PDA

مشاهده نسخه کامل : درباره MAC آدرس

saeid333
30-10-10, 13:08
سلام

منظور از MAC آدرس چيست

آگر بخواهم مك آدرس كامپيوترم را بفهمم چگونه ميشود آيا با نصب نرم افزار ميشود آنرا فهميد

راستي به چه درد ISP ها ميخورد

N0m@d
30-10-10, 22:20
سلام دوست عزیز:give_rose:

MAC Address سریال کارت شبکه مادربرد شما هست که برای هر مادربرد منحصر به فرد هست

برای اینکه مک آدرس خودتون رو ببینید اگر از ویندوز 7 یا ویستا استفاده می کنید CMD رو باز کنید و تایپ کنید getmac و اگر از XP استفاده می کنید تایپ کنید ipconfig /all

مک آدرس شما به این صورت نمایش داده میشه

xx-xx-xx-xx-xx-xx یعنی 6 عدد 2 رقمی با عنوان physical address

اینکه به چه دردی میخوره خب درست نمیدونم ولی اینم مثل IP یکی از شیوه های کنترل و رهگیری کاربرها برای سایت ها و ISP ها درصورت بروز تخلف هست...استفاده دیگش رو من نمیدونم:cool:

Jagvar
01-11-10, 18:36
این هم چیزایی که از کتاب های مختلف بیرون کشیدم
مک آدرس در تمام قطعات سخت افزاری یا بهتر بگم در تمام الکتریکی که قابلیت اتسال به کامپیوتر رو داشته باشه وجود داره
البته در شبکه استفاده هم می شه ولی یکی از استفاده های اصلی اون اولویت بندی هر قطعه برای دسترسی داشتن به CPU هست
مثلا اگر موس و کیبرد هر دو دو درخواست به CPU بدن خود CPU تشخیص می ده کدوم مک ادرس اولوست داره که فک کنم اولویت کیبورد از همه بالا تر هستش و بعد چیزای دیگه هستن
------------
در مورد کارایی های دیگه میشه گفت چون هر مک ادرس مختص یک چیز هستش میشه استفاده های مجزایی ازش کرد
مثلا در شبکه فقط اجازه دسترسی به سر ور رو به چند مک ادرس کارت شبکه خاص بدن
با مثالای که نومد گفتن
و ...

Over_Cracker
01-11-10, 19:45
xx-xx-xx-xx-xx-xx در کل 48 بیت هست که کلا بهتره بگیم از 6 سگمنت تشکیل شده که در هر سگمنت 8 بیت قرار میگیره ،یعنی در سیستم عددی هگزا دسیمال بر خلاف مبنای ده دهی (10 رقم) ما از 16 رقم (0 تا 15) استفاده میکنیم و بالاترین مقدار 15 که در مبنای هگز F میشه رو میتوان در 4 بیت نمایش داد .

و در هر سگمنت عددی بین 0 تا 255 قرار میگره.(255 معادل ff و در زبان ماشین یا پردازنده میشه 11111111) و 3 سگمنت اول برای مشخصه تولید کننده کارت شبکه به کار میره.

دستور getmac در ویندوز xp هم یکیه

اگر اشتباه نکنم ادرس فیزیکی در شبکه بیشتر برای ادرس دهی و یک ادرس ip بهش اختصاص داره و در مدل osi لایه فیزیکی تشریح میشه.

Labyrinth
01-11-10, 20:16
در شرکت ندا گستر صبا رایان ( صبانت ) هم برای جلوگیری از استفاده چند سیستم از یک اکانت استفاده میشه و چندین کاربرد دیگه

N0m@d
01-11-10, 20:46
xx-xx-xx-xx-xx-xx در کل 48 بیت هست که کلا بهتره بگیم از 6 سگمنت تشکیل شده که در هر سگمنت 8 بیت قرار میگیره ،یعنی در سیستم عددی هگزا دسیمال بر خلاف مبنای ده دهی (10 رقم) ما از 16 رقم (0 تا 15) استفاده میکنیم و بالاترین مقدار 15 که در مبنای هگز F میشه رو میتوان در 4 بیت نمایش داد .

و در هر سگمنت عددی بین 0 تا 255 قرار میگره.(255 معادل ff و در زبان ماشین یا پردازنده میشه 11111111) و 3 سگمنت اول برای مشخصه تولید کننده کارت شبکه به کار میره.

