PDA

مشاهده نسخه کامل : یه سوال در مورد مادربوردهای high-end

tokio_hotel
17-03-11, 11:44
Only the registered members can see the link

بچه ها همانطور که در تصویر بالا میبینین اطراف cpu یه فلزهایی هست که با لوله به هم متصل شدن.
میخام بدمنم اینا چیه؟آخه در بعضی مادربوردها این لوله به فلز چیپ مادربورد هم وصله.داخل این لوله ها چیه؟
تاثیرشون چقدره؟
راستی این مادربورد هم p67a ud3p هست میخام بدونم در آینده میتونم یه 580 دیگه کنار این sli کنم .
در ضمن cpu من 2500k هست

tokio_hotel
17-03-11, 14:47
یعنی کسی نیست اینجا بگه اینا کاربردشون در مادربورد چیه؟

mehrdad_ab
17-03-11, 16:01
یعنی کسی نیست اینجا بگه اینا کاربردشون در مادربورد چیه؟
سلام ،
عزیز ، این لوله ها همون هیت سینکه به شکل پیشرفته هستند که داخلشون گاز هست برای تسریع در انتقال گرما.
بله ؛
چیپ سندی بریدج از sli پیشتیبانی می کنه

MR TASH
17-03-11, 16:30
اگه این هتسینگ ها نباشه مادربرد می سوزه و بیشتر مادربردهای از این هتسینک ها استفاده می کنند که در اورکلاک های بالا پایدار باشند با توان 100

nima_hl
17-03-11, 19:41

بچه ها همانطور که در تصویر بالا میبینین اطراف cpu یه فلزهایی هست که با لوله به هم متصل شدن.
میخام بدمنم اینا چیه؟آخه در بعضی مادربوردها این لوله به فلز چیپ مادربورد هم وصله.داخل این لوله ها چیه؟
تاثیرشون چقدره؟
راستی این مادربورد هم p67a ud3p هست میخام بدونم در آینده میتونم یه 580 دیگه کنار این sli کنم .
در ضمن cpu من 2500k هست

همانطور که دوستان فرمودند این لوله ها ( هیت پایپ ) کارشون انتقال دما از نقاط گرم به نقاط خنک هستند

فرض بفرمائید که شما از یک فن تاور حرفه ای استفاده میکنید که جهت وزش بادش به سمت یکی از دو هیت سینک باشه ، اگر این هیت پایپ بین دو هیت سینک نباشه یکی از هیت سینکها داغ میشه و دیگری به دلیل جریان هوا خنک میمونه

ولی در این حالت به هر یک از هیت سینکها جریان هوا برسه باعث خنک شدن هیت سینک دیگه هم میشه

Over_Cracker
17-03-11, 19:49
سلام.

مادربرد خیلی خوبی برای اورکلاک هستش اما اصلا به فکر SLI/CrossfireX نباشید. کنترلر PCI-e پردازنده های سندی بریج حداکثر از پهنای باند X16 پشتیبانی میکنند و دوگانه X8،X8.

شما اگر SLI/CrossFireX براتون اهمیت داره،میبایست از مادربردی استفاده کنید که کنترلر اختصاصی NF200 رو داشته باشه تا پهنای باند رو به 32X ترنسلیت کنه.

مادربرد های زیادی از گیگابایت،از این قابلیت برخوردارند که اگر خواستید میتونیم در موردشون صحبت کنیم.

tokio_hotel
18-03-11, 12:30
باید در هت سینگ اینا فن بزاریم تا خنک بشه؟

moreb
18-03-11, 12:32
باید در هت سینگ اینا فن بزاریم تا خنک بشه؟

خیر احتیاجی ندارد

saeid pc
18-03-11, 13:06
سلام.

مادربرد خیلی خوبی برای اورکلاک هستش اما اصلا به فکر SLI/CrossfireX نباشید. کنترلر PCI-e پردازنده های سندی بریج حداکثر از پهنای باند X16 پشتیبانی میکنند و دوگانه X8،X8.

شما اگر SLI/CrossFireX براتون اهمیت داره،میبایست از مادربردی استفاده کنید که کنترلر اختصاصی NF200 رو داشته باشه تا پهنای باند رو به 32X ترنسلیت کنه.

