PDA

مشاهده نسخه کامل : گراند پاور

life24
07-10-12, 14:15
سلام
در سیم های پاور اصولا گراند رو مبینیم.
مثلا 4 تا 12 ولت و کنارش 4 تا گراند
این گراند رفته داخل پاور.از اون سمت پاور به کجا وصل شده؟ اون ورودی پشت پاور سه تا هست.یعنی یکیش همون گراند هست و همه اومدند تو برد و بعد متصل شدن به این؟
بعد اون ور که به برق میخوره دو تایی هست. ایران استاندارد سازی نمیکنه یا من در اشتباهم؟ در کل اساتاندارد به چه شکل هست؟

Over_Cracker
12-10-12, 06:46
سلام
در سیم های پاور اصولا گراند رو مبینیم.
مثلا 4 تا 12 ولت و کنارش 4 تا گراند
این گراند رفته داخل پاور.از اون سمت پاور به کجا وصل شده؟ اون ورودی پشت پاور سه تا هست.یعنی یکیش همون گراند هست و همه اومدند تو برد و بعد متصل شدن به این؟
بعد اون ور که به برق میخوره دو تایی هست. ایران استاندارد سازی نمیکنه یا من در اشتباهم؟ در کل اساتاندارد به چه شکل هست؟

درود.

ورودی پشت پاور 3 شاخه هست.دو تاش فاز و نول برق شهر هست. سومی به بدنه پاور وصله. اون سیم های مشکی هم به بدنه پاور و یا به اصطلاح به شاسی برد پاور متصل هستند و به عنوان سیم نول برق های خروجی پاور مورد استفاده هستند.به دلیل استفاده از خازن x,y در مدار ورودی فیلتر EMI/RFI پاور،اغلب حدود نصف ولتاژ ورودی (در ایران 220AC) به بدنه پاور منتقل میشه که جریان پایینی داره.اما همین ولتاژ اثر بسیار تخریب گری روی کل قطعات سیستم میگذاره و به همین خاطر می بایست به طریقی تخلیه بشه که بهترین راهکار،استفاده از پریز های 3 شاخه و متصل نمودن شاخه سوم به چاه ارت هستش تا تخلیه بار الکتریکی انجام بشه که علاوه بر جلوگیری از آسیب به دستگاه های برقی،خطر برق گرفتگی نیز به حداقل برسه.
Only the registered members can see the link

اما حالا که در ایران،استاندارد های لازم رعایت نمیشه و اغلب خانه های مسکونی فاقد چاه ارت هستند،می بایست کار تحلیه بار الکتریکی بدنه قطعات الکتریکی و الکترونیکی رو به صورت دستی و با استفاده از یک سیم نازک مسی و اتصال آن به چهارچوب آهنی در/پنجره و یا لوله آب انجام بدید.

life24
30-10-12, 16:37
سلام
سیمی به پیچ پشت کیس وصل کردم و از اون ور دور لوله اب تابوندمش
برق اضافه ای دیگر در کیس نیست اما اون سمت لوله که پیچوندم یک خورده جرقه میزد که سیم رو باز کردم.
تا ببنیم نظر اساتید چیست؟ اشکالی نداره داره جرقه میزنه اون سمت؟
این کیس ما زیاد برق داره
الان که سیم رو کشیدم از کیس. مثلا نمیشه روی بدنه اهنی کیس دستت رو چند لحظه مداوم بزاری . برق داره

life24
30-10-12, 20:32
سلام
حتی وقتی سیستم خاموش است و حتی وقتی که محافظ برق نیز دکمه آن روی خاموش یعنی 0 قرار دارد. (یعنی عملا حتی کیس هم نمیشه روشن کرد)
برق زیادی درون بدنه کیس است.
اما وقتی کابل را از پشت پاور بکشیم برق دیگر می رود.
باز اشاره میکنم که حتی وقتی محافظ برق و دکمه پشت پاور هم روی 0 هستند و برقی نیست این کیس برق دارد.
یکمی از حالت معمول بیشتر یعنی نمیشه چند لحظه پشت سر هم دست روی بدنه کیس گذاشت.

وقتی هم سیم از پشت کیس زدم به دور لوله آب . در لوله آب سیم جرقه میزند .
و من نمیدانم چی کار کنم که به قطعات اسیب نرسد.

