PDA

مشاهده نسخه کامل : کمک برای اورکلاک سی پی یو ای ام دی سری بلک ادیشن

mehdinet
29-10-11, 15:43
سلام
من یه سی پی یو 975 گرفتم که بطور پیش فرض فرکانسش 3.6 هست میخواستم ببینم چقدر میتونم با فن خودش که توی جعبش هست اورکلاکش کنم؟
با برنامه overdrive رو حالت auto clock گذاشتم تا 4200 و ضریب 21 رفت صفحه آبی داد دما سی پی یو هم حدود 59 درجه بود چقدر این برنامه معتبره؟ و کلاً میتونم همیشه از همین برنامه برای اورکلاک استفاده کنم؟ چون من دوره ای بازی میکنم شاید تا چند هفته اصلاً بازی نکنم بعد یک هفته هر روز 5-6 ساعت بازی میکنم Only the registered members can see the link

mohamad70
29-10-11, 18:00
سلام
من یه سی پی یو 975 گرفتم که بطور پیش فرض فرکانسش 3.6 هست میخواستم ببینم چقدر میتونم با فن خودش که توی جعبش هست اورکلاکش کنم؟
با برنامه overdrive رو حالت auto clock گذاشتم تا 4200 و ضریب 21 رفت صفحه آبی داد دما سی پی یو هم حدود 59 درجه بود چقدر این برنامه معتبره؟ و کلاً میتونم همیشه از همین برنامه برای اورکلاک استفاده کنم؟ چون من دوره ای بازی میکنم شاید تا چند هفته اصلاً بازی نکنم بعد یک هفته هر روز 5-6 ساعت بازی میکنم Only the registered members can see the link

سلام

این پردازنده با فن استوک خودش بیشتر از 3.8 3.9 اور نمیشه اگرم بشه صدای زیاد فن خیلی اذیتتون میکنه.

این میزان اور هم تفاوت کارایی محسوسی نخواهد داشت ، حالا اگه بازهم میل دارید اور بکنید بگید تا مرحله مرحله پیش بریم.:1. (35):

mehdinet
29-10-11, 18:44
سلام

این پردازنده با فن استوک خودش بیشتر از 3.8 3.9 اور نمیشه اگرم بشه صدای زیاد فن خیلی اذیتتون میکنه.

این میزان اور هم تفاوت کارایی محسوسی نخواهد داشت ، حالا اگه بازهم میل دارید اور بکنید بگید تا مرحله مرحله پیش بریم.:1. (35):
همین یک ساعت پیش با همون اور درایو، اورکلاک کردم تا 3.8 بازی shift 2 رو قبلاً بازی میکردم دفعه اول که یه زمین رو انتخاب میکردم یه 2 3 دقیقه گیر میکرد تا لود بشه ولی نمیدونم بخاطر اورکلاک بود یا نه ولی ایندفعه گیر نکرد!! البته شایدم بخاطر اینه که از صبح دارم به سی پی یو فشار میارم. Only the registered members can see the link
شما مراحل رو بگو 3.8 3.9 از هیچی که بهتره Only the registered members can see the link
الان وضعیتش اینجوریه

Only the registered members can see the link

mohamad70
29-10-11, 18:59
همین یک ساعت پیش با همون اور درایو، اورکلاک کردم تا 3.8 بازی shift 2 رو قبلاً بازی میکردم دفعه اول که یه زمین رو انتخاب میکردم یه 2 3 دقیقه گیر میکرد تا لود بشه ولی نمیدونم بخاطر اورکلاک بود یا نه ولی ایندفعه گیر نکرد!! البته شایدم بخاطر اینه که از صبح دارم به سی پی یو فشار میارم. Only the registered members can see the link
شما مراحل رو بگو 3.8 3.9 از هیچی که بهتره Only the registered members can see the link
الان وضعیتش اینجوریه

برای شروع بهتره برید سر وقت بایوس سیستمتون.

با توجه به ضریب باز بودن پردازنده تون 2 راه برای اور پیش رو دارید

می تونید از طریق افزایش Bus Speed که درواقع فرکانس مرجع برای سایر قسمت های سیستم هست اور کلاک رو انجام بدید

و یا اینکه از طریق CPU Multiplier اینکارو انجام بدید.

مزیت گزینه دوم اینه که فقط پردازنده اورکلاک میشه و فرکانس سایر قسمت ها دست نخورده باقی می مونه در نتیجه می تونید با تمرکز بیشتر اورکلاک رو انجام بدید.

فرکانس پردازنده = Bus speed x CPU Multiplier

در حالت فعلی پردازنده شما :

200x19 = 3800 mhz

سعی بکنید فرکانس پردازنده رو در واحدهای 100 مگاهرتزی اور بکنید و سپس وارد سیستم عامل بشید و با نرم افزار هایی مثل OCCT یا Prime95 به مدت 10 15 دقیقه تست پایداری

بگیرید اگه با مشکلاتی مثل صفحه مرگ و یا ریست مواجه شدید باید ولتاژ پردازنده VCore رو افزایش بدید ، این افزایش هم بهتره در واحدهای 50 میلی ولتی انجام بگیره یعنی هربار در صورت

ناپایداری 50 میلی ولت ولتاژ پردازنده رو افزایش بدید و مجددا تست کنید . همچنین مواظب باشید که دمای پردازنده در تست ها به هیچ وجه بالاتر از 65 درجه نره .

افزایش ولتاژ بیشتر از 1.55v هم به هیچ وجه توصیه نمیشه.

سوالی بود در خدمتم

mehdinet
29-10-11, 19:29
اصلاً درباره اور درایو هیچی نگفتین! Only the registered members can see the link حتماً باید این کارایی که گفتین رو از بایوس انجام بدم؟ خب وقتی میشه از طریق نرم افزار این کارا رو انجام داد چرا از بایوس؟ فرقی میکنه؟ Only the registered members can see the link
الان با فرکانس 3800 احتیاج به افزایش ولتاژ هست؟ با توجه به عکس

درباره افزایش ولتاژ اگه میشه یکم توضیح بدین که چطوری رو سی پی یو تاثیر میذاره؟

mohamad70
29-10-11, 20:05
اصلاً درباره اور درایو هیچی نگفتین! Only the registered members can see the link حتماً باید این کارایی که گفتین رو از بایوس انجام بدم؟ خب وقتی میشه از طریق نرم افزار این کارا رو انجام داد چرا از بایوس؟ فرقی میکنه؟ Only the registered members can see the link
الان با فرکانس 3800 احتیاج به افزایش ولتاژ هست؟ با توجه به عکس

درباره افزایش ولتاژ اگه میشه یکم توضیح بدین که چطوری رو سی پی یو تاثیر میذاره؟

بایوس امکانات بیشتری در اختیارتون میذاره

AMD Overdrive هم در واقع به طور غیر مستقیم تنظیمات رو بر روی بایوس انجام میده ، فرقی نداره.

شما با هر کدوم راحت تری انجام بده.

اینکه فرکانس 3.8 نیاز به ولتاز داره یا نه تست هایی که خدمتتون گفتم این موضوع رو مشخص میکنه

اما ولتاژ

وقتی شما هر قطعه الکترونیکی رو وادار میکنید که سریع تر از فرکانس معمول کار بکنه به طبع نیازمند

انرژی بیشتری هم هست و شما باید در این موارد ولتاژ رو افزایش بدید تا پایداری در فرکانس بالاتر حاصل بشه.

افزایش ولتاژ رو در واحدهای 50 میلی ولتی انجام بدید به طور مثال اگه در ولتاژ 1.344 ولت پایداری حاصل نشد ولتاژ

رو به مقدار 1.394 یا 1.400 ولت افزایش بدید و مجددا تست کنید.

