-3 درجه بود

خلاصه کلام تک میتونه مایع را بالای 40 درجه خنک کنه بشرط اینکه توسط پردازنده گرم نشه ( یا اینکه تک خیلی قوی یا تعداد بالا استفاده کنید که از هیچ نظر مقرون به صرفه نیست )

شما اگر 20 لیتر مایع در سیستم خنک کننده داشته باشید میتونید کامپیوتر را خاموش کنید تا در چند ساعت دمای کولنت زیر صفر بیاد تا بتونید یک تست چند دقیقه ای انجام بدید

در مورد لپ کردن هم بستگی مستقیم به کیفیت خمیر داره

شما یک متر مربع ایرانیت را در نظر بگیرید، اگر ایرانیت کشیده بشه عملا سطحش از 1 متر مثلا به 1.2 متر میرسه

اگر خمیر شما جنس عالی باشه با یک کولینگ لپ نشده به دلیل مثال بالا بازده بهتری نسبت به حالت لپ خواهید داشت

ولی اگر خمیر خوب نباشه همونطور که فرمودید با لپ کردن دمای پائینتری خواهید داشت

SiamkoGames
19-10-12, 14:18
سلام ممنون از دوستان منم این مدل رو دارم می تونم روی 1366 یا 1155 ببندم میشه رادیات من پشت کیس هست می خوام یه رادیات مسی پیکان یا بهتر از اونو بگیرم داخل کیس زیر سقف که بالاش فن 22 هست ببندم فیک میکنید تاثیر داره؟؟؟

ممنون...

lorn
19-10-12, 19:05
سلام و عرض ادب نیما جان
در مورد طرح اشاره کردم می شه با ایجاد شیار ها قشنگ تا زمانی که آب سرد می شه آب رو در مکعب نگه داشت فقط حوصله میطلبه تا طرح شیارها رو مهندسی وار دربیاری با توجه به قدرت پمپ و ...........کاملا مثل بلا ک جای اینکه گرما گیری کنه سرما گیری کنه مثل بلاک های دست سازی که بعضی از بچه ها ساختن. می تونی داخل مکعب رو در بیاری مسلمه با عبور آب بسرعت از مکعب دما فرقی نخواهد کرد

اگرم حس و حال مهندسی نداریم که در اکثر ما ایرانی ها حس و حالش نیست :lol:
طرح رو اینطوری اصلاح می کنم می تونیم دوطرف t.e.c دو بلاک قرار بدیم طرف سرد آب رو خنک کرده و به بلاک دومی می فرسته برای گرما گیری از سی پی یو و آب بعد از گرما گیری از سی پی یو وارد بلاک سوم که طرف داغ t.e.c هست می شه و ماکسیموم گرما رو می گیره و بعد می ره تو رادیاتور
البته موفقیت این طرح کاملا بستگی به کیفیت بلاکی هست که استفاده می شه مثلا می شه یبن بلاک دوم و سوم هم از دایاتور استفاده کرد تا آب رو برای گرما گیری از tec آماده کنیم و بعد از اون هم با استفاده از دو رادیات یا رادیاتور با توان بالا دما آب داغ رو به دما محیط می رسونیم خوب می شه از معایب این روش هم از قیمت تموم شده بالا اشاره کرد که البته باز هم ارزونتر از چیلره واقعهای در میاد
در کل طرح دیگه بزم ممکنه جایش با شکست مواجه شه و تضمینی برای موفقیتش نیست مگر در آزمایش و با قرار دادان بهترین مکان برای بهترین المانها

اما در مورد لپ بنظرم فرقی نداره همونجور که با خمیر نامرغوب کاهش دما خواهیم داشت با خمیر خوب هم کاهش دما خواهیم داشت حداقل 1 درجه رو داریم با خمیر خوب در ضمن معمولا کار برها بعد از یه با باز و بسته کردن کولر باعث می شن خراشهایی می شن روی سطح کولر و یا حتی در بعضی موارد دیدم رو ihs سی پی یو که از کارایی کولر کم می کنه مگر خمیر برای پوشش ذرات خالی که با چشم دیده نمی شن نیست ؟
مسلما از نظر من توانایی پر کردن خراشهای با خمیر از کارایی کولر کم می کنه
در ضمن بنده مثال ایرانیت رو درک نکردم اگر شفافتر توضیح بدید ممنون

