PDA

مشاهده نسخه کامل : تفاوت ویندوز با لینوکس!

Shahryar
15-05-07, 13:56
لينوكس به خودي خود، يك هسته (Kernel) است. هسته، بخش اصلي سيستم‌عامل را تشكيل مي‌دهد كه كار آن كنترل داده‌ها، مديريت حافظه، سخت‌افزار، ورود و خروج داده‌ها و تمامي موارد اصلي سيستم‌عامل مي‌باشد. همانطور كه گفتم، لينوكس به خودي خود سيستم‌عامل به شمار نمي‌رود، بلكه با استفاده از ابزارهايي كه پروژه بازمتن (OpenSource) گنو (GNU) براي آن توليد كرده است، تبديل به يك سيستم‌عامل كامل مي‌شود (به همين دليل است كه لينوكس را معمولا گنو/لينوكس يا GNU/Linux مي‌نامند) و با اضافه كردن ساير نرم‌افزارهاي بازمتن به آن، مي‌توان از آن در موارد متعددي مانند سرويس‌دهنده‌ها، ايستگاه‌هاي كاري، كامپيوترهاي روي‌ميزي، ابر رايانه‌ها، ابزارهاي صنعتي و پزشكي كه داراي سيستم‌هاي درونه‌اي (Embedded) مي‌باشند و... استفاده كرد. از نظر فني، لينوكس را مي‌توان نمونه بازمتن سيستم‌عامل يونيكس ناميد. زيرا بر اساس استاندارد POSIX پياده‌سازي شده و كاملآ با آن سازگار است. بنابراين لينوكس را مي‌توان نواده سيستم‌عامل پرسابقه و مستحكم يونيكس دانست كه البته خواص خوب آنرا نيز به ارث برده است. اكنون تفاوت‌هاي اصلي لينوكس و ويندوز را با هم مي‌شماريم:.

لينوكس : سيستم‌عامل آزاد

لينوكس يك سيستم عامل آزاد و بازمتن است. كد منبع آن در اختيار همگان قرار دارد و همه مي‌توانند در كدهاي آن تغيير ايجاد كرده و بنا به نيازشان استفاده كنند. آزاد و در دسترس بودن كدهاي منبع سبب مي‌شود تا بتوانيد از طرز كاركرد دقيق سيستم‌عامل مطلع شويد. شما لينوكس را مي‌توانيد به هر تعداد كپي كرده و بين دوستانتان پخش كنيد. در سمت مقابل، ويندوز يك سيستم‌عامل اختصاصي است كه كد منبع آن سري نگهداشته شده است و براي همگان در دسترس نيست. شما نمي‌توانيد بفهميد كه واقعا در زير سيستم‌عامل ويندوزتان چه مي‌گذرد؟ آيا يك برنامه جاسوسي در آن پنهان نشده است؟ بعيد نيست. سيستم عامل ويندوز رايگان نبوده و تحت حمايت قانون كپي‌رايت قرار دارد. شما نمي‌توانيد آنرا كپي كرده و پخش كنيد. در صورت اين كار شما خلاف‌كار هستيد و جريمه و مجازات خواهيد شد. (فعلا نه در ايران ولي در 4-6 سال آينده بله)

لينوكس را به هواپيمايي تشبيه كرده‌اند كه هر قسمت از انرا در جايي ساخته‌اند. لينوكس واقعا محصول كشور خاصي نيست. تعداد زيادي از مردم در سرتاسر جهان در حال كار بر روي آن و توسعه آن هستند. تعداد برنامه نويساني كه روي بخش‌هاي مختلف سيستم‌عامل لينوكس كار مي‌كنند، به حدود 400 هزار نفر مي‌رسد، در حالي كه تعداد كل برنامه‌نويسان مايكروسافت كمتر از100000 نفر است. همين، تفاوت كيفيت كار را مشخص مي‌كند. شما با سيستم‌عامل لينوكس آزاد هستيد. لازم نداريد تا از نرم‌افزارهاي اختصاصي استفاده كنيد و تحت انقياد آنها در آييد.

