PDA

مشاهده نسخه کامل : تست AMD FX-8120 Zambezi

nima_hl
30-08-12, 11:33
سلام به همه دوستان گل :give_rose:

همانگونه که دوستان در جریان هستند معمولا تمام پلتفرم های موجود در بازار را برای اطلاعات خودم یک مرتبه دقیق تست میکنم تا با تسلط کامل بتونم در مورد آن صحبت کنم

چون حرف و حدیث در مورد بلدوزر زیاد بود 2-3 روز پیش این پردازنده و مادربرد asrock 970 extreme4 را تهیه کردم و تقریبا تمام دل و رودشو کشیدم بیرون :lol:

زمان زیادی از عرضه این محصول گذشته و ریویوهای زیادی در مورد آن در اینترنت موجود است به همین دلیل نمی توانم اطلاعات جدیدی در قالب رویو به کاربران گرامی بدهم

ولی اینجا یک چکیده از نتایج تستهائی که روی این پلتفرم انجام دادم را مینویسم تا در مورد آن صحبت کنیم

دوستان اگر علاقه به تست بخصوصی دارند بفرمایند اگر امکانش را داشتم انجام داده و نتایج را اعلام میکنم

nima_hl
30-08-12, 11:48
آنچه که گذشت

همانگونه که دوستان در جریان هستند بلدوزر با یک تبلیغات طولانی مدت و قوی، باعث ایجاد توقع زیادی در فنهای amd شد

بعد از به تاخیر افتادن عرضه این محصول و پرفرمنسهای ضعیف (غیر رسمی) منتشر شده صحبتهای زیادی در اینترنت منتشر شد

عده ای معتقد بودند که ویندوز 7 قادر به پشتیبانی از این پردازنده نیست و حتی ماکروسافت اقدام به انتشار چند پچ برای بهبود عملکرد این پردازنده ها کرد

ولی تست این پچ ها هم نشان از عدم افزایش پرفورمنس این پردازنده ها داد

بعد خبری با این مضمون منتشر شد که ویندوز 7 نمیتواند از این پردازنده استفاده بهینه انجام دهد و باید منتظر عرضه ویندوز 8 شد که ویندوز 8 هم آمد ولی خبری از افزایش چشمگیر پرفورمنس نشد

این مطالب باعث شد که این نسل از پردازنده ها با یک بایکوت سنگین از طرف بازار جهانی روبرو شود

در پست بعدی بنده سعی میکنم با یک دید بی طرف این پردازنده را بررسی کنم تا در مورد آن به بحث بنشینیم:give_rose:

mamad64
30-08-12, 11:49
به نظر من تستی که خود آدم انجام میده یه چیز دیگست گاهی اوقات اختلاف کارایی با ادیتور ها مشاهده میشه!!!!
نیما جان بی صبرانه منتظر نتیجه تست هات هستم:love:

nima_hl
30-08-12, 12:41
سیستم را سوار کردم و ویندوز 8 نصب شده روی سیستم اینتل بعد از یه سرچ سریع به راحتی بالا اومد ( صفحه خوش آمد گوئی اول مجددا آمد مانند اولین نصب ویندوز)

و شروع به تست کردم

مشکلات تو ذوق زننده اولیه اینها بود

1- دمای بالای پردازنده

2- دمای بالای مدار تغذیه و هیت سینکهای مادربرد

3- پرفورمنس بسیار پائین

4 -پرفورمنس رندوم از کلیه نرم افزارها ( هر مرتبه تست میکردم یه ریزالتی واسه خودش میداد :1. (27): )

آستینها را بالا زدم ببینم قضیه چیه و آیا این اشکالات مادرزادیه یا قابل حله

اولین کاری که انجام دادم آپدیت بایوس به آخرین ورژن موجود ( 1.9 ) بود ولی هیچ یک از مشکلات حل نشد

من یه مونیتور دوم دارم که موقعی که بخواهم از این مدل تستها انجام بدم به سیستم متصل میکنم

روی مونیتور دوم برنامه های مونیتورینگ مثل axtu ( برنامه مخصوص مونیتورینگ و آورکلاک مادربردهای ازراک )، cpu-z، gpu-z ، msi ab و ...... اجرا میکنم تا زمان تست همزمان بتونم وضعیت سیستم را دقیق مونیتور کنم

چیزی که در مونیتور دوم دیدم خیلی جالب بود زمان اجرای هر نوع تستی سرعت پردازنده از 1.3 گیگاهرتز تا 4 گیگاهرتز مشغول بازی کردن بود :lol:

بعد از یکم جستجو و تست متوجه شدم آپشن amd application power manager در بایوس باعث بروز این مشکل میشود و عملا تستها با کلاک رندوم پردازنده اجرا می شوند ( این موضوع باعث افت پرفورمنسهای و ریزالتهای رندوم می شد )

با خاموش کردن این آپشن مشکل شماره 4 حل شد و پرفورمنسهای نرم افزارها به صورت چشمگیری افزایش پیدا نموده و در تست مکرر یکسان گردید

