PDA

مشاهده نسخه کامل : مشکل افت فریم شدید حین اجرای بازی

silverstone
17-08-12, 22:52
با سلام و وقت بخیر خدمت همه ی دوستان
سیستمی با مشخصات زیر دارم:

MB: Asus M2A - MX (Socket AM2
CPU: AMD Athlon 64 X2 6000 (3.1 GHz
RAM: 4 GB Dual-Channel DDR2 U-Max Bus 800
VGA: Radeon HD 5770 (1 Gb DDR5) Afox
Power Supply: Green 530A-EU

مشکل من اینه که حین اجرای بازی هر چند دقیقه یکبار بمدت چند ثانیه (5 تا 8 ثانیه) افت فریم خیلی خیلی شدید دارم! در حد 2 تا 5 فریم!

اینم اضافه کنم که آخرین آپدیت بایوس و درایور های مادر بورد رو انجام دادم و اخرین درایور کارت گرافیک رو هم نصب کردم. ولی بازم این مشکل پابرجاست

هم تو ویندوز xp و هم 7. حتی کارت گرافیک رو هم البته از همین مارک و مدل خودم تعویض کردم اما باز ...

به نظر شما مشکل از کجاست....؟

nima_hl
17-08-12, 23:00
با سلام و وقت بخیر خدمت همه ی دوستان
سیستمی با مشخصات زیر دارم:

MB: Asus M2A - MX (Socket AM2
CPU: AMD Athlon 64 X2 6000 (3.1 GHz
RAM: 4 GB Dual-Channel DDR2 U-Max Bus 800
VGA: Radeon HD 5770 (1 Gb DDR5) Afox
Power Supply: Green 530A-EU

مشکل من اینه که حین اجرای بازی هر چند دقیقه یکبار بمدت چند ثانیه (5 تا 8 ثانیه) افت فریم خیلی خیلی شدید دارم! در حد 2 تا 5 فریم!

اینم اضافه کنم که آخرین آپدیت بایوس و درایور های مادر بورد رو انجام دادم و اخرین درایور کارت گرافیک رو هم نصب کردم. ولی بازم این مشکل پابرجاست

هم تو ویندوز xp و هم 7. حتی کارت گرافیک رو هم از البته از همین مارک و مدل خودم تعویض کردم اما باز ...

به نظر شما مشکل از کجاست....؟

سلام

اگر مشکل شما عمومی است و در تمام بازیها این مشکل را دارید احتمالا مشکل دما دارید.

تعدادی از رمهای کارت 5770 پشت کارت بدون هیت سینک نصب شده اند که می توانند به شدت داغ شوند.

درب کیس را باز کنید و با یک پنکه با دور بالا قطعات درون کیس را خنک کرده و تست نمائید.

اگر مشکل حل شد به فکر نصب فن درون کیس باشد.

silverstone
17-08-12, 23:12
تقریبا تو اکثر بازیها کم و بیش این مشکل رو دارم. بیشتر از همه تو need for speed.

این کاری هم که گفتید قبلا انجام دادم.

دو فن 12 سانتی متری گرین رو بطوری که مستقیم به پشت کارت باد بزنه نصب کردم اما بازم نشد.

دمای کارت رو هم با GPU-Z و Catalyst چک کردم. از 60 بالاتر نمیره.

ولی خوب پشت کارتم 4 تا رم هست که وقتی انگشتم رو چند ثانیه روش میذارم یه کم میسوزونه..

این گرما غیر طبیعی هست؟

mohamad70
18-08-12, 00:24
شما در بازی های خیلی سبک مثل PES هم همچین مشکلی دارید ؟؟

معمولا از چه تنظیمات گرافیکی و رزولوشنی در گیم ها ( به طور مثال همین NFS ) استفاده می کنید ؟؟ از Anti Aliasing استفاده می کنید ؟

silverstone
19-08-12, 11:01
نه ندارم. تنها بازی سبک من همین pes هست که شامل افت فریم نمیشه.. اکثر بازیها رو در رزولوشن 1280 در 1024

بازی میکنم که فکر نمیکنم رزولوشن چندان بالایی باشه!!! از Anti Aliasing هم استفاده میکنم. ولی خوب افت فریم

من همیشگی نیست! فقط برای چند ثانیه هست. بجز این چند ثانیه بازیهام تو تنظیمات high خوب و روان اجرا میشه..

silverstone
19-08-12, 11:24
می دونید.. مثل این میمونه که واسه چند ثانیه دارید از یه کارت گرافیک خیلی خیلی ضعیف استفاده می کنید!!!

به یکباره فریم شدیدا افت میکنه و بعد 5 تا 8 ثانیه بر میگرده سر جاش و بازی روان و خوب میشه!!!

البته مادر بورد من روش گرافیک OnBoard داره اما خوب وقتی روی PCI-E کارتینصب هست عملا کارت OnBoard از کار میوفته

بعضی وقتا شک میکردم شاید سیستم خود به خود میاد رو کارت OnBoard سوییچ میکنه!!!

ولی خوب همچین چیزی امکان نداره دیگه درسته....؟؟؟؟

Erfan.
19-08-12, 11:33
البته مادر بورد من روش گرافیک OnBoard داره اما خوب وقتی روی PCI-E کارتینصب هست عملا کارت OnBoard از کار میوفته

بعضی وقتا شک میکردم شاید سیستم خود به خود میاد رو کارت OnBoard سوییچ میکنه!!!

ولی خوب همچین چیزی امکان نداره دیگه درسته....؟؟؟؟

خیر، امکان نداره.

شما نرم افزار Furmark (Only the registered members can see the link)رو دانلود و نصب کنید، و با استفاده از اون GPU رو تحت فشار قرار بدید. ببینید که توی این تست اون مشکل افت فریم به وجود میاد یا نه. نتیجه رو اعلام کنید.

silverstone
19-08-12, 12:02
میشه بگید به چه صورت تنظیمات این نرم افزار رو انجام بدم تا دقیق ترین نتیجه رو بگیرم..؟ البته اگه تنظیم خاصی داره..

Erfan.
19-08-12, 13:08
میشه بگید به چه صورت تنظیمات این نرم افزار رو انجام بدم تا دقیق ترین نتیجه رو بگیرم..؟ البته اگه تنظیم خاصی داره..

زیاد فرق نمیکنه، روی Stability test قرار بدید، Xtreme Burning Mode، Displacement mapping و Post FX فعال باشن. MSAA Samples هم فعال باشه(مثلا روی 8X)

در اصل با انجام این تست شما بیشترین بار ممکن رو روی GPU قرار میدید و ممکنه بشه نتایجی از این کار گرفت.

mohamad70
19-08-12, 13:09
دوست عزیز علاوه بر موارد مذکور یکی از گزینه هایی که معمولا همچین مشکلی ایجاد می کنه Vertical Syns یا Vsyns هست که وظیفه داره تعداد فریم های شمارو روی 60 و یا یکی از اعداد بخش پذیر مثل 30 ، 20 فریم و ... ثابت نگه داره. وقتی شما یک مقدار کمتر از 60 می گیرید مثلا 45 فریم این مقدار ناچارا بر روی 30 ثابت می شه و شما یک تیک ناگهانی در بازی احساس می کنید. این مورد در تنظیمات درایور هم وجود داره که ممکنه مشکل ساز بشه.

علاوه بر این مورد احتمال داره که از جانب رم های سیستمتون هم این مشکل پیش اومده باشه که می تونید برای آزمایش از یک مدل دیگه هم تست بگیرید. همچنین یک عکس هم به کمک نرم افزار GPU Z از مشخصات کارتتون بگذارید.

nima_hl
19-08-12, 15:40
نه ندارم. تنها بازی سبک من همین pes هست که شامل افت فریم نمیشه.. اکثر بازیها رو در رزولوشن 1280 در 1024

بازی میکنم که فکر نمیکنم رزولوشن چندان بالایی باشه!!! از Anti Aliasing هم استفاده میکنم. ولی خوب افت فریم

من همیشگی نیست! فقط برای چند ثانیه هست. بجز این چند ثانیه بازیهام تو تنظیمات high خوب و روان اجرا میشه..

حال که مشکل دما ندارید پس به احتمال قوی پلتفرم شما ( مادربرد ، cpu و رم ) قدیمی شده و برای استفاده از 5770 گلوگاه میشه.

پردازنده شما بد نیست ولی مسیر ارتباطی در مادربرد برای این گرافیک و cpu مناسب نیست.

سعی کنید فرکانس رم و چیپستهای مادربرد را تاجائی که امکان دارد بالا ببرید. ( آورکلاک کنید )

البته مواظب دمای قطعات بدون هیت سینک مانند پل جنوبی، رمها ( اگر بدون هیت سینک هستند )، مدار تعذیه و ...... باشید.

اگر از این کار نتیجه نگرفتید به فکر تعویض قطعات باشید.

silverstone
19-08-12, 23:18
این تست رو در رزولوشن 1280 در 1024 با 8x MSAA و بمدت 12 دقیقه انجام دادم. ماکزیمم فریم 13 و مینیمم 10 فریم و

معدل 10 رو بدست آوردم. دمای کارت هم نهایتا به 70 رسید..

