PDA

مشاهده نسخه کامل : بحث در مورد حرارت مادربرد و CPUو نحوه کولینگ آنها

majid7
08-05-11, 01:11
سلام
من مادر برد ASUS P8P67 Pro(B3 با 4 گیگ رم Corsair 2000 DDR3 و کارت گرافیک 5570 و CPU intel 2400(3.1 دارم.
بعد از اسمبل کردن ونصب برنامه مادر برد که یه قسمت اون هم دمای مادر برد رو نشون میده به میزان حرارت بیش از حد مادر برد که تاثیر زیادی هم روی دمای CPU داره پی بردم.
بعد از 15 دقیقه فقط در حالت روشن و بدون استفاده (دمای اتاق 26)دمای مادربرد 40 و CPU به 57 و حتی یه دفعه به 60 رسید.
البته کیس من معمولیه.مدل Pars از شرکت ایرانی GREEN.
رفتم فن CPU رو تعویض کردم و یه فن حرفه ای گرفتم با هیت سینک بزرگ و فن 12 چهارسیمی و...pccooler hp-1216x
البته اگر به شرکت GREENبر نخوره متوجه شدم مقداری از افزایش دمای فضای کیس بابت اینه که فن 12 کیس که در پشت ان قرار داره هوا رو از بیرون به داخل میاره که با پشت و رو کردن فن وتغییر مسیر هوا از فضای داخل کیس به بیرون حدود چندین درجه حرارت مادربرد خنکتر شد.نمیدونم اونها اشتباه کردن و یا .....
بعد یه فن 12 هم روی درب سمت چپ نصب کردم که هوا رو از بیرون به داخل کیس میرسونه.
یه فن کوچکتر هم با چسب سیلیکون جلو همین فن12 گذاشتم که سرعت رسوندن هوارو به قسمت هیت سینک چیپ P67زیاد میکنه.البته چندین روز روی اینکه این فنها رو در کجا و چه موقعیتی و با چه زاویه ای نصب کنم کار کردم.
الان حرارت مادربرد و CPU در فضای خونه 26 درجه به این شرحه:
هنگام روشن شدن
مادربرد 27
CPU 38
بعد از 30 دقیقه:(با استفاده از فنهای کار گذاشته شده)
مادربرد 30 الی31
45الی 47 CPU
با اسوس تایوان هم تماس داشتم برام ایمیل کردن تا دمای 70 درجه برای CPUمشکلی نیست.
سرنون رو هم درد اوردم.سوال من اینه این درجه به نظر شما چطوره؟
مادر برد و CPU شما در چه حرارتیه؟
اطلاعاتی تکمیلی در این مورد دارین؟
از چه سیستمهایی برای کولینگ سیستم بصورت حرفه ای و آماتور استفاده کنیم؟
چه تاثیری حرارت زیاد عمر مادربرد و CPU داره؟
این بحث میتونه برای کسانی که سیستم رو خودشون جمع میکنن مفید باشه

saeid pc
08-05-11, 09:55
دماها عادیه از نظره من مشکلی نداره.
شما در صورتی که بایوسو داده باشه بایوسو اپدیت کنین.
درایو گرافیک اپدیت بشه.

majid7
08-05-11, 13:25
بایوس من اخرین ورژن رو داره و کاملا" اپدته.کلا" آپدیت بایوس چه میزان تاثیر در کاهش دمای مادر برد و CPU داره؟و چگونه ااین تاثیر رو میذاره؟
در مورد اپدیت درایو گرافیکی هم اطلاعاتی بدین ممنون

fhvolvo1372
09-05-11, 20:13
کجاش طبیعیه؟؟؟
منم همین مشکلو داشتم.
cpu intel pentium E5300 2.6GHz
main: asus p5kpl se
اینو وقتی روشن میکردم و 20 دقیقه بیکار بود دمای مادربورد میرفت رو 45 و سی پی یو روی 65.
بعدش رفتم یه فن 12 وصل کردم پشتش و فن سی پسی یو رو عوض کردم.
از این فن های حرفه ای با سینک بزرگ.الان خوبه.
دما بعد از تعویض فن
cpu temperature:34 C
mainboard temp:35 C
مشکل شما از جای دیگست

majid7
10-05-11, 14:55
من الان مشکل ندارم .دمای مادربردم بعد از 2 ساعت کارکرد در دمای 26 درجه اتاق به 31 بیشتر نمیرسه و cpu به ماکزیمم 45
در ابتدا منم مشکل شما رو داشتم و بعد با کار گذاشتن انواع فن دمای 60 رو به 45 ومادربرد با45 رو به 31 رسوندم البته چند روز فنهای متفاوت و جاهای متفاوت کیس تست کردم.
بیشترین دمای مادربرد و CPU رو فن 12 سانتیمتری که هوای داخل کیس رو به خارج هدایت میکند کاهش داد.
به هر حال تخلیه هوای داخل کیس از یک طرف کیس و ورود هوا از طرف دیگر کیس کمک بسیاری به پایین اوردن دمای مادربرد و CPUداره.چیزی که کمتر قبلا" بهش اهمیت میدادم و الان سفارش میکنم کیس با چندین فن بخرین.
البته استفاده نکردن از فن حرفه ای و ...ممکنه در کوتاه مدت مشکلی ایجاد نکنه ولی مسلما" در دراز مدت عمر مفید مادربرد و سایر قطعات رو کاهش میده.

من الان برای هارد/CPU/پاور هرکدام 1 عدد و برای کیس 3 عدد فن دارم درمجموع 7 ولی بدون صدا

majid7
21-05-11, 19:40
امیدوارم مطالب بالا کافی برای کسانی که مشکل گرما در سیستم خود رو دارن باشه

majid7
31-05-11, 19:36
دوستان اگر ممکنه با ذکر نوع مادر برد و CPU میزان حرارت رو اعلام کنند تا از نظر حرارت به یک استاندارد دست پیدا کنیم.
با تشکر

mehrdad_ab
31-05-11, 21:17
دوستان اگر ممکنه با ذکر نوع مادر برد و CPU میزان حرارت رو اعلام کنند تا از نظر حرارت به یک استاندارد دست پیدا کنیم.
با تشکر
دمای cpu و مادربرد به خیلی عوامل بستگی داره
شما چی مد نظرتون هست ؟

mrwalt
01-06-11, 00:25
سلام این سیستم منه:
P8P67
Core i7 2600
اینم وضعیت دما
CPU:نهایت 45
MB:نهایت 43
همه چی خوبه؟

ealireza
01-06-11, 02:07
عالیه !!
مال منم همینا بود مین سوخت1!!!! :))

mehrdad_ab
01-06-11, 11:34
سلام این سیستم منه:
P8P67
Core i7 2600
اینم وضعیت دما
همه چی خوبه؟
همه چیز نرماله

majid7
01-06-11, 13:32
دمای cpu و مادربرد به خیلی عوامل بستگی داره
شما چی مد نظرتون هست ؟
حرف شما کاملا" درسته به نوع فن به دمای اتاق به سیستم تهویه داخل کیس ... بستگی داره.
من این تاپیک رو راه انداختم تا با هر شخصی با هر شرایط خودش برای دوستان بگه دمای cpu و مادربردش چه اندازه است تا یه اماری در این مورد داشته باشیم.این میتونه باعث بالا رفتن سطح اطلاعات بصورت استفاده از تجربه دیگران در مورد حرارت بشه
ممنون

