PDA

مشاهده نسخه کامل : مشکل با رم ddr1

ehsan_67
24-08-12, 22:52
سلام

سیستم من قدیمیه. برای 9 سال پیشه. سه روز پیش رفتم یه رم بگیرم چون سیستمم نهایتآ رمهای PC2700 DDR1 تا باس 333 رو ساپورت میکنه یه رم 512 با باس 333 با مارک میکرون گرفتم البته حتمآ میدونید دیگه از دسته دوم فروشی ها!!! چون تکنولوژی این رمها برای همون 9 یا 10 سال پیشه. بعد اومدم اونو روی سیستمم نصب کردم اولش خیلی خوب کار میکرد اما کم کم شروع به بازی درآوردن کرد تا جایی که یکی دو بار صفحه آبی مرگ (Blue Screen Death) اومد و چند بار هم ری استارت شد. البته قبل از این Error ها با نرم افزار Burn In Test کل سخت افزار سیستم رو تست کردم که موقع تست رم هیچ Error و خطایی پیدا نکرد و فقط تو قسمت گرافیک دو بعدی و سه بعدی Error داد و بقیه قطعات هم سالم و بدون عیب بودند. بعد دوباره رم رو درآوردم و روی یه سیستم دیگه گذاشتم و بدون هیچ Error ی کار کرد (البته روی اون سیستم با نرم افزار های تست سخت افزار رم رو تست نکردم). بعد دوباره رم رو روی سیستم خودم گذاشتم تا وقتی که کارهایی مثل دیدن فیلم یا دیدن عکس انجام نمیدادم هیچ مشکلی نداشت و کار میکرد اما همچین که میخواستم فیلم یا عکس ببینم یا کاری که احتیاج به رم بالایی دارد انجام بدم باز سیستم ری استارت میشد. خلاصه دوباره رم اولیه سیستم خودمو که PC2100 DDR1 256 با باس 133 یا 266 با مارک کینگستون (اگه اشتباه نکنم) هست گذاشتم تو سیستم که تا الان گوش شیطون کر بدون هیچ مشکلی داره کار میکنه.
البته به علت اینکه گرافیکم آنبورده و همینطور به علت پایین بودن رم سیستم گرافیکم رو روی 32 تنظیم میکنم.
حالا با توجه به این قضیه مشکل از کجاست؟
رمو بهم انداختن یا مشکل از قطعه دیگه ایه؟
البته طرف تا یه هفته مهلت تست داد و میگفت رم خراب نمیشه!!!
مشخصات سیستمم بصورت زیره:

CPU: Intel Pentium 4 2400 MHz (18 x 133
Motherboard: Asus P4SGX-MX
Memory: 256 MB PC2100 DDR SDRAM (2.5-3-3-6 @ 133 MHz) (2.0-2-2-5 @ 100 MHz
BIOS Type: Award Modular (06/11/03) Revision 1005
Display: SiS 650 (64 MB

اینم عکس از رمی که خریدم (البته عکس از اینترنته):

Only the registered members can see the link (Only the registered members can see the link)

Over_Cracker
24-08-12, 23:21
درود.

عزیز لطفا یه تصویر از بخش Memory و SPD برنامه CPU-Z بگذارید.هم در زمانی که از رم 2100 خودتون روی سیستم استفاده می کنید و هم در زمانی که با رم های جدید خریداری شده استفاده می کنید.

باید بررسی بشه که باس و تایمنیگ شناسایی شده به چه ترتیب هستش و امکان داره مشکل با عدم سازگاری باشه و نیاز در تغییراتی در بایوس سیستم در جهت تنظیم مناسب رم...

البته طرف تا یه هفته مهلت تست داد و میگفت رم خراب نمیشه!!!

اینکه مهلت تست داده خیلی خوبه. اما این گفته که رم خراب نمیشه کاملا اشتباهه. رم هم مثل همه ی قطعات الکترونیکی خراب میشه و خرابی های بسیار اذیت کننده ای هم داره.

در ضمن شما میتونستید رم DDR با باس 400 و کیفیت بهتر هم خریداری کنید. مادربرد خودش رو فرکانس تعیین شده شناسایی میکنه و یا اینکه به صورت دستی انجام میشه. از ظاهر رم هایی که گرفتید پیداست که زیاد جالب نیستند.تو تصویر هم 2 رم مشخص هستش،شما گفتید که یه رم 512 گرفتید!! حجم 512 تا 768 مگابایت برای سیستم شما کافی هستش.

در ضمن سعی کنید از یک AGP 128MB استفاده کنید.قیمتش بیش از 10~12 تومن نیست.اما خیلی به اجرای روان تر برنامه ها کمک میکنه.

ehsan_67
24-08-12, 23:33
با تشکر از پاسخ شما
من یه دونه رم گرفتم اما چون دوربین گوشیم خوب عکس نمیگیره عکس این رم رو از اینترنت گرفتم.
تو دفترچه مادربورد نوشته نهایت رم DDR که میتونید استفاده کنید PC2700 با باس 333 هست پس چطوری میشه رم با باس 400 استفاده کرده؟
شما چه مارکی از رم رو پیشنهاد میکنید؟
البته پیشنهاد خود کمپانیه ASUS این رمها هست: Only the registered members can see the link

The-Joker
24-08-12, 23:43
دوست عزیز یه عکس از سربرگ مموری و spd نرم افزار cpu-z قرار بده تا بهتر بشه راهنماییت کرد .
نیاز به دوربین عکاسی نیست که ، با خود ویندوز یه عکس بگیر و بعدش آپلودش کن و لینکشو بذار اینجا .
در ضمن شما یه نگاه بنداز ببین که رمی که خریدی یه رو چیپه یا دو رو چیپ و رمو قبلیتون هم چطوریه ، چون رم هایه یه رو چیپ با رم هایه دو رو چیپ سازگاری ندارن و نتیجش میشه BSOD که کلافت می کنه .
من یه رمه Geil 2G DDR3 1333 داشتم که یه رو چیپ بود و یه رمه KingStone 2G DDR3 1333 خریدم که دورو چیپ بود و هر کاری که شما فکر کنی از لحاظ ست کردن دستی تایمینگ ها و ولتاژ و فرکانس و ... انجام دادم ، اما نشد که نشد و تو بازی هر نیم ساعت به نیم ساعت یه BSOD می داد .

ehsan_67
25-08-12, 10:26
با تشکر از پاسخ دوستان

اینم عکس برنامه CPU-Z از اطلاعات سی پی یو و مادربورد و رم اولیه سیستم و رم خریداری شده:
من از نسخه پرتابل برنامه CPU-Z استفاده کردم.

CPU: Only the registered members can see the link

Motherboard: Only the registered members can see the link

Memory PC2100 DDR1 256: Only the registered members can see the link

SPD 256: Only the registered members can see the link

Memory PC2700 DDR1 512: Only the registered members can see the link

SPD 512: Only the registered members can see the link

بازم تاکید میکنم رم 256 رم اولیه سیستمم هست و رم 512 رم خریداری شده هستش.

اما در مورد یه رو چیپ بودن یا دو رو چیپ بودن، اگه منظور شما از چیپ همون قطعات سیاه مستطیل شکل هست که روی بدنه رم هست، رم خریداری شده یه رو چیپه، اونطرف دیگه اش چیپ نداره. اما رم اولیه خود سیستم معلوم نیست که یه رو چیپه یا دو رو چیپ، چون یه لایه آلومینیومی شکل روی هر دو طرف رم پوشیده شده و معلوم نیست.

ehsan_67
25-08-12, 11:36
میشه لطفآ زودتر جواب بدین.
چون مهلت تست یک هفته ایش تا سه شنبه همین هفته اس.

The-Joker
25-08-12, 14:37
سلام دوست عزیز .
یه نکته رو بهتون بگم اونم اینه که اگر می خواهید دو تا رم به صورت Dual Channel با هم کار کنند ، باید هر دو تا رم از یه نوع باشن مثلآ دو تا KingStone 2Gb ddr3 1333 ( البته مارکاش با هم فرق نمی کنه ، ولی یه رو چیپ بودن یا دو رو چیپ بودنش مهمه ) .
اینجا شما نوشتید که رم اولتون 256 هستش و رمی که خریدید 512 هستش که اینطوری رما به هیچ وجه با هم مچ نمیشن و سیستم هی بلو اسکرین می ده و اعصابتو خرد می کنه .
حالا شما یه کار کن ، از داخل بایوس مادربرد تایمینگایه هر دو تا رمو رویه یه تایمینگ مشترک تنظیم کن و فرکانس رمه 512 رو هم بیار پایین تا برسه به رمه 256 ، ببین درست میشه یا نه .
شما همون اول استباه کردید که رمه 512 خریدید ، باید یه دونه دیگه 256 می خریدید یا دو تا 512 مگابایت .
اون لایه آلومینیم هم اسمش هیت سینک هستش و اگه رمتون گارانتی نداره می تونید برش دارید و ببینید که یه رو چیپه یا دو رو چیپ ، ولی اگه گارانتی داره برش ندارید که گارانتیش می پره .

ehsan_67
25-08-12, 15:15
با تشکر

اما شما متوجه نشدین. من اصلآ تا حالا این دو تا رم رو با هم روی سیستم نصب نکردم. این مشکلاتی هم که گفتم در حالتی اتفاق افتاده که فقط رم 512 روی سیستم بود. البته الان که این مطلبو مینویسم رم 512 روی سیستم هست (برای تست توسط همون برنامه CPU-Z) و تا الان هم خدا رو شکر کار کرده و مشکل نداره اما مطمین نیستم همینطوری بمونه. در ضمن مادربورد من چون قدیمیه فکر نمیکنم از سیستم Dual Channel پشتیبانی کنه.
راستی اون هیت سینک که گفتی روی رم پرچ شده نمیشه بازش کرد.

اینم عکس از رم 256 (کیفیت عکسها پایینه):

Only the registered members can see the link

لطفآ چند مدل رم معرفی کنید که به این مادربورد بخوره.