7144

Erfan.
20-08-12, 01:23
این تست رو در رزولوشن 1280 در 1024 با 8x MSAA و بمدت 12 دقیقه انجام دادم. ماکزیمم فریم 13 و مینیمم 10 فریم و

خوب، خبری از اون افت فریم های خاص نبود؟

اگه تشخیصش توی اون رنج فریم براتون مشکله، تنظیماتش رو یه کم سبک تر کنید مثلا MSAA 2X... بعد ببینید که اون قضیه افت فریم های ناگهانی و ممتد پا بر جا هست یا خیر!

silverstone
20-08-12, 12:24
نه چیزی حس نکردم. مینیمم فریم هم تو این 12 دقیقه 10 بود و اصلا به زیر 5 نرسید!!!

برای تست مجدد هم در رزولوشن 1024 در 768 بمدت 8 دقیقه ماکزیمم 16 و مینیمم 13 و معدل 13 رو بدست آوردم.

البته با 8x MSAA. چون نرم افزار کاهش MSAA رو برام اعمال نمیکرد. توی تنظیمات روی 2 یا 4 میذاشتم اما هنگام اجرای

تست میزد 8x MSAA !!!!! فقط میتونم رزولوشن رو تغییر بدم!

mohamad70
20-08-12, 13:23

7144

دوست عزیز در عکسی که از GPU Z گذاشتید نوع اسلات PCI Express رو 1.1 ذکر کرده شما مین بوردتون PCI Express 2.0 رو ساپورت نمی کنه.

همین مورد هم ممکنه تا حدی باعث افت کارایی کارت گرافیک شما بشه.

Erfan.
21-08-12, 00:07
نه چیزی حس نکردم. مینیمم فریم هم تو این 12 دقیقه 10 بود و اصلا به زیر 5 نرسید!!!

برای تست مجدد هم در رزولوشن 1024 در 768 بمدت 8 دقیقه ماکزیمم 16 و مینیمم 13 و معدل 13 رو بدست آوردم.

البته با 8x MSAA. چون نرم افزار کاهش MSAA رو برام اعمال نمیکرد. توی تنظیمات روی 2 یا 4 میذاشتم اما هنگام اجرای

تست میزد 8x MSAA !!!!! فقط میتونم رزولوشن رو تغییر بدم!

خوب پس با بار روی GPU مشکلی به وجود نمیاد، و VGA مشکلی نداره.

برای اطمینان از رم: یکی از ماژول ها رو از سیستم جدا کنید و با یک ماژول سیستم رو بالا بیارید، ببینید ایراد برطرف شده یا نه.

بعد از اون، سیستم رو خاموش کنید، اون یکی ماژول رو داخل مادربرد قرار بدید و ماژول تست شده رو جدا کنید(هر دفعه با یک 2GB) و ببینید توی گیم ها وضعیت به چه صورته.
میتونید روی یه اسلات دیگه تست رو انجام بدید (اطمینان از سالم بودن اسلات ها)

یکی دو تا نکته هم هست... از نظر ویروس نداشتن سیستم مطمئن هستید؟
زمان بین افت فریم ها همیشه دقیقا یک دوره مشخص هست؟

دوست عزیز در عکسی که از GPU Z گذاشتید نوع اسلات PCI Express رو 1.1 ذکر کرده شما مین بوردتون PCI Express 2.0 رو ساپورت نمی کنه.

همین مورد هم ممکنه تا حدی باعث افت کارایی کارت گرافیک شما بشه.

درود.

با احترام، از اون جایی که افت فریم ایشون همیشگی نیست و فقط در بازه های زمانی کوتاه و خاص اتفاق میوفته، احتمالات این چنینی از نظرم اصلا نمیتونن مطرح بشن، چون این موارد تنها باعث کاهش بازده به صورت کلی میشن، نه زمان های کوتاه و خاص.

پیروز باشید.

mohamad70
21-08-12, 00:45
خوب پس با بار روی GPU مشکلی به وجود نمیاد، و VGA مشکلی نداره.

برای اطمینان از رم: یکی از ماژول ها رو از سیستم جدا کنید و با یک ماژول سیستم رو بالا بیارید، ببینید ایراد برطرف شده یا نه.

بعد از اون، سیستم رو خاموش کنید، اون یکی ماژول رو داخل مادربرد قرار بدید و ماژول تست شده رو جدا کنید(هر دفعه با یک 2GB) و ببینید توی گیم ها وضعیت به چه صورته.
میتونید روی یه اسلات دیگه تست رو انجام بدید (اطمینان از سالم بودن اسلات ها)

یکی دو تا نکته هم هست... از نظر ویروس نداشتن سیستم مطمئن هستید؟
زمان بین افت فریم ها همیشه دقیقا یک دوره مشخص هست؟

درود.

با احترام، از اون جایی که افت فریم ایشون همیشگی نیست و فقط در بازه های زمانی کوتاه و خاص اتفاق میوفته، احتمالات این چنینی از نظرم اصلا نمیتونن مطرح بشن، چون این موارد تنها باعث کاهش بازده به صورت کلی میشن، نه زمان های کوتاه و خاص.

پیروز باشید.

اگه مجددا پست بنده رو بخونید متوجه می شید که من هم رابط PCI Express 1.1 رو به عنوان دلیل مشکل ایشون ذکر نکردم. :1. (27):

فقط به عنوان یک یاداوری به دوستمون اشاره کردم که این مورد رو هم در نظر داشته باشن که ممکنه در بعضی گیم ها گلوگاه بشه.

Erfan.
21-08-12, 00:59
اگه مجددا پست بنده رو بخونید متوجه می شید که من هم رابط PCI Express 1.1 رو به عنوان دلیل مشکل ایشون ذکر نکردم. :1. (27):

فقط به عنوان یک یاداوری به دوستمون اشاره کردم که این مورد رو هم در نظر داشته باشن که ممکنه در بعضی گیم ها گلوگاه بشه.

خوب در حین تاپیک وقتی این مورد دیده میشه چنین حسی به آدم دست میده که فرمایشات شما ممکنه مربوط به این موضوع باشه :1. (35): به هر حال بنده قصدی از مطرح کردن اون موضوع نداشتم و هدفم فقط روشن کردن اون موضوع بود.:wink:

silverstone
21-08-12, 16:00
واقعا ممنون از راهنمایی و نظرات دوستان عزیز :love:

در مورد رابط PCI-E ممنون که اشاره کردید.. درسته که مشکل من مربوط به این مورد نمیشه, اما چیزی بود که تا به حال

اصلا بهش دقت نکرده بودم!! چیزی که میتونه تو بازدهی کلی تاثیر خیلی زیادی داشته باشه..

در رابطه با رم هم تستی که گفته بودید رو قبلا انجام داده بودم اما نتیجه ای نگرفتم..

فقط اینکه در نظر دارم با یک یا دو ماژول دیگه به جز رمهای خودم این تست رو انجام بدم. شاید به نتیجه ای برسم....

در مورد وجود ویروس هم اطمینان کامل دارم.. حتی با یک هارد دیسک کاملا فرمت شده و نصب ویندوز و گیم روی اون

هارد بازم مشکلم پابرجا بود.. بین افت فریم ها هم زمان دقیق و مشخص و منظمی نیست اما تا حدودی نزدیک به همه

nima_hl
21-08-12, 18:48
واقعا ممنون از راهنمایی و نظرات دوستان عزیز :love:

در مورد رابط PCI-E ممنون که اشاره کردید.. درسته که مشکل من مربوط به این مورد نمیشه, اما چیزی بود که تا به حال

اصلا بهش دقت نکرده بودم!! چیزی که میتونه تو بازدهی کلی تاثیر خیلی زیادی داشته باشه..

در رابطه با رم هم تستی که گفته بودید رو قبلا انجام داده بودم اما نتیجه ای نگرفتم..

فقط اینکه در نظر دارم با یک یا دو ماژول دیگه به جز رمهای خودم این تست رو انجام بدم. شاید به نتیجه ای برسم....

در مورد وجود ویروس هم اطمینان کامل دارم.. حتی با یک هارد دیسک کاملا فرمت شده و نصب ویندوز و گیم روی اون

هارد بازم مشکلم پابرجا بود.. بین افت فریم ها هم زمان دقیق و مشخص و منظمی نیست اما تا حدودی نزدیک به همه

شما که همه راهها را امتحان کردید یک راه دیگر را هم امتحان کنید.

ویندوز 8 را روی سیستم خود نصب و آزمایش بفرمائید.

البته شاید نظرم کارشناسی و دقیق نباشد ولی روی نت بوکم که قبلا ویندوز 7 بود در کارهایم زیاد لگهای چند ثانیه ای اتفاق می افتاد.

ولی الان 2-3 روزه روش ویندوز 8 ریختم به راحتی و نرمی کار می کند و از آن فریزهای اعصاب خور کن خبری نیست.

لطفا اگر آزمایش فرمودید نتیجه را اینجا اعلام کنید.

پینوشت: هر دو نسخه 64 بیت و 32 بیت را دانلود کردم، اگر اینترنت خوبی دم دست ندارید و می توانید ولیعصر تشریف بیاورید هماهنگ کنید تا ایزوها را به شما بدهم.

silverstone
21-08-12, 23:16
با تشکر از نیمای عزیز. ولی من ساکن یزد هستم و متاسفانه امکانش نیست خدمت برسم وگرنه حتما مزاحمتون میشدم.

در اولین فرصت سعی میکنم این کار رو هم انجام بدم و نتیجه اش رو حتما خدمت دوستان عرض خواهم کرد.

فقط امیدوارم بابت درایورهای مادربوردم برای ویندوز 8 به مشکل برنخورم