لينوكس : سرعت، قدرت، پايداري

همانطور كه گفتم، لينوكس نواده سيستم‌عامل يونيكس است. بنابراين ساختار كلي اين سيستم‌عامل كاملا با ويندوز متفاوت است. اين به اين معني است كه مثلا شما نخواهيد توانست برنامه‌هايي كه در ويندوز داريد، روي لينوكس اجرا نماييد (البته راه‌هايي وجود دارد – شبيه سازها - ولي در حالت عادي خير). يكي از خواص اصلي سيستم‌عامل‌هاي خانواده يونيكس، پايداري و استقامت بسيار بالاي آنهاست. اين سيستم‌عامل‌ها به اين راحتي‌ها خراب نشده و به ندرت نياز به بوت مجدد پيدا مي‌كنند. لينوكس‌هايي وجود دارند كه شما مي‌توانيد سالها بدون نياز به بوت، از آنها استفاده نماييد. در سمت مقابل، حتي جديدترين و پايدارترين سيستم‌هاي ويندوز به اندازه يك موي لينوكس پايدار نيستند. براي بكارگيري سيستم‌هاي ويندوز به عنوان سرويس دهنده به حافظه و پردازنده‌هاي قويتري نياز داريد و مطمئن باشيد اگر هر هفته آنرا بوت نكنيد، از كار خواهد افتاد!

من حدود 2 سال است با اين سيستم‌عامل كار مي‌كنم. تنها يكبار مجبور شده‌ام بدليل اشكال در كارت صوتي آنرا بوت كنم. (فقط كارت صوتي از كار افتاده بود!) در صورتي كه در ويندوز، شما اگر خيلي شانس داشته باشيد، حتما هفته‌اي 2-3 مشكل را كه منجر به بوت خواهند شد، خواهيد داشت. معمولا سيستم‌عامل لينوكس به راحتي خراب نمي‌شود و برعكس ويندوز مجبور نيستيد تا آنرا هر چندماه يكبار مجددا نصب كنيد. حتي برخي از انواع لينوكس به نصب «يكبار براي تمامي عمر» مشهور هستند. اين گونه سيستم‌ها را مي‌توانيد حين كار و حتي بدون بوت، به نسخه‌هاي جديدتر ارتقا دهيد.

لينوكس : امنيت، امنيت، امنيت

امروزه در دنيايي متكي بر فناوري اطلاعات زندگي مي‌كنيم كه هر لحظه به خطر افتادن جريان اطلاعات منجر به بروز خسارت‌هاي تجاري جبران ناپذيري خواهد شد. امروزه همه به دنبال يك سكوي ( Platform ) امن‌تر براي اجراي برنامه‌هاي كاربردي و سروي‌دهنده‌ها هستند. لينوكس حرف‌هاي زيادي براي گفتن در سمت امنيت دارد. بسياري از قابليت‌هاي امنيتي كه در ويندوز وجود ندارند و يا فقط با اضافه كردن نرم‌افزارهاي اضافي قابل دسترسي مي‌باشند، بطور دروني و پيش‌گزيده در لينوكس پياده سازي شده‌اند. لينوكس از ابتدا براي محيط‌هاي شبكه‌اي و چند كاربره طراحي شده است و همين باعث رعايت مسائل امنيتي از ابتدا در ان شده است، درحالي كه ويندوز اينگونه نبوده و درحال حاضر نيز از نظر امنيتي داراي نقاط ضعف فراواني است. مثلا يك برنامه مخرب با استفاده از همين ضعف‌هاي امنيتي مي‌تواند كل سيستم‌عامل را نابود كند، ولي در صورتي كه مورد مشابهي در لينوكس وجود داشته باشد، حداكثر به دايركتوري خانگي كاربر اجرا كننده آسيب خواهد رسيد، نه كل سيستم‌عامل.

