PDA

مشاهده نسخه کامل : انتخاب پاور مناسب [بحث در مورد تابوی خرید پاور قوی]

nima_hl
09-09-12, 05:33
سلام به همه دوستان عزیز :give_rose:

در تاپیکهای مختلف عنوان کرده بودم که نباید پاور با توان بالا برای سیستم با مصرف پائین تهیه و استفاده نمود

دوستان دستور فرمودند در مورد این مبحث بیشتر توضیح دهم.

به سبک خودمانی اگر بخواهم شروع کنم برای سیستمی که در حالت idle ( بیکاری ) مصرف بالای 100 وات و زمان لود، مصرفی کمتر از 400 وات دارد برای بهترین استفاده باید یک پاور 500 وات تهیه شود

بعضی از دوستان برای محکم کاری فکر میکنند که بهتر است برای این سیستم یک پاور مثلا 900 واتی بخریم که خیالمون راحت باشه

این تفکر همانگونه که در ادامه توضیح میدهم یک تفکر کاملا اشتباه بوده که علاوه بر اینکه به عمر و عملکرد سیستم اضافه نمی کند باعث ایجاد فشار زیاد به پاور و قطعات دیگر خواهد شد

فاکتور بازده ( Efficiency ) در پاور جزو پارامترهای مهم محسوب میشود و وقتی شما یک پاور 80 پلاس تهیه میکنید مفهوم آن این است که پاور شما بیش از 80 درصد از برق ورودی (220 ولت) را به برق خروجی و قابل استفاده قطعات سیستم تبدیل میکند

ما بقی برق به صورت گرما از هیتسینکها و قطعات درون پاور دفع میشود. کاملا مشخص است هر چه اتلاف انرژی کمتر باشد پاور راحت تر و خنک تر کار نموده و عمر پاور و سایر قطعات بیشتر خواهد بود

تا اینجای کار را اکثر دوستان میدانند ولی نکته ای که برخی دوستان به آن دقت لازم را ندارند این است که این بازده عنوان شده در مشخصات پاور (80plus) تنها در بازه مصرف 20 تا 80 درصد اتفاق افتاده ولی در بازه 0 تا 20 درصد و 80 تا 100 درصد چه اتفاقی روی خواهد داد؟

اجازه بدهید با یک چارت این مطلب را توضیح دهم

Only the registered members can see the link

این چارت میزان بازده به میزان مصرف در یک پاور 900 واتی (Cooler Master UCP 900W) را نشان میدهد

همانگونه که مشاهده میفرمائید اگر از این پاور زیر 180 وات ( 20% ) خروجی بگبریم میزان بازده به شدت کم می شود

در این شرایط همانگونه که به وضوح در چارت مشخص است سیستم زیر فشار بسیار بیشتری حتی نسبت به لود 110 درصدی (990 وات) میباشد :wink:

به عبارت ساده شما اگر برای سیستم خود یک پاور بیش از اندازه قوی تهیه کنید خیلی خیلی بدتر از آن است که برای آن سیستم یک پاور ضعیف تهیه کنید

در پاورهای خوب ( برند ) اگر پاور برای مصرف سیستم کم باشد مدار پروتکشن "آور ولتاژ" به راحتی سیستم را خاموش میکنند ولی پیاده سازی درست سیستم "آندر ولتاژ" بسیار سخت بوده و تقریبا تمامی پاورهای موجود بازار یا فاقد این پروتکشن هستند و یا عملکرد درستی ندارند

البته یک سری پاور بخصوص و با تکنولوژی ساخت جدید وجود دارند که مشکل آندر ولتاژ را ندارند ( مثلا سری oc گرین ) که در صورت تمایل دوستان در مورد آنها در آینده صحبت میکنیم

ساعت از 7 صبح گذشته و مغزم بیشتر از این یارای ادامه دادن نمیدهد :1~@$S (9):

اگر تا اینجای کار مطلب برای دوستان جالب بود بفرمایند تا در روزهای آینده توضیحات مفصل تری بدهم :give_rose:

smrbh
09-09-12, 16:54
سلام بر دوست و استاد عزیزم آقا نیمای گل :11():
ممنونم بابت مطالب مفیدتون :great: من خودم خیلی علاقه دارم که در مورد پاور اطلاعات بیشتری بدانم و از برخی اصطلاحات ، واژه ها و اعدادی که روی پاورها نوشته می شود آشنا شوم . ممنون میشم اگه به طور کامل و مفصل شما و دیگر اساتید انجمن در مورد پاور و کلیه مسائل مربوط در این زمینه توضیحاتی بدهید .
موفق و پیروز باشید .
با تشکر - محمدرضا :give_rose:

nima_hl
09-09-12, 23:41
سلام بر دوست و استاد عزیزم آقا نیمای گل :11():
ممنونم بابت مطالب مفیدتون :great: من خودم خیلی علاقه دارم که در مورد پاور اطلاعات بیشتری بدانم و از برخی اصطلاحات ، واژه ها و اعدادی که روی پاورها نوشته می شود آشنا شوم . ممنون میشم اگه به طور کامل و مفصل شما و دیگر اساتید انجمن در مورد پاور و کلیه مسائل مربوط در این زمینه توضیحاتی بدهید .
موفق و پیروز باشید .
با تشکر - محمدرضا :give_rose:

سلام

عزیز جان این مبحث خیلی وسیع است لطفا در انجمن سرچ بفرمائید تاپیکهای زیادی داریم

اگر سئوالی بود بفرمائید تا در صورت توان پاسخگو باشم :give_rose:

iranch
10-09-12, 00:05
سلام
آقا نیما امکان دارد که مورد اول را کمی فنی تر و تخصصی تر بحث شود. یعنی چرا و چطور به قطعات فشار میاد.و همچنین نحوه محاسبه بهترین پاور برای سیستم.
چون سایت های فروش پاور مختلف نمیشه بهشون اعتماد کرد.

nima_hl
10-09-12, 01:55
سلام
آقا نیما امکان دارد که مورد اول را کمی فنی تر و تخصصی تر بحث شود. یعنی چرا و چطور به قطعات فشار میاد.و همچنین نحوه محاسبه بهترین پاور برای سیستم.
چون سایت های فروش پاور مختلف نمیشه بهشون اعتماد کرد.

سلام

ما در تئوری وقتی در مورد برق یکسو (dc) صحبت می کنیم معنی آن برقی میشود که هیچ نوسانی نداشته باشد و روی اسیلوسکوپ کاملا یک خط صاف دیده شود

اما در واقعیت تولید برق کاملا dc بخصوص از روی ورودی ac بسیار مشکل است و برقهای dc تولید شده دارای یک تلورانس (ripple) خفیف میباشند

در پاورهای عالی میزان این نوسات بسیار کم و زیر 100 میلی ولت ( 0.1 ولت ) است البته اگر درست به خاطر داشته باشم استاندارد 80+ برق زیر 250 میلی ولت را استاندارد میداند

حال تفاقی که در لود زیر 20% و بالای 80% می افتد این است که این نوسان زیاد میشود و بسته به کیفیت قطعات پاور و میزان لود تا 1000 میلی ولت ( 1 ولت ) برای برق 12 ولت که برق اصلی سیستم است افزایش می یابد

به عبارتی به جای 12 ولت برق 11.5 تا 12.5 ولت به مصرف کننده تحویل میگیرد

در این حالت قسمت تغذیه مصرف کننده داغ شده و از عمر آن کاسته می شود

مثلا هارد دیسک یا مادربردی که با ریپل زیر 50 میلی ولت تغذیه شود معمولا عمری چندین برابر از زمانی خواهد داشت که با ریپل 250 میلی ولت تغذیه شود

در ریپل بالا معمولا اولین قربانی خازنهای برد مصرف کننده میباشد

دیشب ( صبح ) کلا 2 ساعت خوابیدم ریپل برق مغزم الان روی 100000 میلی ولته :lol: فعلا مغزم نو ریسپانس تو پیجنگه اگر مطلب را خوب توضیح ندادم یا سئوالی دارید بفرمائید :give_rose:

iranch
12-10-12, 00:10
سلام
در صورت امکان تاپیک با بحث ها و نمودار ها ادامه پیدا کند.من شدیدا علاقه مند تخصصی تر شدن بحث هستم.
و همچنین چگونگی محاسبه بهترین پاور مورد نیاز سیستم.

iranch
12-10-12, 19:03
سلام
برخی میگویند باید سالیانه چند درصد برای افت راندمان و پیری خازن ها هم احاظ کرد هنگام خرید پاور
چگونگی محاسبه بهترین پاور مورد نیاز سیستم را لطفا شرح دهید

poorya_user
13-10-12, 19:02
درود بر استاد بزرگوار آقا نیما.
مطالبی که ایشون فرمودند کاملاً درست می باشد و همونطور که یک پاور نباید کمتر از مصرف واقعی یک سیستم توان داشته باشه ، نباید هم بیش از حد باشه.
در رابطه با درصد ها ، من اصلاح کنم که بازه بین 20 تا 80 % نیست . بلکه 20 تا 100% هستش . معیار 80Plus هم تا 100% لود یک پاور هستش. در رابطه با پروتکشن هم که نیما جان فرمودند Under Voltage در اصل، در زیر لود 20% پروتکشن Over Voltage فعال می شود . چون فشار و آمپراژ کم هستش ، ولتاژ از حد استاندارد بالاتر می ره و باید اورولتاژ پروتکت کنه.
این امر خیلی مهم هستش ، حتی خیلی از پاورهای توان بالا ، نمی تونند سیستم هایی که مصرف پایین دارند (مثلاً گرافیک آنبرد دارند) رو روشن کنند و با اضافه کردند کارت گرافیک سیستم روشن می شه. مثل یک مخزن 1000 لیتری آب که شیر اون در 100 لیتر پایین قرار داره :wink:

