PDA

مشاهده نسخه کامل : یک سوال کوچولو

abayboy
06-07-11, 00:29
با سلام
من تازه یک فلش 8گیگ خریدم (patriot)
سوالی که دارم اینه که فلش قبلیم(کینگستون) رو هر وقت میخواستم فرمت کنم روی fat32 ,4096byte
بود ولی این یکی روی fat32 , 16kilobite
میشه بگید موضوع چیه و کدوم درسته؟
:1. (28):

designme
06-07-11, 11:11
با سلام
من تازه یک فلش 8گیگ خریدم (patriot)
سوالی که دارم اینه که فلش قبلیم(کینگستون) رو هر وقت میخواستم فرمت کنم روی fat32 ,4096byte
بود ولی این یکی روی fat32 , 16kilobite
میشه بگید موضوع چیه و کدوم درسته؟
Only the registered members can see the link

سلام عزیز
اطلاعات در قالب فیلد ها و تو مجموعه ای به اسم رکورد بر روی حافظه ها ذخیره میشن که این مورد مربوط به هر دوی حافظه های دیسکی(مغناطیسی، نوری و ...) و جامد(فلش ها و ...) میشه
خود رکورد ها در مجموعه بزرگتری به اسم بلاک مدیریت میشند
نسبت به حجم حافظه و سرعت قابل دسترسی و چگالی ساخت حافظه شرکت سازنده شناسه ای رو برای حافظه به عنوان شناسه پیشفرض رو تنظیمات سخت افزاریش ثبت میکنه
عدد 4096 اندازه شناسه بندی برای هر بلاک توی حافظه هستش
از اونجایی که هر رکورد شامل حافظه ای هرز مابین فیلد هاش هست و هر بلاک شامل حافظه ای هرز میان رکورد هاش هست، هر فایل هم شامل حافظه ای هرز مابین بلاک هاش هست که اندازه بزرگ یا کوچیک برای این شناسه(سایز بلاک) میتونه تو سرعت دست یابی به رکورد مورد نظر و مکزیمم حجم قابل استفاده از کل حافظه بسیار موثر باشه
حالا این فلش جدید شما محتملا باید سرعت خوندن و نوشتن بیشتری نسبت به قبلیه داشته باشه چرا که اندازه شناسش 4برابر بیشتره و این یعنی در هر واکشی سیستم نزدیک به 4 برابر رکورد بیشتری میتونه واکشی میشه(با در نظر گرفتن ضریب بلاک بندی ثابت-البته این با ضریب بلاک بندی ثابت هم به هیچ وجه به معنای سرعت 4 برابری نیست)
شناسه بیشتر غیر از سرعت دسترسی باعث استفاده بهینه تر از حافظه میشه، یعنی این فلش 8گیگ شما با شناسه 16کیلو بایتی شده 8گیگ والا درصورت امکان فرمت با مقدار 4096 هیچ گاه نمیتونه به حجم 8 گیگ برسه(چرا که حافظه های هرز میان بلاکی بیشتر میشن):whistle:
امیدوارم مفید بوده باشه-موفق باشید

abayboy
06-07-11, 18:38
یادم رفت اینو بپرسم اگه به یک سیستم که با یک هارد ساتا 500 گیگ کار میکنه یک هارد 160 گیگ قدیمی وارد مدارش کنم مشکل ساز میشه با توجه به اینکه ساتا سرعتش بیشتره؟
البته ویندوز تو 500 نصبه

designme
06-07-11, 21:00
یادم رفت اینو بپرسم اگه به یک سیستم که با یک هارد ساتا 500 گیگ کار میکنه یک هارد 160 گیگ قدیمی وارد مدارش کنم مشکل ساز میشه با توجه به اینکه ساتا سرعتش بیشتره؟
البته ویندوز تو 500 نصبه

اگر هارد 160تون هم ساتاست مسلما خیر
اگر هم ide هست، عملا اطلاعی ندارم ولی نباید مشکلی تو کار همزمان با sata داشته باشه حتی اگر ویندوزتون روی هارد قدیمی باشه