اينطور نيست كه لينوكس فاقد هر گونه اشكال امنيتي باشد، خير، ولي باز بودن كد منبع آن باعث مي‌شود تا بسياري از اشكالات امنيتي پيش از ايجاد خسارت و در مراحل توسعه و برنامه نويسي برنامه بر ملا شده و رفع شوند. در صورتي كه اشكالي نيز در برنامه‌هاي منتشر شده يافت شود، بدليل موجود بودن كد منبع سريعا برطرف مي‌گردد. در صورتي كه در سيستم عامل ويندوز شما بايد منتظر مايكروسافت بمانيد و بمانيد و بمانيد. سيستم‌عامل ويندوز داراي اشكالات امنيتي بسياري است كه به راحتي هم كشف نمي‌شوند و هنگامي كشف مي‌شوند كه خسارات جبران ناپذيري در اثر حمله از طريق آن ضعف‌هاي امنيتي رخ دهد كه امثال آنرا شاهد هستيم.

مي‌توان ادعا كرد كه تقريبا هيچ ويروسي براي لينوكس وجود ندارد و اين درحالي است كه ساليانه بيش از 1000 ويروس و كرم مختلف براي سيستم‌عامل ويندوز ايجاد مي‌شود. اين بخاطر عدم گسترده بودن لينوكس نيست (حدود 70 درصد از سايت‌هاي وب در جهان بر روي سيستم‌عامل لينوكس و سرويس‌دهنده وب آپاچي درحال اجرا هستند) بلكه بدليل وجود حفره‌هاي امنيتي متعدد ويندوز و سياست انحصار گرايي مايكروسافت است. يعني چه؟ مايكروسافت طوري رفتار و سياست گذاري كرده است كه مشتريان خود را تنها به محصولات خودش عادت دهد. بسياري از كاربران ويندوز از اينترنت اكسپلورر و آتلوك براي مرور وب و پست الكترونيك استفاده مي‌كنند. من به عنوان يك ويروس نويس، مي‌دانم كه اگر ويروسي را براي كاربران ويندوز بنويسم، بر روي كامپيوترهاي 90 درصد آنها اثر خواهد كرد. چون اكثرا از IE و Outlook استفاده مي‌كنند. ولي در لينوكس چطور؟ در لينوكس شما طيف وسيعي از انتخاب و عدم اجبار داريد. من از مرورگر موزيلا استفاده ميكنم. دوستي دارم كه Konqueror را ترجيح مي‌دهد. ديگري از Opera استفاده مي‌كند. من از Kmail استفاده مي‌كنم. دوستم از Evolution ، ديگري از Pine و بعدي از Mutt و برادرم هم از Mozilla Mail . من فقط مي‌توانم براي يكي از اينها ويروس بنويسم چون روي بقيه كار نخواهد كرد و عملا ميزان اثر آن انداك خواهد بود. ضمنا هيچيك از ويروس‌هايي كه براي ويندوز نوشته شده‌اند، بر روي لينوكس كار نمي‌كنند.

لينوكس : تعدد سكوهاي اجرايي

لينوكس برخلاف ويندوز بر روي تعداد زيادي از سكوهاي مختلف سخت‌افزاري اجرا مي‌شود و شما حتي قادريد آنرا براي كار بر روي سكوي مورد نظرتان تغيير دهيد. اين قابليت، لينوكس را براي بكارگيري در سخت‌افزارهاي درونه‌اي ( Embedded ) بسيار مناسب مي‌سازد. هسته 2.6 لينوكس كه بتازگي ارائه شده است، اين امكان را فراهم مي‌سازد تا لينوكس را بر روي دستگاه‌هاي بسيار كوچك و يا ابر رايانه‌هاي بسيار بزرگ اجرا نماييد. اصلا ويندوز مي‌تواند؟