دستور getmac در ویندوز xp هم یکیه

اگر اشتباه نکنم ادرس فیزیکی در شبکه بیشتر برای ادرس دهی و یک ادرس ip بهش اختصاص داره و در مدل osi لایه فیزیکی تشریح میشه.

تمام اینهایی رو که گفتید رو به این (Only the registered members can see the link) سایت بگید!

"من توی 7 از getmac استفاده می کردم ولی چون توی XP تست نکرده بودم و دم دست هم نبود گفتم شاید برای سیستم عامل های قدیمی تر حرف این درست باشه"

در مورد فیزیکال آدرس هم اون عکس سایت و اینم عکس از سیستم خودم

Only the registered members can see the link

مشکل دیگه بود در خدمتم:give_rose:

Over_Cracker
01-11-10, 21:11
دوست عزیز،بنده پست شما رو منظور قرار ندادم و فقط اطلاعات بیشتری برای کاربران بود.

در ضمن به صرف اینکه یه سایتی زبانش انگلیسی هست نمیشه به صحتش اعتنا کرد.

getmac یه فایل خدماتی ویندوز هست که مثل دیگر فایل های سیستمی .
حجم 59 کیلوبایت در پوشه system32 سیستم عامل ویندوز قرار داره.

اکثر این فایل رو و برنامه ها رو به راحتی میشه با توابع محلی سیستم عامل نوشت و اکثر یوتیلیتی های XP با vc++ 6 نوشته شده.

همچنین برنامه getmac سویچ های زیادی برای استفاده داره:

C:\Documents and Settings\Administrator>getmac /?

GETMAC [/S system [/U username [/P [password]]]] [/FO format] [/NH] [/V]

Description:
This command line tool enables an administrator to display the MAC
address for one or more network adapters on a system.

Parameter List:
/S system Specifies the remote system to connect to.

/U [domain\]user Specifies the user context under
which the command should execute.

/P [password] Specifies the password for the given
user context. Prompts for input if omitted.

/FO format Specifies the format in which the output
is to be displayed.
Valid values: "TABLE", "LIST", "CSV".

/V Specifies that the detailed information
should be displayed in the output.

/NH Specifies that the "Column Header" should
not be displayed in the output.
Valid only for TABLE and CSV formats.

/? Displays this help/usage.

Examples:
GETMAC /FO csv
GETMAC /S system /NH /V
GETMAC /S system /U user
GETMAC /S system /U domain\user /P password /FO list /V
GETMAC /S system /U domain\user /P password /FO table /NH

armin.bomber
01-11-10, 23:06
یه شوال mac آدرس رو نمیشه تغییر داد ؟؟؟

Over_Cracker
02-11-10, 01:30
Media Access Control
ادرس فیزیکی در قالب Firmware بر روی تراشه کارت شبکه قرار داره ، و اگر تراشه قابل پروگرام باشه ،امکان تغییر هست و کلا در سطوح پیشرفته و هک های الکترونیک امکان پذیرخواهد بود ،به شرط وجود افراد با دانش و ابزار مورد نیاز.

به صورت نرم افزاری و تحت سیستم عامل هم میتونید تغییر بدید و نرم افزارهایی هم برای اینکار تعبیه شده :Only the registered members can see the link

در این مورد روش های گوناگونی هست که با سرچ میتونید بهش دسترسی پیدا کنید،اما تمام این تغییرات در محدوده سیستم عامل ،اعمال میشه و با جابه جایی کارت شبکه یا نصب مجدد سیستم عامل باید تغییرات رو مجدد انجام بدید.

armin.bomber
02-11-10, 10:27
ممنون از راهنماییتون.
ولی اینجا یه سوال دیگه پیش میاد.....
اگر من آدرسو تغییر یدم امکان داره چه مشکلاتی پیش بیاد ؟؟

Over_Cracker
02-11-10, 15:57
هیچ مشکلی پیش نمیاد،کارت شبکه با ادرس جدید شناخته میشه و هنگام ارسال و دریافت داده ها ...ادرس جدید رو برای روتر ،سویچ و کلاینت /سرور ها ارسال میکنه.

ajlost
16-11-10, 17:34
این کار برای ویندوز 7 هم کار میده؟

Over_Cracker
16-11-10, 17:53
تفاوتی نداره ،تحت همه سیستم عامل های NT جواب میده.