The-Joker
25-08-12, 15:23
خیلی خیلی ببخشید که منظوره شما رو بد متوجه شدم آقا احسان عزیز .
شما اگه تویه دفترچه ی مادربردت رو نگاه کنی داخل یه صفحه تمام رم هایی که رویه این مادربرد توسط شرکت تست شده و سازگاری داره رو نوشته .
معمولآ رم هم فرق نمی کنه که مارکش چی باشه ، فقط مهمه فرکانسشه و این که هر اسلات رم تا چند مگابایت یا گیگابایت رم ساپرت می کنه .
شما هم اون رمه 512 رو تایمینگاشو بیا پایین تر ( اما نه خیلی ) مثلآ هر کدوم از عددارو فقط یک دونه بیار پایین تر و بعدش سیستمتو روشن کن ببین بازم همونجوریه .

ehsan_67
25-08-12, 15:45
تو دفترچه مادربورد نزده. فقط گفته برید به سایت ASUS اونجا زده. منم رفتم با زحمت زیاد یه آدرس پیدا کردم که اینه:

تو رمهایی که تو این صفحه نوشته شما کدوم رو پیشنهاد میکنید؟

در ضمن فرکانس رم رو از کجا میشه فهمید؟

منظورم اینکه روی خود بورد رم نوشته یا حتمآ باید تست بشه تا بشه فهمید؟

راستی شما از اطلاعات برنامه CPU-Z چی متوجه شدی؟

The-Joker
25-08-12, 16:18
سلام آقا احسان گل .
تویه رم هایی که تویه اون صفحه نوشته من به شما اول Apacer رو پیشنهاد می کنم و بعدش King Max برندایه دیگش نمی دونم معتبره یا نه و اینکه تو بازار ایران هم فکر نکنم گیر بیاد .
فرکانس رم رو هم رویه لیبل رویه خوده رم نوشته ، می تونی از تویه بایوس مادربرد هم نگاه کنی ، در قسمت Memoey Frequincy ( داخل بایوس برده من اینه ) .
از اطلاعات cpu-z هم میشه فهمید که تایمینگایه رم ها با هم یکی نیستن و ممکنه همین باعث بروز مشکل بشه .
شما رمه 512 رو بنداز رو سیستمت و برو تو بایوس و گزینه هایه tRAS و tRC رو یک دونه بیار پایین و بعدش تنظیماتو سیو کن و با سیستم کار کن ببین بازم مشکل داره .

Over_Cracker
25-08-12, 16:41
از اطلاعات CPU-Z متوجه شدیم که:

1-رم 256 مگابایت شما با فرکانس کاری 266 مگاهرتز و تایمنیگ 3.3.6.10 /CL2.5 کار میکنه و با این تنظیمات،سیستم به درستی کار میکنه.

2-رم 512 مگابایت خریداری شده با فرکانس کاری 333 مگاهرتز و تایمینگ 3.3.7.11/CL2.5 شناسایی شده و کار میکنه و با این تنظیمات،ظاهر سیستم دچار مشکل هستش.

از اونجایی که حد ساپورت چیپست مادربرد شما،پشتیبانی از فرکانس 333 مگاهرتز هستش،اون هم برای برخی از مدل های رم.به این خاطر قبل از اینکه بخواهیم رو خرابی رم 512 شما دست بگذاریم،باید به ناسازگاری این رم با مادربرد شما بپردازیم و برای یک تست،فرکانس کاریش رو به 266 (133MHz) مگاهرتز کاری کاهش بدیم.برای این کار وارد تنظیمات بایوس بشید و به بخش تنظیمات رم وارد بشید(احتمالا تو بخش Advanced هستش) و DRAM FSB رو روی 266MHz ست کنید. البته ذکر کنم که من مدل مادربرد شما رو در اختیار ندارم و از قابلیت های تعبیه شده در بایوس اون نیز اطلاعی ندارم.اگر شما تجربه کافی در کار با تنظیمات بایوس داشته باشید که به راحتی این گزینه ها رو تشخیص میدید و الا یا باید تصویر از بخش های بایوس بگذارید تا بهتر بتونیم راهنماییتون کنیم و یا اینکه گزینه های موجود رو روئیت و قرائت کنید برای ما تا راهنمایی لازم رو خدمتون داشته باشیم.

پی نوشت:اگر قابلیت مستقیم تغییر فرکانس رم در تنظیمات بایوس شما وجود نداشته باشه،می بایست از طریق افزایش تاخیر رم در یک تست و در بخش بعد تغییر فرکانس FSB مادربرد و تاثیر اون در فرکانس کاری رم در تست دیگه اقدام کنیم.

ehsan_67
25-08-12, 16:45
باشه ممنون
میرم امتحان میکنم نتیجه شو میگم.

ehsan_67
25-08-12, 17:25
Over_Cracker عزیز با عرض شرمندگی بسیار تونستم از سایت ایسوز نسخه PDF دفترچه مادربوردمو پیدا کنم.
میتونید دانلودش کنید و از طریق اون راهنماییم کنید؟ حجمش تقریبآ 2 مگه.

Over_Cracker
25-08-12, 17:55
دانلود کردم.

تو همون بخش Advanced که گفتم یه گزینه به نام Memory Frequency داره که به طور پیشفرض روی Auto قرار داره. اونا انتخاب کن و بگذار روی 266MHz؛تنظمات روی Save کن و از بایوس خارج شو. و مجدد از بخش Memory و SPD تصویر بگذار.

همچنین تست کن که مشکل همچنان پایداره یا خیر.

ehsan_67
25-08-12, 22:27
دوست عزیز فرکانس رو تغییر دادم و روی 266 تنظیم کردم و تا الان بدون هیچ مشکلی کار کرده و چندین فایل تصویری و فیلم با کیفیتهای مختلف رو هم اجرا کردم و در آخر یک بار هم با برنامه Burn In Test ازش تست گرفتم که تست با موفقیت انجام شد. حتی دوباره فرکانس رو روی 333 تنظیم کردم و دوباره با همون برنامه تست گرفتم که باز بدون هیچ مشکلی تست انجام شد.

اینم عکس از حالت فرکانس 266:

لطفآ اطلاعاتی که از این عکسها بدست آوردین رو به من هم توضیح بدین.

در ضمن در گزینه تغییر فرکانس بین گزینه ها 400 هم بود. پس میتونم رم با باس 400 هم نصب کنم؟

ehsan_67
25-08-12, 23:01
راستی حالا با توجه به اینکه میشه فرکانس رو روی 266 تنظیم کرد من میتونم هم زمان از هر دو رم استفاده بکنم؟
مشکلی پیش نمیاد؟

Over_Cracker
25-08-12, 23:02
خب همچنان باید صبر کنید و مطمئن بشید که مشکل مجدد رخ نمیده. فرکانس رو دیگه از روی 266MHz تغییر ندید.

رو 400 هم میتونید ست کنید.و اگر احیانا مشکل در سیستم رخ داد باید تایمینگ رو از بخش Chip Configuration تغییر بدید.

فعلا فقط صبر کنید و مطمئن بشید که رم ها با فرکانس 266 مگاهرتز بدون مشکل کار می کنند.برای مطمئن شدن،حداقل 48 ساعت در کار با سیستم مورد نیازه.

ehsan_67
25-08-12, 23:18
دوست عزیز من فقط رم 512 روی سیستمم هست و فقط اون رو تست کردم. تا الان اصلآ دو تا رم رو هم زمان با هم روی سیستم نبستم. برای همین از شما سوال کردم.

Over_Cracker
25-08-12, 23:42
درود بر شما.

این کاری که میگم رو انجام بدید و بعد رم های 256 و 512 رو در کنار هم استفاده کنید.(البته بعد از زمانی که از سلامت سیستم با رم 512 خریداری شده مطمئن شدید.)

1-ابتدا رم 512 رو روی سیستم نصب کنید و Memory Frequency رو روی 266MHz قرار بدید.

2-در بخش Advanced بایوس به قسمت Chip Configuration برید و تنظیمات زیر رو اعمال کنید:

گزینه ی SDRAM Configuration رو از حالت BY SPD به حالت User Defined تغییر بدید.

سپس گزینه ی SDRAM Cas Latency رو روی 2.5 قرار بدید.

SDRAM Ras to Cas Delay روی 3T

SDRAM Ras Precharge Time روی 3T

SDRAM Ras Active Time روی 6T

SDRAM Command Lead-Off Time روی 2T

3-حال تنظیمات رو Save کنید و از بایوس خارج بشید.

4-سیستم رو خاموش کنید،برق Power هم خاموش باشه و سپس رم 256 مگابایت رو هم نصب کنید.

موارد گفته شده رو انجام و نتیجه رو اعلام کنید.

ehsan_67
26-08-12, 20:27
با سلام

Over_Cracker عزیز من بعد از تست رم 512 با باس 266 به صورت تکی که هیچ مشکلی مشاهده نشد هر دو رم رو کنار هم روی سیستم بستم (که جمع رمها میشه 768 مگابایت) و تغییرات داخل بایوس رو طبق گفته شما انجام دادم و سیستم رو روشن کردم که بدون مشکل بالا اومد. بعد توسط دو برنامه Burn In Test و AIDA64 Extreme Edition یکبار رمها رو تست کردم که هر دو تست با موفقیت انجام شد و از هر دو برنامه عکس گرفتم که پایین عکسشو میزارم. اما در اجرای فایلهای تصویری (فیلم و کلیپ و این چیزا) مشکل بوجود آمد. البته فایلهای با کیفیت پایین تر رو اجرا کرد ولی موقع اجرای فایلهای با کیفیت بالاتر ری استارت میکرد (منظورم فایلهای 480p به بالاست مخصوصآ فایلهای 720p). حتی یکبار هم صفحه آبی مرگ رو نشون داد که از اونم عکس گرفتم و پایین میزارم. با استفاده از برنامه CPU-Z هم اطلاعات رو بدست آوردم که از اون ها هم عکس گرفتم و پایین میزارم.

البته من از بعداز ظهر تا الان یعنی فقط چند ساعت هست که هر دو رم رو کنار هم بستم و همین الان که دارم این مطلب رو مینویسم هر دو رم روی سیستم هست ولی در کل خودم احساس خوبی نسبت به این رم خریداری شده ندارم. فردا هم روز آخر مهلت تست هست. به احتمال زیاد فردا میرم عوضش میکنم.

عکس از برنامه CPU-Z:

Memory 768 MB: Only the registered members can see the link

SPD 768_RAM 512: Only the registered members can see the link

SPD 768_RAM 256: Only the registered members can see the link

عکس از برنامه Burn In Test:

عکس از برنامه AIDA64 Extreme Edition:

Memory 768 MB: Only the registered members can see the link

SPD 768_RAM 512: Only the registered members can see the link

SPD 768_RAM 256: Only the registered members can see the link

عکس از صفحه آبی مرگ (کیفیت عکس ها پایینه):

لطفآ اطلاعاتی که از عکسها بدست آوردین رو به من هم بگین.

ehsan_67
26-08-12, 20:37
فقط یه چیزی

میشه شما هم مثل آقا جواد نظرتون رو راجع به رمهایی که تو این صفحه هست بگین. کدوم مارک بهتره ؟

این رمهایی هست که خود ایسوز گفته بهتر از اینها استفاده کنید:

در ضمن اگه فردا رفتم و خواستم رم رو عوض کنم برای هماهنگیه بیشتر با رم 256 اولیه خودم باید رم 512 با باس 266 بگیرم یعنی PC2100 ؟ درسته ؟

The-Joker
26-08-12, 20:57
سلام آقا احسان گل .
من قبلآ هم به شما گفتم که دو تا رم رویه سیستم باید از یه نوع باشن و باس و فرکانس و تایمینگاشون یکی باشه ( البته باس و تایمینگرو میشه دستی ست کرد ولی اگه با هم فرق داشته باشه ممکنه اگه دستی هم ست کردین باز اذیت کنه ) و اینکه جفت رم ها مثلآ 512 یا 1 گیگ باشن ، اینجوری همین مشکلاتی که خودتون گفتین بوجود میاد و اگر بازی اجرا کنید میبینی که همون اول بازی بلو اسکرین می ده .

از اطلاعات Aid 64 هم میشه فهمید که تایمینگا و فرکانسایه رم ها هنوز هم با هم فرق می کنن و این می تونه یکی از موارد بلو اسکرین دادن باشه اما داخل عکسه CPU-Z تایمینگا یکیه ، نمی دونم چرا اینجوریه چون من تا حالا با Aid 64 کار نکردم :1. (27): .

اون عکسه بلو اسکرین هم ارورش Crash Dumb هستش که معمولآ وقتی که سیستم می خواد داده هایه سنگین رو پردازش کنه ، داده ها با هم قاطی پاتی میشن و سیستم برایه اینکه از بروز مشکل جلوگیری کنه اتوماتیک بلو اسکرین میده .
رمه 512 با باس 266 هم فکر نکنم داشته باشم و شما باید باس رو دستی خودتون کم کنید .

در آخر هم بازم می گم دو تا رم باید از یه نوع باشن ینی یا دوتا 256 یا دو تا 512 تا مشکل پیش نیاد ، به شما هم پیشنهاد می کن دو تا رمه 512 بگیرید ( البته اگه بودجه دارید ) . :wink:

ehsan_67
26-08-12, 23:00
پس با توجه به این قضیه من اگه به خوام یه رم 256 دیگه بگیرم که با رم اولیه خودم جفت بشه خوبه؟
چون باید یه گرافیکم بگیرم.
در ضمن نمیخوام برای این سیستم قدیمی بیشتر از این خرج کنم.

راستی مدل رم اولیه خودم چیه؟
فکر کنم کینگستون باشه ولی روش که چیزی ننوشته. جعبه اش هم انداختم دور.
اینم عکس از دو طرفش (کیفیت عکسها پایینه):

The-Joker
26-08-12, 23:15
پس با توجه به این قضیه من اگه به خوام یه رم 256 دیگه بگیرم که با رم اولیه خودم جفت بشه خوبه؟
چون باید یه گرافیکم بگیرم.
در ضمن نمیخوام برای این سیستم قدیمی بیشتر از این خرج کنم.

راستی مدل رم اولیه خودم چیه؟
فکر کنم کینگستون باشه ولی روش که چیزی ننوشته. جعبه اش هم انداختم دور.
اینم عکس از دو طرفش (کیفیت عکسها پایینه):

آره اینطوری خیلی بهتره .
بیشتر از این هم اصلآ ارزش نداره برایه یه سیستمه قدیمی خرج کنی .
کیفیت عکس ها هم خیلی پایینه وگرنه از تویه همون عکسا می گفتم که مدله رمت چیه .

ehsan_67
26-08-12, 23:57
از روی این دو تا چی؟ نمیشه فهمید؟

آرمش شبیه حرف M هست و اون طرفش هم یه هولوگرام داره که روش نوشته M2

nima_hl
27-08-12, 00:36
سلام آقا احسان گل .
من قبلآ هم به شما گفتم که دو تا رم رویه سیستم باید از یه نوع باشن و باس و فرکانس و تایمینگاشون یکی باشه ( البته باس و تایمینگرو میشه دستی ست کرد ولی اگه با هم فرق داشته باشه ممکنه اگه دستی هم ست کردین باز اذیت کنه ) و اینکه جفت رم ها مثلآ 512 یا 1 گیگ باشن ، اینجوری همین مشکلاتی که خودتون گفتین بوجود میاد و اگر بازی اجرا کنید میبینی که همون اول بازی بلو اسکرین می ده .

از اطلاعات Aid 64 هم میشه فهمید که تایمینگا و فرکانسایه رم ها هنوز هم با هم فرق می کنن و این می تونه یکی از موارد بلو اسکرین دادن باشه اما داخل عکسه CPU-Z تایمینگا یکیه ، نمی دونم چرا اینجوریه چون من تا حالا با Aid 64 کار نکردم :1. (27): .

اون عکسه بلو اسکرین هم ارورش Crash Dumb هستش که معمولآ وقتی که سیستم می خواد داده هایه سنگین رو پردازش کنه ، داده ها با هم قاطی پاتی میشن و سیستم برایه اینکه از بروز مشکل جلوگیری کنه اتوماتیک بلو اسکرین میده .
رمه 512 با باس 266 هم فکر نکنم داشته باشم و شما باید باس رو دستی خودتون کم کنید .

در آخر هم بازم می گم دو تا رم باید از یه نوع باشن ینی یا دوتا 256 یا دو تا 512 تا مشکل پیش نیاد ، به شما هم پیشنهاد می کن دو تا رمه 512 بگیرید ( البته اگه بودجه دارید ) . :wink:

گرامی مادربرد ایشون قدیمی و سینگل چنل است

در این مادربردها نیاز نیست که هر دو رم یکسان و با یک تایمینگ باشند ( البته باشند بهتر است )

ولی کنترلر رم این مادربردها با رمها بسیار ناسازگاری دارند ولی اگر رمی با آنها کامپتیبل شد در کنار رم سازگار دیگر بدون توجه به حجم کار خواهد کرد

The-Joker
27-08-12, 05:41
گرامی مادربرد ایشون قدیمی و سینگل چنل است

در این مادربردها نیاز نیست که هر دو رم یکسان و با یک تایمینگ باشند ( البته باشند بهتر است )

ولی کنترلر رم این مادربردها با رمها بسیار ناسازگاری دارند ولی اگر رمی با آنها کامپتیبل شد در کنار رم سازگار دیگر بدون توجه به حجم کار خواهد کرد

سلام آقا نیمایه عزیز .
خیلی ممنون بابت راهنماییتون ، اما من تمام چیزایی که اینجا گفتم بر اساس تجربه ی شخصی گفتم .
منم دقیقآ مشکل آقا احسان رو با اولین سیستمی که خریدم پیدا کردم و هر کاری که شما فکر کنید انجام دادم و درست شند که نشد تا جایی که رفتم و رمو عوض کردم ، تازه رمه دومی هم که خریدم دو رو چیپ بود و رمه اول یه رو چیپ و بازم با هم ناسازگار شدن و بازم منو مجبور به عوض کردن رم کردن .
من اینجا گفتم که دوستمون اذیت نشه ، همین .

ehsan_67
27-08-12, 19:07
سلام به دوستان عزیز

من رفتم رم رو عوض کردم و چون بودجه کمی داشتم و میخواستم یه گرافیک هم بخرم بجای یه 512 دیگه دو تا 256 با باس 266 گرفتم. یکی با مارک Apacer و یکی هم اگه اشتباه نکنم با مارک سامسونگ (البته روی چیپ هاش نوشته شده سامسونگ. روی بر چسبش اسم مارکی نوشته نشده. فکر نمیکنم سامسونگ باشه). هر دو تا دو رو چیپ هستن. این هم عکس برنامه CPU-Z:

Memory: Only the registered members can see the link

SPD Apacer: Only the registered members can see the link

SPD Sumsung: Only the registered members can see the link

البته ازشون با برنامه های Burn In Test و AIDA64 Extreme Edition هم تست گرفتم که نتیجه برنامه AIDA64 Extreme Edition به صورت زیره:

لطفآ نظرتون رو راجع به این دو تا رم بگید.

ehsan_67
27-08-12, 23:22
کسی کمک نمیکنه؟

mehrdad_ab
28-08-12, 11:22
کسی کمک نمیکنه؟

سلام به دوستان عزیز

من رفتم رم رو عوض کردم و چون بودجه کمی داشتم و میخواستم یه گرافیک هم بخرم بجای یه 512 دیگه دو تا 256 با باس 266 گرفتم. یکی با مارک Apacer و یکی هم اگه اشتباه نکنم با مارک سامسونگ (البته روی چیپ هاش نوشته شده سامسونگ. روی بر چسبش اسم مارکی نوشته نشده. فکر نمیکنم سامسونگ باشه). هر دو تا دو رو چیپ هستن. این هم عکس برنامه CPU-Z:

البته ازشون با برنامه های Burn In Test و AIDA64 Extreme Edition هم تست گرفتم که نتیجه برنامه AIDA64 Extreme Edition به صورت زیره:

لطفآ نظرتون رو راجع به این دو تا رم بگید.
الان مشکلتون چی هست که درخواست کمک کردین ؟
در بالا هم ذکر شد ، مادربرد شما سینگل چنل هست و خودتون هم ملاحظه می کنید که رم ها روی مادربرد سازگارن .
اگر بلو اسکرین یا مشکل دیگه ای داشتین ، باید به فکر ارتقاء باشین .

ehsan_67
28-08-12, 11:59
دوست عزیز دیروز بعدازظهر که رمها رو روی سیستم بستم 3-4 بار سیستم ری استارت شد ولی تا حالا خوشبختانه بلو اسکرین نداده. در ضمن با توجه به عکس برنامه CPU-Z در قسمت SPD گزینه tRAS برای رم Apacer عدد 6 نوشته شده و برای رم Sumsung عدد 7. این مشکلی ایجاد نمیکنه؟ دلیل چند بار ری استارت شدن این قضیه نیست؟

mehrdad_ab
28-08-12, 12:16
دوست عزیز دیروز بعدازظهر که رمها رو روی سیستم بستم 3-4 بار سیستم ری استارت شد ولی تا حالا خوشبختانه بلو اسکرین نداده. در ضمن با توجه به عکس برنامه CPU-Z در قسمت SPD گزینه tRAS برای رم Apacer عدد 6 نوشته شده و برای رم Sumsung عدد 7. این مشکلی ایجاد نمیکنه؟ دلیل چند بار ری استارت شدن این قضیه نیست؟
شما توی بایوس اون رو ، روی 6 ست کنید .
و دوباره امتحان کنید .
ریستارت با توجه به قدیمی بودن سیستم ، از پاورتون هم میتونه باشه .

ehsan_67
28-08-12, 18:33
دوست عزیز من این کاری که شما گفتین هم انجام دادم اما بازم سیستم چندین بار ری استارت کرد. تنظیمات سیستم رو به حالت پیشفرض برگردوندم. الانم که دارم این مطلب رو مینویسم رم اولیه خودم رو گذاشتم و اون دو تا رم رو برداشتم. حتی قبل از این کار فقط رم اپیسر رو گذاشته بودم که بالای 10 بار سیستم ری استارت کرد و حتی ویندوز درخواست میکرد که به صورت safe mode اجرا بشه. در مورد پاور هم مدلش مرکوری هست. اینم عکسش:

راستی این مشکلات نمیتونه از سیستم فن و کلآ کولینگ باشه؟
تو صفحه بایوس در قسمتی که مربوط به سرعت چرخش فن سی پی یو و ولتاژ و غیره هست اطلاعات بصورت زیره:

بعضی مواقع هم بعد از ری استارت هارد توسط سیستم شناسایی نمیشه و صفحه زیر میاد که با زدن دکمه های ctrl+alt+delete سیستم دوباره ری استارت میشه و هارد شناسایی میشه و ویندوز بالا میاد. آیا مشکل میتونه از هارد یا کابل اون باشه؟
در ضمن من چند وقت پیش هارد رو با برنامه HDD Regenerator برای رفع بد سکتور چک کردم که سه تا بد سکتور پیدا و رفع کرد.

mehrdad_ab
29-08-12, 11:54
دوست عزیز من این کاری که شما گفتین هم انجام دادم اما بازم سیستم چندین بار ری استارت کرد. تنظیمات سیستم رو به حالت پیشفرض برگردوندم. الانم که دارم این مطلب رو مینویسم رم اولیه خودم رو گذاشتم و اون دو تا رم رو برداشتم. حتی قبل از این کار فقط رم اپیسر رو گذاشته بودم که بالای 10 بار سیستم ری استارت کرد و حتی ویندوز درخواست میکرد که به صورت safe mode اجرا بشه. در مورد پاور هم مدلش مرکوری هست. اینم عکسش:

راستی این مشکلات نمیتونه از سیستم فن و کلآ کولینگ باشه؟
تو صفحه بایوس در قسمتی که مربوط به سرعت چرخش فن سی پی یو و ولتاژ و غیره هست اطلاعات بصورت زیره:

بعضی مواقع هم بعد از ری استارت هارد توسط سیستم شناسایی نمیشه و صفحه زیر میاد که با زدن دکمه های ctrl+alt+delete سیستم دوباره ری استارت میشه و هارد شناسایی میشه و ویندوز بالا میاد. آیا مشکل میتونه از هارد یا کابل اون باشه؟
در ضمن من چند وقت پیش هارد رو با برنامه HDD Regenerator برای رفع بد سکتور چک کردم که سه تا بد سکتور پیدا و رفع کرد.

متاسفانه مادربرد شما قدیمی هست و بیشتر قطعاتی که روش نصب می کنید رو نمیتونه مچ کنه
دمای سیستم بد نیست ... اگر به سیلیکون اون چند سالی میشه که دست نزدید ، پیشنهاد می کنم فن رو باز کنید و سیلیکون جدید بمالید . البته با احتیاط این کار رو انجام بدید .
مشکلی که هنگام بوت و عدو شناسائی هارد پیش میاد به دلیل قدیمی بودن قطعات شایع و رایجه
اگر کابل دیتاتون خیلی وقته داره کار می کنه اون رو تعویض کنید .
پاور هم عمرش رو کرده . اما اگر از سلامتش مطمئن هستید برای سیستمتون کفایت میکنه .

ehsan_67
29-08-12, 16:13
پس با این حساب باید بیخیال خرید گرافیک هم بشم. چون تا حالا اصلآ هیچ گرافیکی رو تست نکردم. میترسم بخرم بشه حکایت این رم ها. پولمم بپره.
خمیر سیلیکون هم فکر کنم خیلی وقت باشه که بهش نزدم. آخرین باری که فن رو باز کردم هیچی نداشت. البته خودم تا حالا این کار رو نکردم. بهترین مارک خمیر چیه؟ قیمتش چنده؟
کابل دیتا هم ظاهرش که سالمه. اما بخوام بگیرم قیمتش چنده؟

ehsan_67
29-08-12, 16:59
راستی با آپدیت بایوس درست نمیشه؟

mehrdad_ab
29-08-12, 18:01
پس با این حساب باید بیخیال خرید گرافیک هم بشم. چون تا حالا اصلآ هیچ گرافیکی رو تست نکردم. میترسم بخرم بشه حکایت این رم ها. پولمم بپره.
خمیر سیلیکون هم فکر کنم خیلی وقت باشه که بهش نزدم. آخرین باری که فن رو باز کردم هیچی نداشت. البته خودم تا حالا این کار رو نکردم. بهترین مارک خمیر چیه؟ قیمتش چنده؟
کابل دیتا هم ظاهرش که سالمه. اما بخوام بگیرم قیمتش چنده؟

راستی با آپدیت بایوس درست نمیشه؟
سایت مادربردتون رو نگاه کنید . ببینید اصلاً بایوس جدیدی ارائه کرده یا نه . معمولاً توضیحاتی هم راجب ارتقاء بایوس در سایت هاشون ذکر می کنن .
من یه ECS داشتم ،چیپش via بود . اونم مثل مادربرد شما Agp4x داشت و در عین حال خیلی ام ازش بدم می اومد.ولی هر چی رم و گرافیک روش مینداختم بدون اشکال کار می کرد. چه بلاها که سرش نیاوردم / هنوز هم سرحاله و دست یکی از دوستانمه . به هر حال زیاد روی کارت گرافیک حساس نباشید . همنطور که قبلاً گفتم یکی از کارت های گرافیک رو خرید کنید و روی سیستم سوار کنید تا تغییری در سرعت سیستم حاصل بشه . کار دیگه ای که متونید انجام بدید ، سیستم رو با خودتون ببرین و از فروشنده بخواین کارت رو ، روی سیستم نصب و تصویر بگیره براتون تا خیالتون راحت تر بشه .
خمیر سیلیکون قیمت خاصی نداره . یک مدلش هست داخل سرنگ میفروشن ، حدود 500 تا 800تومن قیمت داره /
کابل هم کابل IDE بخرین . اونم فکر کنم 1500 تومن باشه .

ehsan_67
29-08-12, 18:59
سایتشو گشتم فقط یه ورژن جدید ارایه شد که اونم نوشته ورژن بتا. به این ورژن ها میشه اعتماد کرد؟
اینم آدرس:

من فقط میخوام گرافیک 100% سالم باشه. دست دوم بودنش مهم نیست. البته بعضیها تو همون مغازه سیستم برای تست دارن ولی زورشون میاد تست کنن. البته فقط بعضیا.
طریقه استفاده سیلیکون چطوریه؟
چون خودم استفاده نکردم حتمآ بدم یه وارد بزنه؟

mehrdad_ab
29-08-12, 19:08
سایتشو گشتم فقط یه ورژن جدید ارایه شد که اونم نوشته ورژن بتا. به این ورژن ها میشه اعتماد کرد؟
اینم آدرس:

من فقط میخوام گرافیک 100% سالم باشه. دست دوم بودنش مهم نیست. البته بعضیها تو همون مغازه سیستم برای تست دارن ولی زورشون میاد تست کنن. البته فقط بعضیا.
طریقه استفاده سیلیکون چطوریه؟
چون خودم استفاده نکردم حتمآ بدم یه وارد بزنه؟
ورژن بتا که هیچ ،
ولی 1005 رو میتونید امتحان کنید.
برای گرافیک هم فروشنده ای پیدا کنید که به شما یقین بده و کارت رو ، روی سیستم تست کنه .
برای خمیر سیلیکون هم ، دوتا بست روی فن هستش ، اونها رو در جهت خلاف بکشید تا آزاد بشن . فن به صورت یک مربع هستش ، چهار پایه داره که باید با کمی جلو کشیدن تک تک پایه ها ، اون رو از پایه ی پایینی جدا کنید . بعد فن رو به راحتی در بیارین .
سیم سوکت رو هم جدا کنید .
با یک دستمال کاغذی سیلیکون خشک شده رو تمیز کنید
خمیر جدید رو به صورت یک لایه نازک روی پردازنده بکشید .
فن رو به طریقی که جدا کرده بودید ، دوباره جا بزنید .
سوکت فن رو دوباره سرجاش به شکل صحیح وصل کنید
سیستم رو راه اندازی کنید .
البته اگر فن و هیت سینکش، زیادی گرد و غبار گرفته ، قبل از نصب دوباره ، حسابی با فشار باد اون رو تمیز کنید .

ehsan_67
29-08-12, 19:44
ورژن 1005 که همینه که الان استفاده میکنم:

یه سوال دیگه داشتم: وقتی درایوری رو میخوای بروز کنی اول باید درایور روی سی دی مادربورد رو بریزی و بعد درایورهای دانلود شده رو یا میتونی مستقیم درایورهای دانلود شده رو بریزی؟

The-Joker
29-08-12, 21:30
ورژن 1005 که همینه که الان استفاده میکنم:

یه سوال دیگه داشتم: وقتی درایوری رو میخوای بروز کنی اول باید درایور روی سی دی مادربورد رو بریزی و بعد درایورهای دانلود شده رو یا میتونی مستقیم درایورهای دانلود شده رو بریزی؟

خیر آقا احسان .
می تونی مستقیم درایور دانلود شده رو نصب کنی .