mehdinet
29-10-11, 20:14
شاید بعداً بازم سوال پرسیدم فعلاٌ برم ببینم چیکار میکنم Only the registered members can see the link
خیلی ممنون Only the registered members can see the link

mehdinet
14-11-11, 23:14
سلام
من برگشتم!! :1. (27):
سی پی یو رو روی فرکانس 3.8 اورکلاک کردم دو روز هیچ مشکلی نبود بازی operation flash point 2 رو با گرافیک بالا بازی کردم ولی روز سوم یه دفعه بلو اسکرین داد و دیگه سیستم بالا نمیومد و موقع روشن کردن سیستم مینوشت که بدلیل اورکلاک مشکل ایجاد شده منم رفتم بایوس رو روی حالت دیفالت گذاشتم که سیستم بالا اومد بعد هم از تو نرم افزار تنظیمات رو به حالت اولیه گذاشتم و نرم افزار رو پاک کردم ولی دیگه هر وقت سیستم رو روشن میکردم دمای سی پی یو از 42 پایین تر نمیومد در حالی که قبلاً بیشتر اوقات رو 35 بود همینجوری کار کردم با سیستم که دیروز دیدم بلو اسکرین داد و سیستم ری استارت شد مانیتور رو استند بای رفت و سیستم روشن بود که یه 50-60 بار ری استارت کردم و سیستم رو خاموش و روشن کردم تا مانیتور روشن شد Only the registered members can see the link
یکم فکر کردم Only the registered members can see the link رفتم بایوس رو آپدیت کردم و ویندوز هم عوض کردم الان دمای سی پی یو تقریباً درست شده ولی بازم یکم بالاست و تو نرم افزار های مختلف که نگاه میکنم bus speed رو میزنه 201! و فرکانس هم 3620 هست با اینکه تو بایوس نوشته 200 و فکر میکنم 201 درست باشه چون دمای سی پی یو همچنان از دمای اولیش یکم بالاتره هر وقت هم سیستم رو روشن میکنم فن سی پی یو برای چند ثانیه یه صدای بلند عجیبی میده و بعضی اوقات مانیتور روشن نمیشه میره رو استند بای بعضی اوقات هم روشن میشه حالا به نظر شما چه کنم؟ Only the registered members can see the link

mehdinet
17-11-11, 11:32
سه روز بعد Only the registered members can see the link

mehrdad_ab
17-11-11, 14:36
سلام
من برگشتم!! :1. (27):
سی پی یو رو روی فرکانس 3.8 اورکلاک کردم دو روز هیچ مشکلی نبود بازی operation flash point 2 رو با گرافیک بالا بازی کردم ولی روز سوم یه دفعه بلو اسکرین داد و دیگه سیستم بالا نمیومد و موقع روشن کردن سیستم مینوشت که بدلیل اورکلاک مشکل ایجاد شده منم رفتم بایوس رو روی حالت دیفالت گذاشتم که سیستم بالا اومد بعد هم از تو نرم افزار تنظیمات رو به حالت اولیه گذاشتم و نرم افزار رو پاک کردم ولی دیگه هر وقت سیستم رو روشن میکردم دمای سی پی یو از 42 پایین تر نمیومد در حالی که قبلاً بیشتر اوقات رو 35 بود همینجوری کار کردم با سیستم که دیروز دیدم بلو اسکرین داد و سیستم ری استارت شد مانیتور رو استند بای رفت و سیستم روشن بود که یه 50-60 بار ری استارت کردم و سیستم رو خاموش و روشن کردم تا مانیتور روشن شد Only the registered members can see the link
یکم فکر کردم Only the registered members can see the link رفتم بایوس رو آپدیت کردم و ویندوز هم عوض کردم الان دمای سی پی یو تقریباً درست شده ولی بازم یکم بالاست و تو نرم افزار های مختلف که نگاه میکنم bus speed رو میزنه 201! و فرکانس هم 3620 هست با اینکه تو بایوس نوشته 200 و فکر میکنم 201 درست باشه چون دمای سی پی یو همچنان از دمای اولیش یکم بالاتره هر وقت هم سیستم رو روشن میکنم فن سی پی یو برای چند ثانیه یه صدای بلند عجیبی میده و بعضی اوقات مانیتور روشن نمیشه میره رو استند بای بعضی اوقات هم روشن میشه حالا به نظر شما چه کنم؟ Only the registered members can see the link

سه روز بعد Only the registered members can see the link
سلام
برای اولین کار ، فن پردازنده رو جدا کنید و خمیر اون رو تمیز و خمیر مرغوب جدید زیرش بمالید .
بایوس رو Clear CMOS کنید . Load default کنید و در صورتی که مشکل داشتین ،در صورت نیاز ویندوز رو عوض کنید . اگر حل نشد شرح بدین تا بتونیم بریم جلو .

