PDA

مشاهده نسخه کامل : کمک برای اور 945

bynam
21-01-11, 18:58
با سلام مشخصات سیستم من
سی پی یو c3 amd 945 از مدل 95 وات
2 تا رم دو گیگ crosair باس 1600 با تایمینگ 9 9 9 24
گرافیک his 4670
هارد 500 سامسونگ اف 3
مادربرد ازراک 770de3l
پاور گرین 430
فن سی پی یو گرین بوفالو
اگر ممکنه دوستانی که با مادر بردهای ازراک کار کرده اند و با بایوس ان اشنایی دارند راهنمایی کنند که دقیقا چه گزینه هایی را باید تغییر بدم
این سیستم رو اگر بخوام به شکل همیشگی و کاملا پایدار اور کنم لطفا به شکل کامل و دقیق بفرمایید که باید چکار کنم من تا به حال سیستم amd نداشته ام
پیشاپیش از راهنمایی دوستان کمال تشکر را دارم

nima_hl
21-01-11, 20:30
با سلام مشخصات سیستم من
گرافیک his 4670
هارد 500 سامسونگ اف 3
مادربرد ازراک 770de3l
پاور گرین 430
فن سی پی یو گرین بوفالو
اگر ممکنه دوستانی که با مادر بردهای ازراک کار کرده اند و با بایوس ان اشنایی دارند راهنمایی کنند که دقیقا چه گزینه هایی را باید تغییر بدم
این سیستم رو اگر بخوام به شکل همیشگی و کاملا پایدار اور کنم لطفا به شکل کامل و دقیق بفرمایید که باید چکار کنم من تا به حال سیستم amd نداشته ام

سلام

ازراک برای کاربران آماتور یکی از راحتترین تنظیمات آورکلاک را داراست

شما کافیه وارد بایوس بشین در تب دوم (OC Tweaker) در اولین گزینه (EZ Overclocking) میتونید با تائین درصد آورکلاک سیستم رو بین 5 تا 50% آورکلاک کنید

این مقدار را یواش یواش زیاد کنید و بعد از هر افزایش در ویندوز تست استابلیتی بگیرید و با نرم افزار OC Tune هم دما را چک کنید که از حد مجاز بالاتر نره

اگر هم بعد از افزایش سیستم تصویر ندارد 2-3 مرتبه سیستم را ریست کنید و خاموش روشن کنید خودش در حالت دیفالت بوت میشه و آور کلاک را به حالت قبلی بر گردونید ( جمپر کلیر بایوسش خیلی بد جاست و زیر گرافیک میافته ولی من خیلی با این مین کشتی خرکی گرفتم بایوس هوشمندی داره و نیاز به کلیر توسط جمپر پیش نمیاد )

کلا ازراک در آورکلاک آخر تنبل بازیه :lol:

mohamad70
21-01-11, 20:34
با سلام مشخصات سیستم من
گرافیک his 4670
هارد 500 سامسونگ اف 3
مادربرد ازراک 770de3l
پاور گرین 430
فن سی پی یو گرین بوفالو

دوست عزیز

برای اور 945 شما فقط یک راه دارید( به خاطر Black Edition نبودن CPU )

و اون هم افزایش HT Reference clock هست که به طور پیشفرض 200MHz هست

و از طریق ستاپ مادربوردتون در تب Tweaker قابل دسترسه

می تونید نرم افزار AMD OverDrive رو هم نصب کنید و به جای رفتن به ستاپ مادربوردتون

از طریق این نرم افزار HT Reference clock رو افزایش بدید

5164
به این نکته توجه داشته باشید که که با افزایش این کلاک تمام کلاک های دیگه

هم به تناسب مولتی پلیرشون اور میشن

برای مثال ضریب CPU شما 15 هست که با افزایش کلاک مرجع به 210 این

عدد در 15 ضرب شده و عدد 3150 رو به شما میده که این فرکانس جدید شماست

و فرکانس رم شما هم میشه 1680 که در بعضی مواقع این افزایش کلاک سایر قطعات میتونه باعث ناپایداری سیستم بشه

اما برای اور CPU

به ازای 200MHz اول نیاز به افزایش ولتاژ ندارید ( یعنی تا 3.2GHz ) اما در کلاک های بالاتر

ممکنه نیاز داشته باشید که ولتاژ CPU رو افزایش بدید هر بار به میزان 100 تا 200 میلی ولت و

با نرم افزارهای تست پایداری مثل

Wprime95 یه تست 15 دقیقه ای بگیرید و اگر مشکلی پیش نیومد می تونید کلاک مرجع رو باز هم افزایش بدید

( هر بار 10MHz افزایش بدید)

اگه در حین تست سیستم ریست شد باید باز هم ولتاژ رو افزایش بدید.

در این حین دما رو هم حتما کنترل کنید که از 65 درجه بالاتر نره

فعلا کم کم جلو برید و نتایج رو اعلام کنید تا دوستان دیگه هم کمک کنن.

bynam
21-01-11, 20:48
با تشکر از پاسخ دوستان من تو بایوس اون گزینه رو افزایش درصدی اور کلاک رو دیدم و با رفتن روی گزینه 20 یا 25 درصد سیستم رو روشن کردم اما با اینکه سیستم روی لود کامل با نرم افزار تست هم هیچ مشکلی از نظر گرما نداره اما ناپایدار است و یک دفعه ریست میشه
جالبه که تو لود کامل با نرم افزار تست بعد از یک ربع ساعت هم مشکلی نبود و دما هم عالی بود اما بعد که اومدم امتیاز سخت افزاری را روی ویندوز 7 بگیرم سیستم ریست کرد
من فرکانس رمها و تایمینگ اونها رو به همون 1600 دیفالت رسوندم چون حدس زدم از رم باشه اما با این حال مشکل ریست داشتم
در کل با اینکه اصلا مشکل دما ندارم اما تو فرکانس 3600 هم مشکل ریست داشتم به نظر شما مشکل از کجاست
وقتی از همون گزینه اور کلاک درصدی در بایوس استفاده میکنم خودش ولتاژ ها رو عوض میکنه ایا اون ولتاژ جدید که ست میشه خوبه یا باید تغییرش بدم

mohamad70
21-01-11, 20:58
با تشکر از پاسخ دوستان من تو بایوس اون گزینه رو افزایش درصدی اور کلاک رو دیدم و با رفتن روی گزینه 20 یا 25 درصد سیستم رو روشن کردم اما با اینکه سیستم روی لود کامل با نرم افزار تست هم هیچ مشکلی از نظر گرما نداره اما ناپایدار است و یک دفعه ریست میشه
جالبه که تو لود کامل با نرم افزار تست بعد از یک ربع ساعت هم مشکلی نبود و دما هم عالی بود اما بعد که اومدم امتیاز سخت افزاری را روی ویندوز 7 بگیرم سیستم ریست کرد
من فرکانس رمها و تایمینگ اونها رو به همون 1600 دیفالت رسوندم چون حدس زدم از رم باشه اما با این حال مشکل ریست داشتم
در کل با اینکه اصلا مشکل دما ندارم اما تو فرکانس 3600 هم مشکل ریست داشتم به نظر شما مشکل از کجاست
وقتی از همون گزینه اور کلاک درصدی در بایوس استفاده میکنم خودش ولتاژ ها رو عوض میکنه ایا اون ولتاژ جدید که ست میشه خوبه یا باید تغییرش بدم

شما وقتی با اون درصدها برید جلو نمیتونید بفهمید مشکل از کجاست

( ممکنه به خاطر کم بودن ولتاژ یا اور شدن بیش از حد CPU NB باشه )

پیشنهاد میکنم از همون روشی که گفتم از کلاک پایین شروع کنید و ولتاژ بدید

در این حین با کم کردن ضریب CPU NB و HT Ref clock می تونید از افزایش اونا

جلوگیری کنید تا باعث ناپایداری نشن

در ضمن چک کنید AMD Cool n Quiet و Cpu Spread Spectrum هم غیر فعال باشن

bynam
21-01-11, 21:14
شما وقتی با اون درصدها برید جلو نمیتونید بفهمید مشکل از کجاست

( ممکنه به خاطر کم بودن ولتاژ یا اور شدن بیش از حد CPU NB باشه )

پیشنهاد میکنم از همون روشی که گفتم از کلاک پایین شروع کنید و ولتاژ بدید

در این حین با کم کردن ضریب CPU NB و HT Ref clock می تونید از افزایش اونا

جلوگیری کنید تا باعث ناپایداری نشن

در ضمن چک کنید AMD Cool n Quiet و Cpu Spread Spectrum هم غیر فعال باشن

دقیقا برای همین میخوام یکی از دوستان که با مادر برد ازراک کار کرده دقیقا راهنماییم کنه که کدوم گزینه ها رو باید تغییر بدم و هر کدوم رو روی چی بگذارم
یک دنیا ممنون از راهنمایهای سودمندتون

mohamad70
21-01-11, 21:26
اگه بتونید یه عکس از ستاپ مادربوردتون بگیرید خیلی بهتر میشه

من مین خودم ازراکه

nima_hl
21-01-11, 22:17
دقیقا برای همین میخوام یکی از دوستان که با مادر برد ازراک کار کرده دقیقا راهنماییم کنه که کدوم گزینه ها رو باید تغییر بدم و هر کدوم رو روی چی بگذارم
یک دنیا ممنون از راهنمایهای سودمندتون

ببین عزیز آورکلاک مثل رانندگی میمونه شما اول باید قواعدش (Only the registered members can see the link) را بدونید وقتی با آپشنها آشنا شدین بایستی صبرو حوصله داشته باشین و بشینید یواش یواش سرعت را بالا ببرید

شما اگر از %5 شروع میکردین بعد 10% میکردید مشاهده میکردین چه ولتاژها و تنظیماتی داره تغییر میکنه ، روی 15 و 20 % هم همینطور و اتوماتیک متوجه میشدین که برای بالا رفتن سرعت چه آپشنهائی باید تغییر کنه

ولی زمانی که یک مرتبه از 20 یا 25 شروع میکنید و سیستم استیبل نیست گیج میشید

پیشنهاد میکنم یک مرتبه پروفایل 5% را لود کنید و به دقت تمام تنظیمات را بخوانید بعد 10% را لود کنید و به همین ترتیب بالا برین . احتمال قوی با هزینه مقداری زمان تجربه خوبی از آورکلاک بدست خواهید آورد

بنده این مادربرد رو دارم ولی پردازنده 945 تا بحال تست نکردم و نمیدونم روی چه ولتاژی تا چه سرعتی جا برای بالا رفتن داره

باز اگر موفق نشدید بفرمائید تا مادربردم را نصب کنم و قدم به قدم با هم جلو بریم

nima_hl
21-01-11, 22:21
اگه بتونید یه عکس از ستاپ مادربوردتون بگیرید خیلی بهتر میشه

من مین خودم ازراکه

خدمت شما

5166

mohamad70
21-01-11, 22:51
خدمت شما

5166

ممنون

شما باید Overclock Mode رو از حالت Auto خارج کنید و به صورت دستی CPU Frequency رو

زیاد کنید ( هر بار 10MHz ) و بعد برید تو ویندوز با OCCT یا Wprime95 یه تست بگیرید ( زمان تست بیشتر=تضمین اورکلاک پایدارتر)

اون گزینه Spread Spectrum رو هم Disable کنید ( چون بعضی مواقع باعث ناپایداری سیستم میشه)

برای تنظیم ولتاژها هم Multiplier/voltage change رو از Auto به Manual تغییر بدید

هر بار که ریست شد ولتاژ رو 200 میلی ولت افزایش بدید تا جایی که دما اجازه بده تا در نهایت حداکثر میزان اور رو به دست میاد

bynam
22-01-11, 02:01
دوستان با دقت و توجه تون بنده رو شرمنده کردید
ممنون از پاسخ هایتون گزینه OVERCLOCK MODE روی کدام گزینه باشد
CPU,PCIE ASYNC
CPU,PCIE SYNC

bynam
22-01-11, 04:02
این دو تا عکس یکی از حالت دیفالت و یکی اور تا فرکانس 3600 لطفا یک نگاه دقیق به ولتاژها بکنید و بفرمایید که این ولتاژ ها ایا مناسب است یا خطری دارد سایر تنظیمات چطور
روی فرکانس 3750 پایدار نشد ایا مجاز است ولتاژ بیشتری بدهم یاخیر
Only the registered members can see the link

nima_hl
22-01-11, 08:49
این دو تا عکس یکی از حالت دیفالت و یکی اور تا فرکانس 3600 لطفا یک نگاه دقیق به ولتاژها بکنید و بفرمایید که این ولتاژ ها ایا مناسب است یا خطری دارد سایر تنظیمات چطور
روی فرکانس 3750 پایدار نشد ایا مجاز است ولتاژ بیشتری بدهم یاخیر

برنامه oc tune را از dvd مادربرد نصب کنید و از صفحه ولتاژهای اون اسکرین شات بدین

در cpu-z هم از قسمت مموری شات بدین ببینیم رمها در چه وضعیتیه

mohamad70
22-01-11, 10:04
دوستان با دقت و توجه تون بنده رو شرمنده کردید
ممنون از پاسخ هایتون گزینه OVERCLOCK MODE روی کدام گزینه باشد
CPU,PCIE ASYNC
CPU,PCIE SYNC

گزینه دوم رو انتخاب کنید تا کلاک PCI E بالا نره

در مورد ولتاژ هم دیگه بهتره از 1.5 بالاتر نرید چون هم دما خیلی بالا میره و هم در دراز مدت

میتونه طول عمر مادربورد و CPU تون رو کاهش بده

شما توی 3.6 تست پایداری رو کامل پاس کردید؟؟

bynam
22-01-11, 15:15
برنامه oc tune را از dvd مادربرد نصب کنید و از صفحه ولتاژهای اون اسکرین شات بدین

در cpu-z هم از قسمت مموری شات بدین ببینیم رمها در چه وضعیتیه

نرم افزار رانصب کردم و دو تا عکس یکی در حالت دیفالت و یکی در حالت اور گذاشتم راستی تایمینگ رمها را از 9 9 9 24 به 8 9 9 24 ست کردم اما افزایش فرکانس رم سیستم رو ناپایدار میکنه
در ضمن از شما خیلی ممنونم هم موقع خرید قطعات از راهنماییهاتون استفاده کردم و هم حالا کمکم میکنید

bynam
22-01-11, 15:19
گزینه دوم رو انتخاب کنید تا کلاک PCI E بالا نره

در مورد ولتاژ هم دیگه بهتره از 1.5 بالاتر نرید چون هم دما خیلی بالا میره و هم در دراز مدت

میتونه طول عمر مادربورد و CPU تون رو کاهش بده

شما توی 3.6 تست پایداری رو کامل پاس کردید؟؟
در این فرکانس با حدود نیم ساعت لود نرم افزار تست پایدار بود ایا ولتاژ 1.3 برای n.b زیاد نیست و مشکلی پیش نمیاره و فرکانس 2160 برای h.t link چطور
لطفا عکسهایی که در پست بالایی گذاشتم ملاحظه فرمایید
سپاسگذارم

mohamad70
22-01-11, 16:23
در این فرکانس با حدود نیم ساعت لود نرم افزار تست پایدار بود ایا ولتاژ 1.3 برای n.b زیاد نیست و مشکلی پیش نمیاره و فرکانس 2160 برای h.t link چطور
لطفا عکسهایی که در پست بالایی گذاشتم ملاحظه فرمایید
سپاسگذارم

من خودم CPU NB رو که تا 2160 اور کردم اصلا ولتاژ ندادم و پایدار بود

این میزان افزایش فرکانس CPU NB افزایش ولتاژ نیاز نداره

توصیه میکنم اگه می خواید چند قطعه رو اور کنید همزمان اینکارو نکنید تا در صورت

بروز مشکل بتونید بفهمید دقیقا مشکل از کجاست

اول CPU رو تا جایی که امکان داره اور کنید( و در عین حال سعی کنید با کاهش ضریب قطعات دیگه کلاک اونارو ثابت نگه دارید) بعد برید سراغ رم و CPU NB

افزایش کلاک HT Link هم تاثیر زیادی در کارایی سیستم نداره به جز برنامه های 3D که ممکنه یه کمی کارایی شون زیاد بشه

bynam
22-01-11, 16:31
من ولتاژ سی پی یو رو روی مقادر پایینتر امتحان کردم اما جواب نداد و بعد از مدتی سیستم ریست میشه هر چندکه دما در حالت لود کامل هرگز از 56 بالاتر نمیره و به نظر میاد به ولتاژ 1.4 برای سی پی یو برای پایداری روی فرکانس 3600 نیاز دارم اما با اینکه توی بایوس روی گزینه 1.4 ولتاژ رو ست کرده ام اما در ویندوز و با نرم افزار های مختلف ولتاژ رو 1.44 نشون میده ایا این موردی نداره
ایا شما پیشنهاد میکنید که فرکانس nb رو روی گزینه دیگری که موجود دارم یعنی 1920بگذارم و ولتاژ رو روی 1.2 که حالت دیفالت است قرار بدم و تست بگیرم ایا منظور تون همین کاره و یا پیشنهاد دیگری دارید

mohamad70
22-01-11, 16:55
من ولتاژ سی پی یو رو روی مقادر پایینتر امتحان کردم اما جواب نداد و بعد از مدتی سیستم ریست میشه هر چندکه دما در حالت لود کامل هرگز از 56 بالاتر نمیره و به نظر میاد به ولتاژ 1.4 برای سی پی یو برای پایداری روی فرکانس 3600 نیاز دارم اما با اینکه توی بایوس روی گزینه 1.4 ولتاژ رو ست کرده ام اما در ویندوز و با نرم افزار های مختلف ولتاژ رو 1.44 نشون میده ایا این موردی نداره
ایا شما پیشنهاد میکنید که فرکانس nb رو روی گزینه دیگری که موجود دارم یعنی 1920بگذارم و ولتاژ رو روی 1.2 که حالت دیفالت است قرار بدم و تست بگیرم ایا منظور تون همین کاره و یا پیشنهاد دیگری دارید

بله اگه می خواید باز هم کلاک CPU رو زیادتر کنید بهتره که CPU NB هم ولتاژش و هم فرکانس دیفالت بشه اگه فرکانس 1920 هم شد مشکلی

نداره ولی جوری تنظیم کنید که دیگه خیلی پایین نره

حالا 10 تای دیگه به HT Ref clock اضافه کنید و ولتاژ رو هم 200 میلی ولت افزایش بدید و نتایجو بگید

اگرم دیگه نمی خواید CPU رو اور کنید بریم سراغ قطعات دیگه

bynam
22-01-11, 17:00
بله اگه می خواید باز هم کلاک CPU رو زیادتر کنید بهتره که CPU NB هم ولتاژش و هم فرکانس دیفالت بشه اگه فرکانس 1920 هم شد مشکلی

نداره ولی جوری تنظیم کنید که دیگه خیلی پایین نره

حالا 10 تای دیگه به HT Ref clock اضافه کنید و ولتاژ رو هم 200 میلی ولت افزایش بدید و نتایجو بگید

اگرم دیگه نمی خواید CPU رو اور کنید بریم سراغ قطعات دیگه

ممنون الان همین کار رو کردم و دارم با نرم افزار پرایم تست پایداری میگیرم دما از 53 بالاتر نمیره حداقل چه مدت بزارم زیر لود این نرم افزار بمونه

mohamad70
22-01-11, 17:05
20 دقیقه بد نیست !

bynam
22-01-11, 17:10
متاسفانه بعد از یک ربع ساعت لود با نرم افزار پرایم روی فرکانس 3600 با ولتاژ 1.4 با ولتاژ nb دیفالت یعنی 1.2 و فرکانس 1920 رم هم دیفالت روی فرکانس 1600 با تایمینگ 9 9 9 24 و ولتاژ 1.65 یعنی همه چیز الا سی پی یو روی دیفالت سیستم ریست شد
الان ولتاژ سی پی یو رو یکم بالاتر بردم و از نو زیر لود نرم افزار پرایم گذاشتم

mohamad70
22-01-11, 17:24
متاسفانه بعد از یک ربع ساعت لود با نرم افزار پرایم روی فرکانس 3600 با ولتاژ 1.4 با ولتاژ nb دیفالت یعنی 1.2 و فرکانس 1920 رم هم دیفالت روی فرکانس 1600 با تایمینگ 9 9 9 24 و ولتاژ 1.65 یعنی همه چیز الا سی پی یو روی دیفالت سیستم ریست شد
الان ولتاژ سی پی یو رو یکم بالاتر بردم و از نو زیر لود نرم افزار پرایم گذاشتم

ببینید شما اون CPU NB رو تا 2120 با ولتاژ دیفالت بیارید مشکلی نداره لازم نیست

روی 1920 قرار بدید