PDA

مشاهده نسخه کامل : دنیس ریچی، خالق C درگذشت

X62
15-10-11, 00:10
دنیس ریچی – Dennis Ritchie – که بیشتر به خاطر ساخت زبان C و همکاری‌اش در ساخت سیستم عامل یونیکس شناخته می‌شد، پس از یک دوره طولانی تحمل یک بیماری ناشناس در سن ۷۰ سالگی درگذشت. خبر فوت او توسط دوست و همکار گذشته‌ی او، راب پایک – Rob Pike – در پیامی در گوگل+ اعلام شد: «من ایمان دارم که هستند کسانی که از عظمت مشارکت‌های او قدردانی و بطور شایسته‌ای برای فوت او سوگواری می‌کنند. او مردی ساکت و مرموز بود، اما همچنین یک دوست، همکار و همیار برای من بود و مسلما دنیا یک ذهن برتر را از دست داد.»کارهای ریچی با کِن تامپسون – Ken Thompson – در ساخت سیستم عامل یونیکس، آنها را به دریافت جایزه‌ی Turing در سال ۱۹۹۳، مدال IEEE Hamming در سال ۱۹۹۰، مدال ملی فناوری در سال ۱۹۹۹، و جدیدترین آنها، جایزه‌ی ژاپن برای اطلاعات و ارتباطات در سال ۲۰۱۱، رهنمود کرد.یونیکس از تلاش‌های ریچی و همکارانش برای ساخت یک سیستم عامل ساده‌تر، تمیزتر ساخته شد و بعنوان یک واکنش به «سندرم سیستم بزرگ – big system syndrome» چیزی که آنها در سیستم عامل‌های معاصر میدند، بود. از روزهای اول در آزمایشگاه Bell در سال‌های ۱۹۷۰، یونیکس باورهای مردم را درباره‌ی آنچه که به عنوان سیستم عامل تعریف شده بود را تغییر داد. یونیکس تنها کد نبود، بلکه یک فرهنگ حول ایده‌هایی مثل اتصال برنامه‌های کوچک از طریق pipeها بود. این همان فرهنگ یونیکس بود که باعث شد لینوس ترووالدز لینوکس، سیستم عامل مشابه یونیکس را بسازد. زبان برنامه‌نویسی C، که یونیکس به وسیله‌ی آن نوشته شده بود، تبدیل به یک زبان بالفعل برای سیستم‌ها، برنامه‌ها و برنامه‌نویسی توکار شد و هنوز هم یکی از پرطرفدارترین زبان‌ها در دنیا است؛ ریچی یکبار درباره ساخت این زبان گفت «C دمدمی، ناقص و یک موفقیت بزرگ است.»همانطور که توسط Tim Bray اشاره شده است (ویرایشگر خصوصیات XML)، ریچی همچنین ایده‌ی معرفی زبان‌های جدید بوسیله برنامه «Hello World»، رشته‌های بایتی null-terminating، ساخت پروسه‌ها بوسله ایجاد دوباره‌ی پروسه‌های موجود، و نوشتن سیستم‌عامل‌ها در یک زبان برنامه‌نویسی کامپایل شده‌ی مستقل از ماشین بود. Bray میگوید «غیر ممکن است – کاملا غیر ممکن است – که در مورد بدهی‌ای که حرفه‌ی من به دنیس ریچی دارد اغراق کرد، من در دنیایی زندگی می‌کنم که او برای خلقش بیش از سی سال تلاش کرد.»Only the registered members can see the link

Over_Cracker
16-10-11, 06:12
تکان دهنده...
بعد از درگذشت استیو جابز،اصلا امادگی شنیدن این خبر تکان دهنده رو نداشتم.اگر امروز شاهد سیستم عامل ها،نرم افزارها و گیم ها پیشرفته هستیم،همه و همه مدیون تلاش های این بزرگ مرد هستش.بعد از گذشت 40 سال از خلق زبان C،هنوز شاهد استفاده پررنگ از این زبان در توسعه بازی های کامپیوتری،صنایع نظامی،نرم افزارهای انرژی اتمی، تمامی سیستم عامل های پیشرفته،تمامی نرم افزارهای بسته Microsoft Office،تمامی برنامه های بزرگ 3D،ربات های پیشرفته،تمامی نرم افزارهای امنیتی ،ضد امنیتی و سیستمی... هستیم. امروز باید بر تن تمامی آنها ،سیاه بپوشانیم. درگذشت ریچی یک نوع اخطار به نسل امروز دانش کامپیوتر هستش که به جایگاه کنونی خودمون بنگریم که با حاصل دسترنج آنها چه کردیم و چه می توانستیم بکنیم؛کجا هستیم و کجا می توانستیم باشیم!

Only the registered members can see the link
یکی از پرتلاش ترین و دوست داشتنی ترین شخصیت هایی که در موردش مطالعه داشتم،دنیس ریچی فقید هستش که در اوج تلاش و خلق هنر،در اوج سوکت و تواضع به سر میبره.شخصیت ایشان،منو به یاد مرحوم پروفسور حسابی خودمون میندازه.

روحش شاد و یادش گرامی باد.