پیشاپیش تشکر از اینکه بنده رو یاری می کنید در درک مطالب بیشتر

nima_hl
19-10-12, 22:59
سلام و عرض ادب نیما جان
در مورد طرح اشاره کردم می شه با ایجاد شیار ها قشنگ تا زمانی که آب سرد می شه آب رو در مکعب نگه داشت فقط حوصله میطلبه تا طرح شیارها رو مهندسی وار دربیاری با توجه به قدرت پمپ و ...........کاملا مثل بلا ک جای اینکه گرما گیری کنه سرما گیری کنه مثل بلاک های دست سازی که بعضی از بچه ها ساختن. می تونی داخل مکعب رو در بیاری مسلمه با عبور آب بسرعت از مکعب دما فرقی نخواهد کرد

اگرم حس و حال مهندسی نداریم که در اکثر ما ایرانی ها حس و حالش نیست :lol:
طرح رو اینطوری اصلاح می کنم می تونیم دوطرف t.e.c دو بلاک قرار بدیم طرف سرد آب رو خنک کرده و به بلاک دومی می فرسته برای گرما گیری از سی پی یو و آب بعد از گرما گیری از سی پی یو وارد بلاک سوم که طرف داغ t.e.c هست می شه و ماکسیموم گرما رو می گیره و بعد می ره تو رادیاتور
البته موفقیت این طرح کاملا بستگی به کیفیت بلاکی هست که استفاده می شه مثلا می شه یبن بلاک دوم و سوم هم از دایاتور استفاده کرد تا آب رو برای گرما گیری از tec آماده کنیم و بعد از اون هم با استفاده از دو رادیات یا رادیاتور با توان بالا دما آب داغ رو به دما محیط می رسونیم خوب می شه از معایب این روش هم از قیمت تموم شده بالا اشاره کرد که البته باز هم ارزونتر از چیلره واقعهای در میاد
در کل طرح دیگه بزم ممکنه جایش با شکست مواجه شه و تضمینی برای موفقیتش نیست مگر در آزمایش و با قرار دادان بهترین مکان برای بهترین المانها

اما در مورد لپ بنظرم فرقی نداره همونجور که با خمیر نامرغوب کاهش دما خواهیم داشت با خمیر خوب هم کاهش دما خواهیم داشت حداقل 1 درجه رو داریم با خمیر خوب در ضمن معمولا کار برها بعد از یه با باز و بسته کردن کولر باعث می شن خراشهایی می شن روی سطح کولر و یا حتی در بعضی موارد دیدم رو ihs سی پی یو که از کارایی کولر کم می کنه مگر خمیر برای پوشش ذرات خالی که با چشم دیده نمی شن نیست ؟
مسلما از نظر من توانایی پر کردن خراشهای با خمیر از کارایی کولر کم می کنه
در ضمن بنده مثال ایرانیت رو درک نکردم اگر شفافتر توضیح بدید ممنون

پیشاپیش تشکر از اینکه بنده رو یاری می کنید در درک مطالب بیشتر

امیر جان یک تک 60 واتی میتونه یک چیزی حدود 20 وات گرما را به صورت آنلاین از خودش عبور بده

یعنی برای اینکه یک پردازنده 100 واتی را در حدود دمای صفر درجه نگه دارید باید 5 عدد تک 60 واتی دما را از مایع شما جذب کنند

چون دمای تولید شده توسط پردازنده در حالت معمولی متغییر است شما نمیتونید هر 5 تک را به صورت 7/24 روشن نگه دارید چون احتمال منجمد کردن کولنت در مواقع بی کاری سیستم بوجود خواهد آمد

پس شما برای این حالت نیاز به یک کنترلر دمای دقیق و ترجیحا هوشمند دارید که مثلا ولتاژ تکها را زمان خنک شدن مایع کم کنه یا تعدادی از آنها را از مدار خارج کنه

به هر ترتیب با تستهائی که من قبلا انجام دادم با2 تا تک ماکزیمم میتونید یک سمپرون را خنک گنید ( البته همونطور که قبلا توضیح دادم اطلاعاتم به روز نیست و ممکنه الان تکهای بهتری در بازار موجود باشد )

اما در مورد لپ کردن ومثالی که زدم

یه نقاشی کشیدم فکر میکنم موضوع را که میخواستم بگم بیان کنه

همانطور که میبینید سطح نا هموار عملا سطح مقطع بیشتری برای جذب انرژی از سطح پائینی داره