حال که تونستیم به پرفورمنس ثابت و قابل بررسی دست پیدا کنیم و تا حدودی مشکل شماره 3 هم حل شد در پست بعدی اول یک صحبت خودمونی در مورد تکنولوژی توربو انجام میدیم بعد به حل مشکل گرما و افزایش پرفورمنس توسط آورکلاک میپردازیم

nima_hl
30-08-12, 14:55
تئوری عملکرد توربو به این صورت است که یک پردازنده دارای یک سرعت پایه برای زمان بیکاری و یک یا چند سرعت بالاتر برای زمان لود میباشد

پردازنده 8120 دارای سرعت پایه 3.1 و توربوی 3.4 و 4 گیگاهرتز است

اگر برنامه شما بر روی 4 هسته لود ایجاد کند ( half load ) پردازنده در 4 گیگاهرتز کار خواهد کرد و اگر لود بر روی هر 8 هسته باشد کلاک توربوی شما بر روی 3.4 گیگاهرتز تنظیم میگردد

حال این بحث چه ربطی به دمای پردازنده و مادربرد دارد ؟

زمانی که سیستم توربو روشن باشد مادربرد مجاز است بین 0.775 تا 1.425 ولت به پردازنده برق بدهد و البته این تمام داستان نیست چون علاوه بر ولتاژ پردازنده ولتاژ پل شمالی درون پردازنده هم تا 1.550 ولت میتواند افزایش یابد

درون پردازنده یک پروتکشن دما وجود دارد که زمانی که دما از 61 درجه عبور کند اتوماتیک ولتاژ و کلاک پردازنده را پائین میاورد چون دور فن در این وضعیت بالاست به سرعت دمای پردازنده پائین می آید و مجددا سرعت و ولتاژ بالا میرود

در این حالت پردازنده و مادربرد دچار یک خود در گیری شدید میشن و این نوسانات ولتاژ باعث داغ شدن مدار تغذیه و تشدید سرعت گرم شدن پردازنده می شود

البته این اتفاق در محیطهای گرمی مانند ایران و یا استفاده درون کیس با تهویه نا مناسب روی میدهد و در محیطهای سرد این پردازنده با تنظیمات دیفالت بدون مشکل، پرفورمنس خوبی خواهد داشت ( گمان میکنم تست و تنظیمات این پردازنده در سیبری انجام شده :lol:)

در پست بعد میبینید که بعد از تنظیم دستی ولتاژ و فرکانس این سیستم سرکش و یاغی، تبدیل به چه سیستم دوست داشتنی خواهد شد :wink:

Big$hadow
30-08-12, 23:49
اقا یک سوال من فکر میکردم این پردازنده ها باید روی پلت فرم 990FX نصب شوند میشه درباره ی تفاوت این دو پلت فرم در کارایی بولدوز هم توضیح بدید؟

nima_hl
30-08-12, 23:54
اقا یک سوال من فکر میکردم این پردازنده ها باید روی پلت فرم 990FX نصب شوند میشه درباره ی تفاوت این دو پلت فرم در کارایی بولدوز هم توضیح بدید؟

عزیز 990fx پلتفرم نیست بلکه یک چیپست است

شما پردازنده 8120 را حتی میتوانید روی بعضی مادربردهای 770 هم نصب کنید

Rezasam1
10-09-12, 18:27
سلام نیما عزیز خیلی عالی بود خسته نباشید :give_rose:

در صورت امکان و اگه زحمتی نبود و فرصت داشتین لطفا" ادامه دهید

اینطور که فهمیدم ضعف این پردازنده در فعال بودن گزینه های توربو و پاور هست درسته ؟

در مورد فنوم اگه این دوتا گزینه رو خاموش کنم یعنی هر شش هسته رو 2800 کار کنند سیستم کند میشه

البته من خودم نمیدونم چرا هیچ تفاوتی حس نمیکنم زمانیکه هر 6 هسته رو اور 3400 هست با حالت معمولی 2800 با توربو روشن :1. (27):

nima_hl
10-09-12, 18:33
سلام نیما عزیز خیلی عالی بود خسته نباشید :give_rose:

در صورت امکان و اگه زحمتی نبود و فرصت داشتین لطفا" ادامه دهید

اینطور که فهمیدم ضعف این پردازنده در فعال بودن گزینه های توربو و پاور هست درسته ؟

در مورد فنوم اگه این دوتا گزینه رو خاموش کنم یعنی هر شش هسته رو 2800 کار کنند سیستم کند میشه

البته من خودم نمیدونم چرا هیچ تفاوتی حس نمیکنم زمانیکه هر 6 هسته رو اور 3400 هست با حالت معمولی 2800 با توربو روشن :1. (27):

سلام رضا جان :give_rose:

پردازندتون چیه عزیز؟

Rezasam1
10-09-12, 18:41
Phenom II X6 1055 هست