PDA

مشاهده نسخه کامل : راهنمایی برای اورکلاک

smrbh
08-01-12, 15:21
سلام بر همگی
دوستان عزیز با توجه به اطلاعات کمی که من در مورد اورکلاک دارم ، از شما و مدیران محترم خواهشمندم که به بنده کمک بفرمایید تا اطلاعاتم را در این مورد افزایش بدم و همینطور بتوانم سیستم خودم رو اورکلاک کنم .
در ضمن مشخصات سیستم من به صورت زیر می باشد .

Motherboard : ASUS - P8Z68-V
CPU : Intel® Core™ i5-2500K
Graphics : ASUS - ENGTX570 DCII/2DIS/1280MD5
Ram : Crucial Ballistix Sport 4GB - 1600
Hard : MAXTOR STM3320820AS
DVD RW : Plextor PX-L890SA
Power Supply : GREEN - GP885B
Case : GREEN – Falcon
----------------------------------------------------
Windows 7 Ultimate Service Pack 1 - 64 Bit

در ابتدا چند سوال از شما دوستان عزیز دارم :
1. کدامیک از قطعات را می توان اورکلاک کرد .
2. برای اورکلاک کردن به چه نرم افزارهایی احتیاج هست و اگه امکان داره لطفا لینک دانلود نرم افزارهایی که برای اورکلاک کردن سیستم من نیاز هست رو برای دانلود بزارید .
3. آیا سیستم من دارای خنک کنندگی خوبی می باشد یا نه ؟
و در آخر از دوستان خواهشمندم که در همین تاپیک قدم به قدم به بنده برای اورکلاک کردن صحیح قطعات کمک و راهنمایی بفرمایند و آموزشهای لازم را در این مورد به من بدهند تا دچار مشکل نشوم .
با تشکر و سپاسگزاری از همه شما دوستان عزیز . موفق و پیروز باشید .

Over_Cracker
08-01-12, 21:15
سلام دوست عزیز.

1-قطعات CPU و کارت گرافیک و رم در سیستم های دسکتاپ قابل اورکلاک هستند که در این میان،فرکانس پایه مادربرد و لینک های ارتباطی مدارها به صورت مستقیم یا غیر مستقیم افزایش پیدا میکنه.

2-برای اورکلاک هر قطعه باید برنامه های مانیتورینگ،تست پایداری و آورکلاک و احیانا اور ولتاژ اونا داشته باشید،برای تست پایداری پردازنده و مانیتورینگ پردازنده و رم پیشنهاد میکنم برنامه های زیر رو دانلود کنید(با جستجو در انجمن یا گوگل)

1-Orthos Stress Prime برای تست پایداری
2-Hwmonitor برای چک کردن دمای پردازنده در داخل محیط ویندوز
3-CPUz برای چک کردن فرکانس،FSB و تایمنگ های رم و مختصات کنونی پردازنده
4-OCCT برای استرس شدید پردازنده و رم
5-Super PI برای تست پایداری رم و عدم وجود خطاهای پردازشی رم
6-Pi Fast برنامه ای کم حجم برای تست پایداری و قدرت پردازش پردازنده به صورت تک هسته ای
7-Core temp برنامه ی دیگه ای برای مانیتور دمای پردازنده

موارد نامبرده حداقل ابزاری هستند که باید داشته باشید و به صورت مداوم در روند اورکلاک به کار بگیرید.

برای اورکلاک کارت گرافیکی شما که جیفورس و از برند ASUS هست برنامه های زیر رو پیشنهاد میکنم:

1-MSI Afterburner برای اورکلاک حرفه ای فرکانس های قابل تغییر کارت نظیر حافظه،هسته...
2-OCCT برای تست پایداری گرافیک
3-GPUz برای نمایش مشخصات کنونی کارت و دما و دور فن در محیط ویندوز
4-FurMark برای تست پایداری و استرس شدید گرافیک و همچنین امتیاز دهی کارت
5-SmartDoctor این برنامه هم مختص شرکت ایسوس برای اورکلاک و توییک کارت های گرافیک

از برنامه های کمپانی FutureMark مثل 3dmark Vantage ،PCmark...نیز میتونید برای تست و امتیازی دهی پردازش گرافیک و کل سیستم استفاده کنید،اما ضروری نیست.

اما در نظر داشته باشید که برای استفاده مداوم از کارت گرافیک،نمیشه اورکلاک زیادی رو مد نظر داشت و نهایت 50 تا 150 مگاهرتز برای اجزای مختلف کارت

3-اگر واسه پردازنده کولر مجزا تهیه نکردید،اصلا به فکر اورکلاک این قطعه نباشید. کارت گرافیک رو که خدمتون عرض کردم،تا همون حد... و رم رو در حالت ایده آل تا فرکانس 2133 مگاهرتز میشه در پلتفرم شما اورکلاک کرد بدون کولر اضافه

مواردی رو که عرض کردم چک و تهیه بفرمایید تا در مراحل بعد وارد پروسه عملی اورکلاک بشیم.

smrbh
09-01-12, 00:25
با سلام خدمت شما دوست عزیز و تشکر بابت توضیحات خوبی که دادید . :11():
تمامی برنامه هایی را که نام برده بودید رو دانلود کردم . منتظر آموزش های لازم برای مراحل بعد توسط شما دوست عزیز هستم . ممنون

6237

6238

3-اگر واسه پردازنده کولر مجزا تهیه نکردید،اصلا به فکر اورکلاک این قطعه نباشید. کارت گرافیک رو که خدمتون عرض کردم،تا همون حد... و رم رو در حالت ایده آل تا فرکانس 2133 مگاهرتز میشه در پلتفرم شما اورکلاک کرد بدون کولر اضافه

دوست عزیز مگه خود پردازنده دارای فن نمی باشد و در ضمن آیا کیس من که دارای 4 فن می باشد برای خنک کردن سیستم کافی نیست.
در صورت امکان لطفا نام چند تا کولر خوب و مناسب برای پردازنده با ذکر قیمت معرفی کنید تا در آینده به هنگام داشتن بودجه کافی کولر مناسبی برای پردازنده بخرم .

شما لطفا آموزشهای لازم برای اورکلاک کارت گرافیک و رم رو بیان کنید و آموزش مربوط به اورکلاک پردازنده رو ، من بعد از خریداری کولر از شما دوست عزیز خواهم پرسید.
موفق و پیروز باشید . :11():

Jagvar
10-01-12, 17:18
اجب سيس جالبي هستش
خراک 5 روي اير هستش
پيشنهاد يشه با اور سي پي يو شروع کني
داداش تا چه انداره با اورلاک اشنايي دارين/
يعني ي دونين چطور يشه در بايش فرکانس رو بالا برد؟
با cpu-z چنتا شات بدين لطفا ، تب هاي مموري و سي پي يو و مادربرد

smrbh
10-01-12, 19:31
اجب سيس جالبي هستش
خراک 5 روي اير هستش
پيشنهاد يشه با اور سي پي يو شروع کني
داداش تا چه انداره با اورلاک اشنايي دارين/
يعني ي دونين چطور يشه در بايش فرکانس رو بالا برد؟
با cpu-z چنتا شات بدين لطفا ، تب هاي مموري و سي پي يو و مادربرد

سلام
دوست عزیز من به هیچ عنوان با اورکلاک سی پی یو آشنایی ندارم و نمی دانم به چه شکل باید سی پی یو رو اورکلاک کرد ، من فقط اطلاعات کمی در مورد اورکلاک گرافیک دارم .
موفق و پیروز باشید ...

6239

6240

6241

6242

6243

6244

Over_Cracker
11-01-12, 20:05
درود.

فن های استوک مخصوصا در پلتفرم سندی بریج جوابگوی اورکلاک نیستند.مخصوصا در پردازنده Core i7 2600!

با این حال شما همین الان پردازنده رو تحت تست OCCT مود Infinite قرار بدید،و ببینید دما تا چه حد بالا میاد.

همچنین یک نگاه کلی به مقاله معماری سندی بریج در سایت اصلی و تاپیک سندی بریج در انجمن داشته باشید تا زیر و بم معماری آشنا و بتونید یک یوزر حرفه ای سندی بریج بشید.

فعلا در مورد اورکلاک رم صحبت می کنم.

