PDA

مشاهده نسخه کامل : آموزش پایه مشخصات کارت گرافیگ

MOHGOLD
29-04-07, 15:32
با سلام خدمت تمام دوستان و اساتید
من این تاپیک را ایجاد کردم چون به نظر من در زمینه اطلاعات پایه علمی و عملی کارت گرافیک پرداخته نشده یا حداقل خیلی کم پرداخته شده است
در اینجا از کلیه دوستان د رخواست کمک دارم تا این تاپیک را به اوج برسانیم

مشخصات کلی کارت گرافیک به شرح ذیل میباشد.

(Graphics Processing Unit(GPU

Video Memory

Engine Clock

Memory Clock

Memory Interface

GPU pipeline

Vertex shader

Pixel shader

RAMDAC CLOCK

دوستان لطف کنند اگر چیزی کم یا اشتباه اصلاح کنند.ممنونم

Only the registered members can see the link

Emperatour
29-04-07, 16:05
فوق العاده هست.

M A H R A D
30-04-07, 19:17
سلام به تمامی بچه های SSA ...

خب شروع میکنیم ! از همون اصلیه یعنی GPU ! Only the registered members can see the link

GPU که مخفف Graphics Processing Unit هست ( و به معنای واحد پردازشگر گرافیکی) جزء اصلی ساختمان یک کارت گرافیکه و وظیفه اون رندر تصاویر و پردازش اوناست ...
دو کمپانی ATI & nVIDIA از بزرگترین تولیدکننده های GPU در دنیا هستند که همگی با کارتهای این دو شرکت آشنایی داریم ...

GPU معمولا در بالای کارت قرار میگیره و روی اون رو فن یا سینک می پوشونه ...

در برخی مادربردها GPU با مادربرد ادغام شده که در این صورت میگیم فلان مادربرد گرافیکش آنبورد هست.

ضمنا یه نکته ای که داشت یادم می رفت اینه که به GPU یک نام دیگه هم اطلاق میشه : VPU

که مخفف Visual Processing Unit هست ...

پست بعدی بنده : توضیح Core Clock

M A H R A D
30-04-07, 19:22
نمایی از یک ATI GPU :

نمایی از یک nVIDIA GPU :

سپاس

Shahryar
30-04-07, 22:08
ببخشید مهراد جان وسط حرف هاتون گفتم اما منو شما نداریم :1. (29):

در تکمیل حرف های قبلی مهراد جان :

Core Clock : هر کارت گرافیک دارای دو نوع کلاک می باشد که یکی سرعت هسته ی کارت گرافیک و سرعت پردازش در هر ثانیه می باشد و دیگری سرعت کاری حافظه آن کارت گرافیک می باشد و دیگری مموری کلاک هست که در قسمت بعدی توضیح خواهیم داد . در واقع با افزایش Core Clock توانایی کارت در انجام دستوارت مختلف در مدت زمان معین بیشتر می شود و در نتیجه سرعت بیشتری خواهد داشت . Core Clock یکی از اصلی ترین عوامل سرعت و توانایی پردازش در هر کارت گرافیک می باشد که باعث تمایز ما بین این کارت ها و گرانی و ... آن ها می باشد . برای خرید کارت گرافیک به یکی از عواملی که باید توجه داشت مقدار این عدد بر حسب واحد Mhz هست . برای مثال سرعت هسته کارت X برابر 400 مگاهرتز می باشد . به عبارتی فرکانس کاری این کارت 400 مگاهرتز در هر ثانیه است . ( به کلمه ی فرکانس در این بحث دقت کنید ! )

Memory Clock : ایجاد کننده ی سرعت دیگر در کارت گرافیک می باشد و توانایی پردازش و انجام دادن دستورات در حافظه و سرعت پردازش و عملکرد حافظه را به خود وابسته می کند . به عبارتی هر چه مقدار این عدد بالاتر باشد حافظه کارت گرافیک ما قادر خواهد بود در قبال حافظه ای که دارد ( برای مثال 256 مگابایت ) با سرعت بیشتری پردازش مورد نیاز را در این قسمت انجام دهد . برای مثال مقدار حافظه مانند 256 مگابایت مانند اتاقی می ماند که در پول مداد جای میگیرد و مموری کلاک مانند کارگری می ماند که تعداد مداد ها را میشمارد و به قسمت بعدی میفرستد . ( ببخشید مثال بدی زدم اما چیزه دیگه ای به ذهنم نرسید :1. (23): ) پس در هنگام خرید فقط به مقدار حافظه دقت کنید بلکه به سرعت این حافظه هم دقت کنید که در صورتی که مناسب آن مقدار نباشد باعث کاهش کارایی کارت گرافیک شما می شود .

موضوع بعدی مقدار حافظه هست ....

موفق باشید
شهریار:1. (3):

Emperatour
30-04-07, 23:21
يكي از مفيدترين تاپيكهاي انجمن خواهد شد كه خيليها بهش احتياج داريم

M A H R A D
01-05-07, 18:06
ضمن تشکر از شهریار جان ... به طور خلاصه :

GPU در ارتباط داخلی خود از یک فرکانس مشخصی استفاده میکنه که به اون میگن Core Clock یا Engine Clock

به نظرم باید این مفاهیم خیلی ساده و کوتاه بیان بشه ...

M A H R A D
01-05-07, 18:10
موضوع بعدی مقدار حافظه هست ....

بذاریم واسه بعد چون خیلی مهم نیست ( نسبت به بقیه)

یه نکته خیلی مهم در مورد MemoryClock وجود داره که الان به علت کمبود وقت (!) نمیتونم توضیح بدم ... ایشالله توی پست بعدیم ...

سپاس

M A H R A D
02-05-07, 13:16
قبل از گفتن اون نکته مهم یه تعریف ساده از مموری کلاک و مموری اینترفیس داشته باشیم :

GPU با چیپهای حافظه کارت در ارتباط است و برای این ارتباط ار یک Memory Interface استفاده میکنه. خود این Bus در یک فرکانس مخصوصی کار میکند که به آن Memory Clock میگویند...

خب تا اینجا با GPU , Memory Clock , Core Clock , Memory Interface آشنا شدیم ...

حالا اون نکته :

امروزه مموری کلاک رو به دو صورت محاسبه میکنند :

1. بدون در نظر گرفتن DDR : یعنی کلاک واقعی Real Clock رو بعنوان مموری کلاک فلان کارت بیان می کنند.

1. با در نظر گرفتن تکنولوژی DDR : چون امروزه در همه کارتها ار چیپهای مموری DDR استفاده میشود این چیپها در هر کلاک سایکل میتونند دوبار دیتا رو ترنسفر کنند ... که این خودش از ویژگی های DDR - Double Data Rate هست. پس در نتیجه کلاک فلان کارت رو ضربدر 2 میکنند تا در حالت DDR محاسبه شود ...

راههای مختلف نمایش مموری کلاک به این صورت است که اگر چیزی جلوی مموری کلاک نوشته نشد معنیش اینه که کلاک واقعی رو بیان کردند اما اگر در جلوی کلاک ، عباراتی مثل DDR و Effective بیان شد معنیش این هست که بصورت DDR محاسبه شده ( یعنی کلاک واقعی ضربدر 2 شده)

مثلا :

Memory Clock : 800MHz
Memory Clock : 1600MHz DDR
Memory Clock : 1600MHz Effective

که هر سه مورد یکسان هستند و باهم تفاوتی ندارند ...

آخیشششششششش !

M A H R A D
02-05-07, 13:17
به دوستان توصیه میکنم اینجا رو هم بخونند حتما :

سپاس

MOHGOLD
02-05-07, 13:53
به دوستان توصیه میکنم اینجا رو هم بخونند حتما :

سپاس

سلام