Over_Cracker
30-10-12, 20:56
سلام
سیمی به پیچ پشت کیس وصل کردم و از اون ور دور لوله اب تابوندمش
برق اضافه ای دیگر در کیس نیست اما اون سمت لوله که پیچوندم یک خورده جرقه میزد که سیم رو باز کردم.
تا ببنیم نظر اساتید چیست؟ اشکالی نداره داره جرقه میزنه اون سمت؟
این کیس ما زیاد برق داره
الان که سیم رو کشیدم از کیس. مثلا نمیشه روی بدنه اهنی کیس دستت رو چند لحظه مداوم بزاری . برق داره

سعی کن لوله آب رو با تیغ کمی بتراشی و بعد سیم رو محکم وصل کن به طوری که هیچ فاصله ای بین سیم و سطح لوله نباشه که نتونه جرقه بزنه،مثل این هستش که که سیم شمع موتور رو با فاصله نیگه میداری جرقه میزنه اما اگر محکم به سر شمع وصل باشه دیگه جرقه نمیزنه.

مهم اینه که برق دیگه در بدنه کیس وجود نداشته باشه،اگر اون طرف جرقه هم بزنه مشکلی پیش نمیاد.

تا زمانی که پریز رو نشکید برق روی کیس وجود داره،چرا که کلید پاور فقط یک شاخه رو قطع میکنه

life24
31-10-12, 11:33
سلام
با چسب برق دور سیمرا محکم میبندم که جرقه نزنه
اما این برق زیادی که در این کیس هست . طبیعی هست؟ چون زیاد تر از حد معمول برق داره
البته پاور قبلی خراب بود و پاور جدید هم انداختیم و سیم ها رو وصل کردیم. فرقی نمیکنه و هر 2 پاور همین طوری بود.
البته ما کار خاصی هم در کیس انجام ندادیم که بگمی از اون هست

nima_hl
31-10-12, 11:46
سلام
با چسب برق دور سیمرا محکم میبندم که جرقه نزنه
اما این برق زیادی که در این کیس هست . طبیعی هست؟ چون زیاد تر از حد معمول برق داره
البته پاور قبلی خراب بود و پاور جدید هم انداختیم و سیم ها رو وصل کردیم. فرقی نمیکنه و هر 2 پاور همین طوری بود.
البته ما کار خاصی هم در کیس انجام ندادیم که بگمی از اون هست

این برق معمولا توسط مانیتورهای crt ایجاد میشه

اگر مونیتور شما از این سری و لامپی است این برق طبیعیه

life24
31-10-12, 11:57
این برق معمولا توسط مانیتورهای crt ایجاد میشه

اگر مونیتور شما از این سری و لامپی است این برق طبیعیه
سلام
مانیتور LED می باشد.

nima_hl
31-10-12, 12:00
سلام
مانیتور LED می باشد.

لطفا مانیتور را از کیس جدا کنید ببینید باز برق در کیس وجود دارد

life24
31-10-12, 14:26
لطفا مانیتور را از کیس جدا کنید ببینید باز برق در کیس وجود دارد
سلام
تمام دستگاه های جانبی باز کردم و باز کیس برق داره
برق که داره قابل چم پوشی نیست و حتی نمیشه موس و کیبورد رو جدا کرد و دست به کیس زد
محافظ برق رو گذاشتم کنار و به برق مستقیم وصل کردم . شاید گفت برق موجود در حال حاضر کیس بدون محافظ یک سوم کاهش پیدا کرده
اما همچنان برق وجود داره
محافظ رو باز کردم. در جلوی برد 2 مقاومت مشکی شدند و کمی بورد در همان قسمت مشکی شده است اما خازن ها علامت نشتی یا باد کردگی ندارند
این طبقه که ما مشینیم تازه ساز هست. میشه از برق خونه باشه؟
تو پذیرایی کیس دیگری هست و قدیمی هست اون اصل امشکلی ندارد
چی کار کنم؟ این پوا ردوم هم که سالم بوده به صدا دادن افتاده توش صدا جرقه و این چیزهای می شنوم اما کم

life24
31-10-12, 14:41
الان دیگه با یک سه شاخه معمولی و بدون هیچ وسیله اضافه سیتسم رو زدم به برق
مانیتور و کیس و ساپیکر
الان کیس دستم میزارم برقی وجود نداره
اما پاور به صدا دادن افتاده :great: یک صدا جرقه و جیر جیر مانندی دیگه توش میاد.
یعنی این صدای جیر یا جرقه که نمیدونم چیه هر سه ثانیه یا پنج ثانیه میاد و قطع میشه
اما اگر دقت کنی و گوش کنی بهش

الان کیس برق نداره. تکلیف چیست و مشکل کجاست؟ از همون محافظ اشغال و درپیت بوده درسته؟
تکلیف پاور چی میشه؟ داغون شده؟

life24
31-10-12, 18:56
الان پاور به رحمت خدا رفت؟ یعنی ما به خاطر محافظ در پیتی ایرانی 2 تا پاور خراب کردیم؟
اصلا گراناتی پاوررو عوض میکنه؟ چی بگیم به گارانتی؟ صداش زیاد نیتس که بهانه صدا بیاریم تا عوض کنه
این کیس شاید یک هفته ازش کار نکشیدیم.

nima_hl
01-11-12, 03:19
والا چه عرض کنم باید محافظ را دید ولی خیلی بعید میدونم علت برق اضافه روی کیس مربوط به محافظ باشه

شما اگر برون کفش یا دمپائی روی سرامیک بایستید و به کیس دست بزنید برق احساسا خواهید کرد ولی اگر پای شما عایق باشد مثلا روی فرش یا موکت باشید برقی احساس نخواهید کرد

اون صدای ویز ویز میتونه از شارلاکهای یدونه از چکهای پاور باشه که بدون مشکل سالها براتون کار کنه یا اینکه از یک خازن باشه که ممکنه به زودی مشکل پیدا کنه

به هر حال پاور اگر بسوزه و گارانتی معتبر مثل گرین داشته باشه بدون سئوال و جواب براتون تعمیر یا تعویض میشه

life24
01-11-12, 11:22
والا چه عرض کنم باید محافظ را دید ولی خیلی بعید میدونم علت برق اضافه روی کیس مربوط به محافظ باشه

شما اگر برون کفش یا دمپائی روی سرامیک بایستید و به کیس دست بزنید برق احساسا خواهید کرد ولی اگر پای شما عایق باشد مثلا روی فرش یا موکت باشید برقی احساس نخواهید کرد

اون صدای ویز ویز میتونه از شارلاکهای یدونه از چکهای پاور باشه که بدون مشکل سالها براتون کار کنه یا اینکه از یک خازن باشه که ممکنه به زودی مشکل پیدا کنه

به هر حال پاور اگر بسوزه و گارانتی معتبر مثل گرین داشته باشه بدون سئوال و جواب براتون تعمیر یا تعویض میشه
سلام
الان بدون محافظ هیچی کیس برق نداره و عادی شده و مستقیم زدم تو برق..
حالا سوال این هست که علت چی بوده که محافظ این طور برق ایجاد میکرده تو بدنه؟
الان پاور دوم هم صدا دادن افتاده و من کیس روشن نکردم دیگه
صدا مثل جرقه یا جیر هست که متناوب و هر چند ثانیه یک بار میاد اما ارام هست
هر دو پاور گرین هستند و روزهای اول صدا نداشتند.

بحث این هست که با این وضع بقیه قطعات اسیب میبیند یا خیر؟ یا باید پاور عوض بشه؟ اگر بخواهیم عوض کنیم به گارانتی چی بگیم و چطور ثابت کنیم خراب شده پاور

Over_Cracker
01-11-12, 13:52
مشخصات دقیق سیستم و پاورتون چیه؟

پاور های مرغوب خودشون مدار محافظ دارند و به نظرم نیازی به محافظ اضافه نیست.

شما ولتاژ های خروجی پاور رو تست کن،تحت فول لود سیستم(یک بار CPU را تحت فشار قرار بدید و یکبار کارت گرافیک) و ببینید افت ولتاژ دارید یا خیر و دقت کنید که صدای پاور در لود کامل بیشتر میشه یا کمتر.اگر تونستید سیم فن رو جدا کنید تا راحت تر صدا رو تشخیص بدید.

life24
01-11-12, 14:11
مشخصات دقیق سیستم و پاورتون چیه؟

پاور های مرغوب خودشون مدار محافظ دارند و به نظرم نیازی به محافظ اضافه نیست.

شما ولتاژ های خروجی پاور رو تست کن،تحت فول لود سیستم(یک بار CPU را تحت فشار قرار بدید و یکبار کارت گرافیک) و ببینید افت ولتاژ دارید یا خیر و دقت کنید که صدای پاور در لود کامل بیشتر میشه یا کمتر.اگر تونستید سیم فن رو جدا کنید تا راحت تر صدا رو تشخیص بدید.

سلام
I7 3770
asus p8b75-v
mangum II
4*4 ram
بدون گرافیک
dvd rw

green 430eu البته پاور گرین سری sp بود با وات کمتر . که موقع تعویض پاور دیگه پاور sp و وات کمتر از این نداشت. و ناچارا 430eu انداختیم.
والا محافظ یک جورایی سیار هم هست چون پریز برق بالا هست و کابل ها مخصوصا کیبس بهش نمیرسه.
امروز یک محافظ جدید خریدم و خداروشکر مشکل برق دار بودن کیس حل شده و کیس دیگر برق ندارد. اگر پا روی سرامیک بزارم یکمی برق داره.
اما با اون حالتی که قبل داشت فرق میکنه. قبل از این اصلا نمیشد به کیس دست زد یا جرات کرد فیش موس رو به کیس زد :1. (27):
الان خوب شده فقط جدیدا صدای خیلی کمی از پاور مثل تیک تیک پشت سر هم میاد.

Over_Cracker
01-11-12, 14:35
سلام
I7 3770
asus p8b75-v
mangum II
4*4 ram
بدون گرافیک
dvd rw

green 430eu البته پاور گرین سری sp بود با وات کمتر . که موقع تعویض پاور دیگه پاور sp و وات کمتر از این نداشت. و ناچارا 430eu انداختیم.
والا محافظ یک جورایی سیار هم هست چون پریز برق بالا هست و کابل ها مخصوصا کیبس بهش نمیرسه.
امروز یک محافظ جدید خریدم و خداروشکر مشکل برق دار بودن کیس حل شده و کیس دیگر برق ندارد. اگر پا روی سرامیک بزارم یکمی برق داره.
اما با اون حالتی که قبل داشت فرق میکنه. قبل از این اصلا نمیشد به کیس دست زد یا جرات کرد فیش موس رو به کیس زد :1. (27):
الان خوب شده فقط جدیدا صدای خیلی کمی از پاور مثل تیک تیک پشت سر هم میاد.

برق نداشتن بدنه کیس را با فازمتر تست کنید.کمترین جریان هم مضر هست،چرا که باعث تغییر اختلاف ولتاژ بین نول(سیم مشکی پاور) و ولتاژ های خروجی پاور و کاهش عمر قطعات اکتیو و پسیو برد های الکترونیکی قطعات سیستم میشه.

life24
01-11-12, 14:58
سلام
با همان OCCT تحت فشار گذاشتم و تغیری در صدای پاور بوجود نیامد . و صدای جدید یا بیشتر شدن صدا مشاهده نشد.
الان میشه به راحتی دست روی کیس گذاشت و کار کرد با کیس.
می فرمائید دیگه ارت کنمش حالا که مشکل برق شدید نداره؟ همان سیم به پشت کیس (پیچ) بزنم و اون طرف هم بپیچونم دور لوله آب؟
یا همین نا چیز هم باید قبل از ارت کردن برطرف کرد.

الان فازمتر زدم به هر 2 کیس و برق دارد.

Over_Cracker
01-11-12, 15:11
بله،سیم ارت رو وصل کنید به طریق گفته شده. هارد و مادربرد بیشترین آسیب رو از این برق تخلیه نشده میبینند.

life24
01-11-12, 15:19
بله،سیم ارت رو وصل کنید به طریق گفته شده. هارد و مادربرد بیشترین آسیب رو از این برق تخلیه نشده میبینند.
با درود و خسته نباشید خدمت دوستان.
ارت کردم و در حال حاضر با فازمتر که میزنم برقی دیگر نیست و اون قسمت سر لوله آب هم با چسب برق پوشاندم.
قضیه پاور چی شد؟ آسیبی ندیده تو این بحث خرابی محافظ و برق زیاد از حد مجاز موجود در بدنه کیس؟

Over_Cracker
02-11-12, 10:20
با درود و خسته نباشید خدمت دوستان.
ارت کردم و در حال حاضر با فازمتر که میزنم برقی دیگر نیست و اون قسمت سر لوله آب هم با چسب برق پوشاندم.
قضیه پاور چی شد؟ آسیبی ندیده تو این بحث خرابی محافظ و برق زیاد از حد مجاز موجود در بدنه کیس؟

تست هایی را که گفتم انجام بدید،اگر تو لود سیستم افت ولتاژ نداشتید،مشکلی نیست.

life24
02-11-12, 13:20
تست هایی را که گفتم انجام بدید،اگر تو لود سیستم افت ولتاژ نداشتید،مشکلی نیست.
درود
وال امولتی متر رو که قرار شده از اقا نیما یاد بگیریم
اما در تست occt صدا فرقی نداشت و کم و زیاد نشد.
بعد از تست هم یک سری عکس داد خود نرم افزار بهم.
که در رابطه با ولتاژ ها مورد خاصی ندیدم . نوسان داشت اما نه در حد زیاد(البته فکر کنم).چون شاخه 12 رو برای من 7 میزد از روز اول.
اما همین حساب کردم حدودا یک درصد کمتر با بیشتر شده بوده تا عکس