مادربرد های زیادی از گیگابایت،از این قابلیت برخوردارند که اگر خواستید میتونیم در موردشون صحبت کنیم.
مظاهر جان این چیپ nf200 تا اون جا که من میدونم تو سری هایی که خود cpu فقط 16 هست یک نوع تبلیغاته و هیچ کارایی نداره.
ممنون میشم یکم در موردش توضیح بدین.

Over_Cracker
18-03-11, 13:51
سعید جان،دقیقا بر عکس این موضوع صادق هستش. کارایی NF200 در همین شرایط و کمبود پهنای باند خودشو نشون میده.

من الان مادربرد GA-P67A-UD7 رو در اختیار دارم که برای پشتیبانی از 3way SLI/CrossfireX از چیپست NF200 بهره میگیره،برای روشن تر شدن موضوع من از دیاگرام داخل دفترچه مادربرد یه تصویر میزارم:

Only the registered members can see the link (Only the registered members can see the link)

کنترلر PCI-e X16 داخل قسمت System Agent پردازنده قرار داره و چیپست NF200 هم در وسط مادربرد که در شروع پروسه یک باس PCI-e بین این دو قسمت شکل گرفته ...در مرحله بعد توسط چیپست NF200 دو LANE X16 خروجی داده میشه. (تا اینجا کانفیگ دو گانه SLI/cross با پهنای X16،X16 مهیا شده) برای کانفیگ های بیشتر هم از دو خروجی X16 سویچ های X8 گرفته شده که کانفیگ های سه گانه رو امکان پذیر میکنه.

saeid pc
18-03-11, 21:12
ممنون مظاهر جان.
میگم به این دیاگرام نگاه کن خب برای cpu بیشتر از 2تا مسیر نیست چه طور میتونه یک چیپ روی cpu تاثیر بزاره.
این قظیش مثله h67 که گفتی؟

Over_Cracker
18-03-11, 22:11
ممنون مظاهر جان.
میگم به این دیاگرام نگاه کن خب برای cpu بیشتر از 2تا مسیر نیست چه طور میتونه یک چیپ روی cpu تاثیر بزاره.
این قظیش مثله h67 که گفتی؟

ببینید ،اصلا چیپست NF200 در معماری سندی بریج کاری به چیپست اصلی نداره و فقط پهنای X16 رو از کنترلر PCI-eمیگیره و به 32x افزایش میده. درواقع در نسل دوم PCI-e پهنای باند 32x پشتیبانی نمیشه. قبلا که کنترلر PCI-e در چیپ شمالی بود،ارتباط بین NF200 و چیپ شمالی بود و حالا بین پردازنده و NF200 .

به صورت کلی،پشتیبانی از 32x و کانفیگ های بالاتر ،هیچ ربطی به استاندارد PCI-e 2.0 نداره و شرکت های تولید کننده مادربرد ،به طور مستقل به وسیله چیپ های مستقلی اقدام به افزایش Lane ها میکنند.

Only the registered members can see the link (Only the registered members can see the link)

Over_Cracker
18-03-11, 22:32

نکته مهم دیگه در مورد تاخیر چیپست های NF200 یا لوسید مربوط به تاخیرشون میشه . یعنی اگر کانفیگ دو گانهx16،x16 SLI رو از چیپ اصلی Tylersburg یا چیپ X58 بگیرم،تاخیر کمتری نسبت به NF200 داره.

tokio_hotel
19-03-11, 18:54
ممنون از دوستانی که جواب دادن بخصوص cracker عزیز که مسالرو شکافتند.
فقط یه سوال دیگه حالا ما که این مادربوردو خریدیم رفت فعلا من دو تا ساتا 3 کار میکنم و بیش از این نیازی ندارم.
میخاستم بدونم با ساتا 3 هم مشکل پیدا میکنم یا نه؟لطفا دقیق بگین

nima_hl
19-03-11, 20:34
ممنون از دوستانی که جواب دادن بخصوص cracker عزیز که مسالرو شکافتند.
فقط یه سوال دیگه حالا ما که این مادربوردو خریدیم رفت فعلا من دو تا ساتا 3 کار میکنم و بیش از این نیازی ندارم.
میخاستم بدونم با ساتا 3 هم مشکل پیدا میکنم یا نه؟لطفا دقیق بگین

خیر عزیز تا زمانی که به sata2 دیوایسی متصل نکنید مشکلی برای مادربردتون پیش نمیاد

اگر هم به sata2 دیوایسی وصل کردین مدت زمان نسبتا زیادی طول میکشه که این پورت از کار بیافته و در اون صورت هم فقط همون سوکت از کار میافته و باز سیستمتون با sata3 به راحتی کار خواهد کرد

