PDA

مشاهده نسخه کامل : ارتقا رم در لپ تاب ASUS N61 VN

majid7
11-03-11, 23:09
سلام من حدود 1 ساله لپ تاب asus n61 vn دارم که 4 گیگ (2*2) رم DDR3 1066 داره.
سوال من اینجاست که من چقدر میتونم رم این لپ تاب رو افزایش بدم؟
تو سایت ایسوس مربوط به این لپتاب اطلاعاتی پیدا نکردم.
CPU Intel 2.66 Core 2 Duo 1066
هر اسلات تا چه حد ماکزیمم و با چه باسی ارتقا پیدا میکنه؟

Over_Cracker
12-03-11, 16:27
سلام دوست عزیز.

ماژول های چهار گیگابایتی موجود هستش که میتونید تهیه کنید و لپتاپتون حداقل دو اسلات رم داره.پس میتونید به 6 گیگ یا 8 گیگ ارتقا بدید.

مقدار باس هم بستگی به نوع چیپست داره (در لپتاپ شما،کنترلر رم داخل چیپست شمالی قرار داره)

اما با توجه به DDR3 بودن رم ها، احتمالا باس 1333 پشتیبانی میکنه. برای اینکه بدونید چند اسلات رم وجود داره، یه پیچ گوشیتی ساعتی(خورشیدی) بردارید و از پشت لپتاپ درپوش مربوط به رم رو باز کنید(با یک علامت کوچیک شکل رم مشخص شده) و ببینید چند اسلات وجود داره.

هدفتون از ارتقا رم چیه؟ بیش از 4 گیگ رم با این پردازنده دو هسته ای ؛فکر نمیکنم هیچ افزایش بازدهی دستگیرتون بشه.

bill geits
12-03-11, 18:50
کسی که سی پی یوی لپ تاپش core i5 هس رمش رو به بیشتر از 4 گیگ ارتقا بده چقدر می تونه افزایش بازدهی داشته باشه؟

majid7
12-03-11, 20:26
ممنون دوست گرامی
من دو تا اسلات رم دارم که الان دو تا 2 گیگ که مجموعا" 4 گیگ میشه روش نصبه.
اینطور که شما فرمودین میشه 2 عدد4گیگ روی هر اسلات رم نصب کرد.در مجموع 8 گیگ(میدونید قیمت 4 گیگ حدودا" چنده؟)
با توجه به اینکه فروشندگان جنس خریده شده را پس نمی گیرن ،اگر من بخرم و نصب کنم و هنگام بالا امدن کراش کنه چی؟اگر ممکنه منبعی رو معرفی کنید که در این مورد لپتاب توضیح داده باشه چون تو سایت ایسوس نیست.
و اینکه cpu من باس 1066 اگر 1333 یا بیشتر استفاده بشه میتونه تو سرعت موثر تر از 1066 باشه؟
ممنون از راهنمایی شما

moreb
12-03-11, 20:37
کسی که سی پی یوی لپ تاپش core i5 هس رمش رو به بیشتر از 4 گیگ ارتقا بده چقدر می تونه افزایش بازدهی داشته باشه؟

شاید درکارهای معمولی 0 درصد و در کارهای گرافیکی بین 10 تا 20 درصد و در بازی نمی دونم

Over_Cracker
12-03-11, 21:07

در واقع حجم بالای حافظه باعث بازدهی و سرعت بیشتر نمیشه، اگر 100 گیگ حافظه با فرکانس 800 و CL5 رو سیستم داشته باشید و در مقابل روی یک سیستم مشابه 4 گیگ رم با فرکانس 1066 CL5 داشته باشید،سرعت اجرای اکثر نرم افزار های کاربردی در سیستم دومی بیشتر خواهد بود.
در مثال دیگه ی، اگر 180 گیگابایت (ماکسیمم ظرفیت ویندوز 64 بیت) رم رو سیستم های دسکتاپ نصب کنید ،بازهم هیچ بازدهی نسبت به یک سیستم حرفه ای دسکتاپ با 8 گیگ رم نخواهید داشت مگر در نرم افزار های فوق العاده حجیم شبیه سازی و محاسبه گر. که اکثر اون نرم افزار ها روی سرور ها و سیستم هایی اجرا میشه که به صورت کلاستر(چند CPU به طور همزمان کار پردازش رو به عهده میگیرن) بسته شدن.

پردازنده Core i5 نوت بوک ها دو هسته ای هستش(و برخی با تکنولوژی HT). مثلا در یک برنامه مثل فوتوشاپ ،شما چه 8 گیگ رم داشته باشید یا 4 گیگ فرفی نمیکنه و فوتوشاپ وقتی روی رم خودش رو لود میکنه، حجم لود به 4 گیگ هم نمیرسه،حالا فرض کنید 10 تا برنامه گرافیکی دیگه هم اجرا کنید،حالا حجم حافظه تقریبا پر میشه و باعث میشه که اجرای برنامه های به کندی صورت بگیره، اینجاست که اگر حافظه رم شما بالاتر باشه،اجرای و استفاده همزمان از این همه برنامه گرافیکی خیلی روان تر صورت میگیره.

اگر بخواهید یک حافظه روی یک سیستم بازدهی خوبی داشته باشه،اولا به فرکانس بالا و تایمینگ پایین و بعد حجم حافظه فکر کنید.

برای اینکه متوجه بشید به ظرفیت رم بیشتری نیاز دارید یا خیر، وقتی با اکثر نرم افزار ها یا بازی ها مورد نظرتون کار میکنید، همزمان کلید های Ctrl+Alt+Del رو بزنید و وارد Task Manager بشید،قسمت پرفرمنس:

Only the registered members can see the link

این شات از سیستم دو هسته ای خودم هست با 1/5 گیگابایت حافظه رم،و سیستم عامل 32 بیتی (تعداد نسبتا زیادی از برنامه های معمولی هم لود شده)

به قسمت FP Usage دقت کنید ، حجم برنامه هایی هست که روی رم و حافظه مجازی شده لود شده، در واقع من خودم به صورت تجربی به این استنباط رسیدم که اگر حجم حافظه ای که در این قسمت لود شده نشون میده ،بالاتر از حافظه نصب شده سیستم باشه، سیستم با کمبود رم مواجه هست. (هر چند تا نهایت دیاگرام FP Usage امکان لود برنامه هستش)

الان رو XP 32 بیتی که نصب کردم ،برنامه های لود شده معادل 874 مگابایت هستش ، میتونیم نتیجه بگیریم که در اکثر برنامه های معمولی بیشتر از 1 گیگ نیاز نیست. اما اگر یک بازی سنگین رو هم در همین حین اجرا کنم،حجم لود شده نزدیک به 3 گیگ هم میرسه.

majid7
13-03-11, 18:13
از اطلاعات مفیدتون ممنون من هم یه ایمیل زدم به ایسوس تایوان فکر کنم فردا یا پس فردا جواب منو در مورد ارتقا رم در این لپ تاب به من میدن که اعلام خواهم کرد.