PDA

مشاهده نسخه کامل : نکاتی چند در خرید پاکت پی سی

P A R H A M
26-07-11, 08:49
آیا تا به حال به شیوه خرید خود فکر کرده اید؟آیا تا به حال به این موضوع اندیشیده اید که چرا بعضی از خریدهای ما بسیار راضی کننده و برخی دیگر به شدت مایوس کننده هستند؟در این مقاله سعی بر آن دارم تا مراحل خرید و اینکه چه فرآیندی را طی کنیم تا خرید رضایت بخش تری داشته باشیم را به صورت مختصر توضیح دهم.همچنین ذکر این نکته ضروریست که این مقاله به طور کلی پیشنهادهایی را برای بهتر شدن کیفیت خرید ارائه می دهد،اما برای خرید بهتر باید به نکات فنی که بحثی جداگانه را می طلبد،توجه شود. لازم به ذکر است که چون این مقاله برای دوستان خوبم در بخش پاکت پی سی فروم پرشین تولز تهیه شده است،لذا سعی کرده ام تا اکثر مثالهایم در مورد پاکت پی سی باشد.
-مقدمه
جهان امروز صحنه رقابت شرکتهای بزرگ تجاری برای بدست گرفتن بازار و به دست آوردن سود بیشتر و در نهایت سلطه بر بازار است.در این شرایط،شرکتها بیشتر به دنبال انگیزه ها و دلایل رفتار خرید خریدارن هستند،اما این امر بسیار مشکل بوده و حتی خود خریدارن حتی پس از خرید نیز آگاهیهای دقیقی از انگیزشهای خود ندارند.انگیزه های خرید متفاوت هستند،بسیاری از افراد برای ارضا بعضی از خواسته های روانی خود اقدام به خرید می کنند و اصلا" توجه به کاربرد و استفاده از آن وسیله،ندارند.نمونه بارز در این مورد خریداران اتومبیل پورشه در کشورهای خارجی هستند که صرفا" اتومبیلهای پورشه را برای اینکه ثابت کنند که در سطح بالاتری قرار دارند خریداری می کنند،همانند لباسهایی که می پوشند و رستورانهایی که برای صرف غذا بدانجا می روند.
از طرف دیگر امروزه خریداران بیشتر به این سمت گرایش دارند که هنگامی که کالایی را خریداری می کنند،بتوانند از آن در زمینه های مختلفی استفاده کنند.به این گونه کالا ها،اصطلاحا" کالاهای چند منظوره گفته می شود.نمونه بارز این نوع کالاها،پاکت پی سی ها هستند که بسته به نوع پاکت پی سی از آنها می توان در انجام کارهای مختلفی نظیر خواندن کتابهای الکترونیکی،به عنوان دیکشنری،ارگنایزر،دیدن فیلم،به عنوان موزیک پلیر،مسیر یاب،انجام کارهای اداری و روزمره با استفاده از آفیس موجود در پاکت پی سی،فیلم برداری و عکس برداری و ... استفاده کرد.
برای این منظور ما به بررسی فرآیند خرید به طور مختصر پرداخته و سپس نکاتی که باید در هنگام خرید پاکت پی سی به آنها توجه شود،مورد بررسی قرار می گیرد.
-فرآیند رفتار خرید
فرآیند خرید شامل مراحل زیر می باشد:
1-تشخیص مساله
2-جستجوی اطلاعات
3-ارزیابی راه چاره ها
4-تصمیم خرید
5-رفتار پس از خرید
همچنین یکی از مهمترین نکات در فرآیند خرید،توجه به عامل تقاضاست.(قابل توجه دوستانی که در تردهای مشاوره برای خرید،به هزینه ای که برای خرید پاکت پی سی می توانند صرف کنند،اشاره نمی کنند).نیاز با تقاضا تفاوت دارد.نیاز احساس حالت نیاز در فرد است اما هنگامی که این احساس نیاز همراه با توانایی مالی باشد،به تقاضا تبدیل خواهد شد.حال به طور کوتاه به شرح هر یک از مراحل خرید می پردازیم .