در نهایت اگر در آینده نیاز به افزایش دیوایسی داشتید میتونید یک کارت sata تهیه کنید و از آن استفاده بفرمائید

tokio_hotel
21-03-11, 13:34
میگم میشه مادربوردی معرفی کنین که بتونه 32x کامل pci express رو پشتیبنی کنه آخه cpu من 2500k هست نمیخام عوض کنم آخه خیلی cpu قوی هست

Over_Cracker
21-03-11, 23:03
GA-p67A-UD7

nima_hl
22-03-11, 12:18
میگم میشه مادربوردی معرفی کنین که بتونه 32x کامل pci express رو پشتیبنی کنه آخه cpu من 2500k هست نمیخام عوض کنم آخه خیلی cpu قوی هست

گرامی سرعت باند 32x که چیپست nf200 یا لوسید به شما میده از 32x که از چیپست مستقیما پشتیبانی میشه کمتره و تفاوت بسیار کمی با باند 8x8x داره . بنظرم در سیستم شما با توجه به پردازنده 2500 اصلا ارزش نداره هزینه زیاد برای مادربرد انجام بدین

هزینه ای که برای مادربرد میخواهید انجام بدین اگر برای پردازنده و گرافیک مصرف بشه فریم ریت بهتری خواهید گرفت

tokio_hotel
27-03-11, 09:49
دوستان گلم.
ممنون از راهنماییتون
من الان این مادربورد و cpu 2500k رو خریدم.الانم نصب کردم فقط چند تا سوال داشتم؟
1)این gsata که میگن کدوم یک از سوکتها هست؟الان دو تا سفید ساتا 3 هست Only the registered members can see the link

2)پین cpu الان 8 پین هست پاور منم green 530 هست و یه دونه cooler master 600 دارم که فقط دو تا 4 پین داره یکیش که به همراه پین 16 تایی به مادربورد وصل میشه و یه 4 پین دیگه هم به cpu
به همین خاطر الان از دوستم گرین 530 رو گرفتم که دو تا 4 پین داره که با میشه 8پین و یه دونه هم 4 پین با 16تایی مادربورد
سوالم اینه که الان میتونم فقط یه دونه 4 پین به cpu وارد کنم؟
در ضمن یه سوال دیگه که یه بار سیستمم خود به خود رستارت شد به نظرتون پاورم کم میاره؟کارت گرافیک هم 580 gtx هست
به نظرتون اگه پاور کم بیاره فریم ریت در بازیها هم کم میشه یا فقط سیستم رستارت میشه؟

nima_hl
27-03-11, 11:54
دوستان گلم.
ممنون از راهنماییتون
من الان این مادربورد و cpu 2500k رو خریدم.الانم نصب کردم فقط چند تا سوال داشتم؟
1)این gsata که میگن کدوم یک از سوکتها هست؟الان دو تا سفید ساتا 3 هست Only the registered members can see the link

2)پین cpu الان 8 پین هست پاور منم green 530 هست و یه دونه cooler master 600 دارم که فقط دو تا 4 پین داره یکیش که به همراه پین 16 تایی به مادربورد وصل میشه و یه 4 پین دیگه هم به cpu
به همین خاطر الان از دوستم گرین 530 رو گرفتم که دو تا 4 پین داره که با میشه 8پین و یه دونه هم 4 پین با 16تایی مادربورد
سوالم اینه که الان میتونم فقط یه دونه 4 پین به cpu وارد کنم؟
در ضمن یه سوال دیگه که یه بار سیستمم خود به خود رستارت شد به نظرتون پاورم کم میاره؟کارت گرافیک هم 580 gtx هست
به نظرتون اگه پاور کم بیاره فریم ریت در بازیها هم کم میشه یا فقط سیستم رستارت میشه؟

مبارک باشه

گرامی این پاورهائی که فرمودید نمیتونند مصرف مورد نیاز سیستمتون را برآورده کنند

برای سیستم شما مینیمم از محصولات گرین GP685B که میتونه 600 وات خروجی 12 ولت داشته باشه پیشنهاد میکنم

البته اگر قصد آورکلاک دارید 885 گزینه بهتریه

اگر پاور ضعیف استفاده کنید به علت افزایش ریپل و افت ولتاژ احتمال خرابی قطعات سیستمتون بسیار زیاده