PDA

مشاهده نسخه کامل : مواد استفاده شده در مادر بورد؟

Trance
10-06-07, 14:29
ایا مواد استفاده شده در مادر بورد به خصوص بورد مادر بورد سمی هستند ؟مادر بورد ها از چه موادی درست می شن؟(فیبر مادر بورد) با تشکر

M A H R A D
10-06-07, 15:58
سلام

یکی از مواد اصلی سازنده بردها ( من جمله مین برد) فایبرگلاس هست

بردهای چاپی یا همون PCBها دارای چندین لایه هستند ( 4 تا و بیشتر معمولا) و این لایه ها نسبت به هم ایزوله شده اند و توسط Via ها بهم متصل شده اند

البته تعداد لایه ها به چیپست بر میگرده بطوری که مثلا مین های P4 دارای 6 لایه هستند

در مورد سمی بودن فکر نکنم اینطور باشه ... البته بهتره به مواد نشت شده از خازنها بصورت مستقیم دست نزنیم ( جهت محکم کاری)

ولی در کل فکر نمیکنم سمی باشه

برای آشنایی با PCBها پیشنهاد میکنم یه خورده با برنامه Protel کار کنید تا بفهمید دنیا داره به کجاها میره ...!

Only the registered members can see the link

سپاس

Shahryar
10-06-07, 17:26
من مبنی بر فایبرگلاس ها را نمیدونم .

در کل در مورد برد ها این طور که من قبلا خودم درست میکردم این شکلی بود که یک صفحه ی پلاستیکی ( Pbc ) را برمیداشتیم و یک لایه ی مس روش میدادیم بعد که روش طرح را پیاده میکردیم برد را در اسیدسولفوریک قرار میدادیم تا مس ها خورده بشه و این طرح های روی پلاستیک بمونند ! البته این چیزی که من درست کردم کیت یک منبع تغدیه ی متغیر بود نه یک مادربورد و در مورد 6 لایه اطلاعاتی ندارم و خوشحال میشم بدونم از چه جنس هایی هست . اما در برد های معمولی چیزی سمی وجود نداره ...

مهراد جان زحمت این لایه ها را بکش...

قربانت شهریار

M A H R A D
11-06-07, 16:35
ببنید دوستان ...

هر PCB میتونه از یک لایه تا 24 لایه ( بیشترشو نمیدونم هست یا نه) تشکیل شده باشه

این لایه ها با یک سری مواد مخصوص عایق ، از هم دیگه جدا میشن و در مکانهای خاص میشه از Viaها برای اتصال این لایه ها استفاده کرد ، در واوق این لایه ها بوسیله فشار و چسب و گرما و پرس بهم دیگه میچسبن و یک برد لایه لایه برای ما ایجاد میکنند

در مورد مواد تشکیل دهنده لایه ها :

برد های لایه های تکی ( یک لایه) از ماده ای بنام FR2 ساخته شده اند ... FR2 در واقع یک ترکیب از نوعی صمغ و کاغذهای ویژه هست ... البته این نوع بردها معمولا شکننده هستند

برای بردهای چند لایه از FR4 استفاده میشه که نوعی فایبرگلاس هست و کمی منعطف تر از قبلی هست و در نتیجه شکسته نمیشه

که البته توی این مبحث ، وارد تکنولوژی SMD میشیم که اگه وارد این قضایا بشیم واقعا میفهمیم که یه بردی که ما فقط رویه اون رو میبینیم چه قدر گسترده تر از اونیه که نشون میده

این هم از نمای یک PCB چندلایه که توی پروتل در حال دیزاینه :

Only the registered members can see the link

بهتون یه بار دیگه پیشنهاد میکنم پروتل رو نصب کنید و سمپل هاشو ببنید ...

پیشاپیش اگه اشتباهی کردم منو ببخشید

M A H R A D
11-06-07, 16:42
یک صفحه ی پلاستیکی ( Pbc ) را برمیداشتیم

به اون لایه پلاستیکی نمیشه گفت PCB

چون PCB باید پرینت شده باشه و آماده

M A H R A D
25-06-07, 14:35
بچه ها امروز داشتم با DXP کار میکردم ...

عجب چیزیه ... Only the registered members can see the link