1-تشخیص مساله:
تشخیص مساله یا مشکل اولین قدم در فرآیند خرید است که از تفاوتهای فاحش بین ایده آل های فرد و وضعیت های واقعی به وجود می آید و فرد را ناگزیر به تصمیم گیری می کند.برای مثال بسیاری از افراد پس از خرید پاکت پی سی متوجه می شوند که مثلا" دوربین پاکت پی سی آنها را ارضا نمی کندو یا مثلا" منشی تلفنی برای پاکت پی سی وجود ندارد و این موارد آنها را ناراحت می کند.این مسائل در وهله اول از عدم شناخت از مشکل و مساله ای است که فرد قبل از خرید پاکت پی سی داشته است.شاید یکی از خواسته های یک فرد داشتن دوربین قوی عکسبرداری و فیلم برداری باشدو ضمنا" به دنبال استفاده راحت از دستگاه خود باشد،آیا به نظر شما برای این فرد پاکت پی سی مناسب خواهد بود؟بعضی دیگر صرفا" به علت ناشناخته ماندن پاکت پی سی و به تبع آن تجملی بودن،از پاکت پی سی استفاده می کنند.به هر حال مشکل اصلی که باعث خرید پاکت پی سی در هر فرد می شود،متفاوت است.بنابراین سعی کنید که مشکل خود را شناسایی کنید و سپس تصمیم بگیرید.شاید مشکل شما با خرید دستگاه دیگری مثلا" یک لپ تاپ حل شود و نیازی به خرید پاکت پی سی نباشد.در این مرحله بهتر است که انتظارات خود را معین کنید.مثلا" آیا دوربین پاکت پی سی برای شما مهم است؟آیا فون ادیشن بودن پاکت پی سی برای شما مهم است؟شما برای انجام کارهایتان به سی پی یو قوی احتیاج دارید یا اینکه می خواهید کارهای روزمره را انجام دهید؟شما باید با پرسیدن چنین پرسشهایی از خود انتظاراتی را که از پاکت پی سی خود دارید مشخص کنید.سعی کنید که این موارد را به ترتیب اولویتی که هر مورد برای شما دارد،لیست کنید.

2-جستجوی اطلاعات:
در این مرحله هست که فرد بعد از شناسایی نیاز خود(چه به صورت درست یا غلط)به دنبال جستجوی اطلاعات ابتدا برای تعیین نوع کالایی که می خواهند خریداری کنند و سپس شناسایی انواع برندهای موجود در آن کالا خواهند پرداخت.در این رابطه ممکن است فرد به تجربیات پیشین خود مراجعه کند(کاوش درونی)و یا اگر قبلا" از محصول استفاده نکرده است به جمع آوری اطلاعات از منابع دیگر(کاوش بیرونی)بپردازد.در رابطه با پاکت پی سی به علت اینکه هنوز آن طور که باید و شاید عامه مردم با آن آشنا نیستند،کسب اطلاعات کمی سخت است.بهترین مورد کسب اطلاعات در این زمینه انواع سایتها و فروم های فارسی همانند پرشین تولز و ... هستند.نکته دیگری که در این مرحله باید به ان توجه شود این است که تکنولوژی مربوط به پاکت پی سی ها روز به روز در حال تغییر می باشد و این مساله در کنار کمبود اطلاعات خریدار را دچار مشکل می کند.چرا که خریدار باید اطلاعات دستگاه جدید را در کنار اطلاعات سایر دستگاهها قرار داده و آنها را مقایسه کند.خوشبختانه در زمینه پاکت پی سی ها به علت عدم گسترش بازار و شرکتها و اینکه این صنعت هنوز در مرحله رشد قرار دارد،انتخابها محدودتر است و این مورد کار خریدار را تا حدودی ساده تر خواهد کرد.(در مورد گوشیهای موبایل در این چند ساله رشد عجیبی را شاهد بوده ایم و مطمئن باشید این وضعیت در آینده ای نزدیک برای صنعت پاکت پی سی و کلا" پی دی ای ها رخ خواهد داد).خریدار پاکت پی سی اگر بار اولی است که اقدام به خرید می کند باید ابتدا با اصطلاحات و کارکرد های آن در پاکت پی سی آشنا شود و این مورد نیز کمی کار خریدار را سخت خواهد کرد چرا که عامل زمان را از دست خواهد داد.برای کسب اطلاعات بیستر به ترد complete idiots guide to PDA در فروم پرشین تولز مراجعه کنید.پس از آشنا شدن با اصطلاحات و کارکردهای هر کدام در پاکت پی سی،به شناسایی دستگاههای مختلفی که در این زمینه وجود دارد باید پرداخت.برای شناسایی پاکت پی سی هایی که به بازار آمده اند و یا قرار است به بازار بیایند به ترد PDA hi tech در فروم پرشین تولز مراجعه کنید.در این بخش دوستان تلاش کرده اند تا انواع پاکت پی سی ها و پی دی ای هایی را که به بازار ارائه شده اند و یا ارائه خواهند شد،معرفی کنند.نکاتی که باید مد نظر داشته باشید این است که آیا پاکت پی سی مد نظر شما در حال حاضر در بازار موجود است و یا قرار است در آینده به بازار وارد شود.برای آگاهی از این موضوع بهترین منبع سرچ دستگاه مورد نظر در اینترنت می باشد.همچنین دیدن سایتهایی نظیر GSMArena هم در این رابطه مفید خواهند بود.در این رابطه یکی از بهترین منابع کسب اطلاعات افرادی هستند که از پاکت پی سی و خصوصا" پاکت پی سی مورد نظر شما استفاده می کنند.حتما" با این افراد مشورت کنید.

3-ارزیابی راه حلها:
در این مرحله اطلاعات نسبتا" جامعی از اصطلاحات و همچنین انواع پاکت پی سی هایی که تولید شده و یا قرار است تولید شوند و همچنین لیستی از موارد مهمی که شما از پاکت پی سی خود انتظار دارید تهیه شده است.حال باید از این اطلاعات استفاده کنید.ابتدا مهمترین عامل را در لیست اولویتها مشخص کرده و پاکت پی سی هایی را که دارای آن عامل نیستند کنار بگذارید.سپس برای دومین عامل نیز به همین شکل اقدام کنید.تا اینکه به جایی برسید که چند یا یک پاکت پی سی باقی بماند که همه مواردی را که شما می خواهید دارا باشد.اما در اینجا می خواهم نکته ای را متذکر شوم.در دنیای پاکت پی سی به ندرت می توانید دستگاهی را پیدا کنید که همه خصوصیت های مورد نظر شما را داشته باشد.بنابراین در طی بررسی اولویتها و بررسی دستگاههایی که دارای خصوصیت های مورد نظر شما می باشند،ممکن است به جایی برسید که یک یا چند پاکت پی سی باقی مانده اند و سایر خصوصیات و عواملی که شما به دنبال آنها هستید را دارا نیستند.بنابراین ما در این مرحله انتخابهای خود را محدود می کنیم.نکته ای که ذکر مجدد آن ضروری است این است که در این مرحله به عامل تقاضای خود یعنی بودجه ای قرار است برای خرید صرف کنید باید توجه کنید و این عامل مهمترین و تعیین کننده ترین عامل برای اکثر افراد است(امیدوارم که این عامل کمترین تاثیر را در خرید شما داشته باشد

4-تصمصم خرید:
حالا از بین پاکت پی سی هایی که شرایط مورد نظر شما را دارند،باید یکی را انتخاب کنید.در این مرحله باید به عواملی نظیر خدمات پس از فروش(که تقریبا" در ایران بی معنی است)،خدمات شرکت تولید کننده محصول(مثلا" شرکت او2 در سریعترین زمان ممکن جواب سوالات و ایمیلهای من را داده است)،در دسترس بودن لوازم جانبی،زیبایی ظاهری و ... توجه کرد.توجه کنید که در خرید های کالاهای دیگر ممکن است تمامی این مراحل طی نشود.اما با توجه به ماهیت پاکت پی سی و اینکه اولا" کالایی لوکس است،ثانیا" بودجه زیادی را طلب می کند و ممکن است برای خریدار دارای ارزش و نقش ویژه ای باشد،در اکثر موارد این مراحل به طور نا خودآگاه طی می شود.بنابراین بهتر است که آگاهانه این مراحل صورت پذیرد.هنگامی که محصول مورد نظر خود را انتخاب کردید،بدون تردید ان را خرید کنید.در این مرحله و پس ار انتخاب دیگر نباید به خود شک و تردید را راه دهید،اگر تردید به خود راه دهید زمان را از دست خواهید داد و مهمتر اینکه مزیت استفاده از پاکت پی سی را.

5-رفتار پس از خرید:
اغلب پس از خرید در خریدار نوعی تنش ایجاد می شود و با سوالاتی از قبیل اینکه آیا انتخابم درست بوده و یا اینکه بهتر نبود که الان خرید نمی کردم و ... ذهن خود را مشوش می کند،البته باز هم به صورت ناخواسته.چند نکته را در این رابطه لازم می دانم ذکر کنم،اولا" این تنش در اکثر افرادی که پاکت پی سی می خرند به دلایل متعددی ایجاد می شود،ثانیا" اگر شما به صورت سیستماتیک مراحل خرید را طی کرده باشید باید بدانید که بهترین خرید را برای خود انجام داده اید،به شرط اینکه مراحل خرید را با دقت کامل طی کرده باشید.دقت کنید که من عرض کردم بهترین خرید برای شما و الزاما" این خرید ،بهترین خرید برای دوست شما یا هر فرد دیگری نمی باشد.پس از خرید خود لذت ببرید.

P A R H A M
26-07-11, 08:49
چند توصیه در رابطه با خرید پاکت پی سی :
1-همانطور که گفتم به ندرت می توان پاکت پی سی را که دارای همه خصوصیات مثبت باشد پیدا کرد،بهمین دلیل به افرادی که می خواهند صبر کنند تا مثلا" پاکت پی سی کاملتری به بازار عرضه شود عرض می کنم که این کار اشتباه ترین کار است.شما اولا" عامل زمان و مزیت استفاده از پاکت پی سی را از دست می دهید و ثانیا" اگر بخواهید برای دستگاههای کاملتر صبر کنید باید تا ابد صبر کنید،چون هرروز دستگاههای جدیدتر و کاملتری به بازار عرضه می شود.در حقیقت چون این صنعت،صنعتی رو به رشد است،روی منحنی تجربه در سطح پایینی قرار دارد و بهمین دلیل هنوز آنطور که باید و شاید رقابت شدید نیست و به نظرات مشتریان توجه نمی شود.با حرکت صنعت روی منحنی تجربه به سمت قله و راس منحنی،رقابت شدیدتر و تنوع محصولات بیشتر شده و قیمتها رقابتی تر شده و کاهش می یابند و از طرفی کیفیت محصولات افزایش می یابند.پس نباید در این شرایط به دنبال دستگاهی باشید که همه ایده آل ها را دارا باشد،با نزدیکترین آن هم می توان رضایت را بدست آورد.

2-درست است که ما اکثرا" از لحاظ بودجه مشکل داریم،اما یادتان باشد،هرچقدر پول بدهید،همانقدر آش می خورید

3-قیمت پاکت پی سی ها مثل هر محصولی که در صنایع های تک ارائه می شود،در ابتدا در بالاترین سطح خود قرار دارد و این یک امر کلی است.در حقیقت سیاست بازاریابی شرکتها ایجاب می کند که اینگونه رفتار کنند.پس از مدتی قیمت پاکت پی سی افت کرده و به قیمتی می رسند که دیگر از ان قیمت پایین تر نمی روند،(به دلیل اینکه اگر از ان قیمت پایینتر بروند،شرکت دچار ضرر خواهد شد و یا حداقل سود را به دست نخواهد اورد)به این مورد حتما" توجه کنیدو اگز پاکت پی سی مورد نظر شما به این سطح قیمتی رسیده است در خرید آن درنگ نکنید.

4-همیشه یادتان باشد که عمر ما در حال گذر است،بنده هنگامی که خواستم برای خودم پاکت پی سی بخرم به دلیل شرایط مالی در وضعیت بدی بودم و در حدود یک سال مطالب پاکت پی سی را در فرومها و سایتها دنبال می کردم،اما مقداری از سهام بانک سرمایه را فروختم و پاکت پی سی را خریداری کردم،من اگر صبر می کردم تا سهام این بانک به بورس عرضه شود،معلوم نبود چه زمانی از دست خواهد رفت و آیا با این وضع بورس من ضرر می کنم یا نه،اما این طرز فکز من که ما زنده ایم و باید از انچه که داریم در زمانی که زنده ایم استفاده کنیم،شک و تردید را در من از بین برد.شما نیز به این موضوع توجه داشته باشید.

5-هیچ گاه پس از خرید به صحبتهای اطرافیان اهمیت ندهید،این بهترین خرید شما بوده است.اگر فردی به خاطر مبلغ زیادی که صرف کرده اید و یا امکاناتی که دستگاه شما به علت عدم اهمیت برای شما،فاقد آن است،شما را سرزنش کرد،اهمیت ندهید و بدانید که ان فرد در شرایط شما قرار ندارد،پس از پاکت پی سی خود لذت ببرید.

6-حتما" رویوها در مورد پاکت پی سی رو چه خارجی و چه داخلی بخونید و به بنچ مارکها توجه کنید،هر چند که همه این رویوها ممکن است درست و صحیح نباشند و یا سلیقه ای باشند.

P A R H A M
26-07-11, 08:50
آیا خرید یک PPC برای کسی که به آن نیاز چندانی ندارد کار درستی است ؟؟؟

من بیشتر از گوشی های معمولی تحت جاوا و سمبین استفاده میکنم در حال حاضر هم گوشیم k750 هستش و به دلیل یکسری مشکلات که براش پیش اومده قصد تعویضش رو دارم و از طرفی هم به PPC علاقه دارم نمیدونم تاپیک I-mate سری ultimate رو نگاه کردین یا نه ، با اومدن سری جدید i-mate ها علاقه ام برای خرید ppc بیشتر شد من به جز مدت اندکی کار با P910 با هیچ دستگاه ppc کار نکردم البته محدود بودن سیستم جاوا و سمبین برای من این عامل رو تشدید کرد . حالا من موندم یه گوشی معمولی بگیرم یا یک PPC
شاید بد نباشه این هارو بگم ، من یه جورایی اس ام اس بازم ( نمیدونم تو اسمارت فونها راحت تر میشه اس ام اس زد یا گوشی ها معمولی ممنون میشم به این سوال جواب بدین ) ، دوربین گوشی هم بطور نسبی برام مهمه ( نه خیلی ) آنتن دهی و شارژ خوب ، وجود برنامه های زیاد و .... از بقیه نیازهام هستش ، ضمنا من دانشجوی رشته الکترونیک هستم و مدتی هستش که دارم شروع به یادگیری برنامه نویسی C++ میکنم این هم میشه گفت یکی دیگه از دلایلم برای تعویض گوشی هست .
راستی من مقداری از تاپیک راهنمای جامع PDA و مشاوره برای خرید PPC رو مطالعه کردم هر جفتشونو از صفحه 1 تا 10 ( بقیشم ایشالله بعدا ) ولی یکم من os 2003 رو با wm5 قاطی کردم الانم که wm6 اومده دیگه هیچی
چند تا سوال اساسی برام پیش اومده با وجود اینکه دربارش دوستان توضیح دادن ولی باز نفهمیدم
1- چند نوع حافظه در ppc وجود داره بعد ایا ppc ها هم مثل گوشی های معمولی دارای حافظه داخلی (phone memory) و حافظه خارجی ( memory stick) هستن ؟ یعنی علاوه بر Ram و Rom ما مموری هم داریم که میخواد sd باشه یا هرچی یا نه منظور از ram همون مموری sd هست ؟ میشه در این مورد یکم واضح بوضیح بدین
2- در مورد ویندوز موبایل 6 هم بگید که چه فرقی با 5 داره میزان مصرف باطری و ......

جوابها:
در کل از من میشنوید پولتون رو برا PPC خرج نکنید من یکی که واقعا پشیمونم ! ببینید درسته از یه نظرهایی خوبه مثلا کوچک بودنش که مثل یه کامپیوتر دستی همیشه و همه جا همراهته اما یه فکر غلط بین همه پیش اومده که همه فکر میکنن PPC چون Win روش نصب میشه دیگه مثل PC کار میکنه و میتونه تمومه کاراشو باهاش انجام بده اما این کلا غلطه من خودمم مثل شمام من گروه نرم افزاری دارم و بیشتر به خاطر کارم رفتم PPC خریدم اما الان خیلی خیلی پشیمونم - - - PPC در حد 400-500 تومن اصلا به درد نمیخوره بخواید PPC خوب هم بخرید باید 1 تومن به بالا رو پیاده شید خوب حالا یه خورده فکر کنید چرا آدم پولشو نده یه لپ تاپ ؟؟؟؟؟! هر کاریم که بخوای انجام بدی برات 3 سوت انجام میده هیچ مشکلی هم نداره تنها مشکلش همیشه همراه نبودنشه که همون PPC هم که همیشه همراه کاری از دستش بر نمی آد - - - - - - یه چیز دیگه رو هم یادت باشه Windows Mobile زیاد فرقی با همون Symbian نداره همون برنامه هایی که رو Symbian و... میبینید رو Windows Mobile هم هست و بیشتر از این خیلی کم گیر میاد .... حالا نمیدونم این نظر من بود هرطور خودتون دوست دارید .

Quote:
شاید بد نباشه این هارو بگم ، من یه جورایی اس ام اس بازم ( نمیدونم تو اسمارت فونها راحت تر میشه اس ام اس زد یا گوشی ها معمولی ممنون میشم به این سوال جواب بدین )

خودمم این جوریم و تو این یکی خیلی خیلی به مشکل بر خوردم چون PPC مثل گوشی ها Keyboard نداره اگه جایی مثل خیابون و ... باشید یا باید 1 ساعت قلم در بیاری و وایسی یواش یواش Type کنی یا با انگشت هی خودتو بکشی تا رو یه حرف کلیک کنی ! من قبلا نوکیا داشتم مقام اول تند تایپ کردن SMS رو داشتم یه مسیج 256 کاراکتری رو در عرض 5 ثانیه تایپ میکردم ! اما الان وقتایی که بیرونم و ... SMS میاد مجبورم بی خیالش بشم بذارم وقتی رسیدم یه جا که تونستم بشینم جواب میدم !