لينوكس : گسترده‌ترين تنوع در كاربرد

لينوكس را مي‌توانيد براي انجام وظايف بسيار متعددي بكار بگيريد. از دستگاه چك كردن اتصالات شبكه، ديوار آتش، مسيرياب ( Router ) شبكه، سرويس‌دهنده‌هاي مختلف مانند وب، بانك اطلاعاتي، فايل، چاپ و...، ميزهاي كار ( Desktop )، ايستگاه‌هاي كاري ( Workstations ) و... سيستم‌عامل لينوكس حتي اين امكان را دارد كه از آن بتوان به صورت يك سيستم زنده و پرتابل استفاده كرد. به اين معني كه كل سيستم‌عامل از روي يك ديسك CD اجرا شود و شما آنرا با خودتان جابجا كنيد و ميزكار و تنظيماتتان را همراه خودتان منتقل كنيد. علاوه بر اين، اين قابليت براي رفع اشكال و نمايش آن نيز بسيار مفيد است.

لينوكس : تنوع در انتخاب

بدليل آزاد بودن سيستم‌عامل لينوكس، هر گروه يا موسسه تجاري، يك نسخه خاص از آن كه به توزيع يا پخش ( Distribution ) معروف هستند، منتشر ساخته است. اين توزيع‌هاي مختلف همگي لينوكس هستند، ولي هريك معمولا براي يك يا چند امر خاص مانند سرويس‌دهنده، ديوار آتش، ميزكار و... طراحي شده‌اند و هريك قابليت‌ها و بهينه سازي‌ها خاص خودشان را به كاربران ارائه مي‌كنند. كاربران در اين ميان آزادي انتخاب زيادي داشته و مي‌توانند چيزي كه كاملا نيازشان را برطرف مي‌كند، انتخاب كنند. چيزي كه در ويندوز نمي‌توان مفهومي براي آن پيدا كرد.

لينوكس : سيستم‌عاملي حرفه‌اي

لينوكس يك سيستم‌عامل حرفه‌اي است. يعني ممكن است يك كاربر كاملا غير فني براي مديريت آن و انجام برخي از تنظيمات سخت‌افزاري دچار مشكل شود و نتواند به راحتي اين كار را انجام دهد. البته برخي از توزيع‌هاي لينوكس اين امور را بسيار راحت (و حتي راحت‌تر از ويندوز) كرده‌اند، ولي با اين حال به طور كلي، لينوكس يك سيستم‌عامل حرفه‌اي است كه در عين سادگي، از پيچيدگي‌هاي فني زيادي برخوردار است. البته تمام كاربران لازم نيست اين امور را بدانند. مثلا يك كارمند دفتري كه اموري مانند تايپ و حسابداري را با كامپيوترش انجام مي‌دهد، ممكن است از نظر فني تفاوتي را احساس نكند، ولي لينوكس خوراكي 4 ساله براي كاربران خوره فراهم مي‌سازد! برخلاف ويندوز، نكات بي‌پاياني براي يادگيري در لينوكس وجود دارد. اين سيستم‌عامل 4 سال به راحتي شما را مشغول خواهد كرد و مي‌توانيد مطمئن باشيد پس از آن بازهم مطالب جديدي براي يادگيري وجود خواهند داشت! پس خوره‌هاي كامپيوتري از آن لذت وافري خواهند برد و هرگز آنرا رها نخواهند كرد.

برخلاف ويندوز، در لينوكس راحت‌تر هستيد تا بسياري از كارهاي پيكربندي و سيستمي را از خط فرمان بسيار قدرتمند و عالي آن انجام دهيد. با اينكه براي بسياري از امور مانند ويندوز ابزارهاي گرافيكي طراحي شده است، يك كاربر حرفه‌اي واقعا از خط فرمان لينوكس لذت خواهد برد. خط فرمان ويندوز را اصلا مي‌توان خط فرمان ناميد؟

لينوكس : بهشت برنامه نويسان!