تئوریات:در پلتفرم سندی بریج،همه چیز از یک فرکانس پایه 100 مگاهرتزی شروع میشه.اگر سی پی یو بخواد به فرکانس 4000 مگاهرتز برسه،باید از یک ضریب 40 استفاده کنه تا پس از ضرب در 100 مگاهرتز به فرکانس 4000 مگاهرتز برسه.رم اگر بخواد به فرکانس 1333 برسه باید در ضریب 13.33 ضرب بشه و سایر قطعات که به طور مستقیم با این فرکانس پایه در ارتباط هستند. فرکانس پایه به طور مشترک به تمامی تجهیزات اعمال میشه به معنای اینکه اگر برای رم افزایش یافت،برای CPU و ساتا و تمامی اجزا افزایش پیدا میکنه. به این دلیل اورکلاک از طریق فرکانس پایه در سندی بریج مقدور نیست.تنها باید روی ضریب هایی که اینتل ارائه کرده بسنده کرد.

در چیپست های سری P و Z در معماری سندی بریج ،اینتل از قابلیت Intel's Extreme Tuning Support پشتیبانی میکنه و به معنای این هستش که ضریب های دستی و XMP یا Intel® Extreme Memory Profile برای افزایش فرکانس رم از 1333 تا 2133 با یک حرکت در بایوس امکان پذیره. در مقابل،چیپست های سری H فقط تا فرکانس 1333 پشتیبانی می کنند و هیچ ضریبی دستی پیاده سازی نشده که 13.33 پیشفرض رو مثلا به 18.66 افزایش بده تا فرکانس رم به 1866MHz برسه.

بنده یک تصویر از پلتفرم P67 که پیش از این روش بررسی داشتم از مولفه های اورکلاک رم و CPU توضیح میدم،شما باید مشابه اینارو در بایوس سیستم خودتون پیدا و اعمال کنید.

Only the registered members can see the link (Only the registered members can see the link)

در تصویر قرار داده شده گزینه های زیادی رو مشاهده می کنید که فعلا به دو گزینه ی Extreme memory profile و System memory multiplier می پردازیم:

XMP:با فعال کردن این گزینه،سیستم به طور خودکار فرکانس حافظه رو روی 2133 ست میکنه و تایمنگ های لازم رو برای این فرکانس با توجه به کیفیت SPD های تراشه رم اعمال میکنه. معمولا این گزینه برای کاربران معمولی بکار میره و اورکلاکر ها ترجیح میدن به طور دستی تنظیمات رو اعمال کنند تا بتونند تایمینگ های پایینتری رو برای رسیدن به کارایی بالاتر ست کنند.

System memory multiplier:از طریق این گزینه میتونید ضریب رم رو که پیش از این در موردش صحبت شد ،تنطیم و بالا ببرید.معمولا اورکلاکر ها با بالا بردن این گزینه،تغییراتی رو در تایمینگ های حافظه اعمال می کنند که در این مورد و تنظیماتش نیز صحبت خواهد شد.

با مباحثی که ذکر شد،شما کمی با گزینه های بایوس کار کنید و ولتاژ رم رو تا 1.65 بالا ببرید و ضریب رم رو افزایش بدید تا ناپایداری سیستم.بعد سراغ تنظیم تایمینگ میریم و پرفرمنس رم رو تست می کنیم تا در نهایت به بهترین بازدهی برسیم.

همچنین با فعال سازی XMP ،چند تا تصویر از تایمینگ های ست شده توسط Memory CPUZ و تصاویر محیط بایوس خودتون رو قرار بدید.

هر جا مشکل داشتید اعلام بفرمایید.

پیویست:مبحث اورکلاک گرافیک رو در این قسمت رها می کنیم که تداخل مباحث پیش نیاد. در اون رابطه یک تاپیک جدا باز کنید.

smrbh
13-01-12, 20:23
دوست عزیز مدل تنظیمات بایوس من با مال شما فرق میکنه ... من برخی از گزینه ها رو پیدا کردم ... می خواستم نظر شما رو در مورد عکسهای زیر بدونم .
راستی یه سوال ، من هر تغییراتی رو که انجام میدم برای اینکه سیو بشه باید دوبار تنظیمات رو انجام بدم و هر بار کامپیوتر رو ریستارت کنم ، به نظرتون مشکل از کجاست .

اینم چند تا عکس از محیط تنظیمات سیستم من :

سه تا عکس اولی تنظیمات در حالت دیفالت قرار داره ... اگه امکان داره یه توضیحاتی در مورد گزینه هایی که در این سه عکس وجود داره بفرمایید ...

Only the registered members can see the link

من فعلا برای امتحان و برای اینکه مشکلی پیش نیاد در تب AI Tweaker ، گزینه ی AI Overclock Tuner رو بر روی manual قرار دادم و سپس BCLK / PCI-E Frequency رو بر روی 100 قرار دادم و تغییرات رو سیو کردم .

به نظرتون الان در تب AI Tweaker ، گزینه ی AI Overclock Tuner رو بر روی manual قرار بدم یا بر روی X.M.P

اینم چند تا عکس از CPU-Z بعد از اعمال تغییرات :

ببخشید که این همه سوال ازتون میپرسم ... خوشحال میشم اگه اسمتون رو بگید ...

موفق و پیروز باشید .

smrbh
14-01-12, 13:35
رم رو در حالت ایده آل تا فرکانس 2133 مگاهرتز میشه در پلتفرم شما اورکلاک کرد بدون کولر اضافه

شما کمی با گزینه های بایوس کار کنید و ولتاژ رم رو تا 1.65 بالا ببرید و ضریب رم رو افزایش بدید تا ناپایداری سیستم.بعد سراغ تنظیم تایمینگ میریم و پرفرمنس رم رو تست می کنیم تا در نهایت به بهترین بازدهی برسیم.

دوست عزیز من تایمینگ های مختلفی رو به همراه کم و زیاد کردن ولتاژ امتحان کردم ولی حتی نتونستم با فرکانس 1866 سیستم رو بالا بیارم و فقط یکبار با فرکانس 1866 و تایمینگ 10-10-10-28 و ولتاژ 1.625 سیستم بالا اومد و فقط به مدت 30 دقیقه سیستم کار کرد و یک اروری رو آورد و سیستم ریستارت شد .
می خواستم بپرسم که چجوری من می تونم فرکانس رو به 2133 مگاهرتز که شما گفتید برسانم .
ممنون میشم جواب بدید ...
موفق و پیروز باشید .

Moein
14-01-12, 13:50
دوست عزیز منظور از این صحبت دوستمون بر پایه اینکه شما می تونید رمتون رو تا فرکانس 2133 اورکلاک کنید این نیست که به صورت پایدار توانایی این کار رو دارید رم هایی که شما در اختیار دارید متاسفانه دارای چیپ های خوبی نیستند پس توانایی این رو هم نخواهند داشت که فرکانس بالا رو تحمل کنند مگر اینکه شما تایمینگ ها رو افزایش بدید تا بتونید به فرکانس بهتر دسترسی پیدا کنید که این کار باعث میشه که شما با افزایش سیکل چرخش فرکانس بالاتری داشته باشید و تفاوتی زیادی به حال شما نخواهد کرد

منظور از 2133 هم این هست که بیشترین ضریبی که مادربورد شما میگیره 2133 هست در حالت پایه BCLK که شما می تونید با تغییر BCLK فرکانس رم رو هم بیشتر بکنید اما این تحت شرایطی هست که چیپ های مموری شما توانایی اون رو داشته باشند

شما به صورتی که کارخانه به شما پیشنهاد داده می می تونید توی این صفحه ببینید که قرار دادید

6248

رم های شما توانایی اون رو دارند که با ولتاژ 1.5 با فرکانس 1600 با تایمینگ 10-10-10 کار کنند و خوب تنها نیاز به ولتاژ نیست که به فرکانس بالا تر برسید و باید اطلاعات زیادی رو در مورد رم و تایمینگ های اون داشته باشید

سوالی بود بنده پاسخ گو هستم

smrbh
14-01-12, 14:11
دوست عزیز منظور از این صحبت دوستمون بر پایه اینکه شما می تونید رمتون رو تا فرکانس 2133 اورکلاک کنید این نیست که به صورت پایدار توانایی این کار رو دارید رم هایی که شما در اختیار دارید متاسفانه دارای چیپ های خوبی نیستند پس توانایی این رو هم نخواهند داشت که فرکانس بالا رو تحمل کنند مگر اینکه شما تایمینگ ها رو افزایش بدید تا بتونید به فرکانس بهتر دسترسی پیدا کنید که این کار باعث میشه که شما با افزایش سیکل چرخش فرکانس بالاتری داشته باشید و تفاوتی زیادی به حال شما نخواهد کرد

منظور از 2133 هم این هست که بیشترین ضریبی که مادربورد شما میگیره 2133 هست در حالت پایه BCLK که شما می تونید با تغییر BCLK فرکانس رم رو هم بیشتر بکنید اما این تحت شرایطی هست که چیپ های مموری شما توانایی اون رو داشته باشند

شما به صورتی که کارخانه به شما پیشنهاد داده می می تونید توی این صفحه ببینید که قرار دادید

6248

رم های شما توانایی اون رو دارند که با ولتاژ 1.5 با فرکانس 1600 با تایمینگ 10-10-10 کار کنند و خوب تنها نیاز به ولتاژ نیست که به فرکانس بالا تر برسید و باید اطلاعات زیادی رو در مورد رم و تایمینگ های اون داشته باشید

سوالی بود بنده پاسخ گو هستم

با سلام و تشکر از شما دوست عزیز
با توجه به توضیحاتی که دادید الان رم من برای اورکلاک مناسب می باشد یا نه و در ضمن به نظرتون الان من برای اورکلاک و رساندن رم به یک فرکانس ( 1866 ) و تایمینگ عالی چه کارایی رو باید انجام بدم . ممنون

Moein
14-01-12, 14:29
نه دوست عزیز رم خوبی ندارید نگاه کنید اورکلاک رم خیلی ساده هست و از قوانین ساده ای پیروی می کنه که فرکانس بالاتر تایمینگ بالا تر بسته به نوع کاری که انجام می دید فرکانس بالاتر یا بسته به نوع کار دیگه تایمنگ پایین تاثیر گذاری بیشتری داره و این تنها توی کار معلوم میشه

رم شما با توجه به چیزی که تعریف می کنید دارای چیپ های خوبی نیستند

برای اینکه اطلاعات بیشتری در این زمینه کسب کنید اینجا (Only the registered members can see the link)رو مطالعه کنید

بعد از مطالعه شاید به صورت ساده تری بتونید از مفهوم تایمینگ ها سر در بیارید و بتونید سیستم خودتون رو اورکلاک کنید اما چیزی که بدیهی هست برای اینکه شما بتونید فرکانس بالاتری داشته باشید باید تایمینگ خودتون رو افزایش بدید تا سیستم رو به استیبل بودن نزدیک تر کنید

ضمن اینکه با توجه به استفاده کردن شما از سیستم به صورت 24/7 ترجیحا از ولتاژ بیش از 1.65 برای مموری ها اکیدا خودداری کنید در غیر این صورت دمیج خوردن سی پی یو مسئولیتش با خدوتون هست

smrbh
14-01-12, 15:40
نه دوست عزیز رم خوبی ندارید نگاه کنید اورکلاک رم خیلی ساده هست و از قوانین ساده ای پیروی می کنه که فرکانس بالاتر تایمینگ بالا تر بسته به نوع کاری که انجام می دید فرکانس بالاتر یا بسته به نوع کار دیگه تایمنگ پایین تاثیر گذاری بیشتری داره و این تنها توی کار معلوم میشه

رم شما با توجه به چیزی که تعریف می کنید دارای چیپ های خوبی نیستند

برای اینکه اطلاعات بیشتری در این زمینه کسب کنید اینجا (Only the registered members can see the link)رو مطالعه کنید

بعد از مطالعه شاید به صورت ساده تری بتونید از مفهوم تایمینگ ها سر در بیارید و بتونید سیستم خودتون رو اورکلاک کنید اما چیزی که بدیهی هست برای اینکه شما بتونید فرکانس بالاتری داشته باشید باید تایمینگ خودتون رو افزایش بدید تا سیستم رو به استیبل بودن نزدیک تر کنید

ضمن اینکه با توجه به استفاده کردن شما از سیستم به صورت 24/7 ترجیحا از ولتاژ بیش از 1.65 برای مموری ها اکیدا خودداری کنید در غیر این صورت دمیج خوردن سی پی یو مسئولیتش با خدوتون هست

اول از همه بابت توضیحات خوبی که دادید ، سپاسگزارم ...
ببخشید ، منظورتون از استفاده شما از سیستم به صورت 24/7 چیه ، من متوجه این قسمت نشدم .
با توجه به نوع رم من و همچنین توضیحاتی که شما دوستان دادید به نظرم از اورکلاک رم بگذرم بهتره ، چون اگر بخوام به فرکانس بالاتری برسم باید تایمینگ رو افزایش بدم که اینم باعث کاهش کارایی سیستم می شود .
دوست عزیز به نظرتون اگه من این رم رو بفروشم و به جاش یک رم دیگه رو بخرم ، خوبه یا نه . اگه جواب مثبت هست تا مبلغ 70 هزار تومان کدوم رم رو برای خرید پیشنهاد میدید که هم از نظر قدرت و سرعت و کارایی عالی باشد و همچنین برای اورکلاک مناسب باشد .

پیوست : مبحث اورکلاک گرافیک رو در این قسمت رها می کنیم که تداخل مباحث پیش نیاد. در اون رابطه یک تاپیک جدا باز کنید.

با توجه به اینکه من برای پردازنده خنک کننده مناسبی ندارم و همینطور مشکلاتی که برای اورکلاک رم دارم ، اگر اجازه بدید برای اورکلاک کارت گرافیک یک تاپیک باز کنم ( در قسمت اورکلاک کارت گرافیک ) و در اون تاپیک به مبحث اورکلاک کارت گرافیک بپردازم . ممنون
موفق و پیروز باشید .

Moein
14-01-12, 20:14
دوست عزیز فرقی نمی کنه رم توی مایه 70 هزار تومان با وضعیت فعلی بازار قطعا رم خوبی نخواهد بود و اصلا پیشنهاد نمیشه بهتر هست که هزینه خودتون رو بیشتر کنید و برای سی پی یو یک عدد سی پی یو کولر تهیه کنید

در مورد گرافیک هم من در خدمتتون هستم اگر سوالی در حیطه علم بنده باشه

Over_Cracker
15-01-12, 00:57
قرار نیست با خرید رم اورکلاکینگ به افزایش بازدهی آنچنانی کلی سیستم برسید،مگر اینکه بخواهید ثبت رکورد کنید و نهایتا 5% تاثیر داره...و اصلا محسوس نیست.

در مورد مولفه های تخصصی نظیر PLL،LLC،PCH...تماما در تاپیک سندی بریج توضیح دادم،ورق بزنید،مشاهده خواهید کرد.

شما با همین رم هایی که دارید،شروع به تنظیم تایمینگ،فرکانس و تایمینگ ها کنید و در هر مرحله،بازدهی زیر ساخت مموری رو با برنامه MaxxMem تست کنید و ولتاژ رو هم نهایت 1.65 بدید برای 24/7(منظور استفاده مداوم). در پایان،هر پروفایلی که بالاترین پایداری و پرفرمنس رو داشت،برای استفاده مداوم ست کنید.

تست هاتون رو هم سعی کنید با برنامه Super Pi مود 32M بگیرید. اگر رم در حین پردازش خطا کنه،این برنامه بهتر از سایر برنامه ها مشخص میکنه و متوقف میشه.

smrbh
15-01-12, 21:15
سلام بر همگی

من تاپیک اورکلاک رم رو تا حدودی مطالعه کردم ، سوالی که برام پیش اومده اینه که برای اورکلاک رم و افزایش کارایی سیستم تایمینگ رو بالا ببریم بهتره یا پایین ...
در ضمن دوستان در عکس زیر قسمت BCLK / PCI-E Frequency حتما بای روی 100 باشه ، منظورم اینه که اگه این گزینه رو افزایش بدم مثلا 110 یا کمی بالا و پایین بزارم مشکل خاصی به وجود میاد ...

6249

اگه به عکسهای زیر نگاه کنید متوجه منظورم میشید ...

6250

6251

6252

6253

من الان اعداد تایمینگ رو 9-9-9-24 قرار دادم و فرکانس رو روی 1600 و ولتاژ رو 1.50000 ... حالا به نظرتون برای افزایش فرکانس چه اعدادی رو برای تایمینگ قرار بدم بهتره و همینطور ولتاژ . ممنون

Over_Cracker
16-01-12, 00:44
درود.

افزایش BCLK طبق تست هایی که داشتم،حداکثر تا 108 قابل افزایشه اما پایدار نیست. بسته به چیپ پردازنده و مادربرد،حداکثر ممکنه رو 106 و حتی 107 پایداری کامل رو تجربه کرد.

رو 110 بزارید،سیستم بالا نمیاد و تنظیمات بایوس مجدد ریست میشه،امتحان کنید،اگر جا داشته باشه رو 1000 هم بزارید مشکلی واسه سلامت سیستم پیش نمیاد،فقط کار بیهوده ای هست.

برای فرکانس 1866 میتونید با تایمینگ های زیادی بازی کنید. مثل 10-10-10-28-2T و 10-9-10-29-2T و 10-11-9-31-2T ... ولتاژ رو هم رو 1.65 بزارید،که از این لحاظ خیالتون راحت باشه و بعد که به نتیجه دلخواه رسیدید،ولتاژ رو پله پله کم کنید تا به مرز ناپایداری رسیدید!!!

برای فرکانس 2133 میتونید تایمینگ هایی مثل 11-12-11-34-2T و 11-11-11-35-2T و .... رو تست کنید.

یه بررسی رم در پلتفرم سندی بریج انجام داده بودم که فوق العاده آموزنده بود برای اموزش تنظیم تایمینگ ها و گزینه های بایوس،اما متاسفانه چارت های نتایج آماده نشد،با این حال،همون مقاله ناقص رو واستون پیام خصوصی میکنم،حتما مباحث خوبی رو ازش دریافت خواهید کرد.

Over_Cracker
16-01-12, 03:02
این نکنه رو هم فراموش کردم بگم که تایمینگ رو هر چه پایین تر بیاریم،بازدهی و سرعت دسترسی به سلول های حافظه بالاتر خواهد بود. به این خاطر با افزایش فرکانس،تایمینگ/تاخیر بالا میره و اگر تراشه کیفیت داشته باشه،امکان افزایش فرکانس با تایمینگ های پایین ممکنه.

smrbh
30-01-12, 22:34
سلام بر همگی
دوستان عزیز من هر کاری رو در قسمت بایوس سیستم اعمال می کنم ، در برنامه CPU - Z تغییری ایجاد نمی شود و فرکانس سی پی یو بالا نمی رود ... من عکسهایی رو از قسمت بایوس سیستم خودم قرار میدم تا شما دوستان به من کمک کنید و به من بگید که کدام یک از قسمتها رو برای اورکلاک سی پی یو باید تغییر بدم .
ممنون

Only the registered members can see the link (Only the registered members can see the link)

mohamad70
31-01-12, 09:19
سلام

دوست عزیز در مواقع انجام اورکلاک بهتره که تنظیمات Power Saver که باعث پایین اومدن سرعت کلاک پردازنده در مواقع مورد نیاز میشن رو غیر فعال کنید

مثلا در این مورد شما باید گزینه Enhanced Intel Speedtest Technology رو برای پایداری بیشتر پردازنده تون Disabeled کنید.

چون در تصویری که گذاشتید فرکانس پردازنده 1600MHz هست.

شما Turbo Ratio رو بر روی چند قرار میدید؟؟

در بایوس سیستم هم تغییری بر روی فرکانس پردازنده اعمال نمیشه ؟؟

smrbh
31-01-12, 10:18
سلام

دوست عزیز در مواقع انجام اورکلاک بهتره که تنظیمات Power Saver که باعث پایین اومدن سرعت کلاک پردازنده در مواقع مورد نیاز میشن رو غیر فعال کنید

مثلا در این مورد شما باید گزینه Enhanced Intel Speedtest Technology رو برای پایداری بیشتر پردازنده تون Disabeled کنید.

چون در تصویری که گذاشتید فرکانس پردازنده 1600MHz هست.

شما Turbo Ratio رو بر روی چند قرار میدید؟؟

در بایوس سیستم هم تغییری بر روی فرکانس پردازنده اعمال نمیشه ؟؟

با سلام و تشکر از شما دوست عزیز
من گزینه مربوط به کاهش مصرف انرژی رو همیشه غیر فعال میکنم و الان به دلیل اینکه سیستم رو به حالت دیفالت برگردونده بودم گزینه مربوط به کاهش مصرف انرژی فعال بود و در مورد فرکانس ، در قسمت بایوس 4200 نمایش داده می شود ولی در CPU - Z فرکانس 1600 نمایش داده می شود سوالی که از شما دوست عزیز دارم اینه که آیا راهی هست که همیشه فرکانس پردازنده مثلا در 4200 گیگاهرتز باقی بماند و در برنامه cpu - z همیشه این فرکانس نشون داده شود یا نه ... در ضمن دمای سی پی یو من با یک بازی مانند pes 2012 به 80 و 90 درجه میرسه که این دما به نظرم برای سی پی یو خیلی بالاست ، به نظرتون این غیر طبیعی نمی باشد که با یک بازی دما به این حد برسد حتی با کولر استوک ، به نظرتون مشکل از کجا میتونه باشه ... ممنون

mohamad70
31-01-12, 10:37
خب شما اگر همون گزینه که خدمتتون عرض کردم رو غیرفعال کنید دیگه قاعدتا نباید فرکانس پردازندتون پایین بیاد و روی 1600MHz قرار بگیره.

شما می تویند از تنظیمات بخش Power Option سیستم عاملتون هم گزینه High Performance رو انتخاب کنید تا هیچ وقت سرعت کلاک پردازنده پایین نیاد.

در مورد دمای بالای پردازنده هم دلایلی زیادی وجود داره

از جمله ضعیف بودن پاور سیستم ، مشکل در خمیر حرارتی پردازنده ، تهویه نامناسب کیس

این موارد رو بررسی کنید و نتیجه رو اعلام کنید

smrbh
31-01-12, 10:55
خب شما اگر همون گزینه که خدمتتون عرض کردم رو غیرفعال کنید دیگه قاعدتا نباید فرکانس پردازندتون پایین بیاد و روی 1600MHz قرار بگیره.

شما می تویند از تنظیمات بخش Power Option سیستم عاملتون هم گزینه High Performance رو انتخاب کنید تا هیچ وقت سرعت کلاک پردازنده پایین نیاد.

در مورد دمای بالای پردازنده هم دلایلی زیادی وجود داره

از جمله ضعیف بودن پاور سیستم ، مشکل در خمیر حرارتی پردازنده ، تهویه نامناسب کیس

این موارد رو بررسی کنید و نتیجه رو اعلام کنید

من گزینه ای که شما گفتید رو غیر فعال کردم ولی باز فرکانس روی 1600 باقی مونده ، در عکسهایی که از بایوس گذاشتم آیا همه تنظیمات درست می باشد و نیازی به تغییر آنها نمی باشد ... همچنین در قسمت ولتاژ سی پی یو دما رو خودم انتخاب کنم بهتره یا همون Offset Mode باقی بماند بهتر است ... من قبلا Power Option رو در حالت High Performance قرار دادم و اما در مورد دما با توجه به کیس فالکون و همینطور پاور 885 گرین فکر نمی کنم مشکل از این دو تا باشد و در مورد خمیر اطلاعی ندارم ولی دیشب من کیس خودم رو به پاساژ سهند برده بودم که در اونجا فروشنده ای به نظرم پودر نقره ای رو برای کاهش دما روی سی پی یو زد ولی دما پایین نیومد ... ممنون

mehrdad_ab
31-01-12, 11:19
من گزینه ای که شما گفتید رو غیر فعال کردم ولی باز فرکانس روی 1600 باقی مونده ، در عکسهایی که از بایوس گذاشتم آیا همه تنظیمات درست می باشد و نیازی به تغییر آنها نمی باشد ... همچنین در قسمت ولتاژ سی پی یو دما رو خودم انتخاب کنم بهتره یا همون Offset Mode باقی بماند بهتر است ... من قبلا Power Option رو در حالت High Performance قرار دادم و اما در مورد دما با توجه به کیس فالکون و همینطور پاور 885 گرین فکر نمی کنم مشکل از این دو تا باشد و در مورد خمیر اطلاعی ندارم ولی دیشب من کیس خودم رو به پاساژ سهند برده بودم که در اونجا فروشنده ای به نظرم پودر نقره ای رو برای کاهش دما روی سی پی یو زد ولی دما پایین نیومد ... ممنون
سلام
شما برنامه Cpu-z رو باز بزارین و با occt پردازنده رو تحت فشار بزارین linpack قطعاً باید فرکانس تغییر کنه
در مورد دما :
در ضمن دمای سی پی یو من با یک بازی مانند pes 2012 به 80 و 90 درجه میرسه که این دما به نظرم برای سی پی یو خیلی بالاست
دما بطور وحشتناکی بالاست و دمای نباید به این حد برسه . اکیداً توصیه می کنم پردازنده رو تا زمان خرید کولر جداگانه اور نکنید و از حالت توربو اسفاده کنید.

smrbh
31-01-12, 12:15
سلام
شما برنامه Cpu-z رو باز بزارین و با occt پردازنده رو تحت فشار بزارین linpack قطعاً باید فرکانس تغییر کنه
با سلام خدمت شما
دوست عزیز با این برنامه فرکانس به 4200 میرسه ( البته این رو قبلا تست کرده بودم ) ولی منظور من اینه که آیا راهی هست که حتی بدون لود فرکانس در 4200 باقی بماند ... در ضمن من با این برنامه نمیتونم تست کامل بگیرم چون در عرض 10 ، 20 ثانیه دما به بالای 90 میرسه که اگه تست رو قطع نکنم به 100 درجه میرسه ...

دما بطور وحشتناکی بالاست و دمای نباید به این حد برسه . اکیداً توصیه می کنم پردازنده رو تا زمان خرید کولر جداگانه اور نکنید و از حالت توربو اسفاده کنید.

من حرف شما رو قبول دارم و تا زمانی که سی پی یو کولر نخریدم قصد اورکلاک ندارم و هدف من از این پرسشها فقط تست کردن و بالا بردن اطلاعاتم در این زمینه می باشد تا در آینده دچار مشکل نشم ولی فعلا من منتظرم تا کمی قیمتها متعادل شود تا بتوانم یک سی پی یو کولر خوب بخرم و تا بالای 5000 اورکلاک کنم ، ولی به نظرم حتی با کولر استوک دما نباید به این حد برسه ، چون من تمامی تنظیمات رو در حالت دیفالت قرار دادم و با این وجود در یک بازی مانند PES 2012 دما به این حد میرسه که به نظرم طبیعی نیست ، به نظرتون با یک خمیر خوب می توان دما رو کاهش داد یا نه ... و اگه امکان داره آدرس مغازه خودتون رو در پاساژ سهند لطف کنید تا اگه لازم شد ، مزاحمتون بشم ... ممنون

mehrdad_ab
31-01-12, 12:38
با سلام خدمت شما
دوست عزیز با این برنامه فرکانس به 4200 میرسه ( البته این رو قبلا تست کرده بودم ) ولی منظور من اینه که آیا راهی هست که حتی بدون لود فرکانس در 4200 باقی بماند ... در ضمن من با این برنامه نمیتونم تست کامل بگیرم چون در عرض 10 ، 20 ثانیه دما به بالای 90 میرسه که اگه تست رو قطع نکنم به 100 درجه میرسه ...

من حرف شما رو قبول دارم و تا زمانی که سی پی یو کولر نخریدم قصد اورکلاک ندارم و هدف من از این پرسشها فقط تست کردن و بالا بردن اطلاعاتم در این زمینه می باشد تا در آینده دچار مشکل نشم ولی فعلا من منتظرم تا کمی قیمتها متعادل شود تا بتوانم یک سی پی یو کولر خوب بخرم و تا بالای 5000 اورکلاک کنم ، ولی به نظرم حتی با کولر استوک دما نباید به این حد برسه ، چون من تمامی تنظیمات رو در حالت دیفالت قرار دادم و با این وجود در یک بازی مانند PES 2012 دما به این حد میرسه که به نظرم طبیعی نیست ، به نظرتون با یک خمیر خوب می توان دما رو کاهش داد یا نه ... و اگه امکان داره آدرس مغازه خودتون رو در پاساژ سهند لطف کنید تا اگه لازم شد ، مزاحمتون بشم ... ممنون
همونطور که در بالا توضیح داده شده ، این مشکل فقط با فعال کردن گزینه های مربوط به ذخیره انرژی میتونه ایجاد بشه . ( شاید علل دیگه ای هم داشته باشه که در اینصورت نیازمند همفکری تیم اورکلاک هستیم)
من تو پاساژ سهند نیستم .
یک خمیر خوب نمی تونه از بالا رفتن ناگهانی دما مثلاً از 50 به 90 با اجرای یک بازی جلوگیری کنه ( در حالت نرمال ) . از درست جا خوردن فن مطمئن بشین و در صورت نیاز هم یکبار بایوس رو آپدیت کنید .

smrbh
31-01-12, 14:29
همونطور که در بالا توضیح داده شده ، این مشکل فقط با فعال کردن گزینه های مربوط به ذخیره انرژی میتونه ایجاد بشه . ( شاید علل دیگه ای هم داشته باشه که در اینصورت نیازمند همفکری تیم اورکلاک هستیم)

من تمامی گزینه های مربوط به ذخیره انرژی رو در بایوس و همینطور ویندوز غیر فعال کردم ولی هنوز همون مشکل رو دارم ...

از درست جا خوردن فن مطمئن بشین و در صورت نیاز هم یکبار بایوس رو آپدیت کنید .

حتما این مورد رو هم بررسی می کنم و در مورد آپدیت بایوس من قبلا اینکارو انجام دادم ... اگر از دوستان و مدیران محترم سایت کسی میدونه به چه شکل میتونم این مشکل رو برطرف کنم ، ممنون میشم کمکم کنه .
از همه شما دوستان عزیز بابت راهنمایی های خوبتون تشکر میکنم ... :11():

موفق و پیروز باشید ...

mohamad70
31-01-12, 15:12
من تمامی گزینه های مربوط به ذخیره انرژی رو در بایوس و همینطور ویندوز غیر فعال کردم ولی هنوز همون مشکل رو دارم ...

موفق و پیروز باشید ...

دوست عزیز شما EPU Power saving رو هم غیر فعال کردید ؟؟

به قسمت CPU Power managment هم نگاهی بندازید ببینید نتیجه می گیرید یا نه

توی این عکس که خودتون از بایوس قرار دادید مشخص هست :

smrbh
31-01-12, 15:22
دوست عزیز شما EPU Power saving رو هم غیر فعال کردید ؟؟

به قسمت CPU Power managment هم نگاهی بندازید ببینید نتیجه می گیرید یا نه

توی این عکس که خودتون از بایوس قرار دادید مشخص هست :

سلام
دوست عزیز من این عکسها رو زمانی که بایوس رو به حالت دیفالت برگردونده بودم گرفتم ، به خاطر همین این گزینه ها فعال هست ...
من الان همه اون قسمت ها رو غیر فعال کردم ولی هنوز مشکلم برطرف نشده .... ممنون

smrbh
01-02-12, 16:30
سلام بر همگی
دوستان عزیز آیا میشه سرعت فن کولر استوک رو کم و زیاد کرد یا نه .... همچنین برای اورکلاک بالای 5000 و استفاده از سیستم به صورت 24/7 چه سی پی یو کولری مناسب می باشد ... ممنون

Moein
01-02-12, 21:01
بله اموزش این کار توی صفحه اصلی سایت هست

اما بهتر هست که شما یک فن کولر جدید تهیه کنید که بستگی به میزان هزینه ای دارید که می خواهید بکنید

smrbh
01-02-12, 22:16

اما بهتر هست که شما یک فن کولر جدید تهیه کنید که بستگی به میزان هزینه ای دارید که می خواهید بکنید

دوست عزیز من فعلا منتظرم تا قیمتها کمی متعادل شود تا بتوانم سی پی یو کولر رو بخرم ... مبلغی که من فعلا میتونم برای سی پی یو کولر بدم 100 الی 150 هزار تومان می باشد ( هر چقدر قیمت پایین تر باشد بهتر هست ) ... حالا در این رنج قیمت شما چه سی پی یو کولری رو پیشنهاد میدید ( ایر ، واتر و ... )
ممنون

Moein
01-02-12, 22:28
دوست عزیز بهترین گزینه برای شما NOCTUA NH-D14 هست

می تونید ریویو کامل این محصول رو اینجا (Only the registered members can see the link) مشاهده کنید

smrbh
01-02-12, 23:07

لطفا لینک آموزش کنترل سرعت فن رو هم بدید ...
راستی نظرتون در مورد Corsair H70 چیه ... ممنون

smrbh
02-02-12, 13:24
سلام
دوستان عزیز مشکلم حل شد :1. (5): ، گزینه های زیر رو در عکسی که مشاهده می کنید غیر فعال کردم و همینطور CPU Ratio رو بر روی 42 گذاشتم و بعد از بالا آمدن ویندوز فرکانس 4200 در CPU - Z ثابت باقی ماند ...
از تک تک دوستانی که به من کمک کردن کمال تشکر را دارم :give_rose: ... امیدوارم همیشه موفق و پیروز باشید ... :11():

CPU C6 Report
CPU C3 Report
CPU C1E
Turbo Mode
Enhanced Intel Speed Step Technology
--------------------------------------------------
EPU Power Saving Mode

6338

Moein
02-02-12, 13:40
لطفا لینک آموزش کنترل سرعت فن رو هم بدید ...
راستی نظرتون در مورد Corsair H70 چیه ... ممنون

بدون هيچ هزينه اي سه سرعت مختلف فن ايجاد كنيد !

(Only the registered members can see the link)

د (Only the registered members can see the link)وست عزیز NHD 14 قوی تر هست اگر بخواهید مقایسه کنید باید با H100 مقایسه کنید که اون هم قیمت فضایی داره البته باز هم NHD 14 کمی قوی تر هست !!!

smrbh
02-05-12, 14:59
سلام بر همگی
دوستان محترم همانطور که اطلاع دارید ، سی پی یو من خراب شده هست و با توجه به این قضیه من قصد دارم هفته بعد یک سی پی یو جدید ( Intel® Core™ i5-2500K ) به همراه یک CPU Cooler که معین جان پیشنهاد دادن رو بخرم .... سوالی که از شما دوستان عزیز دارم آیا این CPU Cooler که دوستمون پیشنهاد دادن در کیس من به راحتی جا می شود و مشکلی رو به وجود نمی آورد و همینطور با این کولر من حداکثر تا چه فرکانسی میتوانم برای استفاده 7/24 سی پی یو رو اورکلاک کنم ... ممنون

Moein
02-05-12, 15:35
سلام بر همگی
دوستان محترم همانطور که اطلاع دارید ، سی پی یو من خراب شده هست و با توجه به این قضیه من قصد دارم هفته بعد یک سی پی یو جدید ( Intel® Core™ i5-2500K ) به همراه یک CPU Cooler که معین جان پیشنهاد دادن رو بخرم .... سوالی که از شما دوستان عزیز دارم آیا این CPU Cooler که دوستمون پیشنهاد دادن در کیس من به راحتی جا می شود و مشکلی رو به وجود نمی آورد و همینطور با این کولر من حداکثر تا چه فرکانسی میتوانم برای استفاده 7/24 سی پی یو رو اورکلاک کنم ... ممنون

دوست عزیز بسته به نوع بچ نامبری که به شما پیدا می کنید داره اگر سی پی یو تون خوب باشه تا فرکانس های بالا هم می تونید برید با NHD-14 من خودم به تازگی برای تست ها از این سی پی یو کولر به همراه فن های 5000 استفاده می کنم و به دلیل اینکه سی پی یو بیشتر از 5.7 نمیره روی این فرکانس تست های سنگین رو هم می تونم پاس کنم بدون مشکلی و دمای نزدیک به 55 درجه

باز هم شما بسته به سی پی یوتون می تونید اورکلاک کنید و طبق دمایی که به دست میارید معیار و پایه ای رو برای اون قرار بدید

smrbh
02-05-12, 16:09
دوست عزیز بسته به نوع بچ نامبری که به شما پیدا می کنید داره اگر سی پی یو تون خوب باشه تا فرکانس های بالا هم می تونید برید با NHD-14 من خودم به تازگی برای تست ها از این سی پی یو کولر به همراه فن های 5000 استفاده می کنم و به دلیل اینکه سی پی یو بیشتر از 5.7 نمیره روی این فرکانس تست های سنگین رو هم می تونم پاس کنم بدون مشکلی و دمای نزدیک به 55 درجه

باز هم شما بسته به سی پی یوتون می تونید اورکلاک کنید و طبق دمایی که به دست میارید معیار و پایه ای رو برای اون قرار بدید

ممنون معین جان :11():
فقط به نظرتون این کولر در کیس من به راحتی جا می شود و همینطور قیمتی که من برای این کولر دارم 150 تومنه ... به نظرتون مناسبه .
موفق و پیروز باشید .

Moein
02-05-12, 16:42
والا اندازه کیستون رو من اطلاع ندارم متاسفانه چیزی هم توی سایت خود گرین پیدا نشد اما سایز خود NHD-14 حدود 16 سانت هست مشخصات کلی رو می تونید از اینجا (Only the registered members can see the link) ببینید

در صورتی که 21.5 باشه و قسمتی که سی پی یو هست دارای خروجی هوا بر روی در اون نباشه باید با کمی سختی بسته بشه و فکر نکنم مشکلی داشته باشه باز شما بهتر هست از روی مادربورد بسته یک خط کش پلاستیکی بگذارید و اندازه اون رو تا درب کیس ها پیدا کنید و یک سایز گیری انجام بدید و در صورتتی که حداقل 18 تا 20 سانت جای اضافه دارید برای خریداری این سی پی یو کولر اقدام کنید البته فکر کنم می بایستی یک عدد از فن های روی درب کیس رو باز کنید که درب کیس بتونه بسته بشه باز این به اندازه گیری شما بستگی داره شاید نیاز به هیچ یک از این کار ها نباشه یا اصلا نتونید این کولر رو تهیه کنید

smrbh
02-06-12, 01:07
سلام بر همگی
بالاخره چند روز پیش تونستم اون قطعاتی که لازم داشتم رو بخرم ...
از همه دوستاني که براي خريد این قطعات به من کمک کردند ، به خصوص معین جان ، تشکر ميکنم ... :11():

CPU : Intel® Core™ i5-3570K
Cooler : Noctua NH-d14
دیگه الان همه چیز برای اورکلاک کردن آماده شده ...
در قدم اول فرکانس رم رو به 1800 افزایش دادم که سیستم بدون هیچگونه مشکلی بالا اومد ... بدون هیچ گونه تغییر در تایمینگ و ولتاژ ( اگه یادتون باشه من این رم خودم رو قبلا به هیچ عنوان نمیتونستم اورکلاک کنم ، حالا نمیدونم ایندفعه چی شد که مشکلی به وجود نیومد ... آیا ممکنه به خاطر سی پی یو باشه ... )
دوستان عزیز چه نرم افزاری بیشتر از همه برای مطمئن شدن از پایداری کامل رم ، بهتره .... ممنون

M.Ryder
02-06-12, 15:44
سلام بر همگی
بالاخره چند روز پیش تونستم اون قطعاتی که لازم داشتم رو بخرم ...
از همه دوستاني که براي خريد این قطعات به من کمک کردند ، به خصوص معین جان ، تشکر ميکنم ... :11():

CPU : Intel® Core™ i5-3570K
Cooler : Noctua NH-d14

دیگه الان همه چیز برای اورکلاک کردن آماده شده ...
در قدم اول فرکانس رم رو به 1800 افزایش دادم که سیستم بدون هیچگونه مشکلی بالا اومد ... بدون هیچ گونه تغییر در تایمینگ و ولتاژ ( اگه یادتون باشه من این رم خودم رو قبلا به هیچ عنوان نمیتونستم اورکلاک کنم ، حالا نمیدونم ایندفعه چی شد که مشکلی به وجود نیومد ... آیا ممکنه به خاطر سی پی یو باشه ... )
دوستان عزیز چه نرم افزاری بیشتر از همه برای مطمئن شدن از پایداری کامل رم ، بهتره .... ممنون
دوست من تبریک میگم
سیستم جدید مبارک باشه
احتمال داره از مادربرد قبلیتون هم باشه
برای تست رم هم میتونید از این نرم افزار ساده کمک بگیرید (Only the registered members can see the link)

smrbh
02-06-12, 17:20
دوست من تبریک میگم
سیستم جدید مبارک باشه
احتمال داره از مادربرد قبلیتون هم باشه
برای تست رم هم میتونید از این نرم افزار ساده کمک بگیرید (Only the registered members can see the link)

با سلام خدمت شما
ممنون .... دوست عزیز مادربرد قبلی من همین مادربرد ایسوس بود و من این قطعات رو از قبل داشتم و فقط این دو تا قطعه رو به تازگی خریدم .

M.Ryder
02-06-12, 20:03
با سلام خدمت شما
ممنون .... دوست عزیز مادربرد قبلی من همین مادربرد ایسوس بود و من این قطعات رو از قبل داشتم و فقط این دو تا قطعه رو به تازگی خریدم .
:lol:
خب شاید مموری کنترلر CPU قبلی شما مشکل داشته

smrbh
04-06-12, 13:03
از دوستان کسی میدونه حداکثر دمای مجاز برای این سی پی یو چقدره و همینطور از چه ولتاژی بالاتر برای این سی پی یو خطرناکه ... ممنون

smrbh
15-06-12, 19:02
سلام بر همگی
دوستان عزیز من با تنظیماتی که در بایوس مادربرد انجام دادم فرکانس سی پی یو رو با ولتاژ 1.075 به 4400 افزایش دادم و بعد از تست 26 دقیقه ای پرایم سیستم کاملا پایدار بود و دما در حین تست به 75 رسید ...
چند تا سوال از شما دوستان عزیز داشتم .

1- به نظرتون دما برای این سی پی یو مناسبه و مشکلی نداره ...
2- در تنظیمات بایوس مادربرد گزینه Load line Calibration رو در چه حالتی قرار بدم بهتر هست .
3- آیا به نظرتون برای رسیدن به این فرکانس روش بهتری نسبت به تنظیماتی که من انجام دادم ، هست .
4- برای استفاده 24/7 مناسب می باشد .

من عکسهایی از قسمت بایوس مادربردم رو میزارم تا دوستان لطف کنند نظرشون رو در مورد تنظیمات انجام شده بدهند .

(Only the registered members can see the link)

Over_Cracker
16-06-12, 00:01
1-خیر مشکل نداره. به ندرت در کار با سیستم با این دما مواجه میشید و تا دمای 90 درجه هیچ مشکلی متوجه پردازنده نیست.و بیشتر از اون هم دیگه ریسک هستش و ممکنه پردازنده بسوزه و شاید هم نه!

2-اگر مشکل با پایداری سیستم ندارید،به صورت Auto رها کنید و الا روی مرحله 1 قرار بدید.

3-بهترین روش اینه که با کمترین ولتاژ به بالاترین پایداری برسیم که این امر در تنظیمات کنونی شما محقق شده و طبق گفته خودتون،سیستم پایداری لازم رو نیز داره.

4-بله 100%

و در آخر سعی کنید تست هایی که میزنید رو در Hwbot ،تیم شهر سخت افزار ثبت کنید.

smrbh
16-06-12, 15:15
سلام
مظاهر جان اگه گزینه های زیر رو در بایوس ولتاژشون رو کم کنم آیا تاثیری در دما داره ....

VCCIO Voltage
CPU PLL Voltage
PCH Voltage

راستی به نظرتون نرم افزار پرایم برای تست پایداری مناسبه ... من امروز نرم افزار IntelBurnTest رو دانلود کردم و گزینه Stress Level رو بر روی High گذاشتم و بعد از دو سه دقیقه تست دما به 80 رسید و من تست رو قطع کردم ... چرا دما در تستهایی که با هر نرم افزار میگیرم فرق میکنه . ( prime ، OCCT ، IntelBurnTest )

و در آخر سعی کنید تست هایی که میزنید رو در Hwbot ،تیم شهر سخت افزار ثبت کنید.
من در این سایت عضو هستم ولی چجوری تستهایی رو که میزنم نتایجشون رو برای شهر سخت افزار ثبت کنم .

Over_Cracker
16-06-12, 23:14
ولتاژ VCCIO مربوط به ولتاژ دریافتی System Agent در معماری سندی بریج میشه که تو تاپیک سندی بریج توضیحات لازم در موردش داده شده.

System Agent هم به قسمتی از تراشه CPU گفته میشه که کنترلر های حافظه DDR3 و گرافیک PCI-Express در اون جای گرفته. پس معمولا در اورکلاک حافظه،افزایش VCCIO حائز اهمیت هستش. متعاقبا کم کردن اون هم باعث پایین اومدن دمای CPU میشه و در نهایت پیشنهاد نمیشه که این گزینه تغییری داشته باشه و بهتره همیشه روی مقدار استاندارد باشه برای پایداری بیشتر سیستم و حتی در اورکلاک نیز،از 1.2V تجاوز نکنه.

ولتاژ PLL هم مربوط به ولتاژ مولد کلاک داخلی CPU میشه که در واقع کار این مدار کنترلی اینه که کلاک پایه (BCLK) که در PCH تولید میشه رو در Core Ratio ضرب کنه که در نهایت باعث تولید فرکانس کاری پردازنده میشه.کم کردن ولتاژ این مولفه،تاثیر آنچنانی در کم کردن دما نداره،اما برای یک تست،سعی کنید مقدار ولتاژ رو به اندازه کوچک،کم کنید و تست دمای پردازنده رو در لود سیستم بگیرید.

ولتاژ PCH هم که مربوط به چیپ اصلی سیستم هستش و تاثیری در دمای پردازنده نداره.

من در این سایت عضو هستم ولی چجوری تستهایی رو که میزنم نتایجشون رو برای شهر سخت افزار ثبت کنم .

وقتی ثبت نام کردید،تیم شهر سخت افزار رو انتخاب کردید؟ وقتی که در Hwbot لاگین کردید،خیلی راحت روی Submit Score در قسمت سمت راست کلیک و گزینه های مربوطه رو تکمیل کنید.

پیوست: حداقل انتظاری که از بچه های SSA HWbot Member میره اینه که یک تاپیک با محتوای آموزش Hwbot و قوانین آن ایجاد و کاربران علاقمند رو جذب کنند!

smrbh
17-06-12, 00:06
وقتی ثبت نام کردید،تیم شهر سخت افزار رو انتخاب کردید؟ وقتی که در Hwbot لاگین کردید،خیلی راحت روی Submit Score در قسمت سمت راست کلیک و گزینه های مربوطه رو تکمیل کنید.

پیوست: حداقل انتظاری که از بچه های SSA HWbot Member میره اینه که یک تاپیک با محتوای آموزش Hwbot و قوانین آن ایجاد و کاربران علاقمند رو جذب کنند!

مظاهر جان بابت توضیحات خوبتون ممنونم ... :11():

راستی در Hwbot تیم شهر سخت افزار به این نام SSA OC Team هستش .... من سعی کردم که عضو این گروه شوم ولی پیغام داد که در حال حاضر اعضای جدید را قبول نمی کند ....
در این رابطه نظری ندارید .

راستی به نظرتون نرم افزار پرایم برای تست پایداری مناسبه ... من امروز نرم افزار IntelBurnTest رو دانلود کردم و گزینه Stress Level رو بر روی High گذاشتم و بعد از دو سه دقیقه تست دما به 80 رسید و من تست رو قطع کردم ... چرا دما در تستهایی که با هر نرم افزار میگیرم فرق میکنه . ( prime ، OCCT ، IntelBurnTest )

Over_Cracker
17-06-12, 18:07
برنامه های مختلف،با الگوریتم های متفاوتی،CPU رو تحت پردازش و لود قرار میدن و بر این اساس،نتایج نیز متفاوت خواهد بود. تست در هر برنامه ای که انجام میشه،باید تمام رشته های پردازشی رو درگیر کنه.میتونید از Wprime استفاده و Thread رو روی 4 قرار بدید(با توجه به مدل پردازنده). برنامه هایی مثل OCCT واسه اینه که کاربر به بالاترین حد دما و استرس پردازنده برسه و عموما گزینه ای نیست که ما بخواهیم برای تست پایداری 24/7 ازش استفاده کنیم،چرا که هیچ زمانی،هیچ برنامه ای نخواهد توانست چنین فشار پردازشی رو روی CPU اعمال کنه!

پیوست:تست Super PI تست مناسبی برای پایداری و بررسی صحت پردازش رم در فرایند اورکلاک هستش.بارها بوده که من پس از اورکلاک سیستم با تمامی برنامه ها نظیر OCCT امتحان کردم و سیستم پس از چند ساعت تست کاملا پایدار بود،اما در تست Super Pi با خطا مواجه شدم و پس از تغییر تایمینگ/فرکانس رم،تست با موفقیت پاس شد.

در مورد HWbot،مشکل خودتون رو با یکی از کاپیتان های تیم Hwbot در میان بگذارید(Shahryar-Extreme-G81)

smrbh
25-06-12, 17:21
دوستان عزیز به نظرتون کدومیک از تنظیمات زیر رو برای رم اعمال کنم از هر نظر بهتره ( کارایی و سرعت ) .... با توجه به حالت دیفالت رم .

در حالت دیفالت : تایمینگ 10-10-10-28- 1T ---- فرکانس 1600 ----- ولتاژ : 1.50000

1- تایمینگ 10-10-10-28- 1T ---- فرکانس 1800 ----- ولتاژ : 1.50000
2- تایمینگ 11-11-11-28- 1T ---- فرکانس 2000 ----- ولتاژ : 1.50000

6993

6994

smrbh
25-06-12, 22:57
سلام بر همگی
از دوستان اورکلاکر خواهش میکنم ، آموزش کامل تست زدن با نیتروژن رو به طور کامل در یک تاپیک شرح بدن و هر آموزشی برای تست زدن با نیتروژن ( وسایل مورد نیاز ، روش عایق بندی و ... ) نیاز هست رو بیان کنند .... ممنون

Over_Cracker
27-06-12, 05:03
دوستان عزیز به نظرتون کدومیک از تنظیمات زیر رو برای رم اعمال کنم از هر نظر بهتره ( کارایی و سرعت ) .... با توجه به حالت دیفالت رم .

در حالت دیفالت : تایمینگ 10-10-10-28- 1T ---- فرکانس 1600 ----- ولتاژ : 1.50000

1- تایمینگ 10-10-10-28- 1T ---- فرکانس 1800 ----- ولتاژ : 1.50000
2- تایمینگ 11-11-11-28- 1T ---- فرکانس 2000 ----- ولتاژ : 1.50000

6993

6994

درود

نمیشه به طور قطع نظر داد کدوم یکی بهتره!

پیشنهادم اینه که شما هر کدوم از کانفیگ و تنظیم ها رو اعمال و با برنامه های Pifast و Super PI و همچنین Maxxmem تست کنید و نتایج رو در پروسه های Read/Write ... مشاهده کنید.

Over_Cracker
27-06-12, 12:36
سلام بر همگی
از دوستان اورکلاکر خواهش میکنم ، آموزش کامل تست زدن با نیتروژن رو به طور کامل در یک تاپیک شرح بدن و هر آموزشی برای تست زدن با نیتروژن ( وسایل مورد نیاز ، روش عایق بندی و ... ) نیاز هست رو بیان کنند .... ممنون

در مورد تست زدن با نیتروژن در انجمن زیاد بحث شده.در واقع انجمن شهر سخت افزار گنجینه ای از تمامی مباحث سخت افزاری هستش که می بایست با سرچ کردن به اونها برسید و نباید انتظار داشت که مجدد،گفته های قبلی تکرار بشه،چرا که انرژی بچه های تیم اورکلاک رو در جهت ارائه مباحث جدید میگیره. پس بهتره شما تاپیک های مربوطه رو مطالعه و مشاهده کنید،سپس مشکلات خودتون رو که یک بحث جدید هست در قالب یک تاپیک مجزا مطرح کنید تا رسیدگی بشه.

برای شروع از تاپیک زیر شروع کنید:

Only the registered members can see the link بحث و تبادل نظر پیرامون سیستم های یخ خشک و LN2 (Only the registered members can see the link %D8%B1+Ln2)
پی نوشت:موفق به ثبت نام در HWbot (تیم شهر سخت افزار) شدید؟

Over_Cracker
27-06-12, 13:16
و نکته ای که لازم دیدم یادآوری کنم؛شما که پرفرمنس سیستم واستون اهمیت داره،چرا از کانفیگ Dual Channel واسه رم سیستم استفاده نمی کنید؟ شما رم 1600 رو تا 2300 هم اورکلاک کنید،تاثیرش به اندازه مود Dual نخواهد بود. توصیه اکید میکنم که از مود Dual استفاده کنید و در کنارش دست به اورکلاک حافظه رم بزنید.

smrbh
27-06-12, 14:59
در مورد تست زدن با نیتروژن در انجمن زیاد بحث شده.در واقع انجمن شهر سخت افزار گنجینه ای از تمامی مباحث سخت افزاری هستش که می بایست با سرچ کردن به اونها برسید و نباید انتظار داشت که مجدد،گفته های قبلی تکرار بشه،چرا که انرژی بچه های تیم اورکلاک رو در جهت ارائه مباحث جدید میگیره. پس بهتره شما تاپیک های مربوطه رو مطالعه و مشاهده کنید،سپس مشکلات خودتون رو که یک بحث جدید هست در قالب یک تاپیک مجزا مطرح کنید تا رسیدگی بشه.

برای شروع از تاپیک زیر شروع کنید:

Only the registered members can see the link بحث و تبادل نظر پیرامون سیستم های یخ خشک و LN2 (Only the registered members can see the linkبحث-و-تبادل-نظر-پیرامون-سیستم-های-یخ-خشک-و-LN2?highlight=کانتینر+Ln2)

پی نوشت:موفق به ثبت نام در HWbot (تیم شهر سخت افزار) شدید؟

اول از همه بابت راهنمایی های خوبتون تشکر میکنم ... :11():
بله ، با کمک آقا شهریار تونستم عضو تیم شهر سخت افزار بشم و تا این لحظه هم چند تا از نتایج خودم رو ثبت کردم ولی با توجه به اینکه من با ایر تست زدم ، اصلا نتایج جالب نیستند ... چون همه دوستان با نیتروژن تست زدن و نتایجشون خیلی بالا هست ....

و نکته ای که لازم دیدم یادآوری کنم؛شما که پرفرمنس سیستم واستون اهمیت داره،چرا از کانفیگ Dual Channel واسه رم سیستم استفاده نمی کنید؟ شما رم 1600 رو تا 2300 هم اورکلاک کنید،تاثیرش به اندازه مود Dual نخواهد بود. توصیه اکید میکنم که از مود Dual استفاده کنید و در کنارش دست به اورکلاک حافظه رم بزنید.
فعلا به دلیل نداشتن بودجه کافی اینکارو نمی تونم انجام بدم ولی حتما در آینده اینکارو انجام میدم ... راستی در آینده به نظرتون همین مدل رم رو خریداری کنم خوبه یا کلا رم دیگه ای رو بخرم .

اینم از نتایج تست ، که با تنظیمات شماره 2 عملکرد بهتری داشت ...

7002

7003

7004

----------------------------------------------------------

7005

7006

7007

trian
14-04-13, 21:28
سلام به دوستان
سی پی یو من در حالت اور نرم افزاری genie 2 با برنامه پرایم دماش از 80 هم رد میکنه (فرکانس 4.2 ) .. وقتی هم توی بایوس ضریب cpu ratio رو میذارم 37 و فرکانسم میشه 3700 دما حدود 75 میشه ضمنا کیس من خنک کنندگی خوبی داره و فنم هم زالمن 7500 هست به نظرتون این طبیعیه من از اور چیز زیادی نمیدونم از این رو خواهش میکنم راهنماییم کنید

ضمن اینکه در حالت genie2 که فرکانسم رو اتوماتیک 4.2 میکنه سرعت رو روی cpuz میزنه 4.2 ولی روی برنامه CPU Speed Professional میزنه 3.5 علتش چیه که روی برنامه سی پی یو اسپید انقدر کمتره؟

مین....z77a-g45
سی پی یو .... 3570K