Quote:
دوربین گوشی هم بطور نسبی برام مهمه ( نه خیلی )

نه این یکی هم نه ... دوربین PPC خیلی مشکلات داره از همه نظر...

Quote:
آنتن دهی و شارژ خوب

این یکی هم نه !!!!!! آنتن دهی مضخرف... شارژ هم از اون بدتر

Quote:
ضمنا من دانشجوی رشته الکترونیک هستم و مدتی هستش که دارم شروع به یادگیری برنامه نویسی C++ میکنم این هم میشه گفت یکی دیگه از دلایلم برای تعویض گوشی هست .

تو این یکی میشه گفت یه خورده بهتون کمک میکنه اونم چون برنامه هست برا کد نویسی اونم نه اینکه برات Compile هم کنه فقط کد بنویسی اونم کد نویسی آماتور

Quote:
ولی یکم من os 2003 رو با wm5 قاطی کردم الانم که wm6 اومده دیگه هیچی

چیش رو قاطی کردی ؟ Win2003 ویندوز 2003 هست Wm5 هم ویندوز 2005 Wm6 هم تازه اومده Windows 2006 هست که فقط برا بعضی از PPC ها امکان نصب داره !

Quote:
1- چند نوع حافظه در ppc وجود داره بعد ایا ppc ها هم مثل گوشی های معمولی دارای حافظه داخلی (phone memory) و حافظه خارجی ( memory stick) هستن ؟

توی Win2003 این جوری بود که خود ویندوز Memory خود گوشی رو به 2 قسمت Flash Disk و Phone Memory تقسیم میکرد اما از Win3 به بعد برداشته شد و خود گوشی فقط یه Memory داره یعنی با Flash Disk یه جا شده اگرم Memory Card داشته باشی که جدا میشه SDMMC و Phone Memory

m و rom دو چیز مختلف هستند و اصلا کاری به هم ندارن. مموری کارت هم که برای قرار دادن فایلها هستش ولی بدون اون هم میتونی چند روزی!!! باهاش کار کنی. ولی بهتره که وقتی گوشی رو گرفتی تمام برنامه های مورد نیازت رو نصب کنی (حتما روی کارت نصب کن بجز اونهایی که باید حتما روی ram خودش باشن تا بدون مموری هم کار کنن. مثل pocketDiary) و بعد از کل مموریت یه بک آپ رو کامپیوترت بگیری. (هر چی باشه سیستم عاملش ویندوزه و هر از گاهی قاتی میکنه،

Quote:
- در مورد ویندوز موبایل 6 هم بگید که چه فرقی با 5 داره میزان مصرف باطری و ......

من هنوز نصب نکردم نمیدونم...

Quote:
ایا در ppc ها میشه مسیج فارسی گرفت ، ایا میشه دفترچه تلفن رو فارسی کرد ؟؟؟

آره میشه باید برنامه نصب کرد

Quote:
آیا امکان نصب برنامه های جاوا بر روی i-mate ها هست ؟

آره باید Java Virtual Machine نصب کنید اما یه خورده مشکلات خاص خودش رو داره هنوز

P A R H A M
26-07-11, 08:51
سوال و حواب دوستان در مورد جسجم و تایتن :

بنده قصد خرید jasmjam یا Tytn رو داشتم.
بین این دو اختلافی که دیدم اختلاف ظاهرشون بود و در ضمن Tytn هرمیس 200 هست و jasjam هرمیس 100
این که یکی 100 هست یکی 200 نشون دهنده چی هستش؟دلیلی بر برتری یکی تلقی میشه؟

یکی از بچه هایی که jasjam داشت میگفت خیلی گوشی هنگ میکنه (البته برنامه هم زیاد ریخته بود) شما هم این
مورد رو تایید میکنید؟

در ضمن قیمت Tytn خیلی ارزونتر از jasjam هستش (حتی تو خارج از ایران)
برای چی این همه اختلاف قیمت وجود داره؟

تو جعبه tytn چه چیزایی وجود داره؟
تو جعبه jasjam دیدم یک قلم اضافه هم وجود داره به همراه کیف کمری و ...