mehdinet
18-11-11, 10:33
سلام
برای اولین کار ، فن پردازنده رو جدا کنید و خمیر اون رو تمیز و خمیر مرغوب جدید زیرش بمالید .
بایوس رو Clear CMOS کنید . Load default کنید و در صورتی که مشکل داشتین ،در صورت نیاز ویندوز رو عوض کنید . اگر حل نشد شرح بدین تا بتونیم بریم جلو .
خمیرش فکر نمیکنم مشکل داشته باشه تا قبل از اورکلاک داشت به خوبی کار میکرد.Only the registered members can see the link
این کار ها رو کردم load fail-safe default و load optimized defaults رو چندین بار زدم ولی فایده نداشت فرق این دو گزینه چیه؟ Only the registered members can see the link
مثل اینکه چیزایی که بالا نوشتم رو کامل نخوندین بایوس رو آپدیت کردم که فکر کنم با این کار خودش به حالت دیفلت در میاد و همون موقع هم ویندوز عوض کردم.
مشکل هم اینه که بعضی اوقات که سیستم رو روشن میکنم فن cpu با شدت زیادی کار میکنه و اگه مدتش کم باشه مثلاً 1 یا 2 ثانیه مانیتور روشن میشه و بدون مشکل سیستم بالا میاد ولی اگه مثلاً این شدید کار کردن فن، 7 یا 8 ثانیه طول بکشه دیگه مانیتور روشن نمیشه در حالی که از اسپیکر صدای بالا اومدن ویندوز رو میشنوم Only the registered members can see the link و با مانیتور دیگه هم تست کردم مشکل از مانیتور نیست این مشکل جدیداً پیش نیومده قبلاً هم با cpu قبلی همین مشکل بود ولی خیلی کم پیش میمومد شاید هر دو هفته یک بار موقع ری استارت سیستم یه دفعه مانیتور میرفت تو حالت استند بای که بعد از نیم ساعت خاموش کردن سیستم راحت روشن میشد ولی الان بیشتر شده Only the registered members can see the link
مشکل دیگه هم گفتم که سرعت باس سی پی یو تو بایوس نوشته 200 ولی تو cpu-z و occt مینویسه 201 و فرکانس سی پی یو هم بجای 3600 روی 3620 هست هر چقدر هم تو بایوس میزنم دیفلت فایده نداره! البته الان اومدم از حالت اتوماتیک خارجش کردم گذاشتمش روی 197 که فرکانس سی پی یو شده 3604 با این کار مشکلی پیش نمیاد؟ Only the registered members can see the link

mehrdad_ab
18-11-11, 11:43
خمیرش فکر نمیکنم مشکل داشته باشه تا قبل از اورکلاک داشت به خوبی کار میکرد.Only the registered members can see the link
سیستم چند وقته داره براتون کار میکنه ؟
شما از خشک شدن(بخاطر دمای بالا) یا سرریز شدن (بخاطر استفاده نادرست)اون مطمئن هستید ؟
بیان فرمودین دمای پردازنده الان بالاتره !!!

ین کار ها رو کردم load fail-safe default و load optimized defaults رو چندین بار زدم ولی فایده نداشت فرق این دو گزینه چیه؟ Only the registered members can see the link
تغییر تنظیمات/ load safe : استیبلیتی بالا و پرفرمانس پائین تر - load optimized : تنظیمات مطلوب و بهینه

مثل اینکه چیزایی که بالا نوشتم رو کامل نخوندین بایوس رو آپدیت کردم که فکر کنم با این کار خودش به حالت دیفلت در میاد و همون موقع هم ویندوز عوض کردم.
دوست عزیز اگر مطالبتون رو نخونده بودم ، تاپیکتون رو Reply نمیکردم .
توصیه میشه بعد از آپدیت ، بایوس رو Clear CMOS کنید .

مشکل هم اینه که بعضی اوقات که سیستم رو روشن میکنم فن cpu با شدت زیادی کار میکنه و اگه مدتش کم باشه مثلاً 1 یا 2 ثانیه مانیتور روشن میشه و بدون مشکل سیستم بالا میاد ولی اگه مثلاً این شدید کار کردن فن، 7 یا 8 ثانیه طول بکشه دیگه مانیتور روشن نمیشه در حالی که از اسپیکر صدای بالا اومدن ویندوز رو میشنوم Only the registered members can see the link و با مانیتور دیگه هم تست کردم مشکل از مانیتور نیست این مشکل جدیداً پیش نیومده قبلاً هم با cpu قبلی همین مشکل بود ولی خیلی کم پیش میمومد شاید هر دو هفته یک بار موقع ری استارت سیستم یه دفعه مانیتور میرفت تو حالت استند بای که بعد از نیم ساعت خاموش کردن سیستم راحت روشن میشد ولی الان بیشتر شده Only the registered members can see the link
توصیه می کنم مادربرد و کارت گرافیکتون رو هم بررسی کنید !

مشکل دیگه هم گفتم که سرعت باس سی پی یو تو بایوس نوشته 200 ولی تو cpu-z و occt مینویسه 201 و فرکانس سی پی یو هم بجای 3600 روی 3620 هست هر چقدر هم تو بایوس میزنم دیفلت فایده نداره! البته الان اومدم از حالت اتوماتیک خارجش کردم گذاشتمش روی 197 که فرکانس سی پی یو شده 3604 با این کار مشکلی پیش نمیاد؟ Only the registered members can see the link
نشون دادن یک واحد اضافه یا کم در محیط ویندوز و برنامه های جانبیش هم طبیعیه و هیچ مشکلی نداره .
در آخر هم توصیه می کنم شما هم پست های بنده رو کامل بخونید و اگر مبهم بود سئوال کنید نه اینکه بیان بفرمائین شما به پست بنده اهمیتی ندادین .
موفق باشین .

mehdinet
18-11-11, 16:30
سیستم چند وقته داره براتون کار میکنه ؟
شما از خشک شدن(بخاطر دمای بالا) یا سرریز شدن (بخاطر استفاده نادرست)اون مطمئن هستید ؟
بیان فرمودین دمای پردازنده الان بالاتره !!!

تغییر تنظیمات/ load safe : استیبلیتی بالا و پرفرمانس پائین تر - load optimized : تنظیمات مطلوب و بهینه

دوست عزیز اگر مطالبتون رو نخونده بودم ، تاپیکتون رو Reply نمیکردم .
توصیه میشه بعد از آپدیت ، بایوس رو Clear CMOS کنید .

توصیه می کنم مادربرد و کارت گرافیکتون رو هم بررسی کنید !

نشون دادن یک واحد اضافه یا کم در محیط ویندوز و برنامه های جانبیش هم طبیعیه و هیچ مشکلی نداره .
در آخر هم توصیه می کنم شما هم پست های بنده رو کامل بخونید و اگر مبهم بود سئوال کنید نه اینکه بیان بفرمائین شما به پست بنده اهمیتی ندادین .
موفق باشین .
سیستم زیاد قدیمی نیست شاید 3 سال پیش خریدم پاور و مادربرد و یکی از رم ها و یکی از هارد ها از اول بوده ولی بقیه رو تازه ارتقا دادم
همونطور که گفتم سی پی یو رو تازه خریدم شاید دو هفته میشه واسه همین میگم فکر کنم مشکلی نداره دما هم از اول که سی پی یو رو نصب کردم بالا نبود روی 35 بود که هر 1 ساعت میرفت بالا روی 42 که اونم آقا محمد گفت بخاطر قابلیت smart fan هست که خود به خود سرعتش کم و زیاد میشه و دما میره بالا ولی بعد از اور کلاک دما یکم بالا تر از 35 هست که اونم فکر کنم بخاطر این باشه که هنوز یکم سی پی یو اورکلاک شده مونده بخاطر بالا تر رفتن سرعت باس.
بخاطر توضیح load safe/optimized ممنون Only the registered members can see the link
این که گفتم نوشته های من رو کامل نخوندین بخاطر این بود که گفتین ویندوز عوض کن چون نوشته بودم بعد از آپدیت بایوس ویندوز عوض کردم امیدوارم ناراحت نشده باشین Only the registered members can see the link
این clear cmos چیکار میکنه؟ اگه بعدش نیاز به تعویض ویندوز هست که بیخیال چون باید 1000 تا نرم افزار رو سیستم نصب کنم Only the registered members can see the link
خودمم به مادربرد و کارت گرافیک شک دارم ولی چرا وقتی سی پی یو چند ثانیه با شدت کار میکنه مانیتور روشن نمیشه؟! این یکم عجیبه :1. (27):
من کی گفتم به پست بنده اهمیت ندادین!!!!!! Only the registered members can see the link

