PDA

مشاهده نسخه کامل : عمر مفید یه سیستم

behrouz8
01-12-11, 19:47
سلام
به طور معمول عمر مفید یه سیستم چند ساله ؟ مثلا یه مادربورد و سی پی یو و کارت گرافیک چند سال کار میکنند ؟( منظورم اینکه قدیمی بشن نیست . چند سال خراب نمیشه! !)
با سپاس

mohamad70
01-12-11, 21:42
سلام
به طور معمول عمر مفید یه سیستم چند ساله ؟ مثلا یه مادربورد و سی پی یو و کارت گرافیک چند سال کار میکنند ؟( منظورم اینکه قدیمی بشن نیست . چند سال خراب نمیشه! !)
با سپاس

طول عمر بسته به نوع قطعه مورد نظر ، میزان و نحوه استفاده از سیستم می تونه برای قطعات متفاوت باشه.

معمولا قطعاتی با ساختمان دیجیتالی مثل پردازنده ، رم ، کارت گرافیک و .... ( که قطعه متحرک ندارند ) دارای عمر زیادی هستند و در صورت استفاده صحیح از اون ها و کارکرد معمولی به طور متوسط بیشتر از 5 سال عمر میکنند.

اما قطعاتی که بیشتر ماهیت مکانیکی دارند مثل هارد دیسک و درایوهای نوری بعد از یک مدت نه چندان طولانی دچار افت کارایی می شوند و معمولا بعد از 2 یا 3 سال ( بسته به میزان و نحوه استفاده ) شاید کارایی اون ها به نصف

مقدار اولیه تقلیل پیدا کند. ( البته اگر در طی این مدت دچار مشکل نشده باشند)

به طور کلی طول عمر قطعات مکانیکی بسیار کمتر بوده و احتمال بروز مشکل در اون ها خیلی بیشتر هست. ( به خاطر ماهیت مکانیکی و مشکلا آن )

علاوه بر عوامل بالا طول عمر به به کیفت اجزای به کار رفته در یک قطعه نیز وابستگی زیادی دارد ، به طور مثال در مین بوردهای جدید از خازن های حالت جامد استفاده می شود که به گفته سازندگان طول عمر آن ها

تا 2.5 برابر افزایش داده شده است.

نحوه استفاده یک کاربر هم تا حدی زیادی تعیین کننده است. به طور مثال وارد آوردن تکان شدید به هارددیسک روشن و در حال کار می تونه باعث آسیب و حتی از کار افتادن آن شود ، یا اورکلاک زیادتر از حد معمول یک

قطعه و اعمال ولتاز بیشتر از حد مجاز در نظر گرفته شده باعث کاهش طول عمر و حتی خرابی قطعه مورد نظر می شود.

پس نتیجه می گیریم که تعیین یک عدد دقیق کار راحتی نیست و عوامل زیادی می توانند تعیین کننده باشند.

behrouz8
02-12-11, 00:23
با سپاس از توضیحات کامل شما دوست خوبم

mohammad1985
02-12-11, 01:27
در حالت نرمال عمر بالا دارند و حتی شاید بالای 10 سال ! من خودم هارد یک گیگ کوانتوم دارم ساخت سالهای 92 93 باید باشه هنوز کار میکنه ! یا سیستم داریم تو شرکت 6 7 ساله داره کار میکنه سرورمون نزدیک 3 ساله یه ضرب روشن بوده ...