PDA

مشاهده نسخه کامل : مصاحبه با افشین رستم شیرازی ، نفر اول رشته FIFA PC

Shahryar
18-07-11, 13:00
طی روز های گذشته بازیکن ها به رقابت در بازی FIFA کامپیوتر ( PC ) پرداختند و برنده سرانجام دیروز مشخص شد .

از این رو مصاحبه ای ترتیب دادیم تا بتونیم بیشتر با نفر اول این رشته یعنی آقای افشین رستم شیرازی آشنا بشیم . :wink:

شهر سخت افزار : خسته نباشید ! لطفاً خودتون را بیشتر معرفی کنید .
رستم شیرازی : ممنون . من افشین رستم شیرازی هستم ساکن و اهل اصفهان و در حال حاضر هم دانشجوی رشته مکانیک دانشگاه آزاد خمینی شهر .

شهر سخت افزار : روزی چند ساعت به طور میانگین بازی می کنید ؟
رستم شیرازی : بستگی به درس ها داره بیشتر . توی دبیرستان و توی دانشگاه میانگین روزی 3-4 ساعت بازی می کنم ولی سال کنکور کلاً بازی نکردم .

شهر سخت افزار : فکر میکنی چه قدر توی دبیرستان گیمینگ روی کیفیت تحصیلیت تاثیر گذاشت ؟ به نظرت میشه گیمینگ را در کنار درس با کیفیت مطلوب دنبال کرد ؟
رستم شیرازی : توی دبیرستان گیمینگ روی کیفیت تحصیلیم تاثیر منفی گذاشت ولی در کل اگه برنامه ریزی داشته باشی میشه جفتش را در حد مطلوب دنبال کرد ، کاری که من از شروع دانشگاه دارم میکنم .

شهر سخت افزار : گفتید در رشته مکانیک تحصیل می کنید در حالی که هیچ ارتباطی بین مکانیک و گیمینگ نیست . اگه توی ایران رشته ساخت بازی های کامپیوتری ایجاد بشه در کدوم رشته تحصیل میکنی ، مکانیک یا ساخت بازی ؟
رستم شیرازی : قطعاً ساخت بازی ! حتی حاضرم یک سال دیگه کنکور بدم تا برم این رشته . چون گیمینگ را واقعاً بهش علاقه دارم .

شهر سخت افزار : از چه چیز گیمینگ بیشتر از همه خوشت میاد ؟
رستم شیرازی : استرسش ! :1. (27):

شهر سخت افزار : تا حالا در مسابقات جهانی بازی های کامپیوتری ( WCG ) شرکت کردید ؟
رستم شیرازی : بله . در مسابقات 2005 سنگاپور شرکت کردیم که توی رنکنیگ کلی 20 ام شدیم . البته باید اشاره کنم که ما اصلاً نمی دونستیم قراره اعزام بشیم و دو هفته قبل از بازی ها به ما گفتند در حالی که ما بی خبر دو ماه با فیفا قدیمی تر تمرین کرده بودیم .

شهر سخت افزار : قدرتمند ترین تیم های شرکت کننده در بازی های کامپیوتری از چه کشور هایی هستند؟
رستم شیرازی : در زمینه بازی های اسپرت با اختلاف زیاد آلمان قوی ترین کشور و در زمینه بازی های استراتژیک کشور های چین و کره فوق العاده هستند .

شهر سخت افزار : کیفیت قطعات ، نظم مسابقات و داوری چه طور به نظرت ؟
رستم شیرازی : کیفیت قطعات خیلی خوب بود . سیستم ها 8 تا 8 تا شبکه شدند بودند و هیچ تاخیر یا گیری توی بازی ها نبود . نظم مسابقات به نظرم فوق العاده بود و داوری هم خیلی عالی بود ، البته نه به خاطر اینکه من برنده شدم ! (:1. (35):) واقعاً خوب بود .

شهر سخت افزار : قوانین مسابقات فیفا در مسابقات رسمی مثل اینجا یا WCG را میتونی به صورت خلاصه برای ما بگی ؟
رستم شیرازی : مسابقات توی دو نیمه 6 دقیقه ای برگزار میشه و کلاً نزدیک به 15 دقیقه طول میکشه . سختی بازی Legendary هست و مصدومیت غیر فعاله چراکه فیفا یکسری باگ داره مثل تکل زدن از کنار که باعث مصدومیت بازیکن و در نتیجه بی مزه شدن بازی میشه . تیم و ترکیب دلخواه نمیشه ایجاد کرد و باید از بین ترکیب ها و تیم های پیشفرض فیفا انتخاب کرد .

شهر سخت افزار : پیشنهادت برای برگزاری سال آینده چیه ؟
رستم شیرازی : اطلاع رسانی بهتری انجام بشه . مثلاً از یک ماه قبلش دیگه همه بدونند که همچین رویدادی قراره برگزار بشه . البته ما چون جزو تیم برگزاری هم بودیم (!) از طریق Leader تیممون اطلاع پیدا کردیم .