جوابها :

Quote:
این که یکی 100 هست یکی 200 نشون دهنده چی هستش؟دلیلی بر برتری یکی تلقی میشه؟

فقط شکل ظاهریشون فرق می کنه. هیچ برتری یی به همدیگه ندارن (البته کلید های اطراف d-pad در herm100 فشرده ترن، در مقابل کارکردن با d-pad هرم100 راحت تره)

Quote:
یکی از بچه هایی که jasjam داشت میگفت خیلی گوشی هنگ میکنه (البته برنامه هم زیاد ریخته بود) شما هم این
مورد رو تایید میکنید؟

نه، شدیداً تکذیب می کنیم!!! بعد می گن آیمیت رام های خوبی می ده بیرون!!!
شما اگه تهیه کردید، کافیه یه رام WM6 بریزید روش، تا عمر دارید هنگ نمی کنه دستگاه تا 2-3 ماه دیگه هم برای hermes آپگرید رسمی WM6 می یاد

Quote:
در ضمن قیمت Tytn خیلی ارزونتر از jasjam هستش (حتی تو خارج از ایران)
برای چی این همه اختلاف قیمت وجود داره؟

جسجم آخرین دستگاهی بود که HTC برای i-mate تولید کرد (و می کنه هنوز)

حضور مستقیم htc توی بازار، به گفته ی خود htc یکی از دلایلش کم کردن قیمت ها بود، که همینطورم شد (و همزمان سود فروش دستگاه ها براشون بیشتر شد!)

Quote:
تو جعبه Tytn چه چیزایی وجود داره؟

جواب می شه اینها:
HTC TyTN unit
- User Manual
- Quick Start Guide
- Sync Software CD
- AC Adaptor
- Mini-USB/USB Sync Cable
- Carry Case
- Lithium Ion Polymer battery
- Stereo wired headset with microphone
2 Stylus

با مموری 2 گیگ به راحتی کار میکنه؟
چه برندی از مموری رو پیشنهاد میکنید که سرعتش هم بالاتر باشه؟

بله بدون مشکل کار می کنه. من Sandisk دارم، ولی هر چی (به جز kingstone!!) گرفتید خوبه، Sandisk و A.Data هم مارک های خوبین. فقط موقع خرید یه دونه آک و جعبه دارشو بگیرید.

در مورد هندزفری، (ds970) ، بدون مشکل کار می کنه با hermes 'م. اگه میون آهنگ زنگ بخوره آهنگ قطع می شه، زنگ تماس برقرار می شه ، بعد که تماس قطع شد دوباره آهنگ پخش می شه. من حتی راحت همزمان به کامپیوتر و موبایل وصلش می کنم، می شه آهنگ رو از روی کامپیوتر گوش کرد و اگه کسی تماس بگیره، آهنگ قطع می شه و تماس برقرار می شه، بعد که قطع شد بر می گرده روی کامپیوتر !

بعدم تایتن کیفیت پخش موسیقی روی بلوتوث خیلی بالایی داره اگه بودجه می رسه، پیشنهاد می کنم حتماً تهیه 'ش کنید!

ولی اگر خواستید هندزری سیم دار بگیرید، باید سیم هندزفری اصلی رو از جای میکروفون قطع کنید و هندزفری جدید رو بهش وصل کنید. این تنها راهه ممکنه، چون فکر نمی کنم تبدیل های ExtUSB to 3.5mm ایران موجود باشه. (تایتن بر خلاف اکثر ppc ها، پورت miniUSB نداره، ExtUSB داره؛ از ابتکارات htc !!)

###موقع خرید تایتن هم دقت کنید که شماره سریال گوشی (روی جعبه پرینت شده) از HT636xx بیشتر باشه###

اگر شما ميخواي به قيمت مغازه داري بفروشي خوب اون بحث ديگري است . اصولا کسي اينجا براي فروش موبايل آگهي ميزنه که ميخواد گوشيش به قيمتي بالاتر از قيمت (با يک دنيا پوزش) بزخري مغازه دار به فروش بره . کسي هم اينجا دنبال خريد گوشي دست دومه که ترجيح ميده کلاهي به گشادي خريد گوشي دست دوم از پاساژ علائدين سرش نره و با قيمت معقولتري خريداري کنه . در ضمن توجه داشته باشين که عوارض مغازه دار و سود واسطه هم اين وسط بايد حذف بشه.

1. بازار: در آشفته بازار بازار موبال ايران که فساد در تمام اجزاي اون رخنه کرده قيمت فروش جنس بخصوص دست دوم در مغازه هيچ تناسبي با تعادل عرضه و تقاضا يا سود منطقي دلالي نداره . اين دزد بازار گوشي دست دوم رو بسته به تميزي 50-60% قيمت آکبند البته با گارانتي متفرقه!و شايد 10-20 تومن بيشتر در موارد استثنايي خريداري ميکنه . اين گوشي در سيستم فروش با کلک هايي از تعويض قاب و بسته بندي و آکبند نمودن و الصاق برگه گارانتي تقلبي مجدد و فروش به عنوان گوشي آکبند در موارد تميز گرفته تا مسخره بازي اخير رجيستر شده و نشده که با اين بهانه گوشي هايي که اونقدر داغونن که نميشه آکبندشون کرد رو گرونتر از نو به خلق الله انداخته ميشه . به اين شکل عملا گوشي دست دوم 110 - 80% قيمت آکبند به فروش ميرسه و اختلاف قيمت خريد و فروش يک گوشي دست دوم نسبتا گرون توسط مغازه دار ممکنه به 200 هزار تومن هم برسه . از طرفي تمامي گوشي هاي مدل قديمي ولي آکبند بازار ايران استوک و دست دوم اجناس خارجي هستند .

2. قيمت خوب: براتون يک محاسبه سر انگشتي کنم که صبر کردن تا چه حد و تا چه مبلغ به سود شماست.

a. به فرض که براي يافتن مشتري مناسب هر ماه x هزار تومان از قيمت گوشي کم کنيد . با فرض 680 تومان قيمت فعلي شما با احتساب سود بانکي 18% ماهي بيش از 10 هزار تومان داريد ضرر ميکنيد . پس تا اينجا جمعا 10+ x هزار تومان در هر ماه ضرر کرده ايد . در واقع اگر گوشي خودتون رو 3 ماه ديگه 700 بفروشيد که غير ممکنه چون سير قيمت شما نزولي است و اين نقطه رو قبلا رد کرده ايد) دليلي نداره خوشحال بشيد که به مشتري 670 نقد امروز نفروخته ايد . پس فقط وقتي صبر منطقي است که هستيد 3 ماه ديگه گوشي رو حداقل 30 هزار تومن گرونتر از امروز ميفروشيد که تازه در اينصورت هم سر به سر شده ايد و سودي نکرده ايد که همونطور که گفتم بخاطر ماهي x تومان افتي که در نظر گرفتيد غير ممکنه.

b. در کنار اين فاکتور قدمت نيز هست . 3 ماه ديگه چيزي از گارانتي گوشي نمونده و مدل گوشي 3 ماه قديمي تر شده و احتمال فروش با قيمت بالاتر کاهش پيدا کرده چراکه اجناس هاي تک در طول زمان قيمتشون سير نزولي داره . در واقع احتمال اينکه گوشي شما 3 ماه ديگه 700 فروش بره خيلي کمتر از اونيه که امروز 700 فروش بره . اين وسط شما به عنوان تاجر در مورد جنس تصميم ميگيريد که پذيرش چه مقدار ريسک سرمايه رو داريد .

c. در ضمن اينو در نظر بگيريد که فردا مدلهايي وارد بازار ميشن که امکانات کمتري دارن (مثلا سي پي يو 400) اما در سوي ديگه کفه ترازو wm6 و نو و به روز بودن + گارانتي باعث ميشه مشتري اونا رو انتخاب کنه چراکه جنس مدل بالاي امروز جنس ميان مدل فردا است . فروش يک بنز 230 مدل 1995 آسونتره يا کرولا صفر مدل 2007 ؟

در کشورهاي غربي با همين محاسبات در پايان فصل شما ميتونيد اجناس رو 50% قيمت خريداري کنيد چراکه سود حاصل از فروش نقد با ايجاد توان يک معامله جديد + سود virtual که از گردش مالي اون پول حاصل ميشه برآيندش مثبت هست و بازار طوري تنظيم شده که خريدار و فروشنده هردو از اين گردش مالي مثبت سود مناسب ميبرن.

3. از رده خارج شدن: اين فاکتور رو من اضافه ميکنم. در نظر داشته باشيد که wm6 آماده شده و wm5 بخواهيد يا نخواهيد از رده خارج ميشه و شايد يکي دوماه با کلک نخ نماشده ي فروشندگان با بهتر دونستن جنس قديمي و اينکه ديگه توليد نميشه چند صباحي قيمتش بطور کاذب بالابره که البته خودشونم طي اين مدت حاضر نيستن مدل قديمي رو از شما بردارن ولي پس از ورود جنس جديد مدلهاي قديمي با افت ناگهاني قيمت روبرو خواهند شد مگر اينکه يک بازي جديد مثل رجيستر بازي از جيب دولت مهرورزي در بياد . گوشي هاي تاپ رنج مثل جسجار بيش از بقيه مشمول اين قضيه هستند.