mehrdad_ab
18-11-11, 17:01
گزینه هایی مثل smart fan و ... و گزینه های مربوط به صرفه جوئی توان مصرفی رو در ستاپ غیر فعال کنید .
روی مادربرد دقت کنید که خازن برآمده و یا نشت کرده موجود نباشه
اینکه برای چند لحظه فن پردازنده سریع کار می کنه مربوط میشه به مادربرد که یا تنظیماتی در ستاپ موجود بوده که فعال/غیر فعال شده یا اینکه سیستم با بایوس جدید مشل داره و امیدوارم که سیستم Am2+ نبوده که با آپدیت بایوس از AM3 استفاده کردین . یه همچین مشکلاتی میتونه پیش بیاد .
پاورتون چی هست ؟ مشکل نداره ؟ با پاور دیگه ای تست کردین ؟
در ضمن برای اطمینان رم جدید رو در بیارین و با تک تک رم ها امتحان کنید.

mehdinet
18-11-11, 19:51
گزینه هایی مثل smart fan و ... و گزینه های مربوط به صرفه جوئی توان مصرفی رو در ستاپ غیر فعال کنید .
روی مادربرد دقت کنید که خازن برآمده و یا نشت کرده موجود نباشه
اینکه برای چند لحظه فن پردازنده سریع کار می کنه مربوط میشه به مادربرد که یا تنظیماتی در ستاپ موجود بوده که فعال/غیر فعال شده یا اینکه سیستم با بایوس جدید مشل داره و امیدوارم که سیستم Am2+ نبوده که با آپدیت بایوس از AM3 استفاده کردین . یه همچین مشکلاتی میتونه پیش بیاد .
پاورتون چی هست ؟ مشکل نداره ؟ با پاور دیگه ای تست کردین ؟
در ضمن برای اطمینان رم جدید رو در بیارین و با تک تک رم ها امتحان کنید.
باشه غیرفعالشون میکنم
مادر برد رو هم فردا نگاه میکنم
مادربردم سوکتش am3 هست فایل آپدیت هم از توی سایت گیگا بایت دانلود کردم تو سایت گیگا بایت این عکس رو بقل مادربردم زده! am3 ready Only the registered members can see the link :yes:
پاور 485 گرین فکر نمیکنم مشکلی داشته باشه چون برق مانیتور که جدا هست و سیستم هم همونطور که گفتم بالا میاد فقط مانیتور میره تو حالت استند بای
رم ها رو قبلاً تست کردم در آوردم تک تک امتحان کردم حتی جاشون رو هم عوض کردم مشکلی ندارن

mehrdad_ab
19-11-11, 11:30
کارت گرافیک رو هم امتحان کنید
در بیارین و دوباره جا بزنید .
درایور جدید اگر براتون ممکن بود براش دانلود کنید و اون رو هم کنترل کنید که خازن نشت کرده نداشته باشه

mehdinet
20-11-11, 16:59
مادربرد رو نگاه کردم خازن هاش سالم هست کارت گرافیک رو هم فردا در میارم دوباره جا میزنم درایور جدیدش رو که همیشه دانلود میکنم هر وقت ویندوز عوض میکنم درایور جدید نصب میکنم معمولاً هر دو ماه یکبار خارن های اون رو هم نگاه میکنم فعلاً که خدا رو شکر 3 روزه سیستم بدون مشکل روشن میشه ممنون از راهنمایی هاتون Only the registered members can see the link