ببخشید آقا نیما جسارت کردیم :give_rose:

life24
12-07-13, 19:34
سلام
آقا نیما در رابطه با پاور های گرین نوع OC آیا توضیح خاصی مد نظر است؟ این پاور ها اگر وات بیشتر از نیاز بخریم مشکلی است یا نباید این کار کرد؟
ایا مدار محافظیتی دارد؟

nima_hl
12-07-13, 20:05
سلام
آقا نیما در رابطه با پاور های گرین نوع OC آیا توضیح خاصی مد نظر است؟ این پاور ها اگر وات بیشتر از نیاز بخریم مشکلی است یا نباید این کار کرد؟
ایا مدار محافظیتی دارد؟

سلام

لطفا به این چارت دقت بفرمائید

8872

همانگونه که مشاهده میفرمائید بازده این سری پاور ( گرین oc ) در زمانی که شما از 10% توان آن هم استفاده میکنید بالای 84 درصد میباشد

اگر این چارت را با چارتی که در پست اول دادم مقایسه کنید متوجه خواهید شد که بازه استفاده از این سری پاور به مراتب از سریهای قبل بهتر است

برای سیستمی که در idle مصرف 100 وات داشت بنده عرض کردم که ماکزیمم میتونید پاور 500 وات (معمولی) تهیه کنید

برای همان سیستم شما میتونید از سری oc حتی پاور 1000 واتی هم استفاده کنید

البته اینجا یک تبصره جالب هم داریم

اگر مصرف ماکزیمم سیستم شما برابر با 500 وات بود شما بایستی یک پاور 600 واتی معمولی خرید میفرمودید ( چون بالاتر از 80% بازهم بازده کم میشد ) ولی در سری oc شما میتوانید یک پاور 500 واتی تهیه کنید ( چون بازده پاور تا 100% هم مناسب است )

iranch
08-09-15, 10:01
درود بر استاد بزرگوار آقا نیما.
مطالبی که ایشون فرمودند کاملاً درست می باشد و همونطور که یک پاور نباید کمتر از مصرف واقعی یک سیستم توان داشته باشه ، نباید هم بیش از حد باشه.
در رابطه با درصد ها ، من اصلاح کنم که بازه بین 20 تا 80 % نیست . بلکه 20 تا 100% هستش . معیار 80Plus هم تا 100% لود یک پاور هستش. در رابطه با پروتکشن هم که نیما جان فرمودند Under Voltage در اصل، در زیر لود 20% پروتکشن Over Voltage فعال می شود . چون فشار و آمپراژ کم هستش ، ولتاژ از حد استاندارد بالاتر می ره و باید اورولتاژ پروتکت کنه.
این امر خیلی مهم هستش ، حتی خیلی از پاورهای توان بالا ، نمی تونند سیستم هایی که مصرف پایین دارند (مثلاً گرافیک آنبرد دارند) رو روشن کنند و با اضافه کردند کارت گرافیک سیستم روشن می شه. مثل یک مخزن 1000 لیتری آب که شیر اون در 100 لیتر پایین قرار داره :wink:

ببخشید آقا نیما جسارت کردیم :give_rose:

درود بر آقای پوریا
فرمول ما P=VI هست. یعنی توان پاور ما 550 وات است. و ولتاژ ورودی هم 220 ولت پس 2.5 آمپر جریان داریم. حالا اگر ما از همین پاور 1 آمپر کار بکشیم. توان خروجی ما 220 وات میشود. پس چطور می فرمایند مصرف برق بالا میرود؟! هر چه از پاور بکشیم، به ما وات خروجی میدهد.

مورد دوم میفرمایید

ولتاژ از حد استاندارد بالاتر می ره
باز هم طبق فرمول بالا، فقط مقدار ولتاژ هست که ثابت و 220 ولت هست. مقدار توان و آمپر که ثابت نیست که بخواد ولتاژ کم و زیاد بشه. اما ولتاژ هست که ثابت هست.

iranch
09-09-15, 02:36
خوشحال میشم نظرات دوستان رو بدانم

mobashery
08-03-16, 13:10
سلام به دوستان
اقای iranch کاملا درست میگن اون نموداری هم که دوستان قرار دادن که همون Efficiency هست مربوط به بازده انرژی هست یعنی اگر توانی که سیستمون از پاور دریافت میکنه در حد 40 تا 80 درصد توان نامی پاورتون باشه حداکثر راندمان دارید ولی اگر کمتر از 20 درصد توان نامی پاورتون باشه فشاری رو پاورتون نمیاد ولی راندمان به شدت پایین میاد
مثلا اگر با یه پاور 900 واتی سیستمون به 100 وات توان لازم داشته باشه از شبکه برق 130 وات مصرف میشه که 30 وات مابقی تلف میشه