لينوكس را بهشت برنامه نويسان ناميده‌اند. برخلاف ويندوز كه اكثر ابزارهاي برنامه نويسي روي آنرا بايد جداگانه نصب و حتي خريداري نماييد، لينوكس به همراه تمامي ابزارهاي برنامه نويسي مورد نيازتان و با هر زباني كه فكر كنيد ارائه مي‌شود. كافي است آنرا نصب كنيد و كار برنامه نويسي‌تان را با ابزارهاي دلخواهتان شروع كنيد.

لينوكس : يك جعبه ابزار كامل

لينوكس براي كاربران حرفه‌اي، يك جعبه ابزار كامل به شما مي‌رود كه در آن تمامي ابزارهاي مورد نياز مانند برنامه‌هاي اينترنتي، ابزارهاي امنيتي مانند ابزارهاي آزمايش شبكه، ابزارهاي برنامه نويسي، هزاران صفحه كتاب و راهنما در آن پيدا خواهيد كرد. ابزارهايي كه در اختيارتان قرار دارد چنان متنوع هستند كه مي‌توانيد 90 درصد اطمينان داشته باشيد كه پس از نصب آن به چيز ديگري نياز نخواهيد داشت.

لينوكس : يكي از زيباترين دستاوردهاي بشري

لينوكس در سايه همكاري و تبادلات علمي هزاران نفر در سرتاسر جهان ايجاد شده و توسعه يافته است. اين همكاري چنان گسترده و زيبا بوده و هست، كه به سيستم‌عامل لينوكس لقب «زيباترين دستاورد همكاري جمعي بشر» داده شده است. فرهنگ حاكم در جامعه لينوكس و بازمتن، فرهنگ كمك، اشتراك اطلاعات و تلاش براي بهبود هرچه بيشتر محصولات و «انجام هركاري كه از دستت برمي‌آيد» است. هركس كه مي‌خواهد با اين سيستم‌عامل كار كند، بايد تمامي ديدگاه‌ها و عقايد قبلي خود را درباره نرم‌افزارها و سيستم‌عامل كنار گذاشته و با يك ديدگاه جديد و طرز فكر متحول شده وارد دنياي لينوكس شود، زيرا با فرهنگ حاكم متفاوتي روبرو خواهد بود. لينوكس نويد دهنده آزادي است...

منبع : وبلاگ WIN2S ...

بچه ها من خودم خواندم خیلی لذت بردم و جالب بود قشنگ لینوکس را توضیح داده به خصوص برای کسانی که از ویندوز استفاده میکنند ...

موفق باشید
شهریار:1. (26):

KING
30-05-07, 18:33
كي ميتونه اين همه رو بخونه Only the registered members can see the link

Security
31-05-07, 00:12
شهريار جان ممنون از مطلب بسيار مفيد و عالي كه گذاشتي .

من هميشه گفتم از نظر من سيستم عامل ويندوز در برابر لينوكس مثل چشمه است در برابر دريا.

به نظر من اگر كسي از ساختار و كاربرد لينوكس اطلاع داشته باشد ديوانگيست كه با سيستم عامل ويندوز كار كند.

لينوكس واقعا دنياي ديگريست .

M A H R A D
31-05-07, 14:02
شهريار جان ممنون از مطلب بسيار مفيد و عالي كه گذاشتي .

من هميشه گفتم از نظر من سيستم عامل ويندوز در برابر لينوكس مثل چشمه است در برابر دريا.

به نظر من اگر كسي از ساختار و كاربرد لينوكس اطلاع داشته باشد ديوانگيست كه با سيستم عامل ويندوز كار كند.

لينوكس واقعا دنياي ديگريست .
سعیدجان از کدوم نسخه اش استفاده میکنی / میکردی؟

به نظرت بهترین مزیتش نسبت به ویندوز چیه؟

MKH
28-06-07, 14:07
بهترین مزیتش آزادی هست.
دیگه گیر این نیستی که ماکروسافت بفهمه.
هر چی توی لینوکس هست مجانی هست.
حتی همین الان میتونی بری هسته ی لینوکس رو دانلود کنید.