البته همانگونه که قبلا توضیح دادم بازده کولینگ لپ نشده زمانی بالاتر خواهد بود که خمیر عالی استفاده بشه

به هر ترتیب مهم اون تستیه که شما انجام میدید نه این حرفهای من :wink:

اگر لپ میکنی دما میاد پائین لپ کن :give_rose:

lorn
20-10-12, 09:38
امیر جان یک تک 60 واتی میتونه یک چیزی حدود 20 وات گرما را به صورت آنلاین از خودش عبور بده

یعنی برای اینکه یک پردازنده 100 واتی را در حدود دمای صفر درجه نگه دارید باید 5 عدد تک 60 واتی دما را از مایع شما جذب کنند

چون دمای تولید شده توسط پردازنده در حالت معمولی متغییر است شما نمیتونید هر 5 تک را به صورت 7/24 روشن نگه دارید چون احتمال منجمد کردن کولنت در مواقع بی کاری سیستم بوجود خواهد آمد

پس شما برای این حالت نیاز به یک کنترلر دمای دقیق و ترجیحا هوشمند دارید که مثلا ولتاژ تکها را زمان خنک شدن مایع کم کنه یا تعدادی از آنها را از مدار خارج کنه

به هر ترتیب با تستهائی که من قبلا انجام دادم با2 تا تک ماکزیمم میتونید یک سمپرون را خنک گنید ( البته همونطور که قبلا توضیح دادم اطلاعاتم به روز نیست و ممکنه الان تکهای بهتری در بازار موجود باشد )

اما در مورد لپ کردن ومثالی که زدم

یه نقاشی کشیدم فکر میکنم موضوع را که میخواستم بگم بیان کنه

همانطور که میبینید سطح نا هموار عملا سطح مقطع بیشتری برای جذب انرژی از سطح پائینی داره

البته همانگونه که قبلا توضیح دادم بازده کولینگ لپ نشده زمانی بالاتر خواهد بود که خمیر عالی استفاده بشه

اگر لپ میکنی دما میاد پائین لپ کن :give_rose:
متوجه شدم برای tec پس باید حتما دست به دامن موتور یخچالی بشیم چطوری می شه یه چیلر با بازده بالا ساخت ؟ حتما شما امتحان کردین یا طرحی چیزی براش دارین می شه مطرح کنید همینجا

چوب کاری می فرمایید نزنید این حرف ها رو :give_rose:

nima_hl
20-10-12, 12:02
متوجه شدم برای tec پس باید حتما دست به دامن موتور یخچالی بشیم چطوری می شه یه چیلر با بازده بالا ساخت ؟ حتما شما امتحان کردین یا طرحی چیزی براش دارین می شه مطرح کنید همینجا

چوب کاری می فرمایید نزنید این حرف ها رو :give_rose:

موتور یخچال را امتحان کردم

متاسفانه برای این کار شما نیاز به یک یخچال ساز حرفه ای دارید که بدونه داره چیکار میکنه ( یخچال ساز من حرفه ای نبود 2 تا موتور و کلی وسیله و هزینه روی دستم گذاشت )

بعد هم عایق بندی و استفاده از سیستم دست ساز به دلیل در دسترس نبودن لوله انعطاف پذیر و عایق مناسب در بازار کار مشکلیه

اگر بتونید یدونه از این سیستمهای مخصوص کامپیوتر تهیه کنید خیلی بهتره چون سرو کله زدن با یخچال ساز و خرید قطعات مختلف براتون گرون تموم میشه ( نون و تره با دل دردش ....... :wink: )

PUMAOC
20-10-12, 12:16
سلام ممنون از دوستان منم این مدل رو دارم می تونم روی 1366 یا 1155 ببندم میشه رادیات من پشت کیس هست می خوام یه رادیات مسی پیکان یا بهتر از اونو بگیرم داخل کیس زیر سقف که بالاش فن 22 هست ببندم فیک میکنید تاثیر داره؟؟؟

ممنون...

آذه تاثیر داره به گمانم پمپ هم جواب بده.

امیر حسین یه طرح هست داخل خود انجمن اکسترم کولینگ شهر سخت افزار 2 سال پیش یکی از دوستان اجراییش کردن همون رو یم خوام کپ بزنم شاید موتورش قویتر باشه...