majid7
01-06-11, 13:41
سلام این سیستم منه:
P8P67
Core i7 2600
اینم وضعیت دما
همه چی خوبه؟
دوست عزیز مبینید که با توجه به اطلاعات شما به مشکلات تون پی میبرین.
من خودم اگر اوایل بحث رو بخونید متوجه میشین مادربردم تقریبا" مانند شماست.اما با سیستم تهوه ابتکاری خودم دمای مادر برد رو به 31 درجه رسوندم و دمای cpu 45
از نظر من فاصله 2 درجه دمای مادر بردتون و CPU نشان دهنده اینه که فن cpu داره با حد اکثر توان مصرفی کار میکنه تا دما رو به 45 برسونه.خلاصه مصرف برق بیشتر+افزایش صدای فن CPU و در نهایت به قول دوستمون باعث از بین رفتن مادربرد خواهد شد.(هر چند از فن حرفه ای برای CPU استفاده کرده باشین.
لطفا" دوستان و شما هنگام اعلام جزئیات سیستم نوع فن خود و کیس و تعداد فن های داخل اونو بگین تا تصمیم بهتری در مورد کاهش دمای سیستم به شما عزیزان داده بشه.
لازم به یاداوری پایین بودن دمای مادربرد و CPUباعث افزایش عمر مفید قطعات نامبرده میشه.

mrwalt
02-06-11, 17:09
خوب من چی کار کنم دما تا جایی که میشه بیاد پایین
1 فن CPU داره که فن فابریکشه
1 فن پشت کیس هست از این معمولیاس به قیافش میاد چرت باشه
کیث هم گیرینه جلوش نوشته MD121
یه فن هم زیر پاور هست
راستی من کیسو گذاشتم تو جا کیسی که کنار میز درست میکنن پایین اینور اونورشم دیواره میزه دیگه اونجا باشه بهتره یا بیارمش بالا رو میز بزارم؟
یه سوال دیگه من دو طرف کیس که در داره رو در اوردم اینجوری بهتره؟
با این اوضاع چیکار کنم چی اضافه کنم،چی کم کنم؟

majid7
02-06-11, 20:41
به نظر من و تجربه ای که در این مورد بدست اوردم پیشنهادات زیر و برات دارم:
1-کیس خودتو عوض کن و یه کیس خنک تر با فن های زیادتر مانند X3 یا X5 یا هر کیس با هر برند و فن های زیادتر بگیر و هزینه کن.
خوب اگر نمیخواهی هزینه کنی راه چیه؟
من کیست رو توی سایت گرین دیدم.میتونی ابتکاراتی داخل کیس انجام بدی و به درجه مطلوب برسی.
-یک فن سایز فن CPU(فکر کنم 8 سانتیمتره) بگیر و با هر ترفندی و با چسب سیلیکون در فاصله 8 تا 10 سانتیمتری چیپ اصلی مادر بردت که به اون هیت سینک ابی رنگ نصب شده (که روی اون نوشته ASUS)روبروی ان نصب کن طوری که باد رو مستقیما" به هیت سینک چیپ اصلی بزنه.
-یه فن 12 سانتیمتر رو دقیقا" جلوی توری هوای درب سمت راست با چسب سیلیکون طوری نصب کن که هوا رو از بیرون به تو بده و با د این فن به مادر برد بخوره در کنار فن قبلی.یعنی این دو فن در کف مادربرد با حدود 7 تا 10 سانتیمتر نصب میشه.
-اکر فنهات 4 سیم یا 3 سیم باشه میتونه به خود مادر برد نصب بشه و از طریقه برنامه AI_Suite_II قابل تنظیم خواهد بود.در غیراین صورت به پاور وصل کن.
-اگر فن پشت کیس هوا رو از بیرون به داخل میاره اونو باز کن و برعکس جا بزن تا هوای کیس رو از داخل به بیرون ببره
من با این کار ابتکاری دمای مادر برد رو از 45 به 30 الی 31 رسوندم.چارها ی هم نداشتم چون کیسم رو تازه خریده بودم و نمیخواستم هزینه بیشر بکنم.
در ضمن بعد از این کا رها اگر زمانی پول داشتی یه فن حرفه ای بگیر و CPU رو هم خنک تر کن
امیدوارم تونسته باشم مشکلت رو با حدود کمتر 10 هزارتومن حل کرده باشم .نتیجه رو هم برای دیگران گزارش کن.با 7 هزار تومن میتونی این دو فن رو تهیه کنی
دمای 45 برایمادر برد زیاده وبیشتر به حرارت چیپ اصلی مادر برد بر میگرده و باعث با لا رفتن دمای CPU هم میشه.ولی جهت اطلاع شما بگم دمای CPU تا 70 میتونه بالا بره ولی عقلانی نیست.

rambo2020
02-06-11, 21:02
فن های زیادتر الزاماً باعث کاهش دما نمی شه, مثلا در جایی که دمای محیط 35 درجه هست نباید انتظار داشته باشی دمای مادر برد بیاد روی 30 درجه یا کمتر!!!

rambo2020
02-06-11, 21:11
سلام این سیستم منه:
P8P67
Core i7 2600
اینم وضعیت دما
همه چی خوبه؟
دمای مادربردت بالاست, باید حدود 30 تا 35 باشه(در حالت عادی)!
از چه کیسی و چه تعداد فن استفاده می کنی؟!

mrwalt
02-06-11, 21:12
درایور مادربرد رو که نصب کردم یه نرم افزار هم نصب شد مشخصات سیستم با دما رو نشون میده این نرم افزار الکیه یا واقعا دما رو درست نشون میده؟
یعنی اگه کولر خونه رو روشن کنم این نرم افزار نشون میده دما اومده پایین ؟

majid7
04-06-11, 08:27
مادر بردت نرم افزار AI_Suite_II رو همراه خودش داره که دما رو واقعی نشون میده باید دما رو با اون چک کنی .
کولر خونه رو روشن کنی احتمالا" تغییراتی خواهی دید ولی این چاره کار نیست.توضیحات بالای منو انجام بده وضعین دمات عادی میشه همانطور که میبینی بقیه دوستان هم نظرشون اینه که دمای مادر بردت بالاست.زودتر نجاتش بده.

majid7
04-06-11, 08:30
فن های زیادتر الزاماً باعث کاهش دما نمی شه, مثلا در جایی که دمای محیط 35 درجه هست نباید انتظار داشته باشی دمای مادر برد بیاد روی 30 درجه یا کمتر!!!

کاملا" درسته و راهی جز استفاده از فن جهت خنک کردن چیپ اصلی مادر برد وجود نداره اگر داره و اطلاعاتی در این مورد دارین بنویسید ممنون میشیم

mahone
17-09-16, 10:01
سلام.
مشخصات سیستمم
amd phenom ii x6 1090t
فن سی پی یو cooler master tx2
مادربردم asus m5a97 rev 1.0
نرم افزار AMD OVERDRIVE رو که نصب کردم :
درجه حرارت سی پی یو در حالت معمولی بین 35 تا 38 سرعت فن 800 و در حالت لود کامل 65 سرعت فن 1600
مادربردم بصورت زیر در حالت معمولی :
TMPIN 1 : 41 C
TMPIN 2 : 34 C
TMPIN 3 : -127C
TMPIN 4 : -259 C
در حالت لود :
TMPIN 1 : 71C
TMPIN 2 : 65 C
والا من که سر در نیاوردم TMPIN چیه؟؟؟؟ کسی میدونه
کیسم هیچی فن نداره ولی دراش بازه.

AMD>INTEL
17-09-16, 10:10
سلام.
مشخصات سیستمم
amd phenom ii x6 1090t
فن سی پی یو cooler master tx2
مادربردم asus m5a97 rev 1.0
نرم افزار AMD OVERDRIVE رو که نصب کردم :
درجه حرارت سی پی یو در حالت معمولی بین 35 تا 38 سرعت فن 800 و در حالت لود کامل 65 سرعت فن 1600
مادربردم بصورت زیر در حالت معمولی :
TMPIN 1 : 41 C
TMPIN 2 : 34 C
در حالت لود :
TMPIN 1 : 71C
TMPIN 2 : 65 C
والا من که سر در نیاوردم TMPIN چیه؟؟؟؟ کسی میدونه
کیسم هیچی فن نداره ولی دراش بازه.

اون دمایی که برای سنسورهای مختلف روی برد هست . که البته مشخصه غلط هستند .
باز بودن در کیس هم کمکی نمیکنه و باعث اختلال گردش هوا میشه . باید با نصب فن روی سیستم و بستن کیس گردش هوا را اصلاح کنید .