PDA

مشاهده نسخه کامل : راهنمایی برای اورکلاک کارت گرافیک

smrbh
21-01-12, 18:31
سلام بر همگی
دوستان قصد دارم کارت گرافیک خودم رو اورکلاک کنم ، در این زمینه از شما دوستان عزیز راهنمایی و کمک می خواهم .
من تمامی برنامه های لازم برای اورکلاک کارت گرافیک رو دارم .
در ضمن دوستان برای اورکلاک کارت گرافیک نیازی به خنک کننده می باشد ....
راستی من آخرین ورژن بایوس کارت گرافیک رو از سایت ایسوس دانلود کردم ولی وقتی آپدیت میکنم و تموم میشه پیغام زیر رو میده و آپدیت به درستی انجام نمیگیره ، به نظرتون مشکل از چی میتونه باشه ...

6279

هدف من از اورکلاک کارت گرافیک فقط بالا بردن اطلاعاتم در این زمینه و پی بردن به حداکثر توان کارتم می باشد ... برای شروع کار به نظرتون چه کاری رو انجام بدم . ممنون

6280

6281

6282

Moein
21-01-12, 19:38
سلام دوست عزیز اورکلاک کارت گرافیک مثل اورکلاک سی پی یو نیست و اورکلاک خیلی پایدار تری داره و خیلی راحت از قسمت های مموری کارت به مشکل بر می خوره و نکته ای که به نسبت به سی پی یو داره شاید در فرکانس هایی بازدهی بیشتری به نسبت فرکانس های بالاتر داشته باشه

با توجه به اینکه کارت گرافیک شما اسوس هست بهترین کار این هست که از Smart Dr استفاده کنید نرم افزاری که مخصوص اورکلاک کارت های اسوس هست

گرافیک هم با توجه به ولتاژ کنترل که داره که توسط نرم افزار های AB یا همین SDR قابل شناسایی هستند شما می تونید با کمی افزایش ولتاژ به طور مثال به فرکانس 1000 هم در کور دست رسی پیدا کنید و خوب برای گرفتن تست های خلاصه از اون استفاده کنید اما باید با نرم افزار های تست پایداری مانند kombustor به صورت یک ساعت میزان دما و پایداری اورکلاکی که داشتید رو به دست بیارید این کار باعث میشه میزانی که اورکلاک می کنید رو ببینید پایدار هست و خوب به صورت پیشفرض پایدار ترین با کمترین دمایی که به نظر خودتون به کارت اسیب نمیرسونه افزایش بدید

تست های بیشتری هست که در صورت تمایل می تونم راهنماییتون کنم برای اینکه به بهترین بازدهی که دوست دارید برسید بدون اینکه به قطعاتتون اسیب برسونید اما از اونجایی که قطعات الکترونیکی هستند و روی اون ها نوشته نشده پس انجام این کار بر عهده خودتون هست و مسئولیتش با خودتون هست

هیچ وقت یادم نمیره سی پی یو 980 رو تنها گذاشتم روی یک سیستم اومد بالا بعد سیستم رو ریستارت کردم و بعد از روشن شدن با از دست دادن سی پی یو مواجه شدم که هیچ دلیل منطقی برای اون وجود نداره !!!!

منتظر سوالات شما هستم

smrbh
21-01-12, 20:25
با تشکر از شما دوست عزیز .... حالا به نظرتون برای شروع چه اعدادی رو برای Engine و Shader و Memory بزارم ...
برای تست میتونم از نرم افزار FurMark_1.9.2 یا OCCT 3.1.0 استفاده کنم .

6287

6288

در این نرم افزار به نظرتون گزینه GPU voltage رو فعال کنم یا همون غیر فعال بمونه بهتره ...

6285

6286

راستی من آخرین ورژن بایوس کارت گرافیک رو از سایت ایسوس دانلود کردم ولی وقتی آپدیت میکنم و تموم میشه پیغام زیر رو میده و آپدیت به درستی انجام نمیگیره ، به نظرتون مشکل از چی میتونه باشه ...

6289

نظری در این مورد ندارید ...

Moein
21-01-12, 22:47
دوست عزیز نگاه کنید به دست اوردن فرکانس پایدار برای هر کارت متفاوت هست و باید شما تست کنید و ببینید کارتتون تا کجا توانایی داره و برای شاید دو کارت متفاوت باشه و مهم ترین عامل دما هست و باید دما رو به دست بیارید

در مورد فعال کردن ولتاژ اضافه با توجه به اینکه این کار باعث میشه فرکانس بالاتر رو تجربه کنید مشکلی نداره اما خوب به مشکل دما برخورد می کنید و این یکی از بزرگ ترین ایراد ها هست

در مورد بایوس ترجیحا بایوس رو از طریق داس اپگرید کنید بهتر هست

حال شما می بایستی برای خودت یک هدف قرار بدی مثلا بگی من می خواهم در تست فلان به فلان اسکور برسم طوری که دمای گرافیک طبیعی باشه و باعث نشه به کارت Damage وارد بشه

حالا می بایستی یک تست رو به صورت پایه برای خودتون قرار بدید برای اینکه هدف داار اورکلاک کنید به طور مثال می تونید تست 3D mark 11 رو در نظر بگیرید و با انجام این تست و به دست اوردن حالت سیستم به افزایش اسکور خودتون تلاش کنید برای این کار سیستم رو در حالت پایه قرار بده و تست رو اجرا کن نرم افزار GPU-z رو باز کن و توی تب دوم LOG رو فعال کن که دمای گرافیکت ثبت بشه تست رو اجرا کن بعد اور کن و بعد دما رو چک کن این کار رو انجام بده تا به جایی که دمای کارت طبیعی باشه برای این کار ترجیحا کارت توی کیس نباشه و فن اون رو 100 درصد لود قرار بده

نتایجت رو توی همین تاپیک قرار بده تا دیگر دوستان هم استفاده کنند

باز هم سوالی بود در خدمتم امید وارم که موفق باشی

smrbh
23-01-12, 15:52
من برای شروع اورکلاک سعی کردم زیاد تنظیمات رو بالا نبرم ، چون برای اولین بار بود به خاطر همین سعی کردم احتیاط کنم تا کارتم دچار مشکل نشود .
برای بالا بردن تنظیمات من از برنامه ASUS GPU Tweak استفاده کردم و فن رو در حالت AUTO قرار دادم و سپس با دو برنامه تست بنچمارک گرفتم که در هر دو برنامه دما به 65 تا 68 درجه ( حداکثر ) رسید و فن هم به عدد 28 رسیده بود ...
دوست عزیز برای اینکه تنظیمات برای همیشه باقی بماند حتی بعد از ریستارت کردن کامپیوتر ، با چه برنامه ای میتونم اینکارو انجام بدم و برای تست پایداری کدوم یکی از برنامه های زیر از بقیه بهتره و همینطور در نرم افزار FurMark_1.9.2 تنظیمات رو در چه حالتی باید قرار بدم تا بتوانم تست پایداری رو انجام بدم . ممنون

FurMark_1.9.2

OCCT 3.1.0

ATITool_0.27b4

GPUTool_CTP1

نتایج تستهای انجام شده :

6290

6291

6292

smrbh
23-01-12, 15:57

6293

دوستان و مدیران محترم سایت برای حل این مشکل راه حلی ندارن ... ممنون

smrbh
25-01-12, 19:39
سلام بر همگی
دوستان برای اینکه بتونم به پایداری سیستم در اورکلاک های بالا برسم چقدر باید ولتاژ بدهم و یا چه کارایی رو باید انجام بدهم ... اگه امکان داره نحوه دادن ولت رو به طور کامل توضیح دهید ... ممنون

rambo2020
26-01-12, 21:51
دوست عزیز اورکلاک کردن کارت گرافیک تاثیر چندانی در روان تر اجراشدن بازیها نداره! شاید 5 یا 6 فربم در ثانیه بسته به رزولوشن تصویر باعث بهبود بشه , که اون هم به چشم نمی یاد!ثانیاً اینکه کارت گرافیک شما به اندازه کافی , قوی هست , با افزایش ولتاژ ریسک بزرگی می کنید و سلامت قطعه رو به خاطر هیچ و پوچ ,به خطر می اندازید!

smrbh
09-07-12, 11:54

7054

دوستان عزیز به چه روشی میتونم این مشکل رو حل کنم .

راستی برای اینکه ولتاژ رو در برنامه های ASUS GPU Tweak و MSI Afterburner از 1100 بالاتر ببرم ، باید چه کاری رو انجام بدم . ممنون

Moein
09-07-12, 13:55
دوستان عزیز به چه روشی میتونم این مشکل رو حل کنم .

راستی برای اینکه ولتاژ رو در برنامه های ASUS GPU Tweak و MSI Afterburner از 1100 بالاتر ببرم ، باید چه کاری رو انجام بدم . ممنون

دوست عزیز بایوس گرافیک خیلی مهم نیست که اپدیت بشه یا خیر اما در صورتی که می خواهید اپدیت کنید به دیتا بیس وب سایت TechPowerUp مراجعه کنید

برای اینکه ولتاژ رو بیشتر کنید خیلی لازم نیست چون اکثرا کارت های مثل 580 570 یا غیره با ولتاژ های نظیر 1.3 فرکانس های بالای 1300 رو می زنند و مشکل محدود کننده شما دما هست اما باز شما بهتر هست سری انلاک شده برنامه های فوق رو تهیه کنید که بتونید ولتاژ بیشتری به کارت گرافیک خودتون بدید

smrbh
10-07-12, 00:55
دوست عزیز بایوس گرافیک خیلی مهم نیست که اپدیت بشه یا خیر اما در صورتی که می خواهید اپدیت کنید به دیتا بیس وب سایت TechPowerUp مراجعه کنید

برای اینکه ولتاژ رو بیشتر کنید خیلی لازم نیست چون اکثرا کارت های مثل 580 570 یا غیره با ولتاژ های نظیر 1.3 فرکانس های بالای 1300 رو می زنند و مشکل محدود کننده شما دما هست اما باز شما بهتر هست سری انلاک شده برنامه های فوق رو تهیه کنید که بتونید ولتاژ بیشتری به کارت گرافیک خودتون بدید

معین جان بایوس گرافیک رو به این دلیل میخوام آپدیت کنم که در فرکانسهای بالا بتونم گرافیکم رو پایدار کنم و همینطور در تستهایی که مبنی بر دایرکس 11 هست اروری نداشته باشم ... من با توجه به حرفهای شما که گفتید هدف دار اورکلاک کنید ملاکم رو بر روی 3DMark11 و Unigine Heaven قرار دادم ، ولی من هر تنظیماتی رو برای کارتم اعمال میکنم پایدار نیست ... حتی در سایت hwbot من تنظیماتی رو که دیگران برای این کارت داده بودن رو برای کارتم اعمال کردم ولی بازم نتونستم پایدارش کنم و این دو تا تست رو انجام بدم .

برای نمونه چند تا از تنظیماتی که دیگران برای این کارت اعمال کردن رو میزارم که من همه این تنظیمات رو برای کارتم اعمال کردم ولی پایدار نبود .

7058

7059

7060

Moein
10-07-12, 09:49
خوب الان به صورت تجربه بت پیشنهاد می کنم که هر قطعه ای داری حالت خاص خودش رو داره و فقط قطعات و تست های دیگران می تونند به تو دید و بعد بدهند که تو فقط از اونها یک پس زمینه پیدا کنی

در مورد تست ها اولین چیزی که خیلی مهم هست نصب ویندوز خام هست یعنی ویندوزی که دست کاری نشده باشه (مثل پک های MRT نباشه)

دومین نکته نصب درایور هایی هست که بهترین پرفورمنس رو دارند (فقط درایور گرافیک) بهترین راهکار این هست که در دیتا بیس بگردید در صورتی هم که سرعت خوبی دارید می تونید درایور ها رو دانلود کنید و با پروفایل های مشابه تست کنید

نیازی به نصب هیچ یک از درایور های اضافی مثل لن صدا وغیره ندارید می تونید از داخل بایوس اینها رو غیر فعال کنید

تست های مورد نظر رو نصب کنید به همراه پچ ها

خوب تقریبا به غیر از توییک ها مراحل نرم افزاری رو کامل پیش رفتیم

حالا به سراغ گرافیک می ریم با ولتاژ دیفالت و بدون اورکلاک کردن رم فن گرافیک رو روی دور 100 درصد قرار بدید و فرکانس رو شروع کنید 20 تا 20 تا بالا ببرید و تست اجرا کنید هنگامی که دیدید تست اجرا نمیشه و درایور استاپ میده کمی ولتاژ به اون اضافه کنید

بهتر هست تمامی قطعات مثل سی پی یو و رم در حالت دیفالت باشند

بعد از به دست اوردن فرکانس استیبل و بعد از اینکه دیدید سیستم شما کاملا استیبل شده به سراغ مموری اورکلاک گرافیک برید

در پایان نیاز هست که سایر قطعات مثل سی پی یو و رم رو بش اضافه کنی

این طوری که پله به پله پیش برید می تونید بازدهی های خودتون رو ببینید و روی کاغذ هم یادداشت کنید شاید فرکانس 850 بازدهی بیشتری به نصبت فرکانس 870 داشته باشه

---------------------------------------------

گرافیک ها همانند سی پی یو ها دارای بچ نامبر هستند که در حال حاظر کسی اطلاعات اون ها رو با بقیه در اشتراک قرار نمیده پس احتمال داره یک کارت بدون ولتاژ 1000 پاس کنه و یک کارت فقط فرکانس استوک خودش رو این دیگه کاملا شانسی هست

سوالی بود در خدمتم

nima3p2p
17-10-12, 19:49
اين كارت كرافيك ما جقدر قابليت اور كلاك دارند
sapphire HD4670 1G DDR3

The-Joker
18-10-12, 18:56
سلام عزیز دل کارت گرافیک 4670 من به شخصه دیدم که هر کدوم از برداش تا فرکانس های مختلفی اورکلاک میشد ولی در کمترین حالت فرکانس هسته تا 800 و مموری تا 940 می رسه و در بهترین حالت فرکانس هسته تا 850 یه بالاتر و موری هم تا بالایه 1000 می رسه .

nima3p2p
19-10-12, 14:49
سلام عزیز دل کارت گرافیک 4670 من به شخصه دیدم که هر کدوم از برداش تا فرکانس های مختلفی اورکلاک میشد ولی در کمترین حالت فرکانس هسته تا 800 و مموری تا 940 می رسه و در بهترین حالت فرکانس هسته تا 850 یه بالاتر و موری هم تا بالایه 1000 می رسه .

دماي كارت جقدر بالا ميره

The-Joker
19-10-12, 21:04
تقریبآ 60 تا 65 هم بالا می ره ، با توجه به اینکه نمیشه دور فن رو تو کارت 4670 دستی تنظیم کرد ، دیگه خیلی خیلی دماش بالا می رفت دیگه 70 درجه بود .