شهر سخت افزار : ببخشید متوجه نشدم ، شما هم شرکت کننده بودید هم عضو تیم برگزاری ؟!
رستم شیرازی : ببینید من توی کلن Fifa Group یا FG که یکی از حرفه ای ترین کلن های فیفا توی ایران هست و وب سایتش هم ( Fifagroup.net ) قوی ترین وب سایت اطلاع رسانی فیفا در ایران هست . لیدر کلن ما آقای مرتضی منتظر الظهور هست که یکی از مشهور ترین و پرافتخار ترین گیمر های ایران هست . ایشون مدیر فنی برگزاری مسابقات و سرداور مسابقات فیفا هستند . از این طریق ما به موقع اطلاع پیدا کردیم .

شهر سخت افزار : فکر میکنی اگه اطلاع رسانی بهتر بود ، گیمر های بیشتر و بهتری شرکت میکردند ؟
رستم شیرازی : گیمر های بیشتر بله ولی بهتر نه . چون الان بهترین گیمر های ایران همه هستند چراکه توی ایران یک لینک قوی بین گیمر های حرفه ای ایجاد شده که هر جا مسابقه ای باشه بقیه هم مطلع میشند .

شهر سخت افزار : گیمر ها باید نفری 15 هزار تومن برای شرکت توی این مسابقه پرداخت می کردند . به نظرت این مبلغ معقوله ؟
رستم شیرازی : اگه اسپانسر هایی باشند که این مبلغ را تقبل کنند به نظرم خیلی بهتر هست .

شهر سخت افزار : شاید اسپانسر ها بتونند هزینه ثبت نام تعدادی را تقبل کنند ولی چون نزدیک به 1000 نفر شرکت کردند مبلغی نزدیک به 15 میلیون تومن فقط صرف این قضیه باید میشد . به نظرت اگه قسمتیش را اسپانسر ها بخواند بدند و قسمتیش را گیمر ها مبلغ معقول چه قدر باید باشه ؟
رستم شیرازی : همین 15 تومن معقوله !!!

شهر سخت افزار : نظر دوستانتون که از شهر های دیگه اومدند در مورد برگزاری مسابقات چی بود ؟
رستم شیرازی : از خوابگاه ها ناراضی بودند به خصوص اینکه توی این گرما کولر نداشتند و بعضیشون حتی رفتند و هتل گرفتند .

شهر سخت افزار : چه اقداماتی میشه انجام داد تا گیمر های حرفه ای تری توی همچین مسابقاتی شرکت کنند ؟
رستم شیرازی : مسابقات انتخابی برگزاری بشه تا افرادی که حتی بلد نیستند کیبوردشون را تنظیم کنند ، شرکت نکنند .

شهر سخت افزار : مسابقات انتخابی به نظرت آنلاین باید برگزار بشه یا حضوری ؟ چرا؟
رستم شیرازی : قطعاً حضوری . چون توی آنلاین یکی اینکه به دلیل سرعت پایین همه نمیتونند شرکت کنند و یکی دیگه اینکه تاخیرات شبکه ایجاد میشه و از همه مهم تر شباهتی چندان به بازی روی LAN نداره .

شهر سخت افزار : پیشنهاد ما به دوستان برگزار کننده این بود که از سال آینده ثبت نام تیمی وجود داشته باشه و تیم ها اسپانسر های جدا داشته باشند که از نظر مالی و تجهیزات ساپورتشون کنند . نظرتون چیه ؟
رستم شیرازی : به نظرم فوق العاده میشه . الان یکی از دغدغه های گیمر های ما مسائل مالی هست که برای مثال توی یک مسابقه جهانی نمیتونند هزینه سفر و تجهیزات را پرداخت کنند و در صورت ساپورت مالی و تیمی به نظرم ایرانی ها جزو چهار تیم برتر دنیا خواهند بود .

شهر سخت افزار : بعضی از تیم های حرفه ای دنیا مربی دارند و تحت نظر مربی تمرینات حرفه ای انجام میدند . وضعیت تیم های ما چه جوریه ؟
رستم شیرازی : در مورد تیم خودمون میگم . ما یک لیدر داریم که در واقع مسئولیت هاش تا حدودی شبیه مربی هست و ما را تمرین میده . البته تمرینات مثل تمرین های فوتبال واقعی نیست که یک روز فقط شوت تمرین کنند بلکه بیشتر روی تکنیک های در حال بازی و زمان بندی تمرینات برگزار میشه .

شهر سخت افزار : یکی از مشکلاتی توی این دوره برگزاری مسابقات هست اینه که بازدید کننده نمیتونه گیمر را ببینه . به نظرت اگه توی یک فضای باز مسابقات برگزار میشد و امکان مشاهده نزدیک بین گیمر و بازدیدکننده بود چه طور بود ؟
رستم شیرازی : ببینید اینکه بازدید کننده به طور مستقیم با گیمر در تماس باشه به نظرم خیلی خوب نیست چون تمرکز گیمر را بهم میزنه ولی اگه مثل WCG شیشه های مخصوص استفاده بشه که صدایی از تماشاگران به گیمر نرسه میتونه خوب باشه .

شهر سخت افزار : ممنون که وقتتون را به ما اختصاصی دادید ، موفق باشید .
رستم شیرازی : خواهش میکنم ، شما هم موفق باشید .

امیدواریم که این مصاحبه مورد توجه شما کاربران عزیز قرار گرفته باشه .

شــــاد بـــاشـــید ! :give_rose: