PDA

مشاهده نسخه کامل : چه مقدار تفاوت در سرعت خواندن و نوشتن ( عملی و نه روی کاغذ ) بین سری سبز و آبی وسترن وجود دارد؟

ermia67
10-02-12, 21:52
درود دوستان عزیز
بعد از کمی جستجو به این انجمن رسیدم و امیدوارم بتونم با کمک و راهنمایی های شما هم به نتیجه ی ایده آلم برسم و هم عضوی ماندگار در این سایت

من یک هارد سیگیت 7200 دور 500 گیگ داشتم که متاسفانه دقیقا بعد از یک سال دچار مشکل شد و کارایی و سلامت خودش رو از دست داد... از اونجایی که کارم گرافیک هست و بدون کامپیوتر عملا کار من میخوابه و کلی ضرر می بینم لذا به سرعت یک هارد 500 وسترن دیجیتال سری گرین (سبز) تهیه کردم. متاسفانه نمی دونستم این سری سرعت بی نهایت پایین و افتضاحی نسبت به سیگیت و سامسونگ و .. دارند. خریدم ، پارتیشن بندی کردم و اطلاعاتم رو ریختم روش و ویندوز هم نصب کردم. متاسفانه شاهد این بودم سرعت ویندوزم نسبت به زمانی که سیگیت داشتم شدیدا افت کرده. فکر کردم مشکل از پارتیشن بندی من بوده یا ویندوز بد نصب شده. لذا دوباره این کارورو کردم اما باز شاهد سرعت کم بودم. طوری که وقتی داشتم دوتا نرم افزار نصب میکردم و اگر میخواستم آهنگ اجرا کنم یک دقیقه مدیا پلیر هنگ بود تا اهنگ اجرا شه و خود ویندوز هم تیکه تیکه و کند عمل می کرد! خیلی رو مخم بود تا اینکه کمی جستجو کردم در اینترنت و فهمیدم سری گرین سرعت خیلی کمی دارند و فقط به درد بک آپ و ارشیو و استفاده ی اسکترنال میخورند!!
لذا مجبور شدم باز به سرعت بگردم دنبال یک هارد 500 دیگه ( البته با بودجه بین 150 تا 170 ) و فقط تونستم سیگیت باراکودا 7200.12 گیر بیارم. چون از سرعت سیگیت سابقا راضی بودم معطل نکردم و دوباره خریدمش! خداروشکر سرعت ویندوز خوب شد اما چون در کنارش دارم از وسترن گرین هم استفاده میکنم ( موزیک ها ؛ عکس ها و سورس های psd - vector و ابزار فتوشاپم روی گرین هست ) لذا باز در برخی کارا باز روی سرعت ویندوز تاثیر میذاره حتی گاهی درایو موزیک هام به کندی باز میشه و آهنگا رو به زور و بعد از مکثی بلند مدت لود می کنه

و باز قصد کردم یک هارد 500 دیگه بخرم و چون تعریف وسترن و در عمر و ماندگاری زیاد شنیدم لذا میخوام یک وسترن آبی بخرم تا در کنار سیگیت تازه خریداری شدم استفاده کنم و اطلاعاتم رو روی وسترن آبی بریزم و روی سیگیت هم که سرعت 7200 و بالایی داره ویندوز و بازی ها و برنامه هامو نصب کنم..
گرین هم کلا قطع میکنم و فقط به عنوان یک هارد بک آپ میذارمش کنار تا اگر مشکلی روزی پیش اومد حداقل اطلاعاتم و بدونم دارم!!

حالا سوال من اینه سری آبی وسترن سرعت بالایی دارند؟ مثل گرین اینقدر پایین و عذاب آور نیستند؟؟؟ چون بودجم در حال حاضر به خریدن وسترن آبی میرسه ولی نمیخوام اینبار مثل سری گرین و بدون تجربه و اطلاعات بخرم و باز به مشکل بر بخورم!! میخوام بدونم اگر سری آبی وسترن بخرم اوم سرعتی که با سیگیت 7200 تنهام داشتم باز هم خواهم داشت؟ یا مثل گرین روی سرعت تاثیر میذاره و میاره پایین؟

ممنون میشم علمی و عملی توضیح بدید. در یک تاپیک مشابه در همین بخش خوندم دوستان میگفتند گرین بخر خیلی خوبه ولی بدون اینکه اشاره کنند اصلا سرعت گرین به درد ویندوز و نرم افزار و بازی نمی خوره!! نمیخوام از این پیشنهادها و راهنمایی های بی پایه و اساس بکنید!! من تا همین الان حدود 320 هزار تومن فقط پول دوتا هارد 500 ( وسترن گرین - سیگیت 7200.12 ) دادم و نمیخوام حالا که میخوام 170 دیگه بدم و یک 500 دیگه بخرم باز متحمل ضرر بشم

پیشاپیش هم از پاسخ ها و راهنمایی های خوب شما عزیزان سپاسگذارم:love:

mohamad70
10-02-12, 23:38
سلام دوست عزیز ....

قبل از هرچیز ورودتون به انجمن رو تبریک میگم.

هارد دیسک های شرکت وسترن در 3 گروه Green ، Blue و Black رده بندی میشن. محصولات Green همونطور که اسمشون هم پیداست دوستدار محیط زیست هستند و مصرف و نویز کمی دارند

و به همین منظور تنظیماتی در اون ها انجام گرفته که در نهایت کارایی محصول رو فدای مصرف انرژی کمتر کرده. همونطور که خودتون هم اشاره کردید بیشتر به درد بک آپ و آرشیو می خورند.

اما محصولات سری Blue در رده میانی قرار میگیرن که یک تعادل بین کارایی و مصرف انرژی و قیمت در اون ها برقرار شده که مشکلات سری Green رو هم تا حد زیادی رفع کرده.

در آخر هم سری Black که شامل سریع ترین و گران قیمت ترین هارد دیسک های این شرکت میشه.

اما برای جواب سوالتون توصیه می کنم که به این لینک (Only the registered members can see the link) از سایت Tomshardware نگاهی بندازید که در اون تست هایی از هارد WD 500GB Blue به عمل اوومده و با محصولات مشابهی از کمپانی های SAMSUNG و Seagate مقایسه شده.

دقت کنید که به خاطر قدیمی بودن این تست از Seagate Barracuda 7200.11 استفاده شده که هم کارایی پایین تری نسبت به مدل 7200.12 داره و هم مشکلاتی در Firmware.

به طور کلی میشه گفت هاردهای وسترن در عملیات های خواندن و نوشتن همزمان ، کارایی بهتری نسبت به سایر رقبا از جمله سیگیت دارند ، مثلا موقعی که چندین برنامه را اجرا می کنید که همگی نیاز به خواندن

یا نوشتن اطلاعات زیادی بر روی هارد دیسک دارند. اما در قسمت Sequential R/W ( سرعت خواندن و نوشتن ترتیبی ) نسبت به محصولات دیگه سرعت کمتری دارند. مثلا در همین تست ها سیگیت دارای حداکثر سرعت خواندن 104MB/s

هست در حالی که وسترن آبی دارای حداکثر سرعت خواندن 95MB/s می باشد. سرعت خواندن و نوشتن ترتیبی هم عموما در کپی کردن فایل های یکپارچه و حجیم و یا تبدیل و ضبط یک فایل ویدویی با حجم بالا خودش رو نشون میده.

سایر تست های دیگه هم در لینک مذکور موجود هستند که می تونید ملاحظه کنید.

در نهایت باید گفت که وسترن آبی و سیگیت 7200.12 هردو محصولات خوبی هستند و می تونید با خیال راحت اون ها رو خریداری کنید.

ermia67
11-02-12, 12:08
Mohammad70 عزیز بی نهایت سپاسگذارم!! در حال حاضر یک سیگیت 7200.12 نو و آکبند دارم که فعلا روش ویندوز ریختم
پس به نظر شما و دیگر دوستان اگر وسترن آبی تهیه کنم افت سرعتی که الان بخاطر اتصال هارد گرین در کنار سیگیت دارم رفع خواهد شد درسته؟

mohamad70
11-02-12, 13:49
Mohammad70 عزیز بی نهایت سپاسگذارم!! در حال حاضر یک سیگیت 7200.12 نو و آکبند دارم که فعلا روش ویندوز ریختم
پس به نظر شما و دیگر دوستان اگر وسترن آبی تهیه کنم افت سرعتی که الان بخاطر اتصال هارد گرین در کنار سیگیت دارم رفع خواهد شد درسته؟

خواهش می کنم

بله کاملا

همونطور که خدمتتون عرض کردم هارد های وسترن Blue دارای یک تعادل بین کارایی و مصرف انرژی هستند و تا اونجایی که اطلاع دارم مشکلات سری Green رو ندارن.

ermia67
11-02-12, 15:21
سپاسگذارم Mohammad70 عزیز
پس میرم و یک هارد وسترن بلو 500 میخرم و در کنار سیگیت استفاده میکنم و گرین رو میذارم به عنوان صندوقچه ی بک آپ:lol:

Over_Cracker
12-02-12, 17:23
درود. پیشنهاد میکنم یک هارد با سرعت/ظرفیت و حجم بافر یکسان با هارد کنونی خریداری و از کانفیگ Raid 0 استفاده تا به بالاترین و بهینه ترین سرعت Read/write برسید.

mom
14-02-12, 19:43
سلام
من يك هارد يك ترا گرين خريداري كردم و الان هم خيلي ازش راضي هستم با اينكه دو عدد هارد 500 / 7200 دور سامسونگ هم دارم
تنها دليل افت سرعت هارد گرين متعلق به شما الاين نشدن ان است كه به سادگي مي توانيد برنامه مرتبط با اين نوع ار هاردهاي گرين را در سايت مربوطه دانلود كنيد
بنده برنامه مربوطه را با ظرفيت 27 مگ و فرمت iso روي سي دي رايت كرده و هارد گرين را با همين برنامه الاين كردم .. بعداز اين مرحله هارد گرين 1 ترا در نصب ويندوز و غيره سرعت خوبي داره.. البته به پاي مدل بلك نميرسه اما تفاوت انقدر كم است كه مي توان از ان چشم پوشي كرد

ermia67
21-02-12, 22:48
درود. پیشنهاد میکنم یک هارد با سرعت/ظرفیت و حجم بافر یکسان با هارد کنونی خریداری و از کانفیگ Raid 0 استفاده تا به بالاترین و بهینه ترین سرعت Read/write برسید.
متاسفانه سرعت ها یکی نیستند!! الان یک سیگیت باراکودا 7200.12 دارم و یک وسترن گرین که فکر میکنم باید 5400 دور باشه!!
پس عملا نمیشه راید کرد درسته؟
و اصلا راید کردن یعنی چی و چه تاثیری توی سرعت داره؟ ایا این سرعت گرین رو بهتر میکنه؟ و اصلا چطوری میشه راید کرد؟

ermia67
21-02-12, 22:51
سلام
من يك هارد يك ترا گرين خريداري كردم و الان هم خيلي ازش راضي هستم با اينكه دو عدد هارد 500 / 7200 دور سامسونگ هم دارم
تنها دليل افت سرعت هارد گرين متعلق به شما الاين نشدن ان است كه به سادگي مي توانيد برنامه مرتبط با اين نوع ار هاردهاي گرين را در سايت مربوطه دانلود كنيد
بنده برنامه مربوطه را با ظرفيت 27 مگ و فرمت iso روي سي دي رايت كرده و هارد گرين را با همين برنامه الاين كردم .. بعداز اين مرحله هارد گرين 1 ترا در نصب ويندوز و غيره سرعت خوبي داره.. البته به پاي مدل بلك نميرسه اما تفاوت انقدر كم است كه مي توان از ان چشم پوشي كرد

سپاس از پاسختون
متاسفانه قبل از ایجاد اینجا کلیه تحقیفات و پرس و جوهای لازم و کرده بودم!! هاردی که تهیه کرده بودم ( گرین ) از af بهره نبرده و این مزیت رو اصلا نداره. چون بروشور وسترن و دانلود کردم و مدل هارو دیدم که بله! مدلی که بنده دارم اصلا نمیشه الاین بشه! شانس ما بوده!
فعلا یک سیگیت 7200.12 گرفتم خداروشکر مشکلی ندارم. ولی باز هنوز دنبال راهی هستم بتونم بی دردسر از گرین هم استفاده